naliczanie składek zus

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu naliczanie składek zus. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące naliczanie składek zus.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rachunkowość: 11 najczęściej popełnianych błędów

  Rachunkowość: 11 najczęściej popełnianych błędów

  Każda jednostka sektora finansów publicznych, przystępując do zamknięcia ksiąg rachunkowych, które są podstawą sporządzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, powinna wykonać wiele czynności, aby zrobić to prawidłowo.

  czytaj więcej

 • 5 problemów ze złożeniem PIT. Sprawdź, jak je rozwiązać

  5 problemów ze złożeniem PIT. Sprawdź, jak je rozwiązać

  Podatnik często nie wie, co zrobić, jeżeli PIT nie został dostarczony przez pracodawcę, lub gdy sam spóźnił się ze złożeniem deklaracji do urzędu skarbowego.

  czytaj więcej

 • Odzyskiwanie zaległych składek. ZUS z nowymi przywilejami

  Odzyskiwanie zaległych składek. ZUS z nowymi przywilejami

  W tygodniku Kadry i Płace w dodatku Ubezpieczenia i Świadczenia (nr 23 z 4 lutego 2016 r.) opisywaliśmy już część zmian, które ustawa z 10 września 2015 r. wprowadziła do ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz do ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.; dalej: ustawa systemowa), a dokładnie do przepisów regulujących kwestie zabezpieczeń oraz dochodzenia przez ZUS należności składkowych. Dziś jednak opisujemy je kompleksowo.

  czytaj więcej

 • ZUS łatwiej i szybciej odzyska swoje należności

  ZUS łatwiej i szybciej odzyska swoje należności

  czytaj więcej

 • Jakie wynagrodzenie chorobowe, gdy oprócz niego wypłaca się dodatek stażowy

  Jakie wynagrodzenie chorobowe, gdy oprócz niego wypłaca się dodatek stażowy

  Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1800 zł miesięcznie, 600 zł dodatku funkcyjnego oraz dodatek stażowy w wymiarze 20 proc. płacy zasadniczej (360 zł), który zgodnie z regulaminem wynagradzania nie jest pomniejszany za okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Zatrudniony przebywał na zwolnieniu lekarskim od 11 do 19 lutego 2016 r. (9 dni), nabywając tym samym prawo do wynagrodzenia chorobowego. W oświadczeniu PIT-2 upoważnił pracodawcę do odliczania ulgi podatkowej. Przysługują mu podstawowe koszty uzyskania przychodów.

  czytaj więcej

 • Po uchwale SN: Wcześniejszy powrót z choroby już bez zwracania zasiłku

  Po uchwale SN: Wcześniejszy powrót z choroby już bez zwracania zasiłku

  Sezon grypowy bywa nieubłagany. Załóżmy więc taką sytuację: w styczniu i lutym pracownik chorował łącznie 33 dni, a tym samym wykorzystał okres pobierania wynagrodzenia chorobowego. W marcu grypa znowu uderzyła – wydawałoby się, że ze zdwojoną siłą. Ostatecznie choroba trwała 4 dni, a zwolnienie od pracy opiewa na 2 tygodnie. Oczywiście w takiej sytuacji wielu z nas zdecydowałaby się odpocząć przez okres, który pozostał do końca zwolnienia, ale znajdą się i tacy, którzy będą chcieli wrócić do pracy, np. ze względów finansowych. Przyjmijmy więc, że chęcią powrotu do pracy pała nasz pracownik. Idzie do lekarza, a ten potwierdza, że pacjent jest zdrowy. Zatrudniony wraca do pracy, pracodawca powiadamia ZUS, a ten... zabiera pracownikowi zasiłek za cały okres choroby.

  czytaj więcej

 • Gdy są dwa przychody z tego samego tytułu, trzeba obniżyć składkę zdrowotną

  Gdy są dwa przychody z tego samego tytułu, trzeba obniżyć składkę zdrowotną

  Jak obliczyć zaliczkę na podatek oraz składkę zdrowotną za miesiąc, w którym pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe za kilka dni oraz za pozostałą część miesiąca zasiłek chorobowy?

  czytaj więcej

 • Do końca marca trzeba wypłacić trzynastkę

  Do końca marca trzeba wypłacić trzynastkę

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne ujmuje się w księgach roku, którego dotyczy. Samą wypłatę zaś ujmuje się w następnym.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć wysokość zasiłku chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy

  Jak obliczyć wysokość zasiłku chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy

  Pracownica od 22 lutego 2016 r. przebywa na zasiłku chorobowym w trakcie ciąży. Od 1 kwietnia 2016 r. w wyniku porozumienia stron zmienił się jej wymiar czasu pracy z pełnego etatu na 3/4. Czy jeżeli ta zmiana miała miejsce w czasie pobierania zasiłku, to należy przeliczyć podstawę wymiaru tego zasiłku według nowego wynagrodzenia (obniżenie pensji z 4500 zł do 3400 zł)? Czy po urodzeniu dziecka podstawa zasiłku macierzyńskiego będzie cały czas taka sama?

  czytaj więcej

 • OECD porównała podatkowe i składkowe koszty pracy. Polska średniakiem

  OECD porównała podatkowe i składkowe koszty pracy. Polska średniakiem

  Pozapłacowe koszty pracy w naszym kraju są wysokie, ale daleko im do tych w Europie Zachodniej. Średnia rodzina z dwójką dzieci oddaje państwu mniej, ale wpływy od singli częściowo rekompensują to budżetowi . Takie są najważniejsze wnioski z ostatniego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

  czytaj więcej

 • Podatkowe pułapki outsourcingu pracowników

  Podatkowe pułapki outsourcingu pracowników

  Czytelnik prowadzi spółkę handlową. Postanowił przekazać od połowy roku część swoich pracowników do firmy zewnętrznej. Wszystko byłoby zgodne z art. 231 kodeksu pracy. To – jak sądzi – oznaczałoby, że jego firma nie musi już wystawiać przekazanym osobom dokumentów PIT-11. W innym dokumencie PIT-4R należy jednak określić kwoty zaliczek pobranych wcześniej na podatek. Czy ma rację?

  czytaj więcej

 • Polacy nie lubią oszczędzać. Bogatsi jesteśmy tylko od Litwinów, Słowaków i Rumunów

  Polacy nie lubią oszczędzać. Bogatsi jesteśmy tylko od Litwinów, Słowaków i Rumunów

  Aktywa finansowe Polaków są rekordowo wysokie – to już ponad 1,7 bln zł. Ale jest i zła wiadomość: w proporcji do PKB wciąż pozostają niewielkie. Mamy za małą skłonność do oszczędzania

  czytaj więcej

 • Nowy algorytm: W pogoni za jakością, a nie za studentem [WYWIAD]

  Nowy algorytm: W pogoni za jakością, a nie za studentem [WYWIAD]

  WYWIAD TERESA CZERWIŃSKA Cały czas mówi się o tym, że student jest kosztem. Tymczasem jest inwestycją. Jeżeli chcemy innowacyjnej gospodarki, musimy w niego inwestować

  czytaj więcej

 • Jakich dokumentów warto poszukać, aby podwyższyć emeryturę?

  Jakich dokumentów warto poszukać, aby podwyższyć emeryturę?

  Do wyliczenia, ile odłożyliśmy na starość przed reformą systemu, ważne są przede wszystkim staż pracy i wysokość zarobków.

  czytaj więcej

 • Absurdalny system: Składka zdrowotna jak podatek - im więcej zarabiamy, tym więcej zapłacimy

  Absurdalny system: Składka zdrowotna jak podatek - im więcej zarabiamy, tym więcej zapłacimy

  Ustawodawca nie może się zdecydować, jaki charakter ma składka zdrowotna. W efekcie w przepisach, które ją regulują, panuje kompletny chaos i już nie wiadomo, jaki cel przyświecał ich twórcom. Na wysokość składek narzekają prawie wszyscy. Składka zdrowotna nie jest tu wyjątkiem. Gdy się jednak przyjrzeć przepisom, to okazuje się, że jej wysokość (zdaniem niektórych – zbyt duża, zdaniem innych – bardzo mała w stosunku do otrzymywanych świadczeń) to tylko wierzchołek góry lodowej. Problemem jest cały system jej obliczania i pobierania. Skomplikowany, niezrozumiały, a co najgorsze – karzący za aktywność i przedsiębiorczość.

  czytaj więcej

 • Ryzykowna likwidacja podatku liniowego. Budżet zyska, ale ostatecznie to może się nie opłacać

  Ryzykowna likwidacja podatku liniowego. Budżet zyska, ale ostatecznie to może się nie opłacać

  10–16 mld zł mógłby zyskać budżet państwa na zamianie rozliczania wg jednej stawki na to zgodne ze skalą podatkową – wynika z wyliczeń DGP. To sporo, ale w ostatecznym rachunku może się nie opłacać

  czytaj więcej

 • CAS: Jeden podatek zamiast ośmiu

  CAS: Jeden podatek zamiast ośmiu

  Wprowadzenie jednego podatku od mikroprzedsiębiorców w miejsce obecnych podatków i składek, zmiana podstawy opodatkowania w CIT z dochodu na przychód oraz wprowadzenie stawki 1-1,5 proc. CIT - to propozycje korekty systemu podatkowego, autorstwa Centrum im. Adama Smitha (CAS).

  czytaj więcej

 • RPO przeciwko obciążaniu pracodawców składkami za pracowników wykonujących pracę na rzecz podwykonawców

  RPO przeciwko obciążaniu pracodawców składkami za pracowników wykonujących pracę na rzecz podwykonawców

  ZUS nie ma prawa nakazywać pracodawcom opłacania obowiązkowych składek za pracowników wykonujących pracę na rzecz podwykonawców. Takie jest stanowisko rzecznika praw obywatelskich, który dołączył się do pytania prawnego zadanego Trybunałowi Konstytucyjnemu przez Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

  czytaj więcej

 • Niszczenie akt pracowniczych zmniejszy emerytury

  Niszczenie akt pracowniczych zmniejszy emerytury

  Odejście od 50-letniego okresu przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej na pewno ułatwi życie przedsiębiorcom, niestety może spowodować katastrofę dla ubezpieczonych. Ich los jest w rękach rządu. Zgodnie z propozycją wicepremiera Mateusza Morawieckiego dokumentacja pracownicza ma być archiwizowana przez 7 lub 10 lat. Po tym terminie zostaną zniszczone nie tylko świadectwa pracy, lecz także akta płacowe potwierdzające wysokość zarobków. W efekcie Polacy mogą mieć problemy z ustaleniem wysokości emerytury.

  czytaj więcej

 • ZUS nie podwyższy kwoty, od której naliczy składkę za pracownika delegowanego

  ZUS nie podwyższy kwoty, od której naliczy składkę za pracownika delegowanego

  Pracodawcy, którym organ rentowy naliczył zawyżone składki za pracowników delegowanych, będą mieli teraz prawo domagać się ich zwrotu. A to za sprawą projektu nowelizacji rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ma wejść 1 października 2016 r.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników