państwowa inspekcja pracy

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) – polski organ nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy, w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.


 • Ekspert Państwowej Inspekcji Pracy odpowie na pytania czytelników "Dziennika Gazety Prawnej"

  Ekspert Państwowej Inspekcji Pracy odpowie na pytania czytelników "Dziennika Gazety Prawnej"

  Gubisz się w gąszczu prawnych zawirowań dotyczących umów cywilnoprawnych, warunków podejmowania pierwszej pracy czy pracy sezonowej i wakacyjnej? Skorzystaj z porad eksperta Państwowej Inspekcji Pracy, który od 15 do 17 czerwca będzie odpowiadać na pytania czytelników "Dziennika Gazety Prawnej".

  czytaj więcej

 • Delegowanie pracowników: PIP uratuje polskie firmy, gdy pomylą się o eurocenta

  Delegowanie pracowników: PIP uratuje polskie firmy, gdy pomylą się o eurocenta

  Rząd zadbał o wentyle bezpieczeństwa, które pozwolą chronić interesy pracodawców delegujących za granicę - mówi w wywiadzie dla DGP Marcin Kiełbasa, prawnik, Inicjatywa Mobilności Pracy.

  czytaj więcej

 • Szef PIP: Nikt teraz nie skłamie w żywe oczy inspektorowi, że pracuje od dziś

  Szef PIP: Nikt teraz nie skłamie w żywe oczy inspektorowi, że pracuje od dziś

  Likwidacja pierwszej dniówki to znakomite rozwiązanie, które spowoduje, że szara strefa zostanie w sposób znaczący ograniczona, a wszystkim nam o to chodzi: i państwu, i rządowi, i inspekcji pracy, i uczciwym pracodawcom, i przede wszystkim pracownikom - mówi w wywiadzie dla gazetaprawna.pl Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy.

  czytaj więcej

 • Woś: Płaca minimalna? Tak

  Woś: Płaca minimalna? Tak

  Najpierw Rada Dialogu Społecznego ustaliła, że minimalna płaca godzinowa będzie wynosiła 12 zł. Teraz rząd dorzucił jeszcze złotówkę. Wywołując lawinę oburzenia po stronie ekonomicznych liberałów. Niesłuszną. Bo dlaczego tylko 13 zł, a nie 20? Albo od razu 100 zł za godzinę – ironizują. Przedstawiają też cały zestaw „betonowych” argumentów: podwyższenie płacy minimalnej zredukuje zatrudnienie, powiększy szarą strefę i podwyższy barierę wejścia na rynek dla młodych. Nic nowego. Te same frazesy powtarzane są od lat. Niezależnie od fazy cyklu koniunkturalnego czy szerokości geograficznej. Liczy się wykuty na blachę neoliberalny dogmat, że płace trzeba trzymać w ryzach, bo tak chce rynek.

  czytaj więcej

 • Bierny jak pracownik

  Bierny jak pracownik

  Pracownicy narzekają na niskie pensje i śmieciowe umowy. Ale sami niewiele robią, by temu przeciwdziałać, choć mają ogromne możliwości.

  czytaj więcej

 • Nadchodzą zmiany w delegowaniu. Dla firm to więcej obowiązków i ryzyko sankcji

  Nadchodzą zmiany w delegowaniu. Dla firm to więcej obowiązków i ryzyko sankcji

  W sobotę mija 2-letni termin implementacji tzw. dyrektywy wdrożeniowej dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (2014/67/UE). Dla firm wysyłających pracowników do pracy w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej oznacza to wejście w trudniejszy okres ich funkcjonowania. W związku bowiem z tym, że wszystkie kraje unijne muszą dostosować wewnętrzne regulacje do przepisów dyrektywy, zmiany w ich porządkach prawnych przedsiębiorcy będą testować na własnej skórze. Zostali skazani na szybkie przystosowanie się do nowych zasad delegowania, nie zawsze jasnych i klarownych.

  czytaj więcej

 • Związki zawodowe również dla stażystów

  Związki zawodowe również dla stażystów

  To sądy zweryfikują liczebność organizacji związkowych. Prawo przystępowania do nich zyskają np. wolontariusze.

  czytaj więcej

 • Pielgrzymi kontra groźna legionella. Baza noclegowa na ŚDM nadaje się do remontu

  Pielgrzymi kontra groźna legionella. Baza noclegowa na ŚDM nadaje się do remontu

  Małopolscy inspektorzy sanitarni od początku roku weryfikują obiekty noclegowe, gastronomiczne i użyteczności publicznej w Krakowie i okolicach. Pod lupę biorą nie tylko hotele, motele, pole biwakowe i szkoły, ale też restauracje, puby, publiczne toalety, środki komunikacji miejskiej czy dworce autobusowe i kolejowe, z których korzystać będą pielgrzymi. Z uwagi na ŚDM kontroli jest kilkanaście procent więcej niż przed rokiem.

  czytaj więcej

 • Komentarz do rozporządzenia o kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich

  Komentarz do rozporządzenia o kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich

  Omawiamy dziś dwa akty wykonawcze do ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372; dalej: ustawa zasiłkowa). Dotyczą one zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

  czytaj więcej

 • Pracownicy rezygnują z pozywania szefów

  Pracownicy rezygnują z pozywania szefów

  W 2015 r. aż o 1/3 zmniejszyła się liczba spraw z zakresu prawa pracy, które wpłynęły do sądów. Jednak – paradoksalnie – wydłużył się czas oczekiwania na wyrok. Twarde dane nie pozostawiają złudzeń. W ubiegłym roku do sądów wpłynęło 105,7 tys. spraw z zakresu prawa pracy, czyli aż o 50,9 tys. (32,5 proc.) mniej niż w 2014 r. Tendencję spadkową widać także w tym roku. W I kw. 2016 r. złożono 22,3 tys. pozwów, czyli o 7,7 tys. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego (spadek o 25,8 proc.). Wniosek: w ciągu zaledwie dwóch lat liczba postępowań może zmniejszyć się aż o połowę.

  czytaj więcej

 • Od 1 września koniec tzw. syndromu pierwszej dniówki - prezydent podpisał ustawę

  Od 1 września koniec tzw. syndromu pierwszej dniówki - prezydent podpisał ustawę

  Od 1 września br. pracodawca będzie miał obowiązek podpisania z pracownikiem umowy przed dopuszczeniem go do pracy - prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy likwidującą tzw. syndrom pierwszej dniówki.

  czytaj więcej

 • Szpitale mają za dużo pracy? Coraz częściej zlecają podmiotom zewnętrznym świadczenie usług medycznych

  Szpitale mają za dużo pracy? Coraz częściej zlecają podmiotom zewnętrznym świadczenie usług medycznych

  Szpitale publiczne coraz częściej zlecają zewnętrznym wykonawcom zarówno swoje podstawowe zadania, czyli udzielanie świadczeń medycznych, jak i usługi niemedyczne, takie jak sprzątanie, pranie, żywienie pacjentów czy transport sanitarny. Przeznaczają na te cele spore kwoty: 11 skontrolowanych szpitali wydawało na usługi zewnętrzne w kontrolowanym okresie (2012-2014) co roku od niemal 4 mln zł do 77 mln zł, co stanowiło nawet ponad 30% kosztów ich działalności.

  czytaj więcej

 • Szumlewicz: Polacy pracują ciężko i za małe pieniądze. Skróćmy czas pracy

  Szumlewicz: Polacy pracują ciężko i za małe pieniądze. Skróćmy czas pracy

  Polacy pracują długo, ciężko i za małe pieniądze. Według danych OECD Niemcy pracują rocznie 1371 godzin, Norwegowie – 1427, Duńczycy – 1436, Francuzi – 1473, Szwajcarzy – 1568, Belgowie – 1576, Szwedzi – 1609, Austriacy – 1629, Finowie – 1645, Japończycy – 1729, Czesi – 1776, Amerykanie – 1789. Polscy pracownicy pracują zaś 1923 godzin rocznie, niemal najwięcej ze wszystkich badanych krajów. Ciekawe, że obok Polaków innym najbardziej pracowitym społeczeństwem są posądzani o lenistwo Grecy, którzy pracują ponad 2000 godzin rocznie.

  czytaj więcej

 • Likwidacja syndromu pierwszej dniówki ograniczy pracę na czarno

  Likwidacja syndromu pierwszej dniówki ograniczy pracę na czarno

  Prowadzący kontrole w firmach inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy niejednokrotnie mają do czynienia z pracą na czarno – i często nie mogą nic z tym zrobić. Winne temu są m.in. obecnie obowiązujące przepisy, które przewidują, że umowa o pracę nie musi mieć formy pisemnej. W sytuacji zaś gdy jest zawierana ustnie lub w sposób dorozumiany, pracodawca ma jedynie obowiązek potwierdzić pracownikowi na piśmie podstawowe dane dotyczące umowy i warunków zatrudnienia.

  czytaj więcej

 • Upały w pracy. Zobacz, co pracodawca musi zapewnić pracownikom

  Upały w pracy. Zobacz, co pracodawca musi zapewnić pracownikom

  W czasie upałów pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do wody i zimnych napojów oraz utrzymywać odpowiednią temperaturę w firmie. Jeżeli tego nie zrobi, grozi mu kara w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

  czytaj więcej

 • Skarga w PIP na nieuczciwą konkurencję: Wypłaty pod stołem i fikcyjny wolontariat w agencjach pracy

  Skarga w PIP na nieuczciwą konkurencję: Wypłaty pod stołem i fikcyjny wolontariat w agencjach pracy

  Wypłaty pod stołem i zawieranie podwójnych umów to sposoby na omijanie przepisów o pracy tymczasowej. Pośrednicy w zatrudnieniu zawiadamiają PIP. Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) zgłosiło do Państwowej Inspekcji Pracy nieuczciwe praktyki jakie stosują niektórzy pośrednicy. Sposobów na oszczędzanie kosztem zatrudnionych jest wiele – począwszy od stosowania umów o dzieło wraz ze zleceniami (dzięki temu firmy oszczędzają na składkach), a skończywszy na fikcyjnym wolontariacie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników