kto płaci za urlop macierzyński

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kto płaci za urlop macierzyński. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kto płaci za urlop macierzyński.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Za kogo trzeba opłacić składkę na Fundusz Pracy

  Za kogo trzeba opłacić składkę na Fundusz Pracy

  Nie wszyscy płatnicy muszą ją odprowadzać. Ci, którzy mają taki obowiązek, powinni przede wszystkim ustalić, czy ubezpieczony osiąga przychód równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu

  czytaj więcej

 • Jak listopadowe nieobecności w pracy wpłyną na wysokość wynagrodzenia zasadniczego

  Jak listopadowe nieobecności w pracy wpłyną na wysokość wynagrodzenia zasadniczego

  PROBLEM Pracownik w listopadzie 2016 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez pierwsze cztery dni miesiąca. Bierze też jeden dzień urlopu bezpłatnego. Dwukrotnie spóźnia się do pracy po 45 minut i nie odpracowuje tego spóźnienia. Ponadto w związku ze stawiennictwem w sądzie w charakterze świadka w prywatnej sprawie ma całodniową nieobecność. W listopadzie korzysta także ze zwolnienia z części dnia pracy, aby załatwić prywatną sprawę, przy czym z czterech godzin nieobecności odpracowuje trzy i pół godziny. Wynagradzany jest stałą stawką miesięczną 6000 zł brutto. Pracuje w podstawowym czasie pracy na pełny etat. Jakie dokumenty usprawiedliwiają jego nieobecności? Które dni/godziny będą niepłatne? Jakie wynagrodzenie zasadnicze otrzyma za listopad 2016 r.?

  czytaj więcej

 • Brzuch wynajmę. Jak radzą sobie surogatki?

  Brzuch wynajmę. Jak radzą sobie surogatki?

  Własne dziecko. Tyle że bez ciąży, tycia, lękania się o poród. Olga wie, jak to zrobić. Do jej brzucha czeka kolejka marzących o rodzicielstwie. Nie wszystkim starczy odwagi i pieniędzy, by z jej usługi skorzystać

  czytaj więcej

 • Koszty zatrudnienia pracownika, czyli ile pracodawca zapłaci składek do ZUS w 2017 roku

  Koszty zatrudnienia pracownika, czyli ile pracodawca zapłaci składek do ZUS w 2017 roku

  Wynagrodzenie pracownika to zaledwie 60 proc. wydatków, jakie ponosi pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę. Do pozostałych kosztów zaliczają się miedzy innymi składki na ubezpieczenie społeczne - zobacz, ile wyniosą w 2017 roku.

  czytaj więcej

 • Nowa pensja minimalna w 2017 r. to także nowe stawki płacowe

  Nowa pensja minimalna w 2017 r. to także nowe stawki płacowe

  Od 1 stycznia 2017 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2 tys. zł. Jak zwykle wzrosną też niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej płacy lub jej wielokrotności, a także podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których jest ona bazą

  czytaj więcej

 • Jak zwolnić ze składek ZUS bonusy dla pracowników

  Jak zwolnić ze składek ZUS bonusy dla pracowników

  Chcemy wykupić dla pracowników pakiet świadczeń medycznych (nieobowiązkowych). Ponadto kierownikom niektórych działów będą udostępnione samochody służbowe do użytku prywatnego. Jakie warunki muszą być spełnione, aby takie świadczenia były zwolnione ze składek ZUS?

  czytaj więcej

 • Alachnowicz: Białoruś zawsze spłaca swoje długi

  Alachnowicz: Białoruś zawsze spłaca swoje długi

  - Białorusini znają trzy stopnie biedy. Pierwszy, gdy nie ma pieniędzy. Drugi, gdy naprawdę nie ma pieniędzy. I trzeci, gdy tak bardzo ich brakuje, że trzeba sprzedawać dolary. Mińsk osiągnął trzeci poziom - uważa Aleś Alachnowicz, białoruski ekonomista, analityk w zespole analiz ekonomicznych EY.

  czytaj więcej

 • Efekt 500 zł na dziecko: To już pewne. Mamy baby boom

  Efekt 500 zł na dziecko: To już pewne. Mamy baby boom

  Optymistyczne dane za styczeń pozwalają wysnuć wniosek, że w tym roku urodzi się ponad 400 tys. dzieci. Najwięcej od siedmiu lat.

  czytaj więcej

 • Rafalska: Jeśli w tym roku urodzi się mniej niż 400 tys. dzieci, to będzie moja porażka

  Rafalska: Jeśli w tym roku urodzi się mniej niż 400 tys. dzieci, to będzie moja porażka

  - Jestem przekonana, że w krótkiej perspektywie wzrost urodzeń będzie widoczny, ale nie umiem stwierdzić, na ile będzie to trwała tendencja – należy być ostrożnym. Nie chciałabym, aby był to jedynie efekt świeżości programu, ale w dużym stopniu przyszłość zależy od naszych działań - mówi minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska w wywiadzie dla DGP.

  czytaj więcej

 • Zatrudnieni w KAS z niepełnym zasiłkiem, choć płacili składki

  Zatrudnieni w KAS z niepełnym zasiłkiem, choć płacili składki

  PROBLEM: Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i związana z tym likwidacja izb skarbowych, celnych i urzędów kontroli skarbowej wywołały już wiele kontrowersji. Funkcjonariusze i pracownicy obawiali się przede wszystkim utraty swoich przywilejów, pogorszenia warunków pracy, tymczasem nieoczekiwanie pojawił się kolejny problem, który, jak się okazuje, dotyczy wszystkich ubezpieczonych już od lat. Chodzi mianowicie o sposób obliczania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, a dokładniej o niefortunny art. 41 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej: ustawa zasiłkowa. 

  czytaj więcej

 • Okres wyczekiwania wpływa na liczenie poborów

  Okres wyczekiwania wpływa na liczenie poborów

  Pracownik został zatrudniony 5 kwietnia 2017 r. Dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 26 kwietnia do 7 maja. Ze względu na to, że w 2017 r. pracował tylko na umowę-zlecenie bez ubezpieczenia chorobowego, uzyska prawo do wynagrodzenia chorobowego dopiero po upływie okresu wyczekiwania, który upłynie w maju, w trakcie trwania niezdolności do pracy. Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część kwietnia oraz wynagrodzenie wraz z chorobowym za maj? Płaca została ustalona w stawce miesięcznej 2400 zł. Do tego przysługuje premia w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

  czytaj więcej

 • Koniec rocznych urlopów dla matek. W zamian pięć nowych dni wolnych od pracy dla wszystkich

  Koniec rocznych urlopów dla matek. W zamian pięć nowych dni wolnych od pracy dla wszystkich

  Kobiety stracą możliwość płatnej opieki nad dzieckiem przez 12 miesięcy od porodu. Każdy pracownik zyska za to dodatkowe dni wolne.

  czytaj więcej

 • Nowe zasady dotyczące zatrudniania i wynagradzania pracowników tymczasowych

  Nowe zasady dotyczące zatrudniania i wynagradzania pracowników tymczasowych

  1 czerwca to ważna data dla pracowników tymczasowych. Od tego dnia obowiązują nowe zasady dotyczące m.in. ich zatrudniania i wynagradzania. Nie burzą one dotychczasowego stanu rzeczy, ale dają większą ochronę pensji, pozwalają na korzystanie z urlopów macierzyńskich, precyzują udzielanie dni wolnych, a także umożliwiają wybór sądu w razie konfliktu.

  czytaj więcej

 • Częściej sięgamy po pieniądze z socjalu

  Częściej sięgamy po pieniądze z socjalu

  Prawie 10 mld zł zasiliło w ub.r. finanse rodzin z tytułu zasiłków z pomocy społecznej. To znacznie więcej niż wcześniej.

  czytaj więcej

 • Atrakcyjna praca. 10 rzeczy najważniejszych dla pracowników

  Atrakcyjna praca. 10 rzeczy najważniejszych dla pracowników

  Poszukując nowej pracy, chcąc nie chcąc, porównujemy ją do obecnej lub do tej, którą wspominamy najlepiej na dotychczasowej ścieżce zawodowej. Korzystniej jednak będzie, jeśli będziemy ją dostosowywać do naszej aktualnej sytuacji życiowej.

  czytaj więcej

 • Zawistowski: O czym myślał prosiak w Polsce Ludowej?

  Zawistowski: O czym myślał prosiak w Polsce Ludowej?

  - Wtedy wszyscy byli przekonani, że wysyłamy żywność do ZSRR. A wie pan, o czym myślał prosiak w Polsce Ludowej? Żeby przynajmniej jego serce zostało w ojczyźnie - mówi dr Andrzej Zawistowski w rozmowie z DGP.

  czytaj więcej

 • Chętnych do pracy w policji nie brakuje, gorzej z jakością kandydatur

  Chętnych do pracy w policji nie brakuje, gorzej z jakością kandydatur

  W całej Polsce do końca 2017 r. planowane jest przyjęcie do służby ok. 5 tys. osób – wynika z informacji DGP. Związkowcy mają jednak wątpliwości, czy ten cel uda się osiągnąć, choć zainteresowanych jest wielu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników