działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza - forma aktywności przedsiębiorców działających na rynku.


 • Kto zyska, a kto straci na jednolitym podatku? Kowalczyk: Każda praca opodatkowana tak samo [WYWIAD]

  Kto zyska, a kto straci na jednolitym podatku? Kowalczyk: Każda praca opodatkowana tak samo [WYWIAD]

  - Podatek jednolity będzie korzystny dla tych, którzy dziś mało zarabiają. Natomiast osoby o wyższych dochodach, zyskujące teraz np. na trzydziestokrotności, bo nie odprowadzają od pewnego pułapu składek na ZUS, dołożą trochę więcej - mówi Henryk Kowalczyk.

  czytaj więcej

 • Ambasador potrzebny od zaraz

  Ambasador potrzebny od zaraz

  Wielu przedstawicieli dużych firm uważa, że tylko skutecznie działający reprezentanci rządu są w stanie zapewnić niezbędne wsparcie na nowych rynkach zagranicznych.

  czytaj więcej

 • Związkowcy mają pomysł na nielegalny outsourcing

  Związkowcy mają pomysł na nielegalny outsourcing

  PROBLEM: ZUS 6 października 2016 r. po raz pierwszy zorganizował forum współpracy, na którym tym razem omawiano problemy związane z outsourcingiem pracowników. Do rozmowy zaproszono przedstawicieli wielu instytucji (m.in. Państwowej Inspekcji Pracy) oraz organizacji związkowych. Debatowano, w jaki sposób ograniczyć, a przynajmniej kontrolować to niekorzystne dla pracowników zjawisko, które, mimo zgodności z prawem, tak naprawdę osłabia ich prawa wynikające z kodeksu pracy, a dodatkowo powoduje, że do funduszu ubezpieczeń społecznych wpływa mniej środków.

  czytaj więcej

 • Podatek jednolity uderzy w przedsiębiorców. Rozliczający się liniowo stracą ponad 16 mld zł

  Podatek jednolity uderzy w przedsiębiorców. Rozliczający się liniowo stracą ponad 16 mld zł

  O tyle więcej będą co roku oddawać państwu, jeżeli w życie wejdzie jednolity podatek. Eksperci komentują: to terapia szokowa o trudnych do przewidzenia skutkach

  czytaj więcej

 • Fundusz pracowniczy zaoszczędzi na opłatach sądowych

  Fundusz pracowniczy zaoszczędzi na opłatach sądowych

  Kilka milionów złotych rocznie może zaoszczędzić Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Stanie się tak, jeśli uchwalony zostanie projekt nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zakłada on bowiem zwolnienie FGŚP z opłat sądowych w przypadku dochodzenia należności od pracodawców, którzy zalegali z wypłatami świadczeń dla zatrudnionych (i zostały one uregulowane ze środków funduszu).

  czytaj więcej

 • Koszty podatkowe: Limit 15 tys. zł dotyczy tylko zapłaty

  Koszty podatkowe: Limit 15 tys. zł dotyczy tylko zapłaty

  Fiskus nie ma wątpliwości, że przedsiębiorcy, którzy po 31 grudnia 2016 r. skompensują swoje zobowiązania przekraczające ustawowy limit, będą mogli je zaliczyć do kosztów podatkowych.

  czytaj więcej

 • Akcyzowy prezent zamienił się w koszmar. Zamiast ulgi firmy czekają sądowe spory

  Akcyzowy prezent zamienił się w koszmar. Zamiast ulgi firmy czekają sądowe spory

  Kopalnie, huty, producenci ubrań, paliw, a nawet żywności cieszyli się z akcyzowego prezentu, który otrzymali 1 stycznia 2016 r. Teraz widzą, że zamiast ulgi czekają ich sądowe spory.

  czytaj więcej

 • Kosmetyki: Naturalne nie zawsze są bezpieczne

  Kosmetyki: Naturalne nie zawsze są bezpieczne

  Czytelniczki DGP zainteresowały się popularnymi ostatnio kosmetykami handmade. Ich producenci oferują naturalne mydła, balsamy i musy do ciała oraz kremy do twarzy przygotowywane na specjalne zamówienie. Swoje produkty przeciwstawiają zwykłym kosmetykom sprzedawanym w drogeriach. Zapewniają, że ich preparaty są przygotowywane domowymi sposobami z naturalnych składników bez użycia konserwantów, parabenów czy ostrych detergentów. – Czy takie kosmetyki są bezpieczne, czy przeszły wszystkie niezbędne badania i jak sprawdzić, czy mają wszystko, co potrzeba – pyta pani Anna.

  czytaj więcej

 • Miasta zamknięte dla samochodów. Rząd rozważa wprowadzenie stref niskoemisyjnych

  Miasta zamknięte dla samochodów. Rząd rozważa wprowadzenie stref niskoemisyjnych

  Wprowadzenie stref niskoemisyjnych w miastach, do których mogłyby wjeżdżać np. tylko auta elektryczne – takie rewolucyjne zmiany bierze pod uwagę rząd. Samorządy są zadowolone.

  czytaj więcej

 • Mały biznes w rozkwicie

  Mały biznes w rozkwicie

  W ubiegłym roku działalność gospodarczą prowadziło w Polsce ponad 1,9 mln firm zatrudniających do dziewięciu osób – o 4,3 proc. więcej niż w roku poprzednim i o 11,5 proc. więcej niż przed ośmioma laty. To rekord. Nigdy wcześniej nie było tak dużo mikroprzedsiębiorstw – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

  czytaj więcej

 • Stałe miejsce pracy na budowie to czasem kilka różnych inwestycji

  Stałe miejsce pracy na budowie to czasem kilka różnych inwestycji

  Investment sp. z o.o. zajmuje się działalnością budowlano-remontową. Swoje usługi wykonuje w kraju i za granicą – wszystko zależy od tego, gdzie uda się jej wygrać przetarg. Ma zaufanych pracowników, z których usług korzysta najchętniej, a jedynie w miarę potrzeby szuka pracowników na lokalnym rynku pracy wyznaczonym przez miejsce inwestycji. Tym samym pracownicy spółki często podróżują. Zazwyczaj są to wyjazdy dość długie (kilka-kilkanaście miesięcy), ale zdarzają się też wyjazdy krótkie (poniżej jednego miesiąca).

  czytaj więcej

 • Koniec negocjacji. Koncern Mercedes zbuduje fabrykę w Jaworze

  Koniec negocjacji. Koncern Mercedes zbuduje fabrykę w Jaworze

  Zakończone zostały negocjacje dotyczące lokalizacji w Polsce nowoczesnej fabryki, którą koncern Mercedes będzie realizował; to jest wypełnienie naszego zobowiązania do realizacji programu gospodarczego - powiedziała premier Beata Szydło w czwartek podczas uroczystości w KPRM.

  czytaj więcej

 • Pomocna dłoń w drodze przez świat

  Pomocna dłoń w drodze przez świat

  Dostęp do informacji, pomoc w zdobyciu kontrahentów, preferencyjne finansowanie czy ubezpieczenie transakcji – na takie wsparcie ze strony państwa mogą liczyć firmy chcące wejść z ofertą na rynki zagraniczne.

  czytaj więcej

 • Cztery zarzuty dla Marzeny K. ws. reprywatyzacji w Warszawie

  Cztery zarzuty dla Marzeny K. ws. reprywatyzacji w Warszawie

  Cztery zarzuty z tzw. ustawy antykorupcyjnej postawiła wrocławska prokuratura Marzenie K. zatrzymanej przez CBA w związku ze sprawą reprywatyzacji w Warszawie - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka tej prokuratury Anna Zimoląg.

  czytaj więcej

 • Marzena K. przyznała się do zarzutów. Prokurator wyznaczył 500 tys. złotych poręczenia majątkowego

  Marzena K. przyznała się do zarzutów. Prokurator wyznaczył 500 tys. złotych poręczenia majątkowego

  B. urzędniczka resortu sprawiedliwości Marzena K. przyznała się do zarzutów postawionych jej przez wrocławską prokuraturę w związku ze sprawą jej oświadczeń majątkowych i reprywatyzacji w Warszawie. Prokurator zakazał jej opuszczania kraju i wyznaczył 500 tys. zł poręczenia majątkowego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników