jak obliczyć urlop macierzyński

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jak obliczyć urlop macierzyński. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jak obliczyć urlop macierzyński.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiana wymiaru etatu wpływa na uprawnienia pracownika

  Zmiana wymiaru etatu wpływa na uprawnienia pracownika

  Postanowiłam przejść na 3 etatu. Pracodawca zgodził się i od 1 marca pracuję już 6, a nie 8 godzin dziennie. Przynajmniej tak miało być, bo kilka razy szef zlecił mi pozostanie w pracy dłużej i nie uznał tych godzin za nadliczbowe. Teraz dowiedziałam się, że z powodu obniżki etatu będę miała też krótszy urlop. Planuję ciążę i zastanawiam się, czy zmniejszenie wymiaru etatu może mieć wpływ na moje uprawnienia w tym zakresie – martwi się pani Karolina

  czytaj więcej

 • Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą ojcom korzystanie z urlopów macierzyńskich

  Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą ojcom korzystanie z urlopów macierzyńskich

  Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa rozszerza krąg uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego o ojców, jeśli matka umiera lub porzuca dziecko. Daje też ojcu większe możliwości starania się o zasiłek opiekuńczy. Za uchwaleniem ustawy było 425 posłów, jedna osoba była przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

  czytaj więcej

 • Poradnik urlopowy: Kiedy choroba lub szef przerwą wypoczynek

  Poradnik urlopowy: Kiedy choroba lub szef przerwą wypoczynek

  Urlop wypoczynkowy przysługuje bezwzględnie każdemu pracownikowi, ale pracodawca ma wpływ zarówno na termin, jak i przebieg wypoczynku podwładnego.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w zasiłkach z ubezpieczenia społecznego

  Rewolucja w zasiłkach z ubezpieczenia społecznego

  Od 1 listopada 2015 r. wchodzą w życie nowe zasady obliczania podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców. Najwięcej stracą kobiety rejestrujące działalność gospodarczą tuż przed porodem

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć składki na FP i FGŚP, gdy pracownik wrócił z urlopu

  Jak obliczyć składki na FP i FGŚP, gdy pracownik wrócił z urlopu

  Prawo zwalnia z ich zapłaty m.in. w przypadku osób powracających do pracy po okresie opieki nad dzieckiem. Nie dotyczy to jednak świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych

  czytaj więcej

 • Rewolucja w umowach terminowych: Pracownicy lepiej chronieni przed nadużyciami

  Rewolucja w umowach terminowych: Pracownicy lepiej chronieni przed nadużyciami

  25 czerwca tego roku Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy dotyczącą przede wszystkim umów terminowych, 5 sierpnia podpisał ją prezydent. Zmiany wejdą w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Głównym celem nowelizacji jest ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Obecnie tego rodzaju umowy o pracę są zawierane niejednokrotnie na długie okresy bez obiektywnego uzasadnienia.

  czytaj więcej

 • Nie obniża się pensji pracownikowi przed emeryturą

  Nie obniża się pensji pracownikowi przed emeryturą

  Pracownik prawie stuosobowej firmy wszedł w wiek przedemerytalny. To oznacza, że pracodawca nie może mu już wypowiedzieć umowy o pracę. Mimo to szef ostatnio wręczył mu wypowiedzenie zmieniające. Dokonując zmian organizacyjnych w firmie, postanowił bowiem zlikwidować jego stanowisko i przenieść na inne. Niestety gorzej płatne. Czy to jest zgodne z prawem – zastanawia się pan Jan.

  czytaj więcej

 • Emerytura, czyli 30 proc. pensji. Stopa zastąpienia będzie nie na rękę

  Emerytura, czyli 30 proc. pensji. Stopa zastąpienia będzie nie na rękę

  Symulacje emerytalne, jakie na naszą prośbę przeprowadził ZUS, wskazują na poważny problem. Na rynek weszło pokolenie młodych ludzi, których zabezpieczenie emerytalne będzie bardzo niskie. To 30-latkowie, którzy swoją karierę rozpoczynali, pracując na umowach cywilnoprawnych. Ten inicjacyjny etap na rynku pracy stał się dla nich obciążeniem, którego nie będą w stanie się pozbyć. Niezależnie od tego, ile będą zarabiać i jak długo pracować.

  czytaj więcej

 • 10 modeli karier zawodowych. Sprawdź, jaką emeryturę wyliczył ci ZUS

  10 modeli karier zawodowych. Sprawdź, jaką emeryturę wyliczył ci ZUS

  Poprosiliśmy ZUS, by na podstawie przygotowanych przez nas 10 modeli karier emerytalnych wyliczył przyszłą emeryturę i stopę zastąpienia.

  czytaj więcej

 • ZUS może skontrolować ciężarną pracownicę

  ZUS może skontrolować ciężarną pracownicę

  Pani Magdalena jest w ciąży. – Jestem zatrudniona u jednego pracodawcy w niepełnym wymiarze godzin od ponad dwóch lat. Miesiąc temu podjęłam drugą pracę, również na niepełny etat, powiadomiłam też nowego pracodawcę, że jestem w ciąży, a mimo to zdecydował się mnie zatrudnić. Koleżanka postraszyła mnie, że skoro podjęłam drugą pracę, wiedząc już o ciąży, to ZUS może zakwestionować prawo do zasiłku macierzyńskiego, a w związku z tym – będę miała duże kłopoty. Nie wiem, czy rzeczywiście kuszę los, skoro wszystko jest zgodne z prawem. Jak w takim razie zakład obliczy zasiłek – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Jakie świadczenia rosną z płacą minimalną od 2016 roku

  Jakie świadczenia rosną z płacą minimalną od 2016 roku

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia pociąga za sobą podniesienie również wielu innych obowiązkowych świadczeń i należności, dla których bazą jest najniższa pensja. Stanowi ona także kwotę graniczną przy potrąceniach z należności wypłacanych pracownikowi, a w pewnych przypadkach podstawę wymiaru składek na ZUS.

  czytaj więcej

 • Brak ZUS IWA może skutkować podwyższeniem składki

  Brak ZUS IWA może skutkować podwyższeniem składki

  Jeśli w 2015 r. płatnik zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego minimum 10 osób, musi poinformować ZUS o liczbie ubezpieczonych i wypadków w zakładzie. Wyjątkowo ma na to czas nie do końca stycznia, ale do 1 lutego.

  czytaj więcej

 • Nowe świadczenia rodzicielskie: 25 pytań i odpowiedzi

  Nowe świadczenia rodzicielskie: 25 pytań i odpowiedzi

  Nowelizacja ujednolica zasady i system urlopów, wprowadza m.in. możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego niebezpośrednio po macierzyńskim, umożliwia proporcjonalne wydłużenie tego urlopu, gdy łączy się go z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, a także wydłuża okres urlopu ojcowskiego.

  czytaj więcej

 • Kiedy trzynastka urzędnikowi nie przysługuje

  Kiedy trzynastka urzędnikowi nie przysługuje

  Dodatkowe wynagrodzenie nie zostanie wypłacone, jeżeli pracownik jest zatrudniony w urzędzie krócej niż 6 miesięcy lub ma na przykład dwa dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

  czytaj więcej

 • Outsourcing kadrowo-płacowy - zalety i wady

  Outsourcing kadrowo-płacowy - zalety i wady

  Zlecenie zadań w zakresie dokumentacji pracowniczej lub księgowości może być korzystne ze względu na oszczędność kosztów i czasu. Firmy powinny jednak pamiętać, że wiąże się z tym również ryzyko

  czytaj więcej

 • Zwolnienia od pracy nie można udzielać w minutach. Rodzice mogą się dzielić godzinami opieki nad dzieckiem

  Zwolnienia od pracy nie można udzielać w minutach. Rodzice mogą się dzielić godzinami opieki nad dzieckiem

  Obecnie zwolnienie od pracy w związku z opieką nad dzieckiem do lat 14 może być wykorzystywane w dniach lub w godzinach. Stanowi o tym art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.). Skrótowa regulacja tej problematyki w kodeksie pracy nastręcza jednak wiele wątpliwości w praktyce. Pisaliśmy o tym w poprzednim numerze (DGP nr 8/2016). O odpowiedź na nurtujące nas pytania poprosiliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Publikujemy ją poniżej wraz z komentarzem eksperta.

  czytaj więcej

 • Wyższa składka wypadkowa za błędy w ZUS IWA

  Wyższa składka wypadkowa za błędy w ZUS IWA

  Płatnicy mają obowiązek przekazać do ZUS informację o liczbie ubezpieczonych i wypadków, jakie zdarzyły się w zakładzie pracy w 2015 roku. Termin jej przekazania upływa w tym roku 1 lutego.

  czytaj więcej

 • Szkodliwa płaca minimalna? Firmy stracą miliardy, a pracownicy zatrudnienie

  Szkodliwa płaca minimalna? Firmy stracą miliardy, a pracownicy zatrudnienie

  W ciągu najbliższych 10 lat polscy przedsiębiorcy będą musieli dołożyć z własnej kieszeni 4,9 mld zł. Tyle bowiem będą ich kosztować zmiany proponowane przez rząd.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne