ewidencja czasu pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ewidencja czasu pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ewidencja czasu pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pracownik samorządowy nie może wychodzić do sklepu w czasie pracy

  Pracownik samorządowy nie może wychodzić do sklepu w czasie pracy

  Wyjście urzędnika z urzędu do banku lub nawet do sklepu po śniadanie bez odnotowania tego w służbowej książce wyjść może skutkować negatywną oceną i rozwiązaniem umowy o pracę. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Fiskus z dostępem do firmowego konta

  Fiskus z dostępem do firmowego konta

  Resort finansów codziennie będzie otrzymywał wyciągi z rachunków przedsiębiorców. Zamierza też informować, kto nie złożył deklaracji albo nie zapłacił podatku.

  czytaj więcej

 • Zmienia się projekt o mikro ZUS: Nie będzie wzrostu ZUS po dwóch latach

  Zmienia się projekt o mikro ZUS: Nie będzie wzrostu ZUS po dwóch latach

  Ministerstwo Rozwoju zmienia projekt o tzw. mikro ZUS. Podstawa, od której trzeba będzie płacić daninę na ubezpieczenie społeczne, rośnie z 200 do 600 zł.

  czytaj więcej

 • Koniec PIT i CIT

  Koniec PIT i CIT

  Kto ma pensję, będzie płacił inny podatek niż przedsiębiorca. Zyski kapitałowe będą opodatkowane jeszcze inaczej

  czytaj więcej

 • Zamrożenie przez uwłaszczenie: Wprowadzenie własności zamiast użytkowania opóźni sprzedaż mieszkań deweloperskich

  Zamrożenie przez uwłaszczenie: Wprowadzenie własności zamiast użytkowania opóźni sprzedaż mieszkań deweloperskich

  Ustawa doprowadzi do kilkumiesięcznych opóźnień w sprzedaży mieszkań deweloperskich i podważy zasadę równego traktowania.

  czytaj więcej

 • Koniec długiej pracy tymczasowej

  Koniec długiej pracy tymczasowej

  Agencje nie mogą już wymieniać się pracownikami, aby omijać 18-miesięczny limit korzystania z ich usług. Muszą też liczyć się z sankcjami do 100 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Reforma OFE od stycznia. 75 proc. aktywów trafi na konta w III filarze

  Reforma OFE od stycznia. 75 proc. aktywów trafi na konta w III filarze

  75 proc. aktywów trafi na konta emerytalne ubezpieczonych w III filarze. Reszta zostanie przeniesiona do Funduszu Rezerwy Demograficznej – wynika z projektów ustaw, do których dotarł DGP.

  czytaj więcej

 • Czas na pakiet tytoniowy. Państwo zawalczy o wpływy z akcyzy

  Czas na pakiet tytoniowy. Państwo zawalczy o wpływy z akcyzy

  Państwo obejmie nadzór nad uprawami suszu, a rolnicy nie sprzedadzą go już za granicę bez podatku. Celem opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym jest uderzenie w szarą strefę i wsparcie legalnie działającej branży, dla której konkurencją są przestępcy otwierający coraz to nowe, nielegalne fabryki papierosów i innych wyrobów tytoniowych.

  czytaj więcej

 • Tajemnica skarbowa kurczy się: Fiskus poinformuje kontrahentów podatnika, że nie zapłacił on podatku

  Tajemnica skarbowa kurczy się: Fiskus poinformuje kontrahentów podatnika, że nie zapłacił on podatku

  Już za 3 miesiące urzędy skarbowe mają informować kontrahentów podatnika, że nie zapłacił on daniny, nie złożył deklaracji albo nie wykazał czynności, które miał obowiązek ujawnić.

  czytaj więcej

 • Nie zawsze bank wyśle JPK_WB za podatnika

  Nie zawsze bank wyśle JPK_WB za podatnika

  Firmy, które posiadają konta w innych krajach, będą musiały same przekazywać fiskusowi wyciągi z rachunków. I to codziennie. Problem dotyczy ok. 14 tys. przedsiębiorstw – z danych Ministerstwa Finansów wynika, że tyle podmiotów ma zagraniczne rachunki bankowe.

  czytaj więcej

 • Pracownicy kontra Biedronka. Pierwsza rozprawa w tym roku

  Pracownicy kontra Biedronka. Pierwsza rozprawa w tym roku

  Pozew przeciwko Biedronce trafi do sądu jeszcze w czerwcu. Co więcej, szykuje się nie jedna, ale kilka spraw przeciwko sieci. Kancelaria Lech Obara i Współpracownicy zakończyła już prace nad dokumentem.

  czytaj więcej

 • Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach

  Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach

  Rząd stale walczy o większe wpływy z podatków. Organy skarbowe zachowują szczególną czujność podczas kontroli wpływów z VAT do budżetu, stąd większość zmian w prawie ma na celu uszczelnienie poboru podatku od towarów i usług. Na planowanych zmianach zyska budżet, a co z podatnikami? Szykują się nowe obowiązki dla firm związane z JPK i mechanizmem podzielonej płatności czyli split payment. Po dużej noweli VAT przyszedł czas na nową Ordynację podatkową. Zgodnie z jej założeniami, nowe przepisy mają ocieplić wizerunek organów skarbowych. Rząd nie zapomina też o wpływach z akcyzy. Na zmiany muszą przygotować się także rolnicy handlujący tytoniem.

  czytaj więcej

 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Praca za granicą liczy się jak w Polsce. ZUS musi doliczyć opłacone składki

  Praca za granicą liczy się jak w Polsce. ZUS musi doliczyć opłacone składki

  ZUS ma obowiązek doliczenia do stażu okresów opłacania składek w innym kraju Unii Europejskiej. Tak uznał Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych [KOMENTARZ]

  Przedstawiamy komentarz do znowelizowanych przepisów ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 360 ze zm.) oraz ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.) wprowadzonych ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 962).

  czytaj więcej

 • Praca tymczasowa: Bazy danych sposobem na ewidencję

  Praca tymczasowa: Bazy danych sposobem na ewidencję

  Nowe przepisy nie precyzują, jak należy liczyć czas świadczenia pracy tymczasowej. Na rynku pojawiają się usługi ułatwiające taki monitoring.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników