gazeta prawna kodeks pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gazeta prawna kodeks pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gazeta prawna kodeks pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Andrysiak: Uberyzacja gospodarki. Czy chcesz cierpieć w imię wolnego rynku?

  Andrysiak: Uberyzacja gospodarki. Czy chcesz cierpieć w imię wolnego rynku?

  Zachwycać się uberyzacją gospodarki to jak świętować własną śmierć. Przedsiębiorcę wymiecie z rynku firma z minimalnymi kosztami, pracownik bez umowy skończy z nosem wlepionym w smartfon, oczekując jakiegokolwiek, choćby najmniejszego, zlecenia. Co gorsza, uberyzacja to naturalna konsekwencja zglobalizowanego wolnego rynku. Może więc trzeba spojrzeć na ten problem inaczej: czy musimy się do tych zasad dostosować, czy je zanegować i zmienić? Innymi słowy: system jest dla ludzi czy ludzie dla systemu?

  czytaj więcej

 • Problem członków zarządu: Komu zakomunikować odejście

  Problem członków zarządu: Komu zakomunikować odejście

  Uchwała siódemki ucięła wieloletni spór: na czyje ręce ustępujący menedżer powinien złożyć rezygnację. Teraz już wiadomo: oświadczenie należy złożyć jednemu członkowi zarządu lub prokurentowi. Przez lata orzecznictwo było bardzo rozbieżne.

  czytaj więcej

 • Sędzia Marcin Świerk: Mądre reformy, a nie terapia szokowa

  Sędzia Marcin Świerk: Mądre reformy, a nie terapia szokowa

  Wymiar sprawiedliwości wymaga zmian. Nie muszą być rewolucyjne, jednak do ich sensownego przeprowadzenia potrzebne jest współdziałanie wszystkich, dla których sprawna władza sądownicza jest istotą państwa - uważa Marcin Świerk, sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, przewodniczący Wydziału II Karnego.

  czytaj więcej

 • Sędziowie nie potrafią pisać. Dlatego nie rozumiemy orzeczeń

  Sędziowie nie potrafią pisać. Dlatego nie rozumiemy orzeczeń

  Dlaczego uzasadnień wyroków tak często nie da się zrozumieć? Bo sędziowie nie umieją ich pisać. I nikt ich tego nie uczy. Poza tym zwycięża lenistwo

  czytaj więcej

 • Żurek: Czy chodzi o przejęcie Sądu Najwyższego?

  Żurek: Czy chodzi o przejęcie Sądu Najwyższego?

  Wystarczy węgierskim modelem pomanipulować i już połowa Sądu Najwyższego idzie w stan spoczynku. Wtedy, aby obsadzać „swojakami” trzeba mieć uległą, spolegliwą, pełną chętnych do awansu Krajową Radę Sądownictwa. Może właśnie dlatego toczy się dzisiejsza batalia o KRS - pisze sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

  czytaj więcej

 • Sygnaliści w każdym urzędzie. Rząd walczy z nieprawidłowości w administracji publicznej

  Sygnaliści w każdym urzędzie. Rząd walczy z nieprawidłowości w administracji publicznej

  Obecnie ochrona osób ujawniających patologie w administracji publicznej to fikcja. Rząd chce zmian. – Regulacje dotyczące ochrony sygnalistów muszą być kompleksowe. Nie możemy chronić wyłącznie pracowników sektora prywatnego, lecz także tych, którzy ujawniają nieprawidłowości w urzędach czy wymiarze sprawiedliwości – twierdzi Wojciech Kaczmarczyk, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania.

  czytaj więcej

 • Ułatwienia dla firm: Nowe prawo w rękach urzędników

  Ułatwienia dla firm: Nowe prawo w rękach urzędników

  DEBATA Gruntowna nowelizacja procedury administracyjnej, szersze przyzwolenie na digitalizację akt pracowniczych czy wprowadzenie ułatwień dla wierzycieli. To tylko niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Rozwoju w ramach pakietu 100 zmian dla firm. Pojawia się jednak pytanie, czy nie jest tak, że największym problemem nie są wcale złe przepisy, lecz ich niewłaściwe stosowanie

  czytaj więcej

 • Czarownice - tak Zachód udowadniał polskie wstecznictwo

  Czarownice - tak Zachód udowadniał polskie wstecznictwo

  Już Fryderyk Wielki widział, że najłatwiej mieszkańcom Zachodu uświadomić polskie wstecznictwo, używając do tego kaźni wiedźmy.

  czytaj więcej

 • Oświadczenia majątkowe: Walka z korupcją czy narzędzie polityczne?

  Oświadczenia majątkowe: Walka z korupcją czy narzędzie polityczne?

  Co roku oświadczenia majątkowe składa kilkaset tysięcy osób pełniących funkcje publiczne. Za zatajenie posiadanego majątku grozi im nawet do 5 lat więzienia. Ale i tak co chwila wybuchają medialne afery.

  czytaj więcej

 • Bobrowicz: Kiedy niemożliwe staje się możliwe

  Bobrowicz: Kiedy niemożliwe staje się możliwe

  Przyciągnął mnie tytuł publikacji „Sędziowie powinni rozstrzygać tylko najważniejsze spory” (Prawnik z 26 lipca 2016 r.). Pomyślałem, że to artykuł o brytyjskim wymiarze sprawiedliwości. A kiedy okazało się, że to wywiad z sędzią Rafałem Puchalskim zapowiadającym, że będzie „zajmować się wdrożeniem mediacji”, uważa ją bowiem za jedyny skuteczny sposób na załatwienie rosnącej lawiny spraw sądowych, stwierdziłem, że tak entuzjastycznych słów na temat mediacji padających z ust urzędnika Ministerstwa Sprawiedliwości chyba jeszcze nie słyszałem. To po pierwsze.

  czytaj więcej

 • Sprawy dot. nieruchomości warszawskich skierowane do prokuratury we Wrocławiu

  Sprawy dot. nieruchomości warszawskich skierowane do prokuratury we Wrocławiu

  9 postępowań w sprawie nieruchomości warszawskich przekazano Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu - poinformowała w poniedziałek Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. Jedno postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Warszawski ratusz ws. reprywatyzacji: Czekamy na wyjaśnienie wątpliwości przez służby

  Warszawski ratusz ws. reprywatyzacji: Czekamy na wyjaśnienie wątpliwości przez służby

  W kwestii reprywatyzacji czekamy na rzetelne wyjaśnienia wątpliwości przez służby. Sprawę zwrotu działki obok Pałacu Kultury miasto skierowało do prokuratury, bada ją też CBA, nie mamy od nich informacji o nieprawidłowościach - tak miasto odpowiada na zarzuty ws. reprywatyzacji.

  czytaj więcej

 • Rzecznik dyscyplinarny ORA: Nie wpłynęły skargi na adwokatów ws. reprywatyzacji

  Rzecznik dyscyplinarny ORA: Nie wpłynęły skargi na adwokatów ws. reprywatyzacji

  Do tej pory do rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie nie wpłynęła skarga na żadnego adwokata w związku ze sprawą reprywatyzacyjną - powiedział PAP rzecznik dyscyplinarny ORA mec. Krzysztof Wąsowski. Trwa postępowanie ws. jednego z adwokatów, wszczęte po doniesieniach medialnych.

  czytaj więcej

 • Kryszkiewicz: Trudna miłość PiS do czynnika społecznego

  Kryszkiewicz: Trudna miłość PiS do czynnika społecznego

  Jeżeli chodzi o ocenę instytucji ławnika, to poczynania obecnie rządzącej partii PiS przyrównać można chyba tylko do dobrej wenezuelskiej telenoweli – raz mamy do czynienia z głęboką pogardą, a za chwilę z nagłym i niespodziewanym wybuchem bezgranicznej miłości. A widzowie z niecierpliwością czekają na następny odcinek. Co się bowiem może wydarzyć w przyszłości, nikt nie potrafi przewidzieć. Zwłaszcza że powody nagłych zwrotów akcji owiane są tajemnicą.

  czytaj więcej

 • Resort finansów uderza w oszustów. Ale sankcje w VAT będą dla wszystkich

  Resort finansów uderza w oszustów. Ale sankcje w VAT będą dla wszystkich

  Ministerstwo nie zlikwiduje całkowicie czynnego żalu. Chce natomiast zakazać korekty deklaracji nieuczciwym podatnikom, którzy celowo unikają fiskusa, licząc, że ich nie skontroluje.

  czytaj więcej

 • Prezes Instytutu Ordo Iuris: Wypełniliśmy pewną niszę

  Prezes Instytutu Ordo Iuris: Wypełniliśmy pewną niszę

  Oczywiście, że mam poczucie wpływu na rzeczywistość. Na pewno klimat jest teraz dużo lepszy do wprowadzenia w życie naszych propozycji aniżeli wtedy, gdy u władzy była koalicja PO-PSL – mówi Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, konserwatywnego prawniczego think tanku

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Mała ustawa reprywatyzacyjna tylko gasi pożary

  Debata DGP: Mała ustawa reprywatyzacyjna tylko gasi pożary

  Docelowo potrzebne jest nowe, kompleksowe rozwiązanie legislacyjne. Natomiast jeżeli chodzi o doraźną poprawę sytuacji, to dobrym pomysłem byłoby odebranie prezydentowi miasta kompetencji w zakresie wydawania decyzji zwrotowych i przekazanie tych uprawnień wojewodzie. Pozwoliłoby to uniknąć sytuacji, z którą mamy do czynienia teraz, czyli wzajemnego obwiniania się przez polityków.

  czytaj więcej

 • Wiceprezes NRA: Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Wiceprezes NRA: Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników