lata pracy potrzebne do emerytury

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu lata pracy potrzebne do emerytury. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące lata pracy potrzebne do emerytury.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wojna to lukratywny biznes

  Wojna to lukratywny biznes

  Zależy mi na tym, by czytelnik miał poczucie uczestnictwa w opisywanych zdarzeniach. Ta niemal fizyczna bliskość wydaje mi się ważniejsza od literackości - mówi Wolfgang Bauer, niemiecki dziennikarz, korespondent wojenny i reporter. Jego książki „Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki” oraz „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy” ukazały się nakładem wydawnictwa Czarne.

  czytaj więcej

 • Kongres PiS. Kaczyński: Reforma sądownictwa absolutnie fundamentalna

  Kongres PiS. Kaczyński: Reforma sądownictwa absolutnie fundamentalna

  Reforma sądownictwa jest "absolutnie fundamentalna", od jakości sądów zależy jakość życia społecznego i dlatego należy ją przeprowadzić - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę na Konwencji Zjednoczonej Prawicy w Przysusze koło Radomia.

  czytaj więcej

 • Zmiany w emeryturach: Od 3 lipca blisko sześciuset doradców w ZUS

  Zmiany w emeryturach: Od 3 lipca blisko sześciuset doradców w ZUS

  Prawie sześciuset doradców emerytalnych w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od poniedziałku będzie udzielało informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i tego, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące lub lata.

  czytaj więcej

 • 595 doradców emerytalnych czeka w ZUS na przyszłych emerytów

  595 doradców emerytalnych czeka w ZUS na przyszłych emerytów

  595 doradców emerytalnych czeka w placówkach ZUS w całym kraju na przyszłych emerytów. Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska oraz prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zainaugurowały II etap przygotowań do obniżenia wieku emerytalnego od 1 października.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Czy politycy powinni wprowadzać swoich ludzi do urzędów bez jakiejkolwiek weryfikacji?

  Debata DGP: Czy politycy powinni wprowadzać swoich ludzi do urzędów bez jakiejkolwiek weryfikacji?

  Czy konkursy były fikcją i w efekcie prowadziły do patologii? Czy politycy powinni wprowadzać swoich ludzi do urzędów bez jakiejkolwiek weryfikacji? Goście debaty DGP spierali się, jak budować sprawną i nowoczesną administrację oraz czy warto szukać na to recepty we wzorcach amerykańskim, niemieckim, a może francuskim.

  czytaj więcej

 • Chcesz przejść na emeryturę w obniżonym wieku? ZUS ponagla do składania wniosków o kapitał początkowy

  Chcesz przejść na emeryturę w obniżonym wieku? ZUS ponagla do składania wniosków o kapitał początkowy

  Od ustalenia kapitału początkowego będzie zależeć wysokość świadczenia i termin jego przyznania. To istotne dla osób chcących przejść na emeryturę w obniżonym wieku.

  czytaj więcej

 • Wojciechowski: Największą bolączką systemu zapewnienie godnych emerytur

  Wojciechowski: Największą bolączką systemu zapewnienie godnych emerytur

  - Największą bolączką systemu emerytalnego jest zapewnienie godnych emerytur. Modernizacja III filaru nie będzie antidotum na te wyzwania - mówi Paweł Wojciechowski.

  czytaj więcej

 • Przewrót w izbach obrachunkowych. Członkowie kolegiów nawet nie dostaną odprawy

  Przewrót w izbach obrachunkowych. Członkowie kolegiów nawet nie dostaną odprawy

  Nowelizacja ustawy o RIO może okazać się niezgodna z konstytucją w kwestii wygaszania stosunków pracy i kadencji w kolegiach izb. Są też obawy, że sparaliżuje prace tego gremium

  czytaj więcej

 • „Prezent” na stulecie Sądu Najwyższego

  „Prezent” na stulecie Sądu Najwyższego

  Uchwalenie nowej ustawy w tym kształcie oznacza nieodwracalne pożegnanie z art. 10 konstytucji, mówiącym o trójpodziale władzy.

  czytaj więcej

 • 500 zł za utracone prawo do wcześniejszej emerytury

  500 zł za utracone prawo do wcześniejszej emerytury

  Taką kwotę dodatkowo mogą dostać osoby, które planują zakończenie aktywności zawodowej. Warunkiem jest dostarczenie do ZUS dokumentów potwierdzających pracę w szkodliwych warunkach.

  czytaj więcej

 • Symetrysta Duda: Prezydent rozpoczął grę z własnym zapleczem politycznym

  Symetrysta Duda: Prezydent rozpoczął grę z własnym zapleczem politycznym

  Po kilku dniach gorącego sporu wokół ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości Andrzej Duda zaproponował swoje rozwiązania dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. – Ten projekt (prezydenckiej ustawy – red.) ma zapobiec twierdzeniom, że KRS działa pod kierunkiem jednej partii. Wydaje się, że ta większość jest odpowiednia, by jedno czy dwa ugrupowania nie decydowały wyłącznie – mówiła głowa państwa.

  czytaj więcej

 • 7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  Sąd Najwyższy jest najistotniejszym sądem w Polsce. Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą powołany jest on przede wszystkim do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przy czym robi to w sposób inny niż sądy powszechne, czyli sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne. Obywatele do Sądu Najwyższego nie wnoszą bowiem odwołań, lecz kasacje (w sprawach karnych) i skargi kasacyjne (w innych – np. cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa pracy; z wyłączeniem spraw administracyjnych podlegających Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu). Sąd Najwyższy nie rozpoznaje już sprawy merytorycznie. Skupia się na procedurze. Jeśli więc sędzia sądu powszechnego źle zinterpretował przepis, który zastosował, Sąd Najwyższy może uchylić wyrok. Ale jeśli doszło do błędnego ustalenia faktów, Sąd Najwyższy tego co do zasady nie będzie brał pod uwagę. Dlatego też mówi się, że Sąd Najwyższy jest „sądem prawa”.

  czytaj więcej

 • Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Co się zmieni po reformie

  Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Co się zmieni po reformie

  Od 1990 r. KRS – jako niezależny organ konstytucyjny – skupia w swoich rękach monopol na decydowanie o tym, kto ma przed sobą przyszłość w zawodzie sędziego i jak będzie wyglądała jego ścieżka kariery. Ma rozstrzygający głos w sprawie nominacji, awansów, obsady kierowniczych stanowisk, wysyłania na emeryturę, a nawet usuwania z zawodu. A zatem to właśnie rada prześwietla i filtruje kandydatów na sędziów, przedstawia prezydentowi swoich faworytów na stanowiska na wszelkich szczeblach – od Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego po sądy rejonowe i wojskowe, a także wybiera rzeczników dyscyplinarnych. W oczach ministerstwa KRS na przestrzeni lat urosła do rangi potężnej korporacyjnej spółdzielni, która toruje dostęp do zawodu pupilom liderów lokalnych środowisk sędziowskich i opiera się jakiejkolwiek formie demokratycznej kontroli. Także z perspektywy wielu sędziów rada w dotychczasowej formule i skostniałym składzie zawiodła: stała się zamkniętą kliką, niepotrzebnie wdała się w politykę, nie reagowała, gdy politycy nadwerężali sędziowską autonomię ani nie walczyli zbyt zacięcie o poprawę warunków pracy w sądach. Mimo to większość sędziów podkreśla, że środowisko potrzebuje silnej i dobrze zorganizowanej rady, która ochroni jego członków przed szykanami w pracy i naciskami polityków, odsieje słabych kandydatów na sprawiedliwych sędziów i w końcu – głośno skrytykuje wszelkie próby zawłaszczenia sobie przed rząd części władzy przynależnej sądownictwu.

  czytaj więcej

 • Komada: Nieuniknione ryzyko długowieczności

  Komada: Nieuniknione ryzyko długowieczności

  Wiek emerytalny na razie w Polsce nie wzrośnie. Takie zwlekanie nie jest cechą szczególną Polski. Wprowadzanie wyższego wieku emerytalnego – czy może raczej uaktualnianie go związane z wydłużaniem czasu trwania życia – stanowi politycznie twardy orzech do zgryzienia w wielu gospodarkach.

  czytaj więcej

 • Prof. Strzembosz: Orzekałem przed 1989 r. Czy to znaczy, że jestem komunistycznym złogiem? [WYWIAD]

  Prof. Strzembosz: Orzekałem przed 1989 r. Czy to znaczy, że jestem komunistycznym złogiem? [WYWIAD]

  Byliśmy z Jarosławem Kaczyńskim po imieniu, powiedziałem mu nawet kiedyś: Jarosławie, opamiętaj się. Za daleko poszedłeś. Jednak wiara w to, że jakiś Strzembosz wpłynie istotnie na bieg historii, jest naiwna - mówi prof. Adam Strzembosz w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Nowela ustroju sądów powszechnych opublikowana w Dzienniku Ustaw

  Nowela ustroju sądów powszechnych opublikowana w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych. Generalnie wejdzie ona w życie po 14 dniach.

  czytaj więcej

 • Mijają dwa lata od powołania prezydenckiego kapelana. Ks. Kras: Jestem tu potrzebny [WYWIAD]

  Mijają dwa lata od powołania prezydenckiego kapelana. Ks. Kras: Jestem tu potrzebny [WYWIAD]

  Właśnie minęły dwa lata, jak pracuje w Kancelarii Prezydenta; odprawia msze św., spowiada, jeśli trzeba doradza - ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy. Jestem nie tylko kapelanem prezydenta, lecz wszystkich pracowników pałacu - mówi PAP.

  czytaj więcej

 • Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

  Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

  W niedzielę miną dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Ostatni rok w polityce zagranicznej to przede wszystkim wizyta Donalda Trumpa w Polsce. Najbardziej komentowaną decyzją prezydenta Dudy była odmowa podpisania dwóch ustaw dotyczących sądownictwa.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników