gazeta prawna kodeks pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gazeta prawna kodeks pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gazeta prawna kodeks pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Statkiewicz: Nie dałem się samozwańcowi

  Statkiewicz: Nie dałem się samozwańcowi

  Zamykali mnie w celi z donosicielami. A skoro reżim Łukaszenki złamał takiego człowieka i zmusił do współpracy, to on nie jest w stanie pojąć moralnych aspektów mojego postępowania - mówi Mikałaj Statkiewicz. Ma 59 lat i jest liderem niezarejestrowanej Białoruskiej Socjaldemokratycznej Partii „Zgromadzenie Ludowe”. Inżynier radioelektronik, emerytowany oficer zawodowy, służbę zakończył w stopniu podpułkownika. W 1991 r. założył Białoruskie Zjednoczenie Wojskowych, które miało pomóc w budowie armii nowego państwa. W 1993 r. został usunięty z wojska. Działalnością polityczną zajął się tuż po dojściu do władzy Alaksandra Łukaszenki w 1994 r. W 2005 r. skazany na trzy lata ograniczenia wolności za organizację powyborczych protestów, czyli próbę tzw. Płoszczy. W 2010 r. startował w wyborach prezydenckich. Według oficjalnych danych dostał 1 proc. głosów. Aresztowany w powyborczą noc za organizację następnej Płoszczy, wkrótce usłyszał kolejny wyrok, tym razem sześciu lat kolonii karnej. Za kratami sformalizował związek z długoletnią partnerką Maryną Adamowicz. 22 sierpnia 2015 r. został ułaskawiony przez Łukaszenkę. Jego uwolnienie miało być gestem dobrej woli w odwilży rozpoczynającej się w relacjach z Zachodem. Statkiewicz wzywał do zignorowania październikowych wyborów prezydenckich

  czytaj więcej

 • Bodnar: Byłem chłopakiem z korporacji

  Bodnar: Byłem chłopakiem z korporacji

  Państwo działa teoretycznie? Jestem daleki od takiego generalizowania. Jednak wiele instytucji rzeczywiście działa teoretycznie. Jak przychodzi co do czego, to obywatel nie ma skutecznej ścieżki dochodzenia swoich praw – mówi Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorcy płacą za kampanie i pilnują władzy. Czy Szydło uda się spłacić kredyt zaufania?

  Przedsiębiorcy płacą za kampanie i pilnują władzy. Czy Szydło uda się spłacić kredyt zaufania?

  Przedsiębiorcy finansują kampanie, głosują, ale potem uważnie – jak nikt inny – patrzą na ręce władzy. Jeśli ta nie spłaci kredytu zaufania, to oni zwindykują jej parlamentarne mandaty.

  czytaj więcej

 • Majewski: Jako dziekan ORA nie chciałbym iść w kierunku czystej polityki

  Majewski: Jako dziekan ORA nie chciałbym iść w kierunku czystej polityki

  Co trzeci aplikant i co czwarty adwokat ma pracę w Warszawie. Nasz głos musi być zatem donośny. Dziś nie jest - twierdzi adwokat Grzegorz Majewski.

  czytaj więcej

 • Czy adwokat jest synonimem obrońcy

  Czy adwokat jest synonimem obrońcy

  Zadziwiające jest, z jak wielką determinacją samorząd adwokacki sprzeciwia się rozwiązaniom, które w istocie zmierzają do podwyższenia standardów konstytucyjnego prawa do obrony.

  czytaj więcej

 • Aby Zachód odzyskał gospodarczy wigor, należy porzucić demokrację?

  Aby Zachód odzyskał gospodarczy wigor, należy porzucić demokrację?

  Interes narodu jest ważniejszy niż prawo – twierdzą niektórzy politycy. Co jednak jest w interesie narodu? Koniec końców rozwój gospodarczy i wzrost dobrobytu. Pytanie, jakie prawo i ustrój sprzyjają bogaceniu się.

  czytaj więcej

 • Rewolucyjne zmiany w prawie pracy. 18 stycznia kup dodatek do "Dziennika Gazety Prawnej"

  Rewolucyjne zmiany w prawie pracy. 18 stycznia kup dodatek do "Dziennika Gazety Prawnej"

  Z dniem 22 lutego 2016 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy kodeksu pracy, dotyczące w szczególności zatrudniania na podstawie umów o pracę na czas określony, wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220). Sprawdź, co zmienia się w prawie pracy i kup "Dziennik Gazetę Prawną" z serią trzech najważniejszych książek dla każdego pracownika i pracodawcy. W poniedziałek 18 stycznia: Kodeks pracy 2016, we wtorek: Umowy terminowe, w środę: Czas pracy 2016

  czytaj więcej

 • Każda reforma w administracji wymaga pogłębionej analizy

  Każda reforma w administracji wymaga pogłębionej analizy

  Dlaczego ustawa o służbie cywilnej wymagała nowelizacji? Czy rezygnacja z konkursów na wyższe stanowiska doprowadzi do upolitycznienia urzędów? W jakim kierunku powinny pójść zmiany? Na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty pt. „Służba cywilna z powołania. Koniec zmian w administracji czy dopiero początek rewolucji?”

  czytaj więcej

 • Proces legislacyjny: Siła bije na głowę argumenty

  Proces legislacyjny: Siła bije na głowę argumenty

  Może sprawność procesu legislacyjnego jest dla polskiego ustawodawcy ważniejsza niż opinie ekspertów, ale przynajmniej w końcu stoi za tym konkretna wizja polityki tworzenia prawa.

  czytaj więcej

 • Quasi-mobbing łatwiej udowodnić niż ten tradycyjny

  Quasi-mobbing łatwiej udowodnić niż ten tradycyjny

  Paradoksalnie nadal prościej uzyskać zadośćuczynienie, dochodząc ochrony dóbr osobistych. I będzie tak dopóty, dopóki przepisy kodeksu pracy lub orzecznictwo w tej kwestii nie ulegną zmianie. A ta powinna zmierzać przede wszystkim do uproszczenia obowiązujących przesłanek ustawowego mobbingu.

  czytaj więcej

 • Wcześniejszy powrót do pracy po chorobie. ZUS przestanie zabierać zasiłek?

  Wcześniejszy powrót do pracy po chorobie. ZUS przestanie zabierać zasiłek?

  Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której uznał, że gdy zatrudniony wcześniej wróci do pracy, organ rentowy nie ma prawa kwestionować wypłaty świadczenia za okres faktycznej choroby. Ale czy ta uchwała wpłynie na zmianę praktyki ZUS? To się dopiero okaże

  czytaj więcej

 • Trybunał Konstytucyjny? Przecież nic się nie stało

  Trybunał Konstytucyjny? Przecież nic się nie stało

  Kiedy piszę ten felieton, prezes Trybunału Konstytucyjnego czyta właśnie długie uzasadnienie wyroku. Zastanawiam się, kogo wyrok naprawdę poruszy. Oczywiście polityków i „polityków”.

  czytaj więcej

 • Kobieta na skraju rozwiązania: Panie robią wszystko, by ciążę wykorzystać do porachunków z szefem

  Kobieta na skraju rozwiązania: Panie robią wszystko, by ciążę wykorzystać do porachunków z szefem

  Prawdą jest, że często pracodawcy naginają prawo, by zwolnić ciężarne. Ale jest też druga strona medalu. Panie robią wszystko, by ciążę wykorzystać do porachunków z szefem.

  czytaj więcej

 • Egzaminy zawodowe: Sprawdzian z przywiązania do wartości

  Egzaminy zawodowe: Sprawdzian z przywiązania do wartości

  Ponad 5,5 tys. przyszłych adwokatów oraz radców – po raz pierwszy, od kiedy prawnicze egzaminy zawodowe organizowane są przez państwo – musiało wykazać się także znajomością zasad etyki. Pytanie jednak, czy napisanie prostej opinii to sposób na zweryfikowanie moralności prawnika

  czytaj więcej

 • Minister Ziobro uzdrowi organy spółek. Pomogą kuratorzy i grzywny

  Minister Ziobro uzdrowi organy spółek. Pomogą kuratorzy i grzywny

  Patologiczne sytuacje, w których wspólnicy udaremniają postępowania sądowe i egzekucyjne, zostaną ukrócone – zapowiada resort sprawiedliwości. Pomóc mają kuratorzy i grzywny.

  czytaj więcej

 • Strączyński i Markiewicz: Dwie twarze Iustitii

  Strączyński i Markiewicz: Dwie twarze Iustitii

  Walczący o reelekcję prezes Maciej Strączyński kontra szef śląskiego oddziału Krystian Markiewicz. W najbliższy weekend dowiemy się, kto przez kolejne trzy lata pokieruje największym i najprężniej działającym w Polsce stowarzyszeniem sędziów

  czytaj więcej

 • GIODO: Użycie wizerunku pracownika w intranecie możliwe bez jego zgody

  GIODO: Użycie wizerunku pracownika w intranecie możliwe bez jego zgody

  Generalny inspektor ochrony danych osobowych stale otrzymuje od przedsiębiorców liczne zapytania dotyczące przetwarzania danych pracowników. Ostatnio szczególnie dużo kierowanych do niego próśb o interpretacje dotyczy możliwości wykorzystywania wizerunku – najczęściej fotografii – pracowników w intranecie, czyli wewnętrznej sieci firmowej. Dotychczas GIODO nie zajmował oficjalnego stanowiska w tej materii – na naszą prośbę przedstawił jednak swoją opinię, którą dziś publikujemy.

  czytaj więcej

 • (Anty)koncepcja aborcyjna, czyli jak przerywaną ciążę w II RP

  (Anty)koncepcja aborcyjna, czyli jak przerywaną ciążę w II RP

  Ideami seksualnej rewolucji prawie nikt w Polsce się nie zajmował, dopóki władza nie zainteresowała się ochroną życia poczętego.

  czytaj więcej

 • Ziobro chce nas wysłać do więzienia… ale na krótko

  Ziobro chce nas wysłać do więzienia… ale na krótko

  AKADEMIA SUKCESU Minister sprawiedliwości szykuje zmiany w systemie karnym, czym stymuluje dyskusje wśród obywateli, prawników i pracowników służby więziennej. Eksperci są podzieleni zwłaszcza wobec pomysłu tygodniowej kary pozbawienia wolności

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników