pensja zasadnicza

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pensja zasadnicza. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pensja zasadnicza.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wszystko o wynagrodzeniach: Jakie dostaniesz dodatki i kiedy szef obniży ci pensję

  Wszystko o wynagrodzeniach: Jakie dostaniesz dodatki i kiedy szef obniży ci pensję

  Wynagrodzenie za pracę należy do podstawowych prawa pracownika - pracodawca może je obniżyć tylko w ściśle określonych prawem przypadkach.

  czytaj więcej

 • Stanowisko resortu rodziny o rekompensowaniu pracy w dni wolne za niedziele budzi zastrzeżenia

  Stanowisko resortu rodziny o rekompensowaniu pracy w dni wolne za niedziele budzi zastrzeżenia

  Zdaniem MRPiPS, jeśli pracownik mimo udzielonego wolnego musiał wykonywać wtedy obowiązki, powinien otrzymać kolejny dzień odpoczynku. Nie wszyscy się z tym zgadzają.

  czytaj więcej

 • Duże zmiany w zatrudnianiu urzędników. To koniec przywilejów?

  Duże zmiany w zatrudnianiu urzędników. To koniec przywilejów?

  Zasady zatrudniania i wynagradzania mają byś wspólne dla wszystkich pracowników administracji publicznej. Sami zainteresowani obawiają się, że przy tej okazji stracą przywileje.

  czytaj więcej

 • Nowe zasady żywieniowe w szkołach. W tle stare problemy z za drogimi stołówkami

  Nowe zasady żywieniowe w szkołach. W tle stare problemy z za drogimi stołówkami

  Od 1 września za sprawą rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty wchodzą w życie nowe zasady żywieniowe dla uczniów. To spore wyzwanie dla dyrektorów szkół, bo to m.in oni muszą właściwie wdrożyć i stosować zmiany przygotowane z myślą o zdrowiu ich podopiecznych. W przepisach jako zasadniczy cel zachowano ograniczenie cukru, tłuszczu i soli w produktach sprzedawanych w szkolnych sklepikach, ale poszerzono też ofertę o nowe towary. Te jednak nie są w rozporządzeniu wymienione wprost, wskazano tylko ich parametry żywieniowe. Dlatego dyrektorzy powinni zachować czujność i bliżej się zapoznać z przepisami.

  czytaj więcej

 • Administracja publiczna: Zarobki rzecznika prasowego są jawne

  Administracja publiczna: Zarobki rzecznika prasowego są jawne

  Obywatel ma prawo do informacji na temat wynagrodzenia zasadniczego osób zatrudnionych w administracji publicznej. Wynagrodzenie rzecznika prasowego ministerstwa stanowi informację publiczną. Co więcej, ujawnienie jego zarobków to dopuszczalna ingerencja w prywatność osoby fizycznej, która nie przekracza granicy intymności wyznaczonej w Konstytucji RP. Jak orzekł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny, udostępnienie takich danych jest obowiązkiem organu (sygn. akt I OSK 3217/14).

  czytaj więcej

 • Pensje prezesów do zmiany. Ustawa kominowa wchodzi w życie

  Pensje prezesów do zmiany. Ustawa kominowa wchodzi w życie

  Wynagrodzenia zasadnicze członków zarządu spółek Skarbu Państwa nie będą już sięgały kilkuset tysięcy złotych.

  czytaj więcej

 • "Chcą nam wmówić, że możliwa jest rezygnacja z TTIP, bo to nie był udany projekt, a CETA to całkiem coś innego" [WYWIAD]

  "Chcą nam wmówić, że możliwa jest rezygnacja z TTIP, bo to nie był udany projekt, a CETA to całkiem coś innego" [WYWIAD]

  - Choć proces negocjacji TTIP chwieje się, to jeszcze nie upadł. Nadal czekamy na głos KE, która przyzna, że ta misja się nie powiodła i pora ją skończyć. Niestety, wycofywanie się ostatnio niektórych krajów z TTIP może być budowaniem przedpola dla umowy CETA. A ona była negocjowana wcześniej niż umowa z USA i kompletnie poza debatą publiczną - przestrzega w rozmowie z gazetaprawna.pl Maria Świetlik z Akcji Demokracja. 22 września będą zapadać kluczowe decyzje w tej kwestii. 

  czytaj więcej

 • Wzrosną pensje nauczycieli

  Wzrosną pensje nauczycieli

  Podwyżki dla pedagogów będą finansowane przez samorządy. Z projektu ustawy budżetowej na 2017 r. wynika bowiem, że rząd nie zamierza podnieść subwencji oświatowej nawet o złotówkę.

  czytaj więcej

 • Polska firma budowlana wypłaci pensje pracownikom zagranicznego kontrahenta

  Polska firma budowlana wypłaci pensje pracownikom zagranicznego kontrahenta

  Od lipca tego roku polska firma budowlana korzysta przy budowie osiedla mieszkaniowego z usług podwykonawcy, który ma siedzibę w Bułgarii. Firmy budowlane nie zawarły ze sobą pisemnej umowy, gdyż w przeszłości często ze sobą współpracowały i kooperacja układała się dobrze. Podwykonawca delegował do Polski swoich pracowników – obywateli Bułgarii. Z uwagi na duże opóźnienia w budowie spółka bułgarska dodatkowo zatrudniła też nielegalnie Ukraińców, aby szybciej ukończyć budowę. Na początku września okazało się, że firma jest niewypłacalna i nie zapłaciła wynagrodzeń swoim pracownikom – Bułgarom i Ukraińcom. Czy jej pracownicy mogą teraz pozwać polskiego wykonawcę o ich zapłatę?

  czytaj więcej

 • Węglowi prezesi zaciskają pasa

  Węglowi prezesi zaciskają pasa

  Cięcia płac nie omijają górniczych zarządów. Roczny koszt ich utrzymania zmniejszył się w porównaniu z 2012 r. o niemal 30 proc.

  czytaj więcej

 • Pracujesz 1 listopada? Zobacz, jakie otrzymasz wynagrodzenie

  Pracujesz 1 listopada? Zobacz, jakie otrzymasz wynagrodzenie

  1 listopada w 2016 roku wypada we wtorek. Pracownikowi, który będzie musiał wtedy wykonywać swoje obowiązki, przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia o ściśle określonej wysokości.

  czytaj więcej

 • Będą podwyżki dla pracowników medycznych. Minister rozszerza grupę uprawnionych

  Będą podwyżki dla pracowników medycznych. Minister rozszerza grupę uprawnionych

  Pensje najgorzej zarabiających pracowników medycznych mają rosnąć już od połowy przyszłego roku, czyli o rok wcześniej, niż oferował jeszcze niedawno resort zdrowia.

  czytaj więcej

 • CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

  czytaj więcej

 • Prezent od rządu dla nauczycieli. Zobacz, jakie przywileje dostała kadra gimnazjum

  Prezent od rządu dla nauczycieli. Zobacz, jakie przywileje dostała kadra gimnazjum

  Półroczny stan nieczynny i roczny urlop dla poratowania zdrowia. To prezent rządu dla nauczycieli kontraktowych.

  czytaj więcej

 • Nowe zachęty do zatrudniania więźniów

  Nowe zachęty do zatrudniania więźniów

  PROBLEM: Przedsiębiorcy wiedzą, że zatrudnienie osoby osadzonej to czasem jedyny sposób na znalezienie taniego, dobrze wykwalifikowanego pracownika – i to bez konieczności odprowadzania niektórych składek czy prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Niewielu jednak korzysta z tej możliwości. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że zachęci ich do tego wyższa dopłata do wynagrodzeń skazańców. Tymczasem barierą, której nie da się znieść, nowelizując przepisy, są stereotypy. Firmy nie chcą mówić tego wprost, ale boją się zatrudniać osadzonych. Przedstawiciele zakładów karnych uważają, że niesłusznie.

  czytaj więcej

 • W poniedziałek w 17 miastach protest ZNP przeciw zmianom w edukacji

  W poniedziałek w 17 miastach protest ZNP przeciw zmianom w edukacji

  Związek domaga się od minister edukacji Anny Zalewskiej wycofania się z projektowanych zmian w oświacie, zawartych w dwóch projektach ustaw. ZNP chce przystąpienia do rzeczywistej, a nie medialnej debaty o potrzebach polskiej edukacji. Związkowcy chcą społecznego porozumienia co do zakresu, skali i tempa wprowadzania zmian. W poniedziałek w 17 miastach (16 wojewódzkich oraz w Koszalinie) związkowcy z ZNP mają protestować przeciw reformie edukacji. Urzędy wojewódzkie ma pikietować w sumie 25 tys. członków związku, a także rodzice i samorządowcy.

  czytaj więcej

 • Czy radni powinni mieć wpływ na pensję włodarza gminy

  Czy radni powinni mieć wpływ na pensję włodarza gminy

  Radni PiS obniżyli właśnie wynagrodzenie prezydentowi Białegostoku. Czy pensje wójta, burmistrza i prezydenta miast powinny być uzależnione od przychylności rady?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników