pracownik pracodawca

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pracownik pracodawca. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pracownik pracodawca.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • 5 podstawowych praw, jakie przysługują pracownikowi w Polsce

  5 podstawowych praw, jakie przysługują pracownikowi w Polsce

  Każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę w Polsce przysługują pewne podstawowe uprawnienia, w tym wynagrodzenie w określonej wysokości czy możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Za ich łamanie pracodawcy grozi kara grzywny, a w skrajanych przypadkach nawet kara ograniczenia wolności.

  czytaj więcej

 • Kiedy pracodawca musi dać wolne uczącemu się pracownikowi

  Kiedy pracodawca musi dać wolne uczącemu się pracownikowi

  Jeśli szef nie wyrazi zgody na naukę podwładnego, ten nie ma co liczyć na płatny urlop szkoleniowy. Chyba że będzie mu on przysługiwał na podstawie innych przepisów niż kodeks pracy.

  czytaj więcej

 • Fikcyjne rozmowy kwalifikacyjne to kopalnia nieprawidłowości

  Fikcyjne rozmowy kwalifikacyjne to kopalnia nieprawidłowości

  - W przypadku fikcyjnej rekrutacji zgoda kandydata na udostępnienie danych osobowych będzie nieważna. Wprowadzono go bowiem w błąd co do celu ich zbierania- mówi Patrycja Zawirska, partner K&L Gates Jamka w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Związkowcy mają pomysł na nielegalny outsourcing

  Związkowcy mają pomysł na nielegalny outsourcing

  PROBLEM: ZUS 6 października 2016 r. po raz pierwszy zorganizował forum współpracy, na którym tym razem omawiano problemy związane z outsourcingiem pracowników. Do rozmowy zaproszono przedstawicieli wielu instytucji (m.in. Państwowej Inspekcji Pracy) oraz organizacji związkowych. Debatowano, w jaki sposób ograniczyć, a przynajmniej kontrolować to niekorzystne dla pracowników zjawisko, które, mimo zgodności z prawem, tak naprawdę osłabia ich prawa wynikające z kodeksu pracy, a dodatkowo powoduje, że do funduszu ubezpieczeń społecznych wpływa mniej środków.

  czytaj więcej

 • Fundusz pracowniczy zaoszczędzi na opłatach sądowych

  Fundusz pracowniczy zaoszczędzi na opłatach sądowych

  Kilka milionów złotych rocznie może zaoszczędzić Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Stanie się tak, jeśli uchwalony zostanie projekt nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zakłada on bowiem zwolnienie FGŚP z opłat sądowych w przypadku dochodzenia należności od pracodawców, którzy zalegali z wypłatami świadczeń dla zatrudnionych (i zostały one uregulowane ze środków funduszu).

  czytaj więcej

 • SN o odszkodowaniu za zwolnienie: Czy za jedną szkodę będą dwie rekompensaty

  SN o odszkodowaniu za zwolnienie: Czy za jedną szkodę będą dwie rekompensaty

  Ostatnia uchwała składu siedmiu sędziów SN to kolejny krok w kierunku odchodzenia od limitowania wysokości odszkodowań za zwolnienia.

  czytaj więcej

 • Po przejęciu zakładu pracy przez inną spółkę zezwolenia dla cudzoziemców zachowują ważność

  Po przejęciu zakładu pracy przez inną spółkę zezwolenia dla cudzoziemców zachowują ważność

  Producent maszyn rozszerza swoją działalność o dwa nowe zakłady. W tym celu zamierza przejąć jedną spółkę posiadającą odpowiedni zakład produkcyjny oraz nabyć od drugiej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci wyodrębnionego zakładu. Wśród zatrudnionych w obu zakładach są cudzoziemcy posiadający zezwolenia uprawniające do pracy na rzecz dotychczasowych pracodawców. Czy po przejęciu tych zakładów będą mogli kontynuować pracę na rzecz nowej spółki? Czy konieczne jest uzyskanie dla nich nowych zezwoleń na pracę?

  czytaj więcej

 • Bez podwójnej kary za zbyt późną wpłatę na ZFRON

  Bez podwójnej kary za zbyt późną wpłatę na ZFRON

  Część zaliczek na PIT, która trafia do zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, nie należy do kosztów płacy. Za opóźnienie w ich wpłacie pracodawca uiści karną opłatę, ale nie musi zwracać dopłat do pensji.

  czytaj więcej

 • Kiedy nocleg na koszt szefa będzie opodatkowany

  Kiedy nocleg na koszt szefa będzie opodatkowany

  Handlowiec, któremu pracodawca pokryje wydatki na kwaterę poza siedzibą firmy, nie zapłaci z tego tytułu PIT. Więcej problemów czeka pracowników oddelegowanych , w tym budowlańców. Mogą oni jednak liczyć na przychylność sądów administracyjnych.

  czytaj więcej

 • Stałe miejsce pracy na budowie to czasem kilka różnych inwestycji

  Stałe miejsce pracy na budowie to czasem kilka różnych inwestycji

  Investment sp. z o.o. zajmuje się działalnością budowlano-remontową. Swoje usługi wykonuje w kraju i za granicą – wszystko zależy od tego, gdzie uda się jej wygrać przetarg. Ma zaufanych pracowników, z których usług korzysta najchętniej, a jedynie w miarę potrzeby szuka pracowników na lokalnym rynku pracy wyznaczonym przez miejsce inwestycji. Tym samym pracownicy spółki często podróżują. Zazwyczaj są to wyjazdy dość długie (kilka-kilkanaście miesięcy), ale zdarzają się też wyjazdy krótkie (poniżej jednego miesiąca).

  czytaj więcej

 • Klasa na stopach (procentowych)

  Klasa na stopach (procentowych)

  Bank jest do przechowywania i wydawania pieniędzy. Inflacja jest zła, a dług publiczny to wstyd dla Polski. Nastolatki może nie do końca bezbłędnie recytują książkowe definicje, ale o ekonomii wiedzą sporo. Tyle że raczej nie ze szkoły.

  czytaj więcej

 • Partia to nie agencja zatrudnienia. Misiewicze muszą odejść

  Partia to nie agencja zatrudnienia. Misiewicze muszą odejść

  Nadużycia władzy nie są, niestety, domeną tylko jednej czy niektórych partii politycznych u wielu z nas podnosi się ciśnienie, gdy słyszymy, że znajomy ministra otrzymuje intratne stanowisko w spółce państwowej, a córka i mąż posłanki zasilają szeregi pracowników agencji rządowej. Nie zawsze oczywiście przypadki zatrudnienia członków rodziny i znajomych polityków zasługują na potępienie. Jednakże w przytłaczającej większości można mieć duże wątpliwości co do tego, czy stanowisko uzyskali dzięki swym kompetencjom i doświadczeniu – zwłaszcza że często ich po prostu brak. Opinia publiczna jest tu raczej jednomyślna – z nepotyzmem i kumoterstwem w instytucjach publicznych trzeba walczyć. Tylko jak?

  czytaj więcej

 • Załoga PWPW pod specjalnym nadzorem

  Załoga PWPW pod specjalnym nadzorem

  Pracownicy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych mieli w tym roku wiele okazji, aby przekonać się, że nowe kierownictwo jest hojne dla lojalnych i bezwzględne dla tych, którym nie ufa. Przypomniały też o swoim istnieniu osłaniające Wytwórnię służby kontrwywiadu. A w tle tego wszystkiego są nowe, zagraniczne kontrakty polskiego producenta, zwłaszcza współpraca z Armenią.

  czytaj więcej

 • Resort nauki planuje wprowadzenie doktoratów za wdrożenia

  Resort nauki planuje wprowadzenie doktoratów za wdrożenia

  Resort nauki planuje wprowadzenie programu, dzięki któremu doktorat można będzie uzyskać za pracę wdrożeniową. Doktorant zatrudniony w przedsiębiorstwie pracowałby nad swoim doktoratem w jednostce naukowej, otrzymując stypendium w wysokości prawie 2,5 tys. zł.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników