pensja zasadnicza

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pensja zasadnicza. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pensja zasadnicza.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zobacz, kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za dodatkową pracę

  Zobacz, kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za dodatkową pracę

  Jeżeli pracownik zostaje dłużej w firmie, przysługuje mu dodatek za godziny nadliczbowe. Natomiast powierzenie zatrudnionemu dodatkowego rodzaju obowiązków wymaga już podwyższenia wynagrodzenia.

  czytaj więcej

 • Radziwiłł rozmawiał z młodymi lekarzami o podwyżkach: To były dobre, merytoryczne rozmowy

  Radziwiłł rozmawiał z młodymi lekarzami o podwyżkach: To były dobre, merytoryczne rozmowy

  Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkał się w czwartek z rezydentami, którym przedstawił projekt zmiany wynagrodzeń młodych lekarzy. Minister ocenił, że były to dobre, merytoryczne rozmowy. Jesteśmy otwarci na dalsze negocjacje – zapewnili rezydenci.

  czytaj więcej

 • Lekarze głodują, minister odpowiada: Żądania rezydentów są niemożliwe do zrealizowania

  Lekarze głodują, minister odpowiada: Żądania rezydentów są niemożliwe do zrealizowania

  Lekarze rezydenci rozpoczęli ogólnopolski protest i strajk głodowy przeciwko - jak mówią - swoim "głodowym pensjom". - Nie do końca jasne jest, czego żądają dzisiaj lekarze rezydenci, ale jeśli zgłaszają jeden postulat sześć tysięcy złotych miesięcznie pensji zasadniczej, to jest to postulat, którego zrealizować się nie da - skomentował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

  czytaj więcej

 • Rząd ma miliard na podwyżki dla nauczycieli. Samorządy chcą więcej

  Rząd ma miliard na podwyżki dla nauczycieli. Samorządy chcą więcej

  W przyszłym roku subwencja oświatowa wzrośnie zaledwie o 0,1 proc. i wyniesie 41,9 mld zł. Tak wynika z projektu ustawy budżetowej na 2018 r., który trafił pod obrady Sejmu.

  czytaj więcej

 • Podatek od nieruchomości: Syn, który jest współwłaścicielem działki odpowiada za dług rodziców

  Podatek od nieruchomości: Syn, który jest współwłaścicielem działki odpowiada za dług rodziców

  PROBLEM: Rodzice podatnika kilka lat temu kupili działkę, a on został jej współwłaścicielem. Sami rozpoczęli prowadzenie działalności. Wzięli kredyt, ale spowodował on, że wpadli w długi. Nie płacili podatku od nieruchomości. Gmina zaczęła ścigać ich syna, żądając spłaty tego podatku. Podatnik na spłatę musiałby wziąć kredyt, ale nie ma takiej możliwości, bo skarbówka weszła mu już na pensję. Czy za dług powstały w wyniku działalności rodziców odpowiada również ich syn, współwłaściciel nieruchomości? Jakie możliwości ma podatnik, aby wyjść na prostą w kwestii podatku od nieruchomości?

  czytaj więcej

 • Kukiz: Protest młodych lekarzy nie dziwi

  Kukiz: Protest młodych lekarzy nie dziwi

  Nie ma co się dziwić, że młodzi lekarze rezydenci protestują, miałem okazję obserwować ich pracę podczas pobytu w szpitalu i trzymam za nich kciuki - powiedział w poniedziałek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

  czytaj więcej

 • Nie ma zgody na podwyższenie kilometrówki. Stawki nie były zmieniane od dekady

  Nie ma zgody na podwyższenie kilometrówki. Stawki nie były zmieniane od dekady

  Rząd jest przeciwny podniesieniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu – poinformował wczoraj wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz. Stawki nie były zmieniane od dekady.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć absencje i pracę w porze nocnej

  Jak rozliczyć absencje i pracę w porze nocnej

  Pracownik zatrudniony od 1 czerwca 2017 r. uzyskuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3900 zł. Mężczyzna mieszka w innej miejscowości, niż znajduje się zakład pracy, dlatego wypłacamy mu też miesięczny ryczałt – 350 zł na dojazdy do pracy. Zasady jego wypłacania wynikają z regulaminu wynagradzania i zgodnie z nim ryczałt jest zmniejszany o 1/22 za każdy dzień nieobecności w pracy z powodu np. urlopu i choroby. W październiku pracownik chorował przez pięć dni (11–15 października). Wcześniej, tj. w lipcu, przebywał przez pięć dni roboczych na zasiłku opiekuńczym. W tym miesiącu był też przez trzy dni (24 godziny) na urlopie bezpłatnym. Ze względu na szczególną sytuację w firmie pracował przez sześć godzin w porze nocnej. Jak rozliczyć jego przychód za październik? Czy można u tego pracownika stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów?

  czytaj więcej

 • Sejmowe komisje: Termin wypłaty nauczycielskich pensji bez zmian

  Sejmowe komisje: Termin wypłaty nauczycielskich pensji bez zmian

  Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały w czwartek poprawkę do projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z którą pensje nauczycieli tak jak dotychczas będą wypłacane na początku miesiąca. Projekt zakładał przeniesienie wypłat na koniec miesiąca.

  czytaj więcej

 • Podwyżki dla pielęgniarek mogą być iluzoryczne. Byle nie oznaczały spadku płac

  Podwyżki dla pielęgniarek mogą być iluzoryczne. Byle nie oznaczały spadku płac

  Wzrost płac miała gwarantować uchwalona w czerwcu ustawa dotycząca najniższych wynagrodzeń zasadniczych w zawodach medycznych. Jednak dla wielu pielęgniarek podwyżki okazały się iluzją. A to dlatego, że na ich poczet ustawodawca kazał zaliczyć tzw. dodatek Zembali. Efekt? W wielu szpitalach podwyżki w ogóle nie było. A zdarzały się i takie, w których równała się... obniżce. Jak to możliwe? Jeśli podwyżkę dla danej pielęgniarki sfinansowano „dodatkiem Zembali” 1:1 (czyli na zasadzie zwykłego przesunięcia środków, ale z uwzględnieniem wykształcenia i specjalizacji), to uprawniona wychodziła na zero. I to nawet jeżeli z powodu wykształcenia podwyżka wynosiła np. 80 proc. wartości dodatku. Wtedy bowiem pozostałe 20 proc. i tak trafiało do jej portfela jako „dodatek Zembali”. Tego ostatniego nikt nie zabrał, został on tylko uszczuplony na poczet podwyżki. Gorzej, gdy z pieniędzy przeznaczonych na „dodatki Zembali” najpierw dokonywano podwyżek (z uwzględnieniem wykształcenia i specjalizacji), a później pozostałą po takim podziale kwotę rozdysponowano po równo uprawnionym. Wtedy nasza przykładowa pielęgniarka mogła otrzymać dużo mniej niż wspomniane 20 proc. Szpitale, które zastosowały taki mechanizm, cofnęły w zasadzie „zembalowe dodatki”. Czy prawidłowo? O odpowiedź poprosiliśmy resort zdrowia.

  czytaj więcej

 • Brakuje świeżej krwi na uczelniach. Systematycznie spada liczba nauczycieli akademickich

  Brakuje świeżej krwi na uczelniach. Systematycznie spada liczba nauczycieli akademickich

  Na koniec grudnia 2016 r. w szkołach wyższych pracowało 95,4 tys. nauczycieli akademickich. Rok wcześniej 95,9 tys. – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Szkoły wyższe i finanse 2016 r.”

  czytaj więcej

 • Pokrycie strat z pensji pracownika nie jest proste

  Pokrycie strat z pensji pracownika nie jest proste

  Mój były pracownik, zatrudniony wcześniej na stanowisku montera, skierował przeciwko mnie pozew do sądu o rzekome zaległe wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł (zgodnie z umową o pracę przysługiwało mu wynagrodzenie minimalne). Moim zdaniem pieniądze te mu się nie należą. Został bowiem zwolniony w związku z tym, że był pod wpływem alkoholu w trakcie wizyty u kontrahenta. Ponadto wskutek naruszenia obowiązującego w tej firmie regulaminu pracy (w zakresie przepisów bhp) spowodował też szkodę – musiałem więc pokryć koszty naliczonej przez kontrahenta kary umownej w wysokości 6 tys. zł. Potrąciłem mu tę kwotę z wynagrodzenia. Przy czym dysponuję popisanym przez podwładnego oświadczeniem o ponoszeniu przez niego odpowiedzialności materialnej, w którym wyraził on zgodę na pokrycie strat poprzez potrącenie z pensji wszelkich kar. Były pracownik w pozwie wskazał jednak m.in., że potrącenie to nastąpiło niezgodnie z kodeksem pracy. Czy jego powództwo jest zasadne?

  czytaj więcej

 • Gdzie jest awizo? Rodzina na zmianę czeka na przesyłkę. Listonosz z Poczty Polskiej nie zadzwoni ani razu

  Gdzie jest awizo? Rodzina na zmianę czeka na przesyłkę. Listonosz z Poczty Polskiej nie zadzwoni ani razu

  Słabo opłacani doręczyciele pracują coraz gorzej. Poczta Polska próbuje się ratować, naśladując samoobsługowe metody konkurencji.

  czytaj więcej

 • Mezalians po polsku, czyli ona i truteń. Co piątą rodzinę utrzymuje kobieta

  Mezalians po polsku, czyli ona i truteń. Co piątą rodzinę utrzymuje kobieta

  Pracujące panie najczęściej mają wykształcenie wyższe. Zatrudnieni panowie są po zawodówce. Różnice w zarobkach na korzyść płci pięknej będą rosły.

  czytaj więcej

 • Kongres 590: Biznes napisze programy nauczania

  Kongres 590: Biznes napisze programy nauczania

  Jak uczyć, żeby wyniesiona ze szkoły wiedza nie okazywała się nieaktualna już na starcie w życie zawodowe? Jak zapobiegać exodusowi fachowców? Dlaczego brakuje pracowników, a absolwenci szkół zawodowych meldują się w urzędach pracy? O tym rozmawiali goście panelu DGP „Perspektywy współpracy szkolnictwa zawodowego z pracodawcami – szanse i możliwości” na Kongresie 590 w Rzeszowie.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: Chcemy wspierać emerytów z najniższymi świadczeniami. Rozmawiamy o dodatku lub podniesieniu najniższego świadczenia [WYWIAD]

  Kowalczyk: Chcemy wspierać emerytów z najniższymi świadczeniami. Rozmawiamy o dodatku lub podniesieniu najniższego świadczenia [WYWIAD]

  - Podniesienie najniższej emerytury czy jakiś jednorazowy bonus? A może dodatek do waloryzacji? Trwają rozmowy - mówi Henryk Kowalczyk.

  czytaj więcej

 • Masz pracę? Siedź cicho. Wciąż boimy się podpaść szefowi choćby pytając o podwyżkę

  Masz pracę? Siedź cicho. Wciąż boimy się podpaść szefowi choćby pytając o podwyżkę

  - W Polsce wciąż ma się poczucie, że jeśli masz pracę, to lepiej szefowi nie podpadać, bo można ją łatwo stracić. A w tym przekonaniu mieści się strach, że szefowi można podpaść rozmową o podwyżce - mówi w wywiadzie dla DGP dr hab. Joanna Tyrowicz, ekonomistka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i ośrodka badawczego GRAPE.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników