obowiązki pracownika

Obowiązki pracownika to zbiór powinności, których realizacja spoczywa na nim w czasie trwania stosunku pracy i których niewykonanie może spowodować zastosowanie wobec niego sankcji w postaci kar porządkowych, a nawet rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zakres obowiązków pracowniczych określają przepisy prawa pracy, postanowienia umowy o pracę oraz – jeżeli chodzi o ich konkretny kształt – zwyczaj zakładowy (wyrok SN z 23 października 2003 r., I PK 425/02, OSNP 2004/20/345).

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w sposób staranny i sumienny. Jest on też zobowiązany do realizacji poleceń przełożonych dotyczących pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa (wszystkich dziedzin) lub umową o pracę. Gdyby którykolwiek z tych warunków został naruszony, pracownik ma prawo odmówić wykonania polecenia. Nieuzasadnione i zawinione skorzystanie z możliwości odmowy wykonania obowiązku pracowniczego wiąże się z ryzykiem pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności, z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia włącznie.

Źródło: Encyklopedia GP

  • Kiedy i do kogo poskarżyć się na niekompetentnego urzędnika

    Kiedy i do kogo poskarżyć się na niekompetentnego urzędnika

    Pracownik budżetówki powinien w sposób wyczerpujący i niezwłoczny poinformować petenta o tempie prac nad sprawą. Jeśli tego nie robi lub odkłada w czasie, a także popełnia błędy, może się spodziewać skargi. Urzędnika spotka kara, gdy zarzuty się potwierdzą, a doniesienie nie będzie anonimowe.

    czytaj więcej

  • Ekspert PIP wyjaśnia: Umowa zlecenie nie może zastępować etatu

    Ekspert PIP wyjaśnia: Umowa zlecenie nie może zastępować etatu

    - Kontrakty cywilnoprawne zawierają dwa równe sobie podmioty. W ich przypadku nie mamy do czynienia z podporządkowaniem jednej ze stron, co jest charakterystyczne dla stosunku pracy - wyjaśnia Roman Giedrojć, główny inspektor prac.

  • Urlopy tacierzyńskie, rodzicielskie i ojcowskie. Wszystko o uprawnieniach dla pracujących ojców

    Urlopy tacierzyńskie, rodzicielskie i ojcowskie. Wszystko o uprawnieniach dla pracujących ojców

    Urlopy tacierzyńskie, rodzicielskie i ojcowskie, możliwość opieki nad dzieckiem czy ochrona czasu pracy - polskie Prawo pracy przewiduje wiele uprawnień dla pracujących ojców. Przed obchodzonym 23 czerwca Dniem Ojca powstało zestawienie takich regulacji.

  • Pracownicy rezygnują z pozywania szefów

    Pracownicy rezygnują z pozywania szefów

    W 2015 r. aż o 1/3 zmniejszyła się liczba spraw z zakresu prawa pracy, które wpłynęły do sądów. Jednak – paradoksalnie – wydłużył się czas oczekiwania na wyrok. Twarde dane nie pozostawiają złudzeń. W ubiegłym roku do sądów wpłynęło 105,7 tys. spraw z zakresu prawa pracy, czyli aż o 50,9 tys. (32,5 proc.) mniej niż w 2014 r. Tendencję spadkową widać także w tym roku. W I kw. 2016 r. złożono 22,3 tys. pozwów, czyli o 7,7 tys. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego (spadek o 25,8 proc.). Wniosek: w ciągu zaledwie dwóch lat liczba postępowań może zmniejszyć się aż o połowę.

  • Przyczynienie się do rozwiązania umowy pozbawia odprawy

    Przyczynienie się do rozwiązania umowy pozbawia odprawy

    W związku ze zmianami organizacyjnymi pracownikowi wypowiedziano dotychczasowe warunki umowy w części dotyczącej miejsca pracy. Zatrudniony odmówił ich przyjęcia, wskazując, że nowe stanowisko jest oddalone o 25 km od poprzedniego, co znacznie wydłuża czas jego dojazdu do pracy. Następnie pracownik zwrócił się do firmy z żądaniem wypłaty odprawy. Czy należy ją wypłacić?

  • MF: Dobrowolne odejście z pracy z podatkiem dochodowym

    MF: Dobrowolne odejście z pracy z podatkiem dochodowym

    Świadczenia otrzymane od pracodawcy w ramach programu dobrowolnych odejść są opodatkowane – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej.

  • 5 rzeczy, których nie wiecie o Jednolitym Pliku Kontrolnym

    5 rzeczy, których nie wiecie o Jednolitym Pliku Kontrolnym

    Jednolity Plik Kontrolny (JPK) dla części przedsiębiorstw zacznie obowiązywać już od 1 lipca. Wprowadzone we wrześniu 2015 roku zmiany w ordynacji podatkowej przewidują nową metodę kontroli skarbowej zobowiązującą podatników do przekazywania fiskusowi danych w formie elektronicznej.

  • Zatrudnieni na śmieciówkach nie czekają na zmiany w prawie – już są związkowcami, ale czy z pełnią praw

    Zatrudnieni na śmieciówkach nie czekają na zmiany w prawie – już są związkowcami, ale czy z pełnią praw

    Okazuje się, że już obecnie osoby na umowach cywilnoprawnych tworzą związki zawodowe. Eksperci nie są jednak zgodni, czy mają do tego prawo oraz jakie daje im to uprawnienia

  • Organizacja związkowa dowie się o wypowiedzeniu tylko wtedy, gdy reprezentuje danego pracownika

    Organizacja związkowa dowie się o wypowiedzeniu tylko wtedy, gdy reprezentuje danego pracownika

    TEZA: Obowiązek zawiadomienia zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, o którym mowa w art. 10 ust. 2 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 192), ciąży na pracodawcy tylko wówczas, gdy pracownik jest przez tę organizację reprezentowany.

  • Nawet na wypoczynek ad hoc potrzebna jest zgoda szefa

    Nawet na wypoczynek ad hoc potrzebna jest zgoda szefa

    W powszechnym odczuciu dysponentem urlopu na żądanie jest pracownik. Wprawdzie to on wybiera dzień, w którym ma zamiar z niego skorzystać, ale to pracodawca formalnie go udziela.

  • MRPiPS: Choroba zabiera czas wolny

    MRPiPS: Choroba zabiera czas wolny

    Problem: W praktyce się zdarza, że gdy pracodawca oddaje wolne za świąteczną sobotę, za pracę w niedzielę, święto lub dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy bądź za nadgodziny, to pracownik nie może z tego skorzystać, bo choruje. Logiczne wydaje się wówczas, że rekompensatę powinien odebrać w innym terminie. Ale czy rzeczywiście? Zapytaliśmy o to resort rodziny, bo jak się okazuje, choć to problem już znany, to wciąż aktualny.

  • Wyrok TSUE: Urlop dla poratowania zdrowia nie wyklucza wykorzystania zwykłego urlopu

    Wyrok TSUE: Urlop dla poratowania zdrowia nie wyklucza wykorzystania zwykłego urlopu

    W dzisiejszym wyroku Trybunał stwierdził, że prawo Unii stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu lub praktyce krajowej, które zezwalają na to, by pracownikowi, który skorzystał z przyznanego mu urlopu dla poratowania zdrowia w okresie corocznego urlopu wypoczynkowego można było – po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia – odmówić prawa do skorzystania z corocznego urlopu wypoczynkowego w późniejszym terminie, pod warunkiem, że cel urlopu dla poratowania zdrowia różni się od celu corocznego płatnego urlopu, co powinien ocenić sąd krajowy.

  • Brexit zajmie Londynowi lata. Czy Wielkiej Brytanii grozi paraliż?

    Brexit zajmie Londynowi lata. Czy Wielkiej Brytanii grozi paraliż?

    Ostatni raz Zjednoczone Królestwo negocjowało umowę o wolnym handlu 45 lat temu. „Financial Times” oszacował, że w brytyjskiej administracji jest ok. 20 osób, które byłyby w stanie podołać takiemu zadaniu. A potrzeba 500.

  • Potrzebne nam są wolne związki zawodowe

    Potrzebne nam są wolne związki zawodowe

    Niektórzy zwolennicy wolnego rynku z chęcią wysłaliby „zawodowe związki na Powązki”, czyli na cmentarz historii. Niesłusznie. Bo ich działalność nie musi być z definicji warcholstwem ani cyniczną walką o przywileje. Są także inne ciekawe modele związków zawodowych. Całkowicie wyjątkowy jest model japoński. Tam związki doprowadziły do sytuacji, w której z jednej strony wywalczyły dożywotnią gwarancję zatrudnienia (choć nie ma ona charakteru formalnego), z drugiej stały się siłą działającą raczej na poziomie politycznym, a nie oddolnym.

  • Prawo łowieckie - więcej ochrony, biurokracji czy polowanie na marszałków

    Prawo łowieckie - więcej ochrony, biurokracji czy polowanie na marszałków

    W takim kraju jak Polska każdy metr kwadratowy ziemi ma swego właściciela. Jeśli chodzi o pola, łąki czy pastwiska, to na ogół nie jest nim Skarb Państwa, lecz prywatni właściciele.

  • 1 lipca to ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus z wyrównaniem

    1 lipca to ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus z wyrównaniem

    Piątek to ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus - jeśli chcemy otrzymać świadczenie z trzymiesięcznym wyrównaniem. Jeśli złożymy wniosek po 1 lipca, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym wniosek wpłynął. Wnioski składa się raz w roku.

  • zobacz więcej wyników