porady lekarskie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu porady lekarskie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące porady lekarskie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Radziwiłł: Refundowane będą także droższe leki

  Radziwiłł: Refundowane będą także droższe leki

  Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort zdrowia prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia (tzw. liście "S"), będzie miał każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny. Projekt został już przyjęty przez rząd, czeka na rozpatrzenie przez Sejm.

  czytaj więcej

 • Jak uzyskać uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą

  Jak uzyskać uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą

  Osoba, która chce podjąć pracę w zawodzie regulowanym w innym kraju UE niż ten, w którym zdobyła wykształcenie, powinna uzyskać poświadczenie umiejętności i wiedzy. Jeżeli nie spełni wszystkich warunków, będzie miała prawo do częściowego wykonywania swojej profesji.

  czytaj więcej

 • Sieci przejmują medycynę rodzinną. Pacjenci mogą stracić

  Sieci przejmują medycynę rodzinną. Pacjenci mogą stracić

  - Jeśli dziś otworzylibyśmy podstawową opiekę zdrowotną dla wszystkich, to część osób może stracić motywację do opłacania składki zdrowotnej - mówi Agnieszka Jankowska-Zduńczyk.

  czytaj więcej

 • Renta chorobowa jest dla tych, którzy nie mogą pracować

  Renta chorobowa jest dla tych, którzy nie mogą pracować

  Mąż jest po dwóch zawałach i kilku operacjach. Po pierwszym zawale zwolniono go z pracy, gdyż nie był już przydatny. Od kilku lat nie pracuje, ponieważ schorowanego mężczyzny około pięćdziesiątki nikt nie chce zatrudnić – pisze pani Anna. – Czy ma szanse na rentę – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Czy zawsze dostaniesz zwrot kosztów leczenia z ubezpieczenia OC sprawcy?

  Czy zawsze dostaniesz zwrot kosztów leczenia z ubezpieczenia OC sprawcy?

  Zgodnie z prawem odszkodowanie z tytułu poniesionych kosztów leczenia obejmuje wszelkie wynikłe z tego koszty. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji bez wyjątku otrzymasz zwrot kosztów leczenia z OC sprawcy wypadku.

  czytaj więcej

 • Nowy szef NFZ: Ten system mi się nie podoba

  Nowy szef NFZ: Ten system mi się nie podoba

  Jeżeli mamy ograniczoną pulę środków finansowych, powinniśmy raczej stawiać na poprawę dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych a nie tych wysublimowanych – mówi Andrzej Jacyna w rozmowie z DGP.

  czytaj więcej

 • Firmy farmaceutyczne ujawnią wynagrodzenia przekazane lekarzom

  Firmy farmaceutyczne ujawnią wynagrodzenia przekazane lekarzom

  Pod koniec czerwca 33 firmy farmaceutyczne opublikują informacje o wysokości przekazanych wynagrodzeń oraz innych świadczeń lekarzom i organizacjom ochrony zdrowia w 2015 roku. Lekarze muszą wyrazić zgodę na publikację takich informacji.

  czytaj więcej

 • Za szkodę na zdrowiu pracownikowi należy się zadośćuczynienie

  Za szkodę na zdrowiu pracownikowi należy się zadośćuczynienie

  W trakcie pełnienia obowiązków służbowych uległam wypadkowi. Zostałam mocno poturbowana, złamałam też nogę, od kilku tygodni przebywam na zwolnieniu – opowiada pani Halina. – Z początku czułam się bardzo źle, ale w miarę jak powracam do zdrowia, coraz częściej myślę, że powinnam zająć się dochodzeniem odszkodowania. Na jakie pieniądze mogę liczyć, skoro nieszczęście przydarzyło mi się w pracy i stało się to w związku z wykonywaniem moich zadań – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • Nie tylko lekarz ma sumienie: Które zawody mogą się powołać na klauzulę sumienia?

  Nie tylko lekarz ma sumienie: Które zawody mogą się powołać na klauzulę sumienia?

  W Polsce jedynie lekarze, pielęgniarki i położne mają zapisaną w prawie możliwość skorzystania z tej klauzuli, gdy stają przed koniecznością działania niezgodnego z własnym sumieniem. Oprócz nich możliwość powołania się na względy sumienia zapewniono również poborowym.

  czytaj więcej

 • Otyłość wśród dzieci: Obesitolog potrzebny od zaraz

  Otyłość wśród dzieci: Obesitolog potrzebny od zaraz

  Porada żywieniowa oraz nowa specjalizacja lekarska – środowiska lekarzy i rodziców apelują o zmiany w opiece medycznej nad otyłymi dziećmi. Organizacje skupiające rodziców apelują do rządu o wprowadzenie osobnej porady żywieniowej. W tym tygodniu propozycja podpisana również przez lekarzy, w tym konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, zostanie wysłana do resortu zdrowia. Potrzebę zmian potwierdzają najnowsze badania Instytutu Żywności i Żywienia. W efekcie edukacji prowadzonej w ramach specjalnego programu w grupie 380 tys. dzieci odsetek tych z nadwagą i otyłością zmniejszył się o 1 pkt proc., do 20,9 proc.

  czytaj więcej

 • Trwa strajk pielęgniarek w CZD. Rozmowy o wynagrodzeniach wznowione

  Trwa strajk pielęgniarek w CZD. Rozmowy o wynagrodzeniach wznowione

  Dyrekcja Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz przedstawicielki pielęgniarek zatrudnionych w tym specjalistycznym szpitalu pediatrycznym wznowili w środę rozmowy na temat podwyżek. W placówce drugi dzień trwa strajk.

  czytaj więcej

 • Czy i jak zorganizować system płac dla lekarzy i pielęgniarek

  Czy i jak zorganizować system płac dla lekarzy i pielęgniarek

  Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka domagają się podwyższenia zarobków. Ich protest po raz kolejny przypomina o problemie, jakim jest uregulowanie w powszechnie obowiązujących przepisach systemu kształtowania oraz finansowania pensji w ochronie zdrowia.

  czytaj więcej

 • MRPiPS: Choroba zabiera czas wolny

  MRPiPS: Choroba zabiera czas wolny

  Problem: W praktyce się zdarza, że gdy pracodawca oddaje wolne za świąteczną sobotę, za pracę w niedzielę, święto lub dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy bądź za nadgodziny, to pracownik nie może z tego skorzystać, bo choruje. Logiczne wydaje się wówczas, że rekompensatę powinien odebrać w innym terminie. Ale czy rzeczywiście? Zapytaliśmy o to resort rodziny, bo jak się okazuje, choć to problem już znany, to wciąż aktualny.

  czytaj więcej

 • Adwokatura zaskarżyła do TK tzw. ustawę inwigilacyjną

  Adwokatura zaskarżyła do TK tzw. ustawę inwigilacyjną

  Naczelna Rada Adwokacka zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę inwigilacyjną. Adwokatura uważa za niekonstytucyjne jej przepisy dotyczące postępowania tajnych służb z uzyskanymi przez nie materiałami, które zawierają tajemnicę obrończą i adwokacką.

  czytaj więcej

 • Sklepy zapłacą za sprzedaż leków bez recepty

  Sklepy zapłacą za sprzedaż leków bez recepty

  Państwo musi kontrolować placówki obrotu pozaaptecznego – twierdzi resort zdrowia i zapowiada zmiany, które mogą uderzyć po kieszeni przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Sondaż: 84 proc. Polaków w minionym półroczu było w ośrodkach zdrowia

  Sondaż: 84 proc. Polaków w minionym półroczu było w ośrodkach zdrowia

  84 proc. ankietowanych przez CBOS przynajmniej raz w tym roku było u lekarza, stomatologa lub na różnych analizach. 37 proc. korzystało tylko z publicznej służby zdrowia; 7 proc. leczyło się wyłącznie prywatnie. Domeną prywatnych usług pozostaje stomatologia.

  czytaj więcej

 • CBOS: 74 procent Polaków niezadowolonych z opieki zdrowotnej

  CBOS: 74 procent Polaków niezadowolonych z opieki zdrowotnej

  74 proc. Polaków (o 6 punktów proc. więcej niż przed dwoma laty) jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej, 23 proc. wyraża zadowolenie – wynika z sondażu CBOS opublikowanego w środę. 3 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania.

  czytaj więcej

 • NFZ daje tyle na stomatologię, że statystyczny Polak może wyleczyć jeden ząb

  NFZ daje tyle na stomatologię, że statystyczny Polak może wyleczyć jeden ząb

  Ponad połowa 3-latków i 90 proc. 15-latków ma próchnicę, zaś 40 proc. starszych Polaków nie ma własnych zębów. To epidemia. Udział stomatologii w wydatkach NFZ zmniejsza się od kilku lat. W tym roku jest to 2,56 proc., w 2015 r. – 2,7 proc. Jeszcze w 2009 r. 4,2 proc. budżetu funduszu szło na leczenie zębów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników