pensja zasadnicza

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pensja zasadnicza. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pensja zasadnicza.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pracujesz 1 listopada? Zobacz, jakie otrzymasz wynagrodzenie

  Pracujesz 1 listopada? Zobacz, jakie otrzymasz wynagrodzenie

  1 listopada w 2016 roku wypada we wtorek. Pracownikowi, który będzie musiał wtedy wykonywać swoje obowiązki, przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia o ściśle określonej wysokości.

  czytaj więcej

 • CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

  czytaj więcej

 • Nowe zachęty do zatrudniania więźniów

  Nowe zachęty do zatrudniania więźniów

  PROBLEM: Przedsiębiorcy wiedzą, że zatrudnienie osoby osadzonej to czasem jedyny sposób na znalezienie taniego, dobrze wykwalifikowanego pracownika – i to bez konieczności odprowadzania niektórych składek czy prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Niewielu jednak korzysta z tej możliwości. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że zachęci ich do tego wyższa dopłata do wynagrodzeń skazańców. Tymczasem barierą, której nie da się znieść, nowelizując przepisy, są stereotypy. Firmy nie chcą mówić tego wprost, ale boją się zatrudniać osadzonych. Przedstawiciele zakładów karnych uważają, że niesłusznie.

  czytaj więcej

 • W poniedziałek w 17 miastach protest ZNP przeciw zmianom w edukacji

  W poniedziałek w 17 miastach protest ZNP przeciw zmianom w edukacji

  Związek domaga się od minister edukacji Anny Zalewskiej wycofania się z projektowanych zmian w oświacie, zawartych w dwóch projektach ustaw. ZNP chce przystąpienia do rzeczywistej, a nie medialnej debaty o potrzebach polskiej edukacji. Związkowcy chcą społecznego porozumienia co do zakresu, skali i tempa wprowadzania zmian. W poniedziałek w 17 miastach (16 wojewódzkich oraz w Koszalinie) związkowcy z ZNP mają protestować przeciw reformie edukacji. Urzędy wojewódzkie ma pikietować w sumie 25 tys. członków związku, a także rodzice i samorządowcy.

  czytaj więcej

 • Czy radni powinni mieć wpływ na pensję włodarza gminy

  Czy radni powinni mieć wpływ na pensję włodarza gminy

  Radni PiS obniżyli właśnie wynagrodzenie prezydentowi Białegostoku. Czy pensje wójta, burmistrza i prezydenta miast powinny być uzależnione od przychylności rady?

  czytaj więcej

 • Zalewska: Szkolnictwo zawodowe musi być organizowane u pracodawcy

  Zalewska: Szkolnictwo zawodowe musi być organizowane u pracodawcy

  Szkolnictwo zawodowe trzeba tak zorganizować, aby odbywało się u pracodawcy – powiedziała w poniedziałek w Opolu minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Uczeń ma opuszczać przyszłą szkołę branżową z niezbędnymi certyfikatami.

  czytaj więcej

 • Firma w Czechach. Jak ją założyć?

  Firma w Czechach. Jak ją założyć?

  Procedura rejestracji działalności gospodarczej w Czechach trwa kilka dni i kosztuje niewiele. Stawka CIT wynosi 19 proc., a PIT - 15 i 22 proc.

  czytaj więcej

 • Pracodawcy we mgle. Rząd nie rozpieszcza już przedsiębiorców

  Pracodawcy we mgle. Rząd nie rozpieszcza już przedsiębiorców

  Zaczyna brakować rąk do pracy, rząd wprowadza prosocjalne rozwiązania, związki zawodowe dyktują zmiany w prawie. A firmy w tej nowej rzeczywistości nie umieją się odnaleźć.

  czytaj więcej

 • Pracodawcy we mgle

  Pracodawcy we mgle

  Zaczyna brakować rąk do pracy, rząd wprowadza prosocjalne rozwiązania, związki zawodowe dyktują zmiany w prawie. A firmy w tej nowej rzeczywistości nie umieją się odnaleźć.

  czytaj więcej

 • Ratownicy medyczni tylko na etatach. Czy to nie nadregulacja?

  Ratownicy medyczni tylko na etatach. Czy to nie nadregulacja?

  PROBLEM: Ratownicy medyczni i pielęgniarki systemu ratownictwa mają być zatrudniani wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Ponadto zespoły w ambulansach mają być minimum trzyosobowe, ale bez lekarzy. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 14 października 2016 r. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r., jednakże dopiero od 1 stycznia 2020 r. będą obowiązywać regulacje dotyczące zatrudniania członków zespołów ratownictwa oraz dyspozytorów wyłącznie na etat. Placówki medyczne obawiają się postępującej ingerencji w stosunek pracodawca – zatrudnieni. Część ratowników twierdzi też, że na nowej regulacji stracą. ⒸⓅ

  czytaj więcej

 • Za kogo trzeba opłacić składkę na Fundusz Pracy

  Za kogo trzeba opłacić składkę na Fundusz Pracy

  Nie wszyscy płatnicy muszą ją odprowadzać. Ci, którzy mają taki obowiązek, powinni przede wszystkim ustalić, czy ubezpieczony osiąga przychód równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu

  czytaj więcej

 • Jak listopadowe nieobecności w pracy wpłyną na wysokość wynagrodzenia zasadniczego

  Jak listopadowe nieobecności w pracy wpłyną na wysokość wynagrodzenia zasadniczego

  PROBLEM Pracownik w listopadzie 2016 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez pierwsze cztery dni miesiąca. Bierze też jeden dzień urlopu bezpłatnego. Dwukrotnie spóźnia się do pracy po 45 minut i nie odpracowuje tego spóźnienia. Ponadto w związku ze stawiennictwem w sądzie w charakterze świadka w prywatnej sprawie ma całodniową nieobecność. W listopadzie korzysta także ze zwolnienia z części dnia pracy, aby załatwić prywatną sprawę, przy czym z czterech godzin nieobecności odpracowuje trzy i pół godziny. Wynagradzany jest stałą stawką miesięczną 6000 zł brutto. Pracuje w podstawowym czasie pracy na pełny etat. Jakie dokumenty usprawiedliwiają jego nieobecności? Które dni/godziny będą niepłatne? Jakie wynagrodzenie zasadnicze otrzyma za listopad 2016 r.?

  czytaj więcej

 • Prokuratoria adwokatem rządowych firm? To chybiony pomysł

  Prokuratoria adwokatem rządowych firm? To chybiony pomysł

  System zamówień obsługi prawnej przez Skarb Państwa jest niespójny. Wskazywaliśmy na to już wielokrotnie na łamach DGP. Podkreślaliśmy, że patologiczne jest istnienie dwóch zupełnie innych rynków, na których zatrudnia się prawników z pieniędzy publicznych.

  czytaj więcej

 • Kodeks urzędniczy: Czy faktycznie istnieje potrzeba jego wprowadzenia

  Kodeks urzędniczy: Czy faktycznie istnieje potrzeba jego wprowadzenia

  KONFRONTACJE DGP: Czy warto wprowadzać kodeks urzędniczy?

  czytaj więcej

 • Emeryci oburzeni propozycją rządu

  Emeryci oburzeni propozycją rządu

  Seniorzy są zaskoczeni propozycją resortu pracy, który chce, aby w przyszłości z dodatkowych dochodów musiały się rozliczać także pobierający świadczenia z ZUS po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

  czytaj więcej

 • Rostkowski: Administracja musi odejść od nieefektywnych i demoralizujących praktyk jak dodatek stażowy

  Rostkowski: Administracja musi odejść od nieefektywnych i demoralizujących praktyk jak dodatek stażowy

  - Administracja musi odejść od nieefektywnych i często demoralizujących praktyk, takich jak dodatek stażowy zwany zmarszczkowym czy nawyk awansowania wraz z upływem lat - mówi profesor dr hab. Tomasz Rostkowski.

  czytaj więcej

 • Pracownik niepełnoetatowy: Rozliczanie sczepnienia, zapomogi pieniężnej i wizyty w sądzie

  Pracownik niepełnoetatowy: Rozliczanie sczepnienia, zapomogi pieniężnej i wizyty w sądzie

  Zatrudniamy pracownicę na 3/4 etatu, z wynagrodzeniem 2550 zł. W listopadzie skorzystała ze szczepienia przeciw grypie o wartości 35 zł, z tym że zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownicy objęci szczepieniem dopłacają po 5 zł do ampułki.

  czytaj więcej

 • Kwota wolna od podatku projektowana na nowo i na szybko. Morawiecki skomplikuje system

  Kwota wolna od podatku projektowana na nowo i na szybko. Morawiecki skomplikuje system

  Na ogłoszonych właśnie w ekspresowym tempie zmianach w wysokości kwoty wolnej od podatku zyska około 3 mln Polaków. To dobra informacja, bo w ich kieszeniach zostanie 1,3 mld zł. Zła jest taka, że odczują to dopiero wiosną 2018 r.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników