średnia krajowa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu średnia krajowa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące średnia krajowa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Firmy pożyczkowe chcą wejść do wyższej ligi

  Firmy pożyczkowe chcą wejść do wyższej ligi

  Wygląda na to, że to nie banki zdominują biznes chwilówek, ale średniej wielkości biznes zacznie szturmować sektor bankowy. Powód? Obawy związane z nową ustawą

  czytaj więcej

 • Marian Banaś: Nasz cel to walka z przestępczością

  Marian Banaś: Nasz cel to walka z przestępczością

  - Rezygnujemy z opiekuna i asystenta podatnika. Nie zamierzamy również tworzyć jednego urzędu zajmującego się obsługą największych podatników - informuje Marian Banaś, wiceminister finansów, szef Służby Celnej i Administracji Podatkowej.

  czytaj więcej

 • Jak złoty zareaguje na decyzję Moody’s?

  Jak złoty zareaguje na decyzję Moody’s?

  Od czasu styczniowej redukcji wiarygodności kredytowej Polski przez Standard & Poor's, rynek spekuluje na temat podobnych kroków kolejnych agencji. W piątek poznamy decyzję agencji Moody’s. Czy cięcie ratingu jest rzeczywiście przesądzone i jaki będzie miało wpływ na złotego? Wyjaśnia Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl.

  czytaj więcej

 • Procedura sądowa jest pracochłonna, nieracjonalna, czasami absurdalna. Terapia szokowa musi nadejść

  Procedura sądowa jest pracochłonna, nieracjonalna, czasami absurdalna. Terapia szokowa musi nadejść

  Szukanie odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć równowagę między niezależnością sędziów a ich rozliczalnością, nie jest końcem demokracji. Łaciński dylemat: kto będzie pilnować samych strażników, jest aktualny w każdej epoce. Polskie sądy wymagają naprawy. Jedni się jej boją, drudzy wyczekują.

  czytaj więcej

 • Przetargi: Nadmierna dokładność nie jest konieczna

  Przetargi: Nadmierna dokładność nie jest konieczna

  Jeśli organizator przetargu przyznaje dodatkowe punkty za zatrudnianie na etat w pewnym przedziale procentowym, to firmy nie muszą podawać, ilu konkretnie osobom dają posadę.

  czytaj więcej

 • TTIP: Mistrzowie ekonomicznej ekspansji. Należy się wystrzegać USA

  TTIP: Mistrzowie ekonomicznej ekspansji. Należy się wystrzegać USA

  Niczego nie należy tak się wystrzegać, jak Amerykanów niosących w darze wyjątkowo korzystny traktat ekonomiczny.

  czytaj więcej

 • Jak bezpiecznie kupić auto w UE

  Jak bezpiecznie kupić auto w UE

  Oferty typu "Specjalista-tłumacz pomoże w zakupie samochodu na terenie Niemiec", fikcyjni sprzedawcy, zapisy w umowie, które znacząco odbiegają od wcześniejszych ustaleń ustnych. To tylko niewielka część zagrożeń, jakie czyhają na Polaków, decydujących się na zakup samochodu za granicą – wskazuje ECK.

  czytaj więcej

 • Petru: Hamowanie polskiej gospodarki to skutek polityki PiS

  Petru: Hamowanie polskiej gospodarki to skutek polityki PiS

  Wolniejszy niż zakładano wzrost dynamiki polskiej gospodarki w pierwszym kwartale bieżącego roku to skutek tego, co wyrabia PiS - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru. W jego ocenie konsekwencją tej polityki będzie też ścięcie ratingu Polski.

  czytaj więcej

 • Partia Razem: Przebiliśmy bańkę, docieramy do Polski powiatowej [WYWIAD]

  Partia Razem: Przebiliśmy bańkę, docieramy do Polski powiatowej [WYWIAD]

  Przebiliśmy bańkę, docieramy do Polski powiatowej, do ludzi w różnym wieku i z różnych grup społecznych - mówią, pytani o największe sukcesy ponadrocznej działalności Partii Razem, członkowie zarządu ugrupowania Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Adrian Zandberg.

  czytaj więcej

 • Zamówienia publiczne: Koniec konkurencji w gminach

  Zamówienia publiczne: Koniec konkurencji w gminach

  Spółki komunalne będą dostawać zlecenia z wolnej ręki. Kilkaset prywatnych firm będzie do likwidacji, a kilkanaście tysięcy pracowników do zwolnienia.

  czytaj więcej

 • Koniec sezonu Ekstraklasy. Tłoku na stadionach nie było

  Koniec sezonu Ekstraklasy. Tłoku na stadionach nie było

  Reforma systemu rozgrywek nie pomogła. Większość klubów piłkarskiej Ekstraklasy nie potrafi nawet w połowie zapełnić swoich obiektów. W zakończonym wczoraj sezonie piłkarskiej Ekstraklasy na trybunach pojawiło się w sumie ponad 2,7 mln kibiców. To niespełna 10 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy na krajowych stadionach swoich ulubieńców dopingowało 2,5 mln fanów. Tytuł frekwencyjnego lidera po kilku latach odzyskała warszawska Legia.

  czytaj więcej

 • Ropa w USA coraz droższa - jest jej deficyt na rynkach i to wcześniej niż oceniano

  Ropa w USA coraz droższa - jest jej deficyt na rynkach i to wcześniej niż oceniano

  Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,7 proc. w reakcji na oceny analityków Goldman Sachs, że na rynku już jest deficyt surowca, wcześniej niż prognozowano - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • Współpraca regulacyjna: czarny koń czy koń trojański TTIP?

  Współpraca regulacyjna: czarny koń czy koń trojański TTIP?

  Nowe przepisy, wypracowane przy udziale stron unijnej i amerykańskiej, mają w założeniu ułatwiać import, eksport oraz prowadzenie „inwestycji na uczciwych warunkach” – informuje Komisja Europejska. Przyjęcie wspólnych standardów regulacyjnych i ujednolicenie odmiennych systemów prawnych byłoby ułatwieniem zwłaszcza dla MSP. Pozwoliłoby zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki ograniczeniu formalności celnych. Niepokój budzi jednak nadzór tych działań przez tzw. ciało ds. współpracy regulacyjnej (Regulatory Cooperation Body). Informacje o planach powołania do życia podobnego organu pojawiały się już wcześniej, ale ujawnione dokumenty jednoznacznie to potwierdzają. Według organizacji niezależnych główną rolę w tworzeniu tego mechanizmu odegrał wielki biznes, który liczy na uzyskanie władzy przez współstanowienie prawa. Takiej możliwości nie miałyby instytucje obywatelskie ani nawet parlamenty krajowe. Jest ryzyko, że wszelkie regulacje zagrażające korporacjom będą blokowane przez lobbystów. Krytycy TTIP stawiają pytanie, na ile to gremium stanie się też narzędziem do obniżania bezpieczeństwa żywnościowego czy ekologicznego.

  czytaj więcej

 • Bartosz Kwiatkowski, PwC: PKB Polski wzrośnie, ale to nie pocieszy tych, którzy stracą

  Bartosz Kwiatkowski, PwC: PKB Polski wzrośnie, ale to nie pocieszy tych, którzy stracą

  Z danych Komisji Europejskiej wynika, że 20 mln europejskich firm zatrudniających mniej niż 250 pracowników stanowi trzon gospodarki unijnej. Skupiają ponad 2/3 osób pracujących w sektorze prywatnym, a w latach 2002–2010 dały aż 85 proc. miejsc pracy. Trudno im jednak konkurować z firmami na rynku amerykańskim, zarówno z powodu barier celnych, jak i ograniczeń pozataryfowych. Udział małych i średnich firm to ok. 28 proc. całkowitego eksportu z Unii do Stanów Zjednoczonych. KE deklaruje, że przedsiębiorstwom, które obecnie działają głównie lokalnie, ewentualnie w ramach podzleceń uczestniczą w handlu międzynarodowym, trzeba dać szanse na konkurowanie z podmiotami w USA. Zapewnia więc, że MSP za sprawą TTIP otrzymają dostęp do istotnych informacji, wsparcie eksportu lub inwestycji oraz prawo wypowiedzenia się na etapie wdrażania umowy. Upublicznione dokumenty faktycznie wiele mówią o dostępie do informacji. O sposobach wdrażania pozostałych ułatwień niewiele wiadomo. Brak też ciągle aktualnego raportu, w którym KE oceniłaby faktyczny możliwy wpływ TTIP na małe firmy po zwiększeniu importu z USA.

  czytaj więcej

 • Konkurować jak Newag z Pesą: Nadmierny urodzaj, tak samo jak brak zamówień, to klęska

  Konkurować jak Newag z Pesą: Nadmierny urodzaj, tak samo jak brak zamówień, to klęska

   Pierwsza z firm podbija Włochy. Druga uruchamia spółkę dzierżawiącą lokomotywy. Ale obie mają też poważne problemy. Nadmierny urodzaj, tak samo jak brak zamówień, to klęska

  czytaj więcej

 • Fronczek: Sprawne i skuteczne prowadzenie egzekucji stanie się czystą utopią

  Fronczek: Sprawne i skuteczne prowadzenie egzekucji stanie się czystą utopią

  Ostatnie miesiące to czas, w   którym systematycznie pojawiają się – będące w   istocie spekulacjami – doniesienia medialne, dotyczące planowanych zmian przepisów regulujących funkcjonowanie zawodu komornika sądowego.

  czytaj więcej

 • Przeciek w sprawie TTIP: Taktyczny stan gry w negocjacjach nad TTIP – Marzec 2016 (Tłumaczenie)

  Przeciek w sprawie TTIP: Taktyczny stan gry w negocjacjach nad TTIP – Marzec 2016 (Tłumaczenie)

  W ujawnionych 2 maja dokumentach negocjacyjnych w sprawie TTIP znalazła się notatka podsumowująca. Poniżej publikujemy jej tłumaczenie. Do zapisu, specjalnie dla "DGP", odnieśli się eksperci, których komentarze można przeczytać na stronach gazetaprawna.pl.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników