kodeks pracy dni wolne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks pracy dni wolne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks pracy dni wolne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • 5 praw, jakie ma kobieta w ciąży w miejscu pracy

  5 praw, jakie ma kobieta w ciąży w miejscu pracy

  Kobiety w ciąży i młode matki są szczególnie chronione - mają między innymi szereg uprawnień w miejscu pracy, w tym prawo do 8-godzinnego dnia pracy i gwarancji zatrudnienia. Sprawdź, jakie dokładnie uprawnienia pracownicze przysługują ciężarnym i zatrudnionym matkom.

  czytaj więcej

 • Praca w święta: Sprawdź, jakie prawa ma pracownik

  Praca w święta: Sprawdź, jakie prawa ma pracownik

  Pracodawca może zobowiązać podwładnego do odbierania telefonu poza czasem pracy. Należy to potraktować jako pracę w godzinach nadliczbowych, za którą należy się czas wolny lub wynagrodzenie - przypomniała rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska.

  czytaj więcej

 • Rok 2016 w polityce. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Rok 2016 w polityce. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Szczyt NATO w Warszawie, wizyta papieża Franciszka, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold, protest opozycji na sali sejmowej - są wśród najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na scenie politycznej w mijającym roku.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć czas pracy na koniec roku

  Jak rozliczyć czas pracy na koniec roku

  Okresy rozliczeniowe obejmujące przełom lat wprowadza coraz więcej firm. Trudniej wtedy rozliczyć roczny limit nadgodzin, ale może to przynieść oszczędności.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze wydarzenia polityczne 2016 [PODSUMOWANIE]

  Najważniejsze wydarzenia polityczne 2016 [PODSUMOWANIE]

  Szczyt NATO w Warszawie, wizyta papieża Franciszka, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold, protest opozycji na sali sejmowej - są wśród najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na scenie politycznej w mijającym roku.

  czytaj więcej

 • Jest sposób na późniejsze złożenie oświadczenia o sprzedaży alkoholu, ale kosztowny

  Jest sposób na późniejsze złożenie oświadczenia o sprzedaży alkoholu, ale kosztowny

  Mam w drugiej połowie stycznia zaplanowany dłuższy wyjazd za granicę. Nie będę więc mógł w terminie złożyć pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w 2016 r. Ten sam problem dotyczy uiszczenia pierwszej raty opłaty. Słyszałem, że z opłatą raty mogę się obecnie spóźnić, ale jak będzie ze złożeniem oświadczenia? Jakie będą skutki uchybienia tych terminów? Czy mogę wystąpić do gminy o ich przesunięcie?

  czytaj więcej

 • Polacy pracują za krótko, ale zbyt intensywnie. Na emeryturę przechodzimy prawie 6 lat wcześniej niż Niemcy

  Polacy pracują za krótko, ale zbyt intensywnie. Na emeryturę przechodzimy prawie 6 lat wcześniej niż Niemcy

  Po przegłosowaniu przez Sejm przywrócenia starego wieku emerytalnego przez media po raz kolejny przetoczyła się dyskusja o tym, że Polacy muszą więcej pracować. Ale czy faktycznie musimy? A jeśli tak, to o ile?

  czytaj więcej

 • Świadectwa pracy: Zmiany są nadal niewystarczające

  Świadectwa pracy: Zmiany są nadal niewystarczające

  Nowy wzór świadectwa pracy nie nadąża za zmianami i nie wiadomo, jak robić odpisy. A do prezydenckiego projektu są kolejne postulaty.

  czytaj więcej

 • Związkowcy: Ferie dla wszystkich nauczycieli zerówek

  Związkowcy: Ferie dla wszystkich nauczycieli zerówek

  Rząd zdecydował, że nie będzie przekształcał zerówek funkcjonujących w szkołach w samodzielne przedszkola . Nie przesądził jednak jak należy traktować pedagogów tam zatrudnionych.

  czytaj więcej

 • Ukarze za spóźnienie i skontroluje komputer: 5 uprawnień pracodawcy w miejscu pracy

  Ukarze za spóźnienie i skontroluje komputer: 5 uprawnień pracodawcy w miejscu pracy

  Pracodawca w miejscu pracy kontroluje czas pracy zatrudnionego i sposób korzystania przez niego ze służbowego sprzętu.

  czytaj więcej

 • Debata o reformie sądownictwa: Szansa czy zagrożenie

  Debata o reformie sądownictwa: Szansa czy zagrożenie

  Sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa będą wybierali posłowie – zakłada projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości. Dzięki temu zwiążemy trzecią władzę z suwerenem – twierdzą autorzy pomysłu. Skutki tego będą opłakane zarówno dla sądów, jak i zwykłych obywateli – ripostują sędziowie.

  czytaj więcej

 • 50 najbardziej wpływowych prawników 2016 [RANKING DGP]

  50 najbardziej wpływowych prawników 2016 [RANKING DGP]

  Ranking 50 najbardziej wpływowych – uwaga: w dobrym i w złym tego słowa znaczeniu – prawników układamy, o czym zapewne większość czytelników pamięta, wedle własnego widzimisię. Nie odrywamy się od rzeczywistości – bynajmniej. Wnikliwie analizujemy decyzje i działania poszczególnych osób, zastanawiamy się nad konsekwencjami i znaczeniem różnych ich poczynań. Rzetelnie rozważamy argumenty. Ale nie posługujemy się – i nie ukrywamy tego – zestawem obiektywnych kryteriów, które pozwoliłyby zmierzyć, zważyć lub w inny sposób określić, a co za tym idzie i precyzyjnie porównać, dokonania poszczególnych prawników. To jest przecież niemożliwe.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo ustalić trzynastkę dla pracownika urzędu gminy

  Jak prawidłowo ustalić trzynastkę dla pracownika urzędu gminy

  W lutym 2017 r. będą u nas wypłacane dodatkowe wynagrodzenia roczne, tzw. trzynastki, za 2016 r. Jak prawidłowo ustalić taką trzynastkę dla pracownicy urzędu gminy zatrudnionej na umowę o pracę, która w ubiegłym roku miała kilka absencji chorobowych (łącznie 40 dni), przebywała na urlopie wypoczynkowym, bezpłatnym (45 dni) oraz korzystała z dwóch dni opieki nad 10-letnim dzieckiem? Jej wynagrodzenie zasadnicze w stałej stawce wynosi 2650 zł, dodatek za staż pracy – 265 zł (10 proc.). Ma też prawo do zmiennych premii regulaminowych, które łącznie wyniosły 3000 zł. Wynagrodzenie urlopowe wyniosło 101,20 zł. Czy wliczyć do podstawy trzynastki wynagrodzenie za czas opieki nad dzieckiem oraz w jaki sposób przyjąć dodatek stażowy, czy w całości, czy tylko wypłacony za czas faktycznie przepracowany?

  czytaj więcej

 • Parkowanie w soboty darmowe. W pozostałe dni będzie jednak droższe

  Parkowanie w soboty darmowe. W pozostałe dni będzie jednak droższe

  - Samorządy a nie ustawa, powinny same decydować, w które dni będą pobierane opłaty za parkowanie - mówi w wywiadzie dla DGP Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora ds. inżynierii ruchu Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • W tym roku przy wypłacie trzynastki niektórzy dyrektorzy mogą stracić

  W tym roku przy wypłacie trzynastki niektórzy dyrektorzy mogą stracić

  Do 31 marca urzędy wypłacą członkom korpusu służby cywilnej dodatkową pensję. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o służbie cywilnej utrudnia ustalenie jej wysokości. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić

  czytaj więcej

 • Zobacz, jakie prawa ma pracownik na umowie zlecenie

  Zobacz, jakie prawa ma pracownik na umowie zlecenie

  Zleceniobiorca nie ma ustawowego prawa do urlopu wypoczynkowego czy okresu wypowiedzenia. Odpowiednie zapisy muszą znaleźć się w umowie zlecenie.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć wynagrodzenie dla pracownika przechodzącego na urlop bezpłatny

  Jak obliczyć wynagrodzenie dla pracownika przechodzącego na urlop bezpłatny

  Pracownik zadzwonił z prośbą o dzielenie mu urlopu bezpłatnego na dwa tygodnie, od 6 do 17 marca 2017 r. Pracodawca nie widzi przeszkód, aby pracownik był nieobecny, więc zgodził się na urlop bezpłatny we wskazanym okresie. Ile wobec tego wyniesie płaca zasadnicza pracownika za marzec 2017 r., jeśli jego stałe wynagrodzenie to 3250 zł brutto? Pracownik jest zatrudniony na 7/8 etatu i pracuje od poniedziałku do piątku po 7 godzin.

  czytaj więcej

 • Poradnia kadrowa z 9 lutego 2017: Kiedy szef może żądać zwrotu kosztów prywatnych rozmów ze służbowego telefonu

  Poradnia kadrowa z 9 lutego 2017: Kiedy szef może żądać zwrotu kosztów prywatnych rozmów ze służbowego telefonu

  ● Czy do uznania pracy za jednakową wystarczy ten sam rodzaj stanowiska pracy● Jaka jest odpowiedzialność podwładnych za straty spowodowane zepsuciem lub przeterminowaniem towaru● Kiedy pracodawca może żądać od pracownika zwrotu kosztów prywatnych rozmów ze służbowego telefonu● W jaki sposób zrekompensować pracownikowi pracę w sobotę● Moja koleżanka z pracy zajmuje to samo stanowisko, co ja. Mamy również analogiczny zakres obowiązków służbowych. Ona jednak zarabia więcej. Czuję się z tego powodu dyskryminowana. Czy słusznie zakładam, że do uznania pracy za jednakową – a w konsekwencji do otrzymywania pensji w jednakowej wysokości – wystarczające jest piastowanie tej samej posady? Mój przełożony twierdzi, że nie. Według niego trzeba również uwzględniać jakość i rezultaty pracy, a te u mojej koleżanki są ponoć wyższe niż moje.

  czytaj więcej

 • Handel w niedzielę: Zakazy nie sprzyjają rynkowi. A rynek to ludzie

  Handel w niedzielę: Zakazy nie sprzyjają rynkowi. A rynek to ludzie

  Każdy ma prawo do odpoczynku – mówią jedni. Nikt nie będzie nam mówił, jak mamy spędzać wolny czas – odpowiadają drudzy. Po jednej stronie barykady stoją orędownicy zakazu handlu w niedziele, po drugiej – obrońcy status quo. Kto zwycięży?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników