kodeks pracy dni wolne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks pracy dni wolne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks pracy dni wolne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak obliczyć pensję pracownika na wypowiedzeniu

  Jak obliczyć pensję pracownika na wypowiedzeniu

  Pracownik jest w trakcie jednomiesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę, która rozwiąże się 30 kwietnia 2016 r. Zatrudniony wykorzystał urlop wypoczynkowy za bieżący rok – od 1 do 11 kwietnia (7 dni). Skorzystał też z dwóch dni wolnych na poszukiwanie pracy (12–13 kwietnia), a od 20 do 30 kwietnia będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jego wynagrodzenie składa się ze stawki miesięcznej 4800 zł, dodatku za pracę w warunkach narażenia na stres – 500 zł – oraz zmiennej premii regulaminowej w wysokości od 5 do 25 proc. stawki zasadniczej.

  czytaj więcej

 • Prof. Gładoch: Nowy kodeks pracy opóźni wynagradzanie nadgodzin

  Prof. Gładoch: Nowy kodeks pracy opóźni wynagradzanie nadgodzin

  - Pensja za godziny ponadwymiarowe trafiałaby na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Dłużej będą mogli pracować pracownicy twórczy, sezonowi i objęci zadaniowym czasem pracy - wylicza Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP. 

  czytaj więcej

 • Wróbel: Na oświacie to się zna tylko rząd

  Wróbel: Na oświacie to się zna tylko rząd

  Szkoła powinna współpracować z Kościołem w sprawie organizacji rekolekcji, skoro zarówno z treści umowy międzypaństwowej (konkordatu), jak i obyczaju rozdział państwa od Kościołów ma u nas charakter przyjazny. Nie ma zresztą żadnego zrozumiałego powodu, dla którego ważne dla Polaków instytucje miałyby pozostawać ze sobą w konflikcie elegancko pakowanym w tzw. świecki rozdział.

  czytaj więcej

 • Zakaz handlu w niedzielę to jeszcze wychowywanie czy już wymuszanie moralności prawem?

  Zakaz handlu w niedzielę to jeszcze wychowywanie czy już wymuszanie moralności prawem?

  Zwykle to prawo jest refleksem ewolucji moralnej, ale bywa też odwrotnie – działalność prawodawcy może się sprowadzić do wymuszania określonej moralności prawem. Ustawodawca musi przynajmniej mieć świadomość, że podejmuje się niebezpiecznego zadania.

  czytaj więcej

 • W Wielką Sobotę handel krócej niż w ustawie

  W Wielką Sobotę handel krócej niż w ustawie

  Zatrudnieni nie zarobią jednak mniej, bo nowe przepisy gwarantują im wynagrodzenie za czas nieprzepracowany. Ale kuriozalne jest to, że zarobią więcej niż ci, którzy wypracują cały swój dobowy wymiar czasu pracy. Stracą też kobiety karmiące dziecko piersią

  czytaj więcej

 • Pobory dyrektora szkoły liczymy na wyczucie

  Pobory dyrektora szkoły liczymy na wyczucie

  Wciąż nie jest do końca jasne, jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe dla nauczycieli funkcyjnych, jeśli mieli wolne między 1 stycznia a 22 marca tego roku. Wszystkiemu winna spóźniona nowelizacja przepisów wykonawczych. Wykładnia celowościowa przemawia jednak za tym, aby płacę za jeden dzień wypoczynku ze składników zmiennych ustalić z użyciem dzielnika 21 dla osób funkcyjnych zatrudnionych zarówno w placówkach feryjnych, jak i nieferyjnych. Wskaźnik ten to nic innego jak liczba, przez którą dzieli się podstawę urlopową, uzależnioną od wynagrodzenia i dodatków otrzymywanych przez nauczyciela, aby obliczyć wynagrodzenie urlopowe za jeden dzień. Przed 2018 r. był on uzależniony od rodzaju placówki i tylko w tych, które nie przerywały zajęć na czas ferii szkolnych, wynosił 21, w pozostałych zaś - 30. Od 1 stycznia podział ten nie ma już znaczenia.

  czytaj więcej

 • Zakaz dorabiania w nowym kodeksie pracy: Pracodawca zapłaci pracownikowi za donos na jego rodzinę?

  Zakaz dorabiania w nowym kodeksie pracy: Pracodawca zapłaci pracownikowi za donos na jego rodzinę?

  Zatrudniony na cały etat będzie mógł się zobowiązać do niepodejmowania żadnej dodatkowej pracy poza macierzystą firmą. A nawet do informowania o konkurencyjnej działalności swoich bliskich.

  czytaj więcej

 • Dodatek za godziny nadliczbowe nie dla pracownika samorządowego

  Dodatek za godziny nadliczbowe nie dla pracownika samorządowego

  Jestem kierownikiem wydziału kadr w urzędzie gminy. Mamy zamiar wprowadzić w regulaminie dodatek za godziny nadliczbowe. Kodeks pracy na to zezwala. Czy takie dodatkowe świadczenia mają prawne uzasadnienie?

  czytaj więcej

 • Być pięknym i bogatym, czyli uwagi do kodeksu pracy [OPINIA]

  Być pięknym i bogatym, czyli uwagi do kodeksu pracy [OPINIA]

  Wytwarzanie dóbr oraz ich konsumpcja to mechanizm złożony. Wszystko jest od siebie zależne, a przy brakach po którejkolwiek stronie ten delikatny układ ulega zaburzeniu i przeradza się w cykle koniunkturalne. Mądra interwencja administracji zapobiega drastycznym wahaniom koniunktury. Co mają wspólnego cykle koniunkturalne z kodeksem pracy? Wszystko. Bez pracowników przedsiębiorstwa nie istnieją, bez przedsiębiorstw ludzie nie mają gdzie pracować i za co żyć. W latach tłustych rynek należy do pracowników, w chudych – do pracodawców. Kodeks pracy, narzucony przez państwo, ma ten rynek uspokajać, zapewniać równowagę, zapobiegać patologiom.

  czytaj więcej

 • Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa-zlecenie jest popularną formą zatrudnienia stanowiącą alternatywę dla stosunku pracy. Niestety prawna sytuacja tej umowy jest niejasna i nie do końca wiadomo, jaki status ma zleceniobiorca. Coraz głośniej mówi się też o znacznym ograniczeniu, a nawet likwidacji umów-zleceń. Wyeliminowanie świadczenia pracy na tej podstawie jest jednym z założeń projektu nowego kodeksu pracy, który po zakończeniu nad nim prac przez komisję kodyfikacyjną trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie coraz częściej zawierane są obecnie kontrakty menedżerskie, które stanowią tak naprawdę szczególny przypadek umowy-zlecenia.

  czytaj więcej

 • Zakaz handlu w niedzielę: Biedronka w Świeciu była otwarta nielegalnie

  Zakaz handlu w niedzielę: Biedronka w Świeciu była otwarta nielegalnie

  - Inspektor pracy uznał, że sklep Biedronki był otwarty nielegalnie. Protokół po rozpoznaniu zastrzeżeń został już podpisany - powiedział Dziennik.pl, Waldemar Adametz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Sprawa dotyczy Biedronki w Świeciu, w województwie kujawsko-pomorskim, która była otwarta w niehandlową niedzielę. Ostatecznie tę kwestię rozstrzygnie sąd. Za złamanie zakazu może grozić kara do 100 tys. złotych.

  czytaj więcej

 • Kodeks pracy zabetonowany na kolejną dekadę. Czemu tak trudno wprowadzić w nim zmiany?

  Kodeks pracy zabetonowany na kolejną dekadę. Czemu tak trudno wprowadzić w nim zmiany?

  Niezdolność do wymiany ustawy uchwalonej w PRL to najlepszy dowód na to, że rację stanu zastąpiła racja elektoratu. Prawo pracy jest zabetonowane na kolejną dekadę, choć powinno zmienić się już dawno temu.

  czytaj więcej

 • Od klinik prawa do pracy pro bono

  Od klinik prawa do pracy pro bono

  Żyjemy w czasach, kiedy zaskakiwani pomysłami rządzących prawnicy nie mają wielu powodów do radości. Tym razem jest inaczej. Możemy z czystym sumieniem świętować 20-lecie klinik prawa w Polsce.

  czytaj więcej

 • Pracownik call center musi pracować także w święto

  Pracownik call center musi pracować także w święto

  Kodeks pracy dopuszcza wykonywanie obowiązków w niedziele i święta na podstawie kilku wyjątków. Jeden z nich dotyczy świadczenia tzw. usług ponadnarodowych, odbieranych poza terytorium Polski. Czy taki rodzaj pracy zawsze uzasadnia zlecanie zadań w dni wolne dla większości zatrudnionych?

  czytaj więcej

 • "Narodowcy nie, socjaliści nie, chrześcijańscy fundamentaliści nie". Wspólnota nam się rozpada, a my wciąż odkrawamy kolejne części

  "Narodowcy nie, socjaliści nie, chrześcijańscy fundamentaliści nie". Wspólnota nam się rozpada, a my wciąż odkrawamy kolejne części

  Pewnie znacie dobrze tę publicystyczną formułę: państwo z dykty. Wyświechtana, ale wciąż, rok po roku, świetnie opisuje naszą państwowość. Niby rządzimy się sami, niby demokratycznie, niby zbudowaliśmy instytucje, mamy kodeksy, regulacje i szczegółowe wytyczne, ale gdy zdarza się nam awaryjna sytuacja, w której nasze państwo powinno zadziałać, okazuje się, że to tylko teoria. Wytyczne są, ale nikt nie przećwiczył ich w praktyce. Instytucje mają szczegółowo rozpisane kroki, ale nie mogą ich realizować, bo akurat wolne i ustawodawca nie wziął pod uwagę, że katastrofy zdarzają się także w niedziele czy święta. Z zewnątrz państwo wygląda normalnie, ściany z dykty są równe, z daleka wyglądają solidnie, ale wystarczy lekki podmuch, by złożyły się jak domek z kart.

  czytaj więcej

 • Zapracowany jak rządowy urzędnik: Członkowie służby cywilnej wyrabiają tysiące nadgodzin bez dodatkowego wynagrodzenia

  Zapracowany jak rządowy urzędnik: Członkowie służby cywilnej wyrabiają tysiące nadgodzin bez dodatkowego wynagrodzenia

  Członkowie korpusu służby cywilnej spędzają w urzędach coraz więcej godzin, i to bez dodatkowego wynagrodzenia. Rekordy biją pracownicy ministerstw

  czytaj więcej

 • Wyrok TK: Kasa żelazna, logika nieco mniej

  Wyrok TK: Kasa żelazna, logika nieco mniej

  Więzień nie może zapłacić grzywny pieniędzmi z przymusowych oszczędności, póki sąd nie zamieni mu tej kary na pozbawienie wolności. TK nie dostrzegł tu problemu.

  czytaj więcej

 • Żabka w niedzielę już nie podskoczy. Zakaz handlu do kontroli

  Żabka w niedzielę już nie podskoczy. Zakaz handlu do kontroli

  Solidarność nie chce, aby śladem tej sieci sklepów, obchodzącej zakaz niedzielnej sprzedaży, poszły kolejne. I podejmuje działania, które mają temu zapobiec.

  czytaj więcej

 • EKG: Bezpieczeństwo i biznes idą w parze w strategii dla polskiej energetyki

  EKG: Bezpieczeństwo i biznes idą w parze w strategii dla polskiej energetyki

  Po jednej stronie cel, by prąd płynął z gniazdka, a po drugiej stronie akcjonariusze rozliczający władze spółek z wyników finansowych. Polska energetyka jest między młotem a kowadłem, ale radzi sobie nie najgorzej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników