gazeta prawna wcześniejsze emerytury

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gazeta prawna wcześniejsze emerytury. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gazeta prawna wcześniejsze emerytury.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak ZUS wylicza emeryturę na dotychczasowych zasadach

  Jak ZUS wylicza emeryturę na dotychczasowych zasadach

  Świadczenie na starych zasadach jest przyznawane przez ZUS ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. oraz niektórym urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r.

  czytaj więcej

 • Prezesi ze „złotym spadochronem”, czyli milionowe odprawy w polskich firmach

  Prezesi ze „złotym spadochronem”, czyli milionowe odprawy w polskich firmach

  Wielkie odprawy odchodzących prezesów firm wrastają coraz bardziej w polską rzeczywistość. Świadczą o tym ostatnie przykłady - kontrowersyjne odejście prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego czy szefowej PGNiG Grażyny Piotrowskiej-Oliwy, którzy po zwolnieniu mogli liczyć na odprawy idące w miliony złotych. W najbliższych miesiącach ten „ciężki los” spotka najprawdopodobniej szefa Orange Polska Macieja Wituckiego.

  czytaj więcej

 • Dokumentacja pracownicza ciągle na tych samych zasadach

  Dokumentacja pracownicza ciągle na tych samych zasadach

  Przebiegu zatrudnienia nie można rejestrować w formie elektronicznej, ale Ministerstwo Gospodarki wciąż pracuje nad zmianami w tym zakresie. Zanim wejdą one w życie, trzeba prowadzić papierowe akta. Warto wiedzieć, jak to robić, by nie narazić się na przegraną w sądzie

  czytaj więcej

 • Jak podwyższyć świadczenie emerytalne? ZUS radzi: można sobie dorobić

  Jak podwyższyć świadczenie emerytalne? ZUS radzi: można sobie dorobić

  Odkładane całe życie składki emerytalne często przekładają się na niesatysfakcjonujące świadczenia. Jak podnieść wysokość emerytury podpowiada… sam ZUS. Wśród sposobów na wyższą emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradza emerytom m. in. sprawdzenie wykazu zarobków, korzystanie z dodatków pielęgnacyjnych, a także… dorabianie.

  czytaj więcej

 • Koniec szybkich zwolnień z pracy. Nie będzie dwutygodniowego wypowiedzenia

  Koniec szybkich zwolnień z pracy. Nie będzie dwutygodniowego wypowiedzenia

  Zatrudnieni na czas określony zyskają dłuższy okres wypowiedzenia. Taki będzie skutek wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Jedlak: Dłuższa praca, ale jaka?

  Jedlak: Dłuższa praca, ale jaka?

  Trybunał Konstytucyjny nieraz dał wyraz trosce o finanse publiczne i interesy Skarbu Państwa. Zgadzam się z nim, że wiek emerytalny jest materią, którą państwo może dość swobodnie regulować ustawami – byleby nie uchybiało sztuce legislacji. Co nie oznacza, że cieszę się, iż trzeba będzie pracować dłużej.

  czytaj więcej

 • Kto może znów otrzymywać zawieszoną emeryturę

  Kto może znów otrzymywać zawieszoną emeryturę

  Dorabiający emeryci bez żadnego ograniczenia czasowego mogą złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia zawieszonego w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Rodziny zmarłych mają ten czas ograniczony do 12 miesięcy, licząc od dnia zgonu uprawnionego.

  czytaj więcej

 • Wiktorowska: System dziurawy jak sito

  Wiktorowska: System dziurawy jak sito

  Rewolucja z 1999 r. miała zmienić wszystko. Obiecano, że przyszła emerytura będzie zależeć od kwoty wpłaconych składek. Zapowiadano stworzenie systemu powszechnego, w którym nauczyciele, żołnierze, policjanci czy przedsiębiorcy będą przechodzić na emeryturę na takich samych zasadach.

  czytaj więcej

 • Palący problem braku rozmowy. Związkowcy krzyczą, rząd jest głuchy

  Palący problem braku rozmowy. Związkowcy krzyczą, rząd jest głuchy

  Dialog społeczny w Polsce zamarł. Rządzący przyjęli optykę biznesmenów i pozostają głusi na postulaty związków oraz pracowników - mówi Juliusz Gardawski, kierownik Zakładu Socjologii Ekonomicznej SGH, autor wielu badań i prac dotyczących robotników, instytucji pracowniczych, dialogu społecznego i związków zawodowych.

  czytaj więcej

 • Zmiany w emeryturach 2015: Od maja można zwiększyć wysokość świadczenia

  Zmiany w emeryturach 2015: Od maja można zwiększyć wysokość świadczenia

  Od 1 maja obowiązuje ustawa z 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 552), która umożliwia zwiększenie wysokości emerytury. Na pytania czytelników Dziennika Gazety Prawnej w czasie dyżuru telefonicznego odpowiadał Dariusz Noszczak, naczelnik Wydziału Normatywnego w Departamencie Świadczeń Emerytalno-Rentowych Centrali ZUS.

  czytaj więcej

 • Macierewicz o nowej armii PiS: Na zakup caracali na pewno się nie zgodzimy. To szkodliwa transakcja

  Macierewicz o nowej armii PiS: Na zakup caracali na pewno się nie zgodzimy. To szkodliwa transakcja

  - Liczebność polskiej armii powinna być zwiększona. Należy położyć szczególny nacisk na budowę obrony terytorialnej jako stałego, a nie doraźnego elementu polskiego systemu obronnego. Wielkim problemem jest też dyslokacja naszego wojska - uważa Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS, członek sejmowej komisji obrony narodowej.

  czytaj więcej

 • Wybory 2015: Jakie zmiany w emeryturach proponują partie

  Wybory 2015: Jakie zmiany w emeryturach proponują partie

  Propozycja prezydenta Dudy przewiduje obniżenie wieku emerytalnego: dla kobiet do 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat. Chętni mogliby pracować dłużej. Oznacza to odwrócenie reformy z 2012 r., która wydłużyła wiek emerytalny do 67 lat, zrównując go również stopniowo dla obu płci. Jakie inne zmiany w emeryturach proponują politycy przed wyborami?

  czytaj więcej

 • Najwyższa władza w państwie: Trybunał Konstytucyjny to polityczny twór

  Najwyższa władza w państwie: Trybunał Konstytucyjny to polityczny twór

  Czas skończyć z hipokryzją i mitem, że Trybunał Konstytucyjny jest apolitycznym bytem składającym się z pozbawionych poglądów osób mających w głowie same paragrafy. To twór jak najbardziej polityczny.

  czytaj więcej

 • Ranking 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki "Dziennika Gazety Prawnej"

  Ranking 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki "Dziennika Gazety Prawnej"

  -Za każdym razem, kiedy słucham komentarzy po naszych rankingach, uśmiech rozkwita mi na ustach. Zdaję sobie bowiem sprawę z tego, jak pobieżnie czytamy i jakimi schematami się kierujemy w naszych osądach. Nie inaczej będzie w tym roku. Zapewne padną słowa o kuriozalności zestawienia, niezrozumiałości kryteriów i zadziwiającej kolejności osób na liście. Tak się jednak składa, że od pięciu lat, czyli od kiedy publikujemy rankingi wpływowych w gospodarce, niezmiennie są one subiektywne. Redakcja i tylko redakcja ocenia potencjalnych kandydatów oraz ich wpływ na polską rzeczywistość gospodarczą w danym roku. Taki mamy ranking! Nieobiektywny - mówi Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna DGP.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników