pracownik

Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie każda więc osoba wykonująca pracę jest pracownikiem. Jest nim wyłącznie osoba fizyczna, która pracuje na rzecz konkretnego pracodawcy na podstawie stosunku pracy. Nie będzie miała statusu pracownika osoba, która:

* pracuje na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy o dzieło, zlecenia lub agencyjnej),
* wykonuje pracę nakładczą (tzw. chałupnictwo),
* prowadzi działalność gospodarczą,
* jest zatrudniona w tzw. służbach mundurowych (policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi i funkcjonariusze celni, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Straży Więziennej, Straży Granicznej),
* jest więźniem i pracuje na podstawie skierowania do pracy, pod warunkiem że została z nim zawarta umowa o pracę.

Aby być pracownikiem, trzeba ukończyć 18 lat. Zatrudnianie osoby, która ma mniej niż 16 lat, jest zabronione, chyba że w celu przygotowania zawodowego.

Źródło: Encyklopedia GP


 • CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy UE a Kanadą została wynegocjowana w sierpniu 2014 roku. Ta "starsza siostra" TTIP długo trzymana była w tajemnicy (podobnie jak kiedyś ACTA i nadal TTIP). 27 października tego roku może dojść do jej parafowania. Pod naciskiem społecznym, KE zgodziła się co prawda na proces ratyfikacji przez państwa członkowskie, ale jednocześnie postanowiła wprowadzić tę umowę od razu, bez decyzji parlamentów krajowych. Co to oznacza? Że proces ratyfikacji może ciągnąć się latami, ale postanowienia umowy będą wdrażane od razu. Polski parlament także dał zielone światło do wprowadzenia tymczasowego umowy. Dla zwolenników CET-y obniżenie stawek celnych jest wystarczającym argumentem „za”. Dla przeciwników nie, bo -przekonują- korzyści odniesie kilka dużych firm ponadnarodowych, a przeciętni obywatele stracą, tak jak to miało miejsce po wprowadzeniu umowy NAFTA (USA-Kanada-Meksyk). Przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rolnego, konsumentów i ochrony środowiska. Szczególne zagrożenie stwarza mechanizm ICS (inwestor-przeciwko-państwu), za sprawą którego korporacje mogą skarżyć rządy, jeśli uznają, że ich decyzje (suwerenne przecież) nie pozwalają na planowany zarobek firmy. To rodzi obawy o odejście od demokratycznych zasad. Tu przeczytacie obszernie o umowie CETA, a poniżej prezentujemy galerię - ściągawkę "CETA - krok po kroku". Czy jest się czego obawiać i przeciwko czemu protestować.

  czytaj więcej

 • Zakaz handlu w niedzielę wywrócony do góry nogami

  Zakaz handlu w niedzielę wywrócony do góry nogami

  - Niezachowanie należytej staranności przy konstruowaniu ustawy spowodowało, że uchwalenie jej w obecnej formie nie ma sensu - mówi Marek Chmaj.

  czytaj więcej

 • Gdzie się podział sędzia Dredd

  Gdzie się podział sędzia Dredd

  Szkoda, że znany kiedyś z bezkompromisowości i prawości sędzia Rafał Puchalski, po otrzymaniu delegacji do resortu sprawiedliwości, przestał grać w otwarte karty.

  czytaj więcej

 • Kto pierwszy przy zajęciu pasa drogowego, ten lepszy

  Kto pierwszy przy zajęciu pasa drogowego, ten lepszy

  Prowadzę handel obwoźny. Wystąpiłem do urzędu miasta o wydanie zezwolenia na zajęcie fragmentu pasa drogowego w celu sprzedaży kwiatów i zniczy od 15 października do 30 listopada br. Dostałem decyzję odmowną. W uzasadnieniu podano, że zezwolenie dostała inna osoba, bo wcześniej niż ja złożyła wniosek (w czerwcu). Uważam, że zostałem pokrzywdzony. Po pierwsze, od kilku lat dostawałem zezwolenia na to miejsce, po drugie, nie konsultowano ze mną tej decyzji, po trzecie, urzędnik sam doradził, żeby wniosek złożyć w sierpniu. Czy jest szansa na zmianę decyzji?

  czytaj więcej

 • Jak złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta?

  Jak złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta?

  Po dłuższym pobycie w szpitalu weszłam w konflikt z jego dyrekcją. Uważam, że naruszono moje prawa do informacji, nie wytłumaczono znaczenia procedur i skłoniono do rezygnacji z dalszego leczenia – opowiada pani Maria. – Sprawa była głośna, pasjonował się nią cały personel, wśród pacjentów krążyły plotki. W pewnym momencie zgłosił się do mnie przedstawiciel kancelarii prawnej i zaproponował pomoc w dochodzeniu odszkodowania i napisaniu skargi do rzecznika praw pacjenta. Oczywiście – za opłatą. Czy pomoc prawnika jest w takich sytuacjach konieczna – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Jak wyfedrować pół miliarda na barbórkę?

  Jak wyfedrować pół miliarda na barbórkę?

  Mimo kryzysu w branży spółki zamierzają wywiązać się ze zobowiązań wobec pracowników. Pieniądze na premie wyłożą inwestorzy.

  czytaj więcej

 • Stodolak: CETA i podręcznik małego protekcjonisty

  Stodolak: CETA i podręcznik małego protekcjonisty

  Gdy ubrane na czarno kobiety zalały polskie miasta oburzone planami zaostrzenia prawa aborcyjnego, pojawiła się teoria, że ten okołoaborcyjny zamęt jest wyreżyserowany po to, żeby przykryć inne działania rządu. Jakie? Wprowadzenie CETA, umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską.

  czytaj więcej

 • Airbus Helicopters: Offset przy zakupie Caracali odpowiadał polskim wymaganiom

  Airbus Helicopters: Offset przy zakupie Caracali odpowiadał polskim wymaganiom

  Offset oferowany przy zakupie Caracali odpowiadał wartości dostawy z podatkiem, zakładał transfer technologii do państwowych spółek i stworzenie miejsc pracy – napisał we wtorek w liście otwartym do premier Beaty Szydło producent śmigłowców – Airbus Helicopters.

  czytaj więcej

 • Macierewicz: W zakładach w Łodzi powstanie centrum serwisowe helikopterów wojskowych

  Macierewicz: W zakładach w Łodzi powstanie centrum serwisowe helikopterów wojskowych

  W Łodzi powstanie centrum serwisowe śmigłowców produkowanych w Mielcu i Świdniku; jego utworzenie znajdzie się w kontrakcie na zakup 21 śmigłowców dla polskiej armii – poinformowali we wtorek premier Beata Szydło i szef MON Antoni Macierewicz.

  czytaj więcej

 • Szef KNF: Koszty wynikające z kredytów frankowych powinny ponieść banki i kredytobiorcy [WYWIAD]

  Szef KNF: Koszty wynikające z kredytów frankowych powinny ponieść banki i kredytobiorcy [WYWIAD]

  Problem kredytów frankowych dotyczy zarówno banków, jak i kredytobiorców, dlatego koszty związane z rozwiązaniem tego problemu powinny solidarnie ponieść obie strony - uważa kończący kadencję przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

  czytaj więcej

 • Eksperci: Kwotę wolną od podatku trzeba zwiększyć

  Eksperci: Kwotę wolną od podatku trzeba zwiększyć

  Ustawodawca, wykonując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinien zwiększyć kwotę wolną od podatku- uważają specjaliści z dziedziny podatków. MF zapowiada utrzymanie jej w 2017 na obecnym poziomie.

  czytaj więcej

 • Dzień na rynkach: Wall Street na minusie. Umacnia się USD

  Dzień na rynkach: Wall Street na minusie. Umacnia się USD

  We wtorek główne indeksy amerykańskiej giełdy notują spadki. W centrum uwagi rynków jest początek sezonu wyników spółek. Spośród walut wyraźnie umacnia się dolar. Kolejną sesję traci natomiast brytyjski funt. Osłabia się także południowoafrykański rand. Po poniedziałkowych wzrostach na rynku ropy nastąpiła we wtorek korekta.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników