naliczanie składek zus

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu naliczanie składek zus. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące naliczanie składek zus.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jaka płaca za częściowy etat i zlecenie w tej samej firmie

  Jaka płaca za częściowy etat i zlecenie w tej samej firmie

  Nie należy do rzadkości podwójne zatrudnienie danej osoby w jednej firmie – praca w ramach stosunku pracy oraz na umowę-zlecenie bądź o dzieło. Te ostatnie, w przeciwieństwie do angażu pracowniczego, podlegają przepisom kodeksu cywilnego.

  czytaj więcej

 • ZUS chce składek od studentów po licencjacie

  ZUS chce składek od studentów po licencjacie

  Zakończenie studiów I stopnia organ rentowy traktuje jako utratę przez zleceniobiorcę statusu studenta. Nie bierze pod uwagę kontynuacji nauki w kolejnym roku akademickim.

  czytaj więcej

 • Zniesienie limitu podstawy składek to straty i dla pracownika, i dla pracodawcy

  Zniesienie limitu podstawy składek to straty i dla pracownika, i dla pracodawcy

  Propozycja wprowadzenia tych zmian już w 2018 r. wywołała gwałtowny sprzeciw. Oznaczałoby to nie tylko niższe pensje dla dobrze zarabiających, lecz także wyższe wydatki dla firm. Senat zdecydował o wydłużeniu vacatio legis do 2019 r.

  czytaj więcej

 • Partnerzy zadowoleni z 30-krotności w trybunale

  Partnerzy zadowoleni z 30-krotności w trybunale

  – To dobry ruch. Cieszę się, że nasze argumenty dotyczące braku konsultacji społecznych znalazły uznanie w oczach prezydenta. Chociaż liczyliśmy na więcej, czyli na weto – komentuje wniosek do TK Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

  czytaj więcej

 • Mały ZUS dla mikrofirm przyspieszy

  Mały ZUS dla mikrofirm przyspieszy

  Ulga w składkach dla prowadzących działalność gospodarczą ma być priorytetem nowego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Tak deklarują posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Nie trzeba likwidować PPE, żeby wprowadzić PPK

  Nie trzeba likwidować PPE, żeby wprowadzić PPK

  Przepisy planowanej ustawy o pracowniczych planach kapitałowych powinny zostać dostosowane do obecnie istniejących instytucji III filaru emerytalnego. Tymczasem zapowiadane w doniesieniach medialnych „wygaszenie” PPE po wejściu w życie systemu PPK nie leży w interesie ani pracodawców, ani tym bardziej pracowników.

  czytaj więcej

 • Prawie 500 zł premii od państwa za oszczędzanie w PPK

  Prawie 500 zł premii od państwa za oszczędzanie w PPK

  Dziś rząd zaprezentuje projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Tym samym rusza jedno z flagowych przedsięwzięć premiera Morawieckiego.

  czytaj więcej

 • Odroczenie terminu płatności składki ZUS. Kiedy i jak można wnioskować?

  Odroczenie terminu płatności składki ZUS. Kiedy i jak można wnioskować?

  Płatnik składek na ZUS, który ma chwilowe kłopoty z terminowym regulowaniem bieżących zobowiązań wobec państwowego ubezpieczyciela może wnioskować o odroczenie terminu płatności składki. Wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu terminu płatności składek. Korzystający z takiej ulgi płaci dodatkowo jedynie opłatę prolongacyjną, która jest niższa od odsetek za zwłokę.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 15 marca 2018 roku: W jakich przypadkach ZUS nałoży dodatkową karę

  Poradnia ubezpieczeniowa z 15 marca 2018 roku: W jakich przypadkach ZUS nałoży dodatkową karę

  ● Dlaczego córka pomagająca w prowadzeniu firmy nie zawsze będzie współpracownikiem● W jakich przypadkach ZUS nałoży dodatkową karę● Czy organ rentowy może bez końca wzywać do uzupełnienia wniosku● Jak obliczać wartość przedmiotu sporu, gdy odwołania od kilku decyzji sąd rozpatrywał łącznie

  czytaj więcej

 • Liczymy składki wypadkowe. Od 1 kwietnia w małych firmach będą niższe

  Liczymy składki wypadkowe. Od 1 kwietnia w małych firmach będą niższe

  Od 1 września 2017 r. prowadzę pozarolnicza? działalność´ gospodarcza? w branży gastronomicznej. Od tego dnia zgłosiłem siebie jako płatnika składek na własne ubezpieczenia, a od 1 października 2017 r., w związku z zatrudnieniem pierwszych czterech pracowników, zgłosiłem ich do ubezpieczeń społecznych.

  czytaj więcej

 • Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa-zlecenie jest popularną formą zatrudnienia stanowiącą alternatywę dla stosunku pracy. Niestety prawna sytuacja tej umowy jest niejasna i nie do końca wiadomo, jaki status ma zleceniobiorca. Coraz głośniej mówi się też o znacznym ograniczeniu, a nawet likwidacji umów-zleceń. Wyeliminowanie świadczenia pracy na tej podstawie jest jednym z założeń projektu nowego kodeksu pracy, który po zakończeniu nad nim prac przez komisję kodyfikacyjną trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie coraz częściej zawierane są obecnie kontrakty menedżerskie, które stanowią tak naprawdę szczególny przypadek umowy-zlecenia.

  czytaj więcej

 • Reforma Morawieckiego: Mały ZUS i emerytura z dopłatą

  Reforma Morawieckiego: Mały ZUS i emerytura z dopłatą

  Składka proporcjonalna do przychodu zmniejszy obciążenia mikrofirm, ale też świadczenia, jakie kiedyś dostaną ich właściciele.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 24 maja 2018 roku

  Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 24 maja 2018 roku

  W jakim przypadku przedsiębiorca pobierający zasiłek macierzyński nie będzie opłacał składki zdrowotnej?

  czytaj więcej

 • Fiskus powinien spojrzeć łaskawym okiem na sport

  Fiskus powinien spojrzeć łaskawym okiem na sport

  - Ustawa bądź np. interpretacja ogólna powinny jasno określić, czy i kiedy piłkarz jest przedsiębiorcą na gruncie PIT oraz VAT, a klub może odliczać VAT z wystawianych przez niego faktur. Przyjęty sposób rozliczeń nie powinien być potem kwestionowany - mówi w wywiadzie dla DGP Łukasz Sekuła, członek zarządu Legii Warszawa.

  czytaj więcej

 • Dla Mamy, czyli o reformowaniu emerytur

  Dla Mamy, czyli o reformowaniu emerytur

  Dzień Matki obchodziliśmy dwa dni temu. Tradycja tego święta sięga czasów starożytnych. W Polsce świętować zaczęliśmy później, dopiero w 1914 r. Od tamtej pory mamy co roku są obdarowywane kwiatkami, laurkami i innymi upominkami wykonanymi przez pociechy. Matki, a dokładniej ich emerytury, leżą również w centrum zainteresowania rządu. Program „Mama plus” jest jednym z haseł rozpoczętej kampanii. Według zapowiedzi kobiety, które urodziły czwórkę lub więcej dzieci, zyskają prawo do świadczenia emerytalnego w wysokości emerytury minimalnej. Ta obecnie wynosi 1029,80 zł brutto.

  czytaj więcej

 • Jak po zmianie wymiaru czasu pracy wliczyć do podstawy zasiłku nagrodę roczną

  Jak po zmianie wymiaru czasu pracy wliczyć do podstawy zasiłku nagrodę roczną

  Nasz pracownik zachorował w maju br. Jest to jego pierwsza w tym roku niezdolność do pracy. Ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za pięć dni zwolnienia lekarskiego. Jego wynagrodzenie tworzą: pensja zasadnicza – 3900 zł, premia miesięczna w wysokości 15 proc. wynagrodzenia za czas przepracowany oraz nagroda roczna w wysokości od 3 do 7 proc. wypłaconego zasadniczego wynagrodzenia za pracę. W lutym 2018 r. wypłacono nagrodę za 2017 r. w wysokości 1870 zł. Jednak od 1 października 2017 r. pracownik przeszedł z 1/2 na 3/4 etatu (wcześniej zarabiał 2800 zł). Jak obliczyć podstawę wymiaru i wysokość wynagrodzenia chorobowego? Pracownik ma mniej niż 50 lat.

  czytaj więcej

 • Pracownicy delegowani czekają na uregulowanie przepisów ubezpieczeniowych

  Pracownicy delegowani czekają na uregulowanie przepisów ubezpieczeniowych

  Reguły te są albo niejasne, albo nadmiernie skomplikowane. Jednym z trudniejszych zagadnień jest rozliczanie składek od pracowników kierowanych do pracy za granicą.

  czytaj więcej

 • Podstawa składek chorobowych może być wyższa niż emerytalnych

  Podstawa składek chorobowych może być wyższa niż emerytalnych

  Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych pozwala bowiem na ich różnicowanie. Taka interpretacja przepisów jest możliwa wbrew utartemu poglądowi i stanowisku ZUS.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników