krus zwolnienie lekarskie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu krus zwolnienie lekarskie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące krus zwolnienie lekarskie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • eWUŚ kontra RMUA. U lekarza wystarczy PESEL

  eWUŚ kontra RMUA. U lekarza wystarczy PESEL

  Na pierwszą wizytę u lekarza w nowym roku pan Ryszard, emeryt, wybrał się z takimi samymi dokumentami jak do tej pory. – Nie miałem wiary, że nowy system zadziała – przyznaje. I rzeczywiście, w przychodni pojawiły się kłopoty. Nie dotknęły wprawdzie jego, bo miał legitymację emeryta, ale młoda kobieta przyszła tylko z dowodem. Recepcjonistka nie dała się przekonać, że wystarczy oświadczenie, by skorzystać z pomocy lekarza, i odesłała ją po druk RMUA. – Dlaczego nie przyjęła oświadczenia? – zastanawia się pan Ryszard.

  czytaj więcej

 • Czym jest ołówkowe i deputat - czyli przywileje pracowników w Polsce

  Czym jest ołówkowe i deputat - czyli przywileje pracowników w Polsce

  Niektórym grupom zawodowym w Polsce przysługują przywileje, głównie finansowe, takie jak na przykład rożnego rodzaju nagrody pieniężne. Jednak oprócz tego typu bonusów część pracowników może liczyć na dodatek do zasadniczej pensji w postaci różnego rodzaju rekompensat, dopłat, ulg, zwrotów czy też specjalnych uprawnień. Pomimo że wiele z tych przywilejów określa się mianem reliktów po PRL-u, każda próba ich zlikwidowania spotyka się z oporem uprzywilejowanych grup wspieranych przez związki zawodowe.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w zleceniach. Co trzeba wiedzieć o umowach teraz i po zmianach

  Rewolucja w zleceniach. Co trzeba wiedzieć o umowach teraz i po zmianach

  Nowe przepisy są odpowiedzią na coraz popularniejsze formy zatrudnienia, z którymi nie wiąże się obowiązek płacenia ZUS. Dotyczą wiec one przede wszystkim członków rad nadzorczych oraz zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, czyli zlecenie, usługi, dzieło. Ich nadużywanie przez nieuczciwych pracodawców stało się w ostatnich latach prawdziwą plagą.

  czytaj więcej

 • Raport specjalny "DGP". Porażki legislacyjne 2014: Reforma OFE, lex Trynkiewicz i VAT od samochodów

  Raport specjalny "DGP". Porażki legislacyjne 2014: Reforma OFE, lex Trynkiewicz i VAT od samochodów

  Spośród regulacji, które w 2014 r. weszły w życie bądź zostały uchwalone, wybraliśmy te, które w naszej ocenie oraz w opinii kilkudziesięciu ekspertów uczestniczących w ankiecie DGP, można uznać za wyjątkowo brzemienne w skutki– w dobrym i złym tego słowa znaczeniu. W rezultacie powstał swoisty ranking najlepszych i najgorszych zeszłorocznych regulacji. W obu przypadkach wybraliśmy po 10 tych, które miały najwięcej wskazań.

  czytaj więcej

 • Czy po zwolnieniu z pracy nadal mamy prawo do zasiłku chorobowego

  Czy po zwolnieniu z pracy nadal mamy prawo do zasiłku chorobowego

  Osoba po zakończeniu zatrudnienia ma prawo do zasiłku chorobowego. Takie wsparcie wypłacane przez ZUS nie może być jednak wyższe niż 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

  czytaj więcej

 • Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

  Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

  Nie tylko Grecja przyznała pewnym grupom pracowników szerokie (i często kontrowersyjne) przywileje pracownicze. Także w Polsce istnieją - przez wielu zresztą uważane za relikty odziedziczone po PRL-u - różnego rodzaju ulgi, zwroty czy też specjalne uprawnienia. Ich likwidacja spotyka się zazwyczaj z silnym oporem uprzywilejowanych grup wspieranych przez związki zawodowe, dlatego wielu polskich pracowników nadal otrzymuje te bonusy. Sam sprawdź jakie.

  czytaj więcej

 • Nie każdy biznes można zawiesić na okres zimowy

  Nie każdy biznes można zawiesić na okres zimowy

  Po sezonie działalność gospodarczą można zawiesić. Podczas przerwy przedsiębiorca nie może uzyskiwać żadnych przychodów. Nie ma też prawa do wykonywania na podstawie umów-zleceń lub o dzieło tych samych usług, które wykonywał w ramach kontaktów zawartych w okresie prowadzenia firmy.

  czytaj więcej

 • KRUS już przyjmuje e-zwolnienia

  KRUS już przyjmuje e-zwolnienia

  Chorzy rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie będą musieli już składać wniosków o wypłatę zasiłku chorobowego.

  czytaj więcej

 • Obniżenie wieku emerytalnego od 2017 roku. Zobacz, jak to będzie wyglądało w praktyce

  Obniżenie wieku emerytalnego od 2017 roku. Zobacz, jak to będzie wyglądało w praktyce

  Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z głównych obietnic wyborczych PiS. Reforma cofa zmiany wprowadzone w 2013 r. przez poprzednią ekipę rządzącą. Przepisy nie zmuszają jednak do przejścia na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku. Zainteresowani sami o tym zdecydują, a mają im w tym pomóc informacje z ZUS o wysokości świadczenia, na jakie mogą liczyć. Pracownicy będą dodatkowo chronieni przed zwolnieniem przez 4 lata, do czasu osiągnięcia podniesionego wieku, czyli 67 lat.

  czytaj więcej

 • Rząd myśli o integracji dwóch ministerstw

  Rząd myśli o integracji dwóch ministerstw

  Zapowiedziane przez premier Beatę Szydło zmiany strukturalne w ministerstwach odłożyły rekonstrukcję rządu i ożywiły dyskusję, czy Ministerstwo Zdrowia powinno działać w oderwaniu od resortu pracy.

  czytaj więcej

 • GUS: Do października 2017 r. 56 tys. osób uległo wypadkom przy pracy

  GUS: Do października 2017 r. 56 tys. osób uległo wypadkom przy pracy

  W trzech pierwszych kwartałach tego roku wypadkom przy pracy uległo ponad 56 tys. osób; to o 0,7 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. r. - poinformował w czwartek GUS. Zginęło 148 osób; najczęstszą przyczyną wypadków było - jak podano w raporcie - nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowe e-zwolnienia dopiero po 30 listopada. Prezydent podpisał nowelę wydłużającą termin ich wejścia w życie

  Obowiązkowe e-zwolnienia dopiero po 30 listopada. Prezydent podpisał nowelę wydłużającą termin ich wejścia w życie

  Wydłużenie okresu, w którym możliwe jest dwutorowe wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy - w formie papierowej i elektronicznej - z 30 czerwca do 30 listopada br. zakłada nowelizacja ustawy, którą w piątek podpisał prezydent Andrzej Duda.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników