ewidencja czasu pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ewidencja czasu pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ewidencja czasu pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Polscy prawnicy wciąż analogowi. Dlaczego nie chcą korzystać z nowoczesnych technologii?

  Polscy prawnicy wciąż analogowi. Dlaczego nie chcą korzystać z nowoczesnych technologii?

  Na ile chcą korzystać z nowoczesnych technologii? Dlaczego wielu z nich jeszcze się na to nie zdecydowało?

  czytaj więcej

 • Ustawa o sukcesji: Co z jednoosobową działalność gospodarczą po śmierci przedsiębiorcy

  Ustawa o sukcesji: Co z jednoosobową działalność gospodarczą po śmierci przedsiębiorcy

  Uchwalona przez Sejm 5 lipca 2018 r. ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, którą prezydent podpisał 25 lipca, ma rozwiązać wiele dotychczasowych problemów związanych ze śmiercią przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Już w listopadzie wejdą w życie przepisy, które sprawią, że firmy przestaną umierać wraz z ich właścicielem.

  czytaj więcej

 • 4 problemy (i ich rozwiązanie) z ewidencjonowaniem godzin zlecenia

  4 problemy (i ich rozwiązanie) z ewidencjonowaniem godzin zlecenia

  Brak ustawowego, szczegółowego sposobu ewidencjonowania czasu przepracowanego na podstawie umowy-zlecenia pozostawił stronom tych umów dowolność w określeniu formy tej ewidencji. Można jej nawet w ogóle nie określać – wówczas to na przyjmującym zlecenie spoczywa obowiązek wykazania czasu, w którym wykonywał pracę. Cel jest oczywisty – możliwość sprawdzenia, czy zleceniobiorca otrzymuje za swoją pracę przynajmniej tyle, ile przewiduje ustawa, czyli – w 2018 r. – 13,70 zł brutto za godzinę wykonywania umowy.

  czytaj więcej

 • Wakacje w szkołach poza ewidencją czasu pracy. Przynajmniej teoretycznie

  Wakacje w szkołach poza ewidencją czasu pracy. Przynajmniej teoretycznie

  Po ostatniej zmianie zasad odbywania urlopów nie wiadomo, jak ewidencjonować godziny, które dyrektor spędza w placówce w lipcu i sierpniu. Ani czy w ogóle jest to konieczne. Inne stanowisko zajmuje tu MEN, inne eksperci.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo rozliczyć krajową delegację pracownika

  Jak prawidłowo rozliczyć krajową delegację pracownika

  Zatrudniony na etacie, zarabiający 4700 zł miesięcznie, odbył podróż służbową w celu zrealizowania obowiązkowego szkolenia. 1 sierpnia o godzinie 6.30 wyjechał swoim samochodem (stawka 1 zł za km) za zgodą pracodawcy, podróż trwała 2,5 godziny. Na miejscu, w ośrodku szkoleniowym, był o 9.00. Szkolenie trwało od 9.30 do 18.30 z przerwą na obiad. Powrót nastąpił 3 sierpnia o 21.45. Pracownik był zakwaterowany w hotelu i okazał rachunek – 300 zł. Hotel zapewniał śniadania, przy czym pierwszego dnia pracownik tego posiłku nie skonsumował. Jak rozliczyć jego czas pracy, biorąc po uwagę, że od poniedziałku do piątku pracuje on od 8.00 do 16.00? Czy wystąpiły nadgodziny? Jak rozliczyć diety, jeżeli pracodawca w regulaminie wynagradzania ustanowił pełną dietę za dobę rodzimej podróży – 40 zł, a za dobę niepełną, ale rozpoczętą, trwającą do 8 godzin – w wysokości 20 zł, zastrzegając, że nie są one pomniejszane o zapewnione w hotelach posiłki.

  czytaj więcej

 • Rafał Trzaskowski chce delegalizacji stowarzyszenia ONR. "Miarka się przebrała"

  Rafał Trzaskowski chce delegalizacji stowarzyszenia ONR. "Miarka się przebrała"

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

  czytaj więcej

 • Skarbówka miała wiedzieć wszystko, ale drobni uciekają w papier

  Skarbówka miała wiedzieć wszystko, ale drobni uciekają w papier

  Wprowadzenie e-kontroli, którym służą JPK na żądanie, miało pomóc zarówno organom, jak i podatnikom. Zapewne w przypadku większych podatników niejednokrotnie stanowi to istotne ułatwienie. Jednak wielu drobnych podatników odbiera to, nie bez powodu, jako dodatkową, potencjalną, uciążliwość. O ile bowiem problem JPK_VAT i JPK_Fa rozwiązuje oprogramowanie udostępnione przez resort finansów, o tyle skorzystanie w tym celu z nowego (komercyjnego) programu czy aktualizacja już posiadanego wiąże się dla firm z wydatkami. I bynajmniej rozwiązaniem dla przedsiębiorców nie jest skorzystanie z darmowych aplikacji, które już pojawiły się na rynku. Powód? Brak zaufania do nich.

  czytaj więcej

 • Urzędy pracy z większą swobodą aktywizacji bezrobotnych [WYWIAD]

  Urzędy pracy z większą swobodą aktywizacji bezrobotnych [WYWIAD]

  - Chcemy ukrócić praktykę wykorzystywania osób kierowanych na staż jako darmowych pracowników. Dlatego będzie wymóg zatrudnienia po jego zakończeniu - mówi w wywiadzie dla DGP Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  czytaj więcej

 • Zabytkowy dom oznacza dla właściciela dodatkowe obowiązki

  Zabytkowy dom oznacza dla właściciela dodatkowe obowiązki

  Zabytek nieruchomy wpisany do rejestru oznacza dla właściciela szereg dodatkowych obowiązków, które mają służyć zabezpieczeniu i utrzymaniu zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie oraz korzystanie z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości.

  czytaj więcej

 • JPK na żądanie i JPK VAT – różnice i podobieństwa

  JPK na żądanie i JPK VAT – różnice i podobieństwa

  Jednolity Plik Kontrolny (z angielskiego Standard Audit File-Tax – SAF-T) jest zbiorem (bazą) danych tworzonym z systemów informatycznych przedsiębiorcy, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, mającym układ i format umożliwiający jego łatwe przetwarzanie. Inaczej mówiąc, jest to standard, według którego przekazuje się dane do organów podatkowych. Dane te muszą być przekazywane według przygotowanego przez Ministerstwo Finansów szablonu (zgodnego ze stosowaną w komunikacji elektronicznej formą XML)

  czytaj więcej

 • Czym się zajmuje samorząd terytorialny

  Czym się zajmuje samorząd terytorialny

  Zbliżające się wielkimi krokami wybory samorządowe nasuwają pytanie - jak wygląda struktura samorządu terytorialnego. Zrozumienie sensu jego podziału na kolejne, stopniowo większe jednostki (gmina, powiat, województwo) może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze najlepszego kandydata. Nie każdy przedstawiciel społeczeństwa musi być odpowiedni do konkretnych zadań, np. do działań na rzecz mniejszej społeczności jaką jest gmina.

  czytaj więcej

 • Kawecki: Inwigilacja pracowników zostanie ograniczona

  Kawecki: Inwigilacja pracowników zostanie ograniczona

  Pracodawca nie może przeglądać kont pracowników na portalach społecznościowych ani stosować ukrytych kamer w firmie. Nie zawsze też uzyska wiedzę o wykształceniu kandydata do pracy - mówi w wywiadzie dla DGP, dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji

  czytaj więcej

 • Co ma zrobić pracownik, gdy pracodawca nie płaci minimalnej stawki godzinowej

  Co ma zrobić pracownik, gdy pracodawca nie płaci minimalnej stawki godzinowej

  Pracodawca, który wypłaca osobie zatrudnionej na umowie-zlecenie stawkę mniejszą niż obowiązujące w danym roku minimum, może się spodziewać kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i grzywny nawet w wysokości 30 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Czerwińska o wprowadzeniu exit tax: Zyski wypracowane w kraju powinny być tu opodatkowane

  Czerwińska o wprowadzeniu exit tax: Zyski wypracowane w kraju powinny być tu opodatkowane

  Wprowadzając tzw. exit tax chcemy wyrównać warunki gry i powiedzieć: zyski, które zostały wypracowane w kraju, powinny być tutaj opodatkowane - mówi w rozmowie z PAP minister finansów Teresa Czerwińska o jednym z elementów kolejnej zmiany w podatkach, proponowanej przez jej resort.

  czytaj więcej

 • Uwaga na oszustwa metodą na mandat z Niemiec

  Uwaga na oszustwa metodą na mandat z Niemiec

  Firmy transportowe stały się celem złodziei. Wysyłają oni fałszywe wezwania do zapłaty za rzekome wykroczenia zarejestrowane przez europejskie fotoradary.

  czytaj więcej

 • Nowa forma oszczędzania na emeryturę. Rusza kampania promująca PPK [WYWIAD]

  Nowa forma oszczędzania na emeryturę. Rusza kampania promująca PPK [WYWIAD]

  Jeśli ustawę uda się uchwalić do końca listopada, to nowa forma oszczędzania na emeryturę wystartuje od lipca przyszłego roku – mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Borys.

  czytaj więcej

 • Użytkownicy wieczyści mają czas na zastanowienie. Jedni na nowej ustawie skorzystają, drudzy nie

  Użytkownicy wieczyści mają czas na zastanowienie. Jedni na nowej ustawie skorzystają, drudzy nie

  - Osobom z apartamentowców z lat 90. może się bardziej opłacać przekształcenie według dotychczasowej ustawy. Dla dużych spółdzielni z lat 60. korzystniejszy i szybszy będzie nowy tryb - mówi Grzegorz Hlebowicz w rozmowie z DGP. 

  czytaj więcej

 • Elektroniczna dokumentacja pracownicza w zawieszeniu

  Elektroniczna dokumentacja pracownicza w zawieszeniu

  Firmy chcą przygotować się do ewentualnej digitalizacji dokumentacji pracowniczej. Ale wciąż nie wiedzą, jak dokładnie będzie ona przebiegać i jakie dokumenty obejmie.

  czytaj więcej

 • Zmiana przepisów może znacząco wpłynąć na koszty używania samochodów w firmie?

  Zmiana przepisów może znacząco wpłynąć na koszty używania samochodów w firmie?

  Zarząd spółki za zgodą właścicieli podjął decyzję o zakupie samochodów służbowych dla członków zarządu oraz przedstawicieli wyższej oraz średniej kadry kierowniczej. W tej sprawie została podjęta stosowna uchwała zarządu. Jednocześnie członkowie zarządu zadecydowali, że dyrektor finansowy Jacek Dąbrowolski przygotuje plan rzeczowo-finansowy, w którym uwzględni nie tylko potrzeby spółki, ale również to, by zakup był jak najbardziej optymalny podatkowo.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników