pracownik pracodawca

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pracownik pracodawca. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pracownik pracodawca.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Europejski Kongres Medyczny – Zdrowie w wymiarze krajowym i międzynarodowym

  Europejski Kongres Medyczny – Zdrowie w wymiarze krajowym i międzynarodowym

  Już za 3 tygodnie w Gdańsku odbędzie się II edycja Europejskiego Kongresu Medycznego. W wydarzeniu udział weźmie wielu znakomitych międzynarodowych i polskich ekspertów z zakresu zdrowia publicznego, ekonomii i zarządzania placówkami medycznymi. Podczas dwóch dni kongresowych odbędzie się szereg interesujących debat, które będą dotyczyły najbardziej aktualnych problemów służby zdrowia w ujęciu europejskim.

  czytaj więcej

 • Ustawa o związkach zawodowych: Firmy w obronie reprezentacji załogi

  Ustawa o związkach zawodowych: Firmy w obronie reprezentacji załogi

  Po utworzeniu związku zawodowego wciąż obowiązują uzgodnienia dokonane z przedstawicielami pracowników. Przy okazji nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, która ma rozszerzyć prawo koalicji, reprezentanci pracowników proponują też uregulowanie porozumień zawieranych przez pracodawcę z przedstawicielami załogi. Związki zawodowe zgłosiły taki postulat w trakcie debaty DGP poświęconej wspomnianym zmianom.

  czytaj więcej

 • Rząd uwolni wynagrodzenia w gminach? PiS otworzy drogę do podwyżek

  Rząd uwolni wynagrodzenia w gminach? PiS otworzy drogę do podwyżek

  Lokalne władze namawiają rząd do uwolnienia wynagrodzeń w gminach. Resort pracy zapowiada zmiany, które otworzą drogę do podwyżek. Choć pod kątem finansowym sytuacja w samorządach nie wygląda różowo (zadłużenie ponad 70 mld zł, zadania zlecane bez zapewnienia środków), to gdy przychodzi do tematu wzrostu płac, np. dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, pieniądze szybko się znajdują.

  czytaj więcej

 • Zawodówkom brakuje sprzętu. Nawet podstawowego

  Zawodówkom brakuje sprzętu. Nawet podstawowego

  Co siódmy nauczyciel szkoły zawodowej przyznaje, że jego placówka nie ma odpowiedniego wyposażenia specjalistycznego. Brakuje też zwykłych urządzeń wspierających dydaktykę. Aby efektywnie przygotowywać przyszłych fachowców, potrzebne jest zwłaszcza dobre wyposażenie pracowni przedmiotowych. Tymczasem dyrektorzy i nauczyciele pytani o trudności dotyczące realizacji podstawy programowej w zawodach na pierwszym miejscu wskazują kłopoty ze sprzętem.

  czytaj więcej

 • Oświadczenie Press Club Polska w sprawie zawieszenia Tomasza Zimocha w pełnieniu obowiązków zawodowych

  Oświadczenie Press Club Polska w sprawie zawieszenia Tomasza Zimocha w pełnieniu obowiązków zawodowych

  Decyzję zarządu Polskiego Radia w sprawie zawieszenia redaktora Tomasza Zimocha w pełnieniu obowiązków zawodowych oceniamy jako niedopuszczalną szykanę za wywiad, którego udzielił „Dziennikowi Gazecie Prawnej” i wyrażone w nim krytyczne oceny zarówno wydarzeń w mediach publicznych jak i w Polsce - czytamy w oświadczeniu. Poniżej pełna treść. 

  czytaj więcej

 • Szefowa MRPiPS: Wśród osiągnięć półrocza m.in. program 500 plus

  Szefowa MRPiPS: Wśród osiągnięć półrocza m.in. program 500 plus

  Dwie uchwalone ustawy, cztery kolejne projekty w parlamencie; siedem podpisanych rozporządzeń, a kolejne 19 w trakcie prac - to działania legislacyjne MRPiPS w pierwszym półroczu rządów PiS. Wśród osiągnieć resortu jest m.in. program 500 plus - wskazała jego szefowa.

  czytaj więcej

 • Pracownicy jednak bez ochrony: Agencje łamią zasady tymczasowego zatrudniania

  Pracownicy jednak bez ochrony: Agencje łamią zasady tymczasowego zatrudniania

  Agencje łamią zasady tymczasowego zatrudniania. Co trzecia zawierana przez nie umowa powinna być tą o pracę. Obecne przepisy nie chronią pracowników tymczasowych przed nadużyciami ze strony agencji zatrudnienia i pracodawców użytkowników. Odpowiednio 72 i 73 proc. tych ostatnich narusza ustawę określającą zasady takiego zatrudnienia.

  czytaj więcej

 • Christensen: MFW do rozwiązania

  Christensen: MFW do rozwiązania

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy powstał w 1944 r. Dzisiaj już często sobie nie uświadamiamy, że fundusz pierwotnie miał służyć jako element tzw. systemu z Bretton Woods, który w uproszczeniu był globalnym systemem utrzymywania sztywnych kursów walutowych, zaś zadaniem MFW był nadzór i wspieranie tego systemu. A wsparcie miało polegać na pomocy państwom z deficytem na rachunku bieżącym tak, aby kraje te nie były zmuszone do zarzucania sztywnego kursu walutowego.

  czytaj więcej

 • Spór o noclegi dla pracownika wciąż nierozstrzygnięty

  Spór o noclegi dla pracownika wciąż nierozstrzygnięty

  Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego jeśli miały one związek z wykonywaniem pracy, to nie są przychodem i nie są oskładkowane. Ale Sąd Najwyższy zajmuje stanowisko przeciwne. Płatnicy zaś nadal nie wiedzą, co robić.

  czytaj więcej

 • Komentarz do Rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2015 r.

  Komentarz do Rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2015 r.

  Komentowane rozporządzenie, obowiązujące od 1 stycznia 2016 r., jest aktem wykonawczym do ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372: dalej: ustawa zasiłkowa), który określa szczegółowo zakres informacji i dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłków i ich wypłaty.

  czytaj więcej

 • Lekkie spadki na GPW, złoty osłabia się do walut bazowych

  Lekkie spadki na GPW, złoty osłabia się do walut bazowych

  Warszawska giełda notuje w środę lekkie zniżki ciągnięta w dół m.in. przez KGHM. Jednocześnie złoty osłabia się do euro i dolara, a rentowności obligacji skarbowych pozostają stabilne.

  czytaj więcej

 • Stanisław Szwed: Zrównanie płac w Unii konieczne. Chociaż jeszcze nie teraz [WYWIAD]

  Stanisław Szwed: Zrównanie płac w Unii konieczne. Chociaż jeszcze nie teraz [WYWIAD]

  - Uruchomiona procedura żółtej kartki wobec projektu dyrektywy o delegowaniu nie zwalnia nas z aktywności. Będziemy szukać kolejnych państw, które nas wesprą - uważa Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  czytaj więcej

 • Zakład aktywności zawodowej z dopłatami do pensji

  Zakład aktywności zawodowej z dopłatami do pensji

  Jednostka mająca status zakładu aktywności zawodowej (ZAZ) może się ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Dotyczy to jednak tylko tej ich części, która jest pokrywana z dochodów pochodzących ze sprzedaży wyrobów i usług, a nie środków publicznych przekazywanych przez PFRON.

  czytaj więcej

 • Rada pracowników nie decyduje o elastycznym czasie pracy

  Rada pracowników nie decyduje o elastycznym czasie pracy

  Przedstawiciele pracowników muszą być umocowani do zawarcia porozumienia z firmą w sprawie wprowadzenia elastycznego czasu pracy (dłuższego okresu rozliczeniowego lub ruchomych godzin rozpoczynania i kończenia dniówki). W przeciwnym razie zgoda taka może zostać uznana za wadliwą, a to skutkuje najczęściej koniecznością wypłaty załodze dodatków za pracę w nadgodzinach. Przekonała się o tym jedna z ogólnopolskich sieci handlowych. Jej placówkę w woj. zachodniopomorskim skontrolował inspektor z Okręgowego Inspektoratu Pracy (OIP) w Szczecinie.

  czytaj więcej

 • O zasadności zwolnienia może przesądzić faktyczne oddelegowanie

  O zasadności zwolnienia może przesądzić faktyczne oddelegowanie

  Czy pracownik, który odmówił podpisania porozumienia stron dotyczącego oddelegowania, a faktycznie świadczył pracę w miejscu i na zasadach w nim określonych, może skutecznie kwestionować fakt oddelegowania? Czy może występować z roszczeniami, o których mowa w art. 45 k.p., jeżeli pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska, na które pracownik został oddelegowany, i jednocześnie wskazywał brak możliwości powierzenia innej pracy?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników