ewidencja czasu pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ewidencja czasu pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ewidencja czasu pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rewolucja w kasach fiskalnych 2017: Kto musi je mieć po zmianie przepisów

  Rewolucja w kasach fiskalnych 2017: Kto musi je mieć po zmianie przepisów

  Sprzedający towary i świadczący usługi muszą wydawać paragony potwierdzające sprzedaż. Jeśli jednak nie przekroczy ona 20 tys. zł w ciągu roku, nie muszą instalować urządzenia. Od tej zasady są i będą w przyszłym roku wyjątki.

  czytaj więcej

 • Ustawa deregulacyjna podpisana przez prezydenta. Poznaj ułatwienia dla przedsiębiorców

  Ustawa deregulacyjna podpisana przez prezydenta. Poznaj ułatwienia dla przedsiębiorców

  1 stycznia 2017 r. wejdą w życie pierwsze uproszczenia z pakietu #100zmianDlaFirm. Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. „ustawę deregulacyjną”, która wprowadza ponad 30 ułatwień dla przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Sprawy, które mają szansę na rozstrzygnięcie w 2017 r.

  Sprawy, które mają szansę na rozstrzygnięcie w 2017 r.

  Na decyzję trybunału w Luksemburgu czekają zarówno gminy, producenci ciastek i piw smakowych, artyści, jak i sprzedawcy zwracający VAT podróżnym. NSA powinien się natomiast zająć komornikami, inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi i trwającym od lat sporem o podatek u źródła.

  czytaj więcej

 • MSWiA: Meldunek zostaje. Samorządy: „to dobra zmiana”

  MSWiA: Meldunek zostaje. Samorządy: „to dobra zmiana”

  Ministerialny projekt zmiany ustawy o ewidencji ludności, ustawy o opłacie skarbowej oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, z którego wynika utrzymanie uciążliwego dla mieszkańców obowiązku meldunkowego – nie będzie obciążeniem dla urzędów samorządowych. Ma charakter porządkowy i usprawni pracę dotychczas wykonywaną przez urzędy stanu cywilnego.

  czytaj więcej

 • Zmiany w akcyzie od samochodów: Problemem są małe dostawczaki

  Zmiany w akcyzie od samochodów: Problemem są małe dostawczaki

  Objęcie podatkiem wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, także tych dostawczych, zaszkodzi małym przedsiębiorstwom – przekonują przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Postulują więc, aby po zmianach akcyza dotyczyła tylko aut osobowych.

  czytaj więcej

 • Odpowiedzialność po stronie fachowca

  Odpowiedzialność po stronie fachowca

  Zlecenie księgowości na zewnątrz umożliwia uzyskanie oszczędności rzędu 20–50 proc. w stosunku do całkowitych kosztów prowadzenia samodzielnie księgowości

  czytaj więcej

 • Praca tymczasowa po nowemu: Agencje nie ominą limitu zatrudnienia u jednego pracodawcy

  Praca tymczasowa po nowemu: Agencje nie ominą limitu zatrudnienia u jednego pracodawcy

  Agencje zatrudnienia nie będą mogły już wymieniać się pracownikami, aby omijać limit tymczasowego zatrudnienia u jednego pracodawcy użytkownika (wynosi on 18 miesięcy w okresie obejmującym kolejnych 36 miesięcy). Te ograniczenia obejmą też pracujących tymczasowo na podstawie umów cywilnoprawnych. Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, który wczoraj przyjął rząd. Teraz trafi on do Sejmu.

  czytaj więcej

 • Ulga na B+R wymaga biurokracji

  Ulga na B+R wymaga biurokracji

  Firmy zatrudniające naukowców lub inżynierów zajmujących się opracowywaniem innowacji muszą dokładnie rozpisywać godziny ich pracy. Tak wynika z najnowszych interpretacji izb skarbowych.

  czytaj więcej

 • Stawka minimalna ma chronić zleceniobiorców

  Stawka minimalna ma chronić zleceniobiorców

  Jedno jest pewne: od początku roku wynagrodzenie zatrudnionych na umowach-zleceniach nie może być mniejsze niż 13 zł za godzinę brutto i trzeba je wypłacać przynajmniej raz w miesiącu. Choć zasada ta wydaje się prosta, to jednak nowe przepisy rodzą wiele pytań. Odpowiadamy na niektóre z nich

  czytaj więcej

 • Prawdy i mity o stawce godzinowej. Oto 6 najważniejszych problemów

  Prawdy i mity o stawce godzinowej. Oto 6 najważniejszych problemów

  Nowelizacja ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2008), wprowadzająca gwarancję minimalnego wynagrodzenia przy umowach-zleceniach oraz umowach o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, wprowadziła spore zamieszanie. Także w stosunkach firm i samozatrudnionych, którzy świadczą jednoosobowo usługi.

  czytaj więcej

 • MEN zna grzechy nauczycieli. I co z tego

  MEN zna grzechy nauczycieli. I co z tego

  Centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych już funkcjonuje, ale z powodu chaosu nie wszyscy wiedzą, jak otrzymać z niego zaświadczenie. Pedagodzy i dyrektorzy nie wiedzą, jak uzyskiwać z niego informacje. Dodatkowo ci ostatni boją się odpowiedzialności za zatrudnienie osoby bez odpowiedniego zaświadczenia.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo ustalić trzynastkę dla pracownika urzędu gminy

  Jak prawidłowo ustalić trzynastkę dla pracownika urzędu gminy

  W lutym 2017 r. będą u nas wypłacane dodatkowe wynagrodzenia roczne, tzw. trzynastki, za 2016 r. Jak prawidłowo ustalić taką trzynastkę dla pracownicy urzędu gminy zatrudnionej na umowę o pracę, która w ubiegłym roku miała kilka absencji chorobowych (łącznie 40 dni), przebywała na urlopie wypoczynkowym, bezpłatnym (45 dni) oraz korzystała z dwóch dni opieki nad 10-letnim dzieckiem? Jej wynagrodzenie zasadnicze w stałej stawce wynosi 2650 zł, dodatek za staż pracy – 265 zł (10 proc.). Ma też prawo do zmiennych premii regulaminowych, które łącznie wyniosły 3000 zł. Wynagrodzenie urlopowe wyniosło 101,20 zł. Czy wliczyć do podstawy trzynastki wynagrodzenie za czas opieki nad dzieckiem oraz w jaki sposób przyjąć dodatek stażowy, czy w całości, czy tylko wypłacony za czas faktycznie przepracowany?

  czytaj więcej

 • Nowa stawka godzinowa: Jak prowadzić ewidencję czasu pracy

  Nowa stawka godzinowa: Jak prowadzić ewidencję czasu pracy

  To strony ustalają formę ewidencji czasu pracy osób na zleceniach i samozatrudnionych.

  czytaj więcej

 • Księgowość internetowa przydatna dla małych firm

  Księgowość internetowa przydatna dla małych firm

  Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały rynek usług księgowych. Sprawiły, że prowadzenie dokumentów związanych z działalnością biznesową, takich jak wystawianie faktur, prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów czy środków trwałych, jest możliwe z dowolnego miejsca, do tego w prosty sposób.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa: Czy wynagrodzenie właściciela przedszkola dofinansowanego przez gminę będzie oskładkowane

  Poradnia ubezpieczeniowa: Czy wynagrodzenie właściciela przedszkola dofinansowanego przez gminę będzie oskładkowane

  Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń, wskazany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa).

  czytaj więcej

 • Stawka godzinowa sprzyja biurokracji

  Stawka godzinowa sprzyja biurokracji

  Firmy narzekają, że przepisy o minimalnym wynagrodzeniu dla zleceniobiorców i samozatrudnionych nie uwzględniają specyfiki zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych. Wskazują też, że regulacje obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. nakładają na nie nowe obowiązki związane z prowadzeniem dokumentacji czasu pracy, nawet jeśli nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wypłacają podwładnym co najmniej 13 zł za godzinę wykonywania obowiązków. Zatrudniający nie kwestionują samej potrzeby zmian, czyli poprawy warunków zatrudnienia osób najniżej wynagradzanych, ale sposób, w jaki wprowadzono nowe obowiązki. Chodzi przede wszystkim o wspomniany wymóg potwierdzania godzin wykonywania zadań na zleceniu lub umowie o świadczenie usług.

  czytaj więcej

 • Rozgrywka o władzę i kompetencje. Kto straci na dwukadencyjności?

  Rozgrywka o władzę i kompetencje. Kto straci na dwukadencyjności?

  Na wprowadzeniu dwukadencyjności od 2018 r. najbardziej ucierpiałoby PSL, tracąc 189 urzędów. PiS też ma sporo do stracenia, ale więcej do wygrania.

  czytaj więcej

 • Zasiłek dla bezrobotnych: Byli opiekunowie zgłaszają się po świadczenie

  Zasiłek dla bezrobotnych: Byli opiekunowie zgłaszają się po świadczenie

  Powiatowe urzędy pracy wypłacają już pierwsze świadczenia dla osób, które utraciły pieniądze za opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

  czytaj więcej

 • Lech Wałęsa na nagraniu z Archiwum IPN: "Ale ja prosiłem o teczkę swoją"

  Lech Wałęsa na nagraniu z Archiwum IPN: "Ale ja prosiłem o teczkę swoją"

  Prezydent Lech Wałęsa 29 maja 1992 r., na kilka dni przed odwołaniem rządu Jana Olszewskiego, prosił ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza "o swoją teczkę". Wynika to z nagrania wideo z Archiwum IPN, które opublikował historyk Sławomir Cenckiewicz.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników