sąd najwyższy orzecznictwo

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu sąd najwyższy orzecznictwo. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące sąd najwyższy orzecznictwo.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jakie prawa ma pracownik zwalniany dyscyplinarnie

  Jakie prawa ma pracownik zwalniany dyscyplinarnie

  Zwolniony dyscyplinarnie pracownik traci dni wolnych na poszukiwanie pracy i zasiłku dla bezrobotnych. Jednak przypadki, kiedy pracodawca może rozwiązać z podwładnym umowę bez wypowiedzenia są ściśle określone przez prawo.

  czytaj więcej

 • Pracodawca nie zawsze się ukryje za prawną zasłoną

  Pracodawca nie zawsze się ukryje za prawną zasłoną

  Podjęcie sporu zbiorowego przeciwko spółce dominującej, a nie tej zależnej, która formalnie zatrudnia, jest możliwe już teraz. Ale tylko w wyjątkowych sytuacjach

  czytaj więcej

 • Bartosz Pilitowski z Court Watch: Presja korupcyjna w zawodzie sędziego jest niesamowita

  Bartosz Pilitowski z Court Watch: Presja korupcyjna w zawodzie sędziego jest niesamowita

  - Wymiar sprawiedliwości to nie teatr jednego aktora, lecz praca zespołowa. I nieustanny kontakt z ludźmi. To nie jest tak, że wszyscy są źli, ale jeden zły sędzia jest w stanie zepsuć wizerunek wszystkich - mówi Bartosz Pilitowski z Court Watch.

  czytaj więcej

 • Służebność przesyłu na łasce TK. Operatorzy zapłacą właścicielom działek za przewody energetyczne?

  Służebność przesyłu na łasce TK. Operatorzy zapłacą właścicielom działek za przewody energetyczne?

  Już niedługo powinniśmy się przekonać, czy operatorzy będą musieli płacić właścicielom działek, przez które przechodzą przewody energetyczne czy rurociągi.

  czytaj więcej

 • Bank musi ponosić konsekwencje błędów swoich poprzedników

  Bank musi ponosić konsekwencje błędów swoich poprzedników

  Korporacja, która przejęła inną spółkę, pozyskuje nie tylko klientów, budynki i pracowników, lecz także niekorzystne dla przejmowanego decyzje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • Na dochodzeniu przedawnionego roszczenia można dodatkowo stracić

  Na dochodzeniu przedawnionego roszczenia można dodatkowo stracić

  Skierowałem pozew przeciw kontrahentowi o zapłatę 8 tys. zł w postępowaniu upominawczym. Chodziło o towary sprzedane w końcu 2014 r. On odpowiedział, że sprawa jest przedawniona, bo tego typu roszczenia przedawniają się po dwóch latach, a nie po trzech, jak sądziłem. Wobec czego cofnąłem pozew, nie doszło do rozprawy. Teraz kontrahent poinformował mnie, że sąd zapewne obciąży mnie kosztami procesu w postaci zapłaty dla jego pełnomocnika. Czy to możliwe? Czy mogę uniknąć tych kosztów, skoro byłem zwolniony przez sąd od opłaty od pozwu?

  czytaj więcej

 • Pismo złożone w biurze podawczym jest doręczone

  Pismo złożone w biurze podawczym jest doręczone

  Takie wnioski płyną z orzeczenia Sądu Najwyższego. Źródłem sprawy była finansowana przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich budowa obwodnicy miasta Końskie. Inwestycję realizowało przedsiębiorstwo budowlane ze Śląska. Budowa zakończyła się w grudniu 2013 r., w tym samym miesiącu zostały wykonane odbiory techniczne i gotowa szosa została oddana do użytku.

  czytaj więcej

 • Można badać ważność uchwał spółdzielni o podziale

  Można badać ważność uchwał spółdzielni o podziale

  Prawo do zaskarżenia postanowienia sądu o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego nowej, powstałej w wyniku podziału, spółdzielni mieszkaniowej przysługuje jej członkom. Do takiego wniosku doszedł Sąd Najwyższy, rozpatrując sprawę, której źródłem był konflikt dotyczący podziału jednej z łódzkich SM.

  czytaj więcej

 • Kodeksem cywilnym w dopalacze? Ryzykowny pomysł

  Kodeksem cywilnym w dopalacze? Ryzykowny pomysł

  Urzędnicy wyszukują coraz to nowe metody walki ze sprzedawcami dopalaczy. Najnowszy pomysł, autorstwa radców z łódzkiego magistratu, to sięgnięcie po przepisy kodeksu cywilnego dotyczące immisji, czyli pewnego legalnego działania właściciela nieruchomości, którego negatywne skutki są odczuwalne na sąsiednich posesjach (art. 144 k.c.). Korzystanie z nich może więc zostać w ten sposób utrudnione.

  czytaj więcej

 • Świadczenie kompensacyjne: Poradnia to nie szkoła, uprawnienia są inne

  Świadczenie kompensacyjne: Poradnia to nie szkoła, uprawnienia są inne

  Okres pracy w poradni pedagogiczno-psychologicznej nie może być zaliczony do stażu pracy w jednostkach oświatowych, od którego zależy prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

  czytaj więcej

 • Reprywatyzacja: Pozbawienie spadkobierców szans na odzyskanie gruntu lub odszkodowanie jest możliwe

  Reprywatyzacja: Pozbawienie spadkobierców szans na odzyskanie gruntu lub odszkodowanie jest możliwe

  Można pozbawić spadkobierców szans na odzyskanie gruntu lub otrzymanie odszkodowania. Wystarczy, że obecny właściciel działki zastosuje pewien trik.

  czytaj więcej

 • TK odwołał rozprawę po wycofaniu wniosku SN ws. dostępu do informacji publicznej

  TK odwołał rozprawę po wycofaniu wniosku SN ws. dostępu do informacji publicznej

  Trybunał Konstytucyjny odwołał planowaną na 11 maja rozprawę z wniosku I prezesa Sądu Najwyższego ws. konstytucyjności ustawy o dostępie do informacji publicznej. I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf 12 kwietnia wycofała ten wniosek z Trybunału.

  czytaj więcej

 • Polityka wkracza do sądów: Prosto z rejonu sędzia awansuje do sądu apelacyjnego

  Polityka wkracza do sądów: Prosto z rejonu sędzia awansuje do sądu apelacyjnego

  Prosto z rejonu sędzia będzie mógł awansować do sądu apelacyjnego. To się musi odbić na jakości orzecznictwa i ochronie praw obywateli – alarmują krytycy zmian.

  czytaj więcej

 • Szef nie może zwolnić za nieskuteczne odwołanie z urlopu

  Szef nie może zwolnić za nieskuteczne odwołanie z urlopu

  Osoba korzystająca z wypoczynku nie ma obowiązku codziennego kontrolowania prywatnej poczty elektronicznej. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Błędy lekarskie: Jaka jest cena za zmarnowane życie

  Błędy lekarskie: Jaka jest cena za zmarnowane życie

  Sąd Najwyższy orzeknie, czy rodzicom ciężko poszkodowanych dzieci należy się finansowe zadośćuczynienie za poważne naruszenie więzi rodzinnych

  czytaj więcej

 • Inicjujący ugodę musi się stawić w sądzie. Inaczej odpowie finansowo

  Inicjujący ugodę musi się stawić w sądzie. Inaczej odpowie finansowo

  Jeden z moich kontrahentów jest mi winien 34 tys. zł. Skierowałem zatem do sądu wniosek o próbę ugodową w sprawie zaległej faktury. Tak się jednak złożyło, że nie dojechałem na rozprawę. Po pewnym czasie ze zdziwieniem dowiedziałem się, że zostałem obciążony przez sąd kosztami 3600 zł zastępstwa procesowego na rzecz dłużnika. Stało się to na żądanie jego pełnomocnika – radcy prawnego. Nie rozumiem, dlaczego zostałem obciążony taką kwotą tylko dlatego, że nie stawiłem się na sprawę sądową. Przecież to ja dochodzę swoich praw, a nie kontrahent. Czy sąd postąpił właściwie?

  czytaj więcej

 • SN: Wypowiedzenie zmieniające nie może prowadzić do zwolnienia pracownika z ochroną przedemerytalną

  SN: Wypowiedzenie zmieniające nie może prowadzić do zwolnienia pracownika z ochroną przedemerytalną

  Sąd Najwyższy uznał, że wręczenie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy nie może prowadzić do zwolnienia pracownika objętego ochroną przedemerytalną.

  czytaj więcej

 • Warto z góry ustalić, kto poniesie koszty adaptacji lokalu

  Warto z góry ustalić, kto poniesie koszty adaptacji lokalu

  Nakłady poczynione przez najemców na zagospodarowanie lokalu muszą być rozliczone zgodnie z umową. Jeśli jej nie było, to dopiero wtedy decydują przepisy ustawowe.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników