gliwice praca

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gliwice praca. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gliwice praca.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • MF: Nie będzie rewolucji w rozliczeniach powiatów

  MF: Nie będzie rewolucji w rozliczeniach powiatów

   Powiatowy Urząd Pracy, Komenda Powiatowa Policji, Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Komenda Państwowej Straży Pożarnej rozliczają się z VAT odrębnie od powiatu – napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP.

  czytaj więcej

 • Kara administracyjna i podatek idą w parze

  Kara administracyjna i podatek idą w parze

  Kto użytkuje budynek bez pozwolenia na użytkowanie, ten zapłaci nie tylko sankcję administracyjną, ale i podatek od nieruchomości – wynika z wyroków NSA.

  czytaj więcej

 • Borys Budka: Nie gram dla siebie. Gram dla zespołu [WYWIAD]

  Borys Budka: Nie gram dla siebie. Gram dla zespołu [WYWIAD]

  Zdaję sobie sprawę, że jest presja, żeby zmieniać PO, żeby tylko młodzi, nowi byli twarzami partii. Powtarzam w kółko, że sam PESEL nie wygra - stwierdza w wywiadzie z Magdaleną Rigamonti Borys Budka, poseł, prawnik, ekonomista, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. W rządzie Ewy Kopacz pełnił funkcję ministra sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Za naruszenia związane z przejazdem odpowiada właściciel firmy transportowej

  Za naruszenia związane z przejazdem odpowiada właściciel firmy transportowej

  Prowadzę przedsiębiorstwo transportowe. Tydzień temu kierując pojazdem, zostałem zatrzymany przez policjantów do rutynowej kontroli. Zarzucili mi, że do tachografu cyfrowego przyłożyłem magnes, przez co na jego karcie i w urządzeniu rejestrującym zapisywał się odpoczynek zamiast faktycznej aktywności, czyli prowadzenie pojazdu. Wojewódzki inspektor transportu drogowego decyzją nałożył na mnie karę pieniężną, choć nie udowodniono, że to ja, a nie zatrudniony przeze mnie kierowca, zainstalowałem magnes. Czy w tych okolicznościach kara jest zasadna?

  czytaj więcej

 • Przestępstwo popełnione przez pracownika nie obarcza automatycznie winą spółki

  Przestępstwo popełnione przez pracownika nie obarcza automatycznie winą spółki

  Wraz z innymi osobami prowadzę stację kontroli pojazdów w formie spółki cywilnej. Dwóch z pracujących u nas diagnostów zostało skazanych za poświadczanie nieprawdy m.in. w dowodach rejestracyjnych pojazdów. Gdy sprawa wyszła na jaw, obaj mężczyźni zostali zwolnieni z pracy, a na ich miejsce przyjęliśmy nowych. Czy w tej sytuacji możemy stracić zezwolenie na prowadzenie stacji diagnostycznej?

  czytaj więcej

 • Decyzja fiskusa niewykonalna, a obywatel ma problem

  Decyzja fiskusa niewykonalna, a obywatel ma problem

  - Urząd skarbowy nie wystawi firmie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, mimo że wojewódzki sąd administracyjny uznał, że decyzja organu ma rażące wady - mówi Elżbieta Mucha w rozmowie z DGP.

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Nie wszystkie pozostałości produkcyjne muszą być w myśl prawa odpadami. Część z nich ma szansę być uznana za produkt uboczny. Takie zakwalifikowanie może być dla przedsiębiorcy atrakcyjne z prostego powodu: skoro produkt uboczny nie jest odpadem, to nie podlega rygorom szeroko pojętego prawa odpadowego. A to przekłada się na oszczędności, korzyści i generalnie większą wygodę, np. brak obowiązków sprawozdawczych i innych wynikających z przepisów środowiskowych. Aby jednak zakwalifikować pozostałości produkcyjne jako produkt uboczny, trzeba najpierw dokonać zgłoszenia marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce ich wytwarzania. Problem w tym, że powinny być przy tym spełnione określone w ustawie warunki. Jak się okazuje w praktyce, wykazanie przed organami administracji publicznej, że mamy do czynienia z produktem ubocznym, a nie odpadem, nie jest wcale zadaniem łatwym, nie tylko ze względu na brak rozporządzenia (które powinno zostać wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach), ale i z powodu wątpliwości interpretacyjnych, jakie niosą za sobą te relatywnie nowe przepisy. Jakie warunki trzeba spełnić, jak wygląda procedura i jak zwiększyć szansę na uznanie produktu za uboczny?

  czytaj więcej

 • Odmowa zmiany w rejestrze żłobków wymaga decyzji

  Odmowa zmiany w rejestrze żłobków wymaga decyzji

  Udzielenie wnioskodawcy pisemnej informacji o braku podstaw do zmiany we wpisie do rejestru jest naruszeniem przepisów, bo takie pismo nie gwarantuje stronie prawa do obrony swoich uprawnień.

  czytaj więcej

 • Gajda: Opłaty za wodę będą stopniowo rosły

  Gajda: Opłaty za wodę będą stopniowo rosły

  Analizy ekonomiczne wskazują, że opłaty za wodę, żeby rozwijać gospodarkę wodną, żeby zabezpieczyć ludzi, powinny być jednak wyższe; te opłaty będą stopniowo wzrastały; to nie są kwoty wielkie dla obywateli - wskazał wiceszef MŚ Mariusz Gajda we wtorek w Gliwicach.

  czytaj więcej

 • Wzrost gospodarczy w III kwartale może przekroczyć 4,5 proc.

  Wzrost gospodarczy w III kwartale może przekroczyć 4,5 proc.

  Budowlanka odrabia straty z 2016 r. Wzrost w przetwórstwie napędzał przemysł motoryzacyjny. Po lepszych od oczekiwań poniedziałkowych danych z rynku pracy lepsze od szacunków analityków okazały się również wczorajsze informacje na temat popytu w gospodarce w sierpniu.

  czytaj więcej

 • Autostradą za darmo w okolicy miasta [MAPA]

  Autostradą za darmo w okolicy miasta [MAPA]

  Lokalne władze domagają się, by autostradowe obwodnice były z mocy prawa darmowe dla kierowców. Przedstawiają na to gotowe recepty.

  czytaj więcej

 • Nie możesz wysłać dziecka na kurs językowy, bo drugi rodzic nie płaci alimentów? Wytocz sprawę dziadkom

  Nie możesz wysłać dziecka na kurs językowy, bo drugi rodzic nie płaci alimentów? Wytocz sprawę dziadkom

  Zgodnie z art. 132 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, można uzyskać alimenty od dziadków w 3 przypadkach. Roszczenie jest zasadne, gdy jeden z rodziców zmarł, a drugi nie pokrywa kosztów usprawiedliwionych potrzeb dziecka. W innej okoliczności, oboje z nich żyją, ale zobowiązany nie jest w stanie uiścić świadczenia. Na przykład, uległ poważnemu wypadkowi. Trzecia możliwość jest taka, że uzyskanie na czas potrzebnych środków finansowych staje się niemożliwe lub istnieją znaczne trudności w otrzymaniu ich, np. z powodu braku kontaktu z ojcem lub z matką.

  czytaj więcej

 • Wiceminister zdrowia o rezydentach: Ich wynagrodzenie nie jest zapłatą za pracę. W innych zawodach nie ma płatnych specjalizacji

  Wiceminister zdrowia o rezydentach: Ich wynagrodzenie nie jest zapłatą za pracę. W innych zawodach nie ma płatnych specjalizacji

  Wynagrodzenie za rezydenturę nie jest zapłatą za pracę - lekarze to jeden z niewielu zawodów, które mają finansowane zdobywanie dodatkowych kwalifikacji, specjalizacji; inni np. prawnicy, takiej możliwości nie mają – mówiła w piątek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

  czytaj więcej

 • Szkoły kontenerowe: Smutna konieczność czy mniej formalności i oszczędność czasu dla samorządu

  Szkoły kontenerowe: Smutna konieczność czy mniej formalności i oszczędność czasu dla samorządu

  Reforma oświaty, a dokładnie przepełnione placówki oświatowe wywołały temat szkół kontenerowych. Dzięki nim dzieci nie musiałyby uczyć się na zmiany i kończyć zajęć późnym popołudniem, przekonują zwolennicy. Ale z hasłem „nauka w baraku” nie wszyscy mają pozytywne skojarzenia.

  czytaj więcej

 • Jeśli władza zacznie zwalczać urojony śląski separatyzm, może go w końcu wykreować

  Jeśli władza zacznie zwalczać urojony śląski separatyzm, może go w końcu wykreować

  W rozgrywce z mocarstwami o Górny Śląsk jedynie determinacja Ślązaków dawała Polsce nadzieję na sukces. W zamian Rzeczpospolita zaoferowała im tyle wolności i samorządności, że Niemcy nie byli w stanie tego przebić.

  czytaj więcej

 • Ruszyła sędziowska maszyna losująca

  Ruszyła sędziowska maszyna losująca

  Wystartował pilotaż komputerowego systemu do przydzielania spraw. Za dwa i pół miesiąca rozwiązanie zacznie funkcjonować we wszystkich sądach.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników