średnia krajowa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu średnia krajowa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące średnia krajowa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wyższe pensje lekarzy, pielęgniarek i techników. O ile?

  Wyższe pensje lekarzy, pielęgniarek i techników. O ile?

  Przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców poznali we wtorek propozycje resortu zdrowia dotyczące wzrostu płac dla pracowników medycznych. I chcą nad nimi dalej pracować – dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o system płac minimalnych, który ustawowo objąłby wszystkie placówki lecznicze, zarówno prywatne jak i publiczne, niezależnie czy korzystają z pieniędzy NFZ, czy np. świadczą usługi wyłącznie komercyjnie. W ciągu kolejnych 5 lat płace będą stopniowo dostosowywane do wskazanych w nowej ustawie.

  czytaj więcej

 • Czy ZUS upadnie? Prognozy ZUS zakładają trzy scenariusze

  Czy ZUS upadnie? Prognozy ZUS zakładają trzy scenariusze

  Optymistyczne prognozy dla systemu aż do 2060 roku nie uwzględniają zakładanego obniżenia wieku przechodzenia na emeryturę. Opracowany przez ZUS dokument zakłada trzy scenariusze: optymistyczny, średni i pesymistyczny. W dwóch pierwszych kwota deficytu będzie nadal rosła, ale w relacji do produktu krajowego brutto niedobór będzie mniejszy niż dziś. Na dopłaty do emerytur państwo będzie musiało przeznaczać proporcjonalnie mniej niż obecnie. W scenariuszu średnim deficyt w funduszu emerytalnym ma się zmniejszyć z 2,13 proc. PKB w 2017 r. do 1,4 proc. w roku 2060. W dzisiejszych realiach to spadek o 13 mld zł. W scenariuszu optymistycznym to spadek do 0,44 proc. PKB w 2060 r.

  czytaj więcej

 • Czy Polacy obawiają się ataku terrorystycznego? [SONDAŻ TNS]

  Czy Polacy obawiają się ataku terrorystycznego? [SONDAŻ TNS]

  Co piąty Polak uważa, że prawdopodobieństwo ataku terrorystycznego w naszym kraju jest niskie (19 proc.); prawie tyle samo jest zdania, że jest wysokie (20 proc.), a ponad połowa (57 proc.) określa je jako średnie - wynika z udostępnionego w piątek sondażu TNS Polska.

  czytaj więcej

 • Doradcy podatkowi kontra biegli rewideci. Trwa bój o podział doradczego tortu

  Doradcy podatkowi kontra biegli rewideci. Trwa bój o podział doradczego tortu

  Doradcy podatkowi chcą ograniczyć możliwość świadczenia swoich usług przez biegłych rewidentów. W imię niezależności audytorów. Ci jednak twierdzą, że ucierpią na tym sami przedsiębiorcy.

  czytaj więcej

 • ZUS wygrywa z OFE. Waloryzacja rośnie szybciej niż wyniki inwestycyjne funduszy

  ZUS wygrywa z OFE. Waloryzacja rośnie szybciej niż wyniki inwestycyjne funduszy

  Wyniki inwestycyjne funduszy emerytalnych są słabsze niż tempo, w jakim waloryzowane są pieniądze ubezpieczonych zgromadzone w ZUS. Jednocześnie OFE należą do najefektywniej działających funduszy na naszym rynku.

  czytaj więcej

 • Polacy ruszyli po pralki i lodówki. Idziemy na rekord

  Polacy ruszyli po pralki i lodówki. Idziemy na rekord

  Krajowy rynek dużego AGD już dawno nie był w tak dobrej kondycji. Na koniec roku spodziewana jest sprzedaż na poziomie ponad 5 mln sztuk. Od stycznia do czerwca producenci sprzedali 2,3 mln sztuk największych artykułów gospodarstwa domowego. To o 5 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych CECED, stowarzyszenia zrzeszającego firmy działające w branży.

  czytaj więcej

 • Ceny spadają. Są takie, jak cztery lata temu

  Ceny spadają. Są takie, jak cztery lata temu

  Od dwóch lat żyjemy z deflacją. Ekonomiści spodziewają się, że pożegnamy się z nią pod koniec tego roku. O końcu spadków cen mówią jednak już od dłuższego czasu i ciągle go nie ma.

  czytaj więcej

 • Polka rodzi bezpiecznie. Wszędzie poza Łodzią

  Polka rodzi bezpiecznie. Wszędzie poza Łodzią

  Wskaźnik umieralności okołoporodowej nigdy nie był tak niski. W ostatnich dwóch dekadach zmniejszył się ponad trzykrotnie z 13,7 na tysiąc urodzeń w 1995 r. do 4,4 promila w ubiegłym roku. Już nie jesteśmy w ogonie, dziś średni wskaźnik UE (dane Eurostatu za 2013 r.) to 6 promili. Najlepiej jest w woj. zachodniopomorskim (3,1), a najgorzej w łódzkim (5,7 promila) – wynika z danych resortu zdrowia.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Koniec MdM oraz początek Mieszkania plus nie ma znaczenia dla deweloperów

  Ekspert: Koniec MdM oraz początek Mieszkania plus nie ma znaczenia dla deweloperów

  Koniec MdM i początek programu Mieszkanie plus nie wpłyną znacząco na deweloperów - mówi PAP Maciej Górka z Domiporta.pl. Według przedstawicieli branży nowy rządowy program może spowodować "chwilowe zachwianie" rynku mieszkaniowego, jednak nie należy spodziewać się "rewolucyjnych zmian".

  czytaj więcej

 • Coraz mniej pracy dla maklerów

  Coraz mniej pracy dla maklerów

  Rok 2013 to ostatni udany dla maklerów. Od tego czasu zatrudnienie w branży zmniejszyło się o blisko 10 proc. Spadły też pensje.

  czytaj więcej

 • Szkolny konflikt w służbie zdrowia. Pielęgniarki nie chcą 5-letniego liceum branżowego

  Szkolny konflikt w służbie zdrowia. Pielęgniarki nie chcą 5-letniego liceum branżowego

  Szykuje się powrót pięcioletniego liceum pielęgniarskiego. To pomysł na szybkie zwiększenie liczby białego personelu. Środowisko ostro protestuje przeciw takim rozwiązaniom.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczycielu, ubezpiecz się sam

  Ubezpieczycielu, ubezpiecz się sam

  Podwyżki cen komunikacyjnego OC nie wystarczają do pokrycia rosnących wypłat z tych polis. Ponad 16 proc. wyniósł w 2015 r. udział reasekuratorów w składce brutto zebranej przez krajowych ubezpieczycieli w segmencie komunikacyjnych polis OC. Przypadło na nich niemal 1,4 mld zł z ponad 8 mld zł składek – najwięcej w ostatnich 10 latach.

  czytaj więcej

 • OFE: Zagraniczna wyprzedaż naszego majątku

  OFE: Zagraniczna wyprzedaż naszego majątku

  Portfel akcji, które państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej miałby przejąć od OFE, jest dziś nadmiernie rozproszony i wymagałby gruntownej przebudowy.

  czytaj więcej

 • Jasiński: Wywiad skarbowy to atrapa służby [WYWIAD]

  Jasiński: Wywiad skarbowy to atrapa służby [WYWIAD]

  - Trzystu pracowników w skali całego kraju to za mało, żeby walczyć z przestępczością - mówi wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

  czytaj więcej

 • Fiskus może już korzystać z klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania

  Fiskus może już korzystać z klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania

  W piątek zaczyna obowiązywać budząca obawy firm klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Resort finansów zapewnia, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla małych i średnich firm, będzie miała zastosowanie do dużych podmiotów i osób fizycznych z dużymi dochodami.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników