średnia krajowa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu średnia krajowa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące średnia krajowa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Fabryki złudzeń: Inwestycja Mercedesa w Polsce nie musi być sukcesem

  Fabryki złudzeń: Inwestycja Mercedesa w Polsce nie musi być sukcesem

  Mercedes zainwestuje w Polsce – nasz sukces! Jaguar wolał składać samochody nad Dunajem – porażka! Czy aby na pewno? Bilans zysków i strat nie jest tak oczywisty, jak nam się wydaje.

  czytaj więcej

 • Koszmar klientów aptek: Unia podniesie ceny leków w Polsce?

  Koszmar klientów aptek: Unia podniesie ceny leków w Polsce?

  Koszmar klientów aptek: droższe medykamenty. O ile? Nawet o kilkaset procent. Medykamenty w identycznej cenie w całej Europie? Tego chcą europarlamentarzyści. Dla polskich firm farmaceutycznych, które coraz częściej żyją z eksportu, taka regulacja oznaczałaby jednak ogromne problemy

  czytaj więcej

 • Wujek samo dobro czyli Google na Pradze

  Wujek samo dobro czyli Google na Pradze

  Globalnie. Unikamy słowa „lokalnie”. Z naciskiem na monetyzację, jak najwyższy ROI i timing. Więcej, mocniej, szybciej. CEO, CMO czy CTO wiedzą przecież, jak podbić Zachód i zdobyć miliony. Społeczność w dawnej wytwórni wódek, dziś zatopiona już tylko w sieci, dzień w dzień wytrwale szuka więc swojej szansy na sukces

  czytaj więcej

 • KRD: Blisko 60 proc. Polaków po 50. wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki

  KRD: Blisko 60 proc. Polaków po 50. wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki

  57 proc. Polaków, którzy ukończyli 50. rok życia wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki; podobnie czyni niewiele mniejszy odsetek Polaków między 60. a 70. rokiem życia - wynika z badania dla Krajowego Rejestru Długów. 44 proc. osób 50+ przyznaje, że nadal mieszka z nimi dziecko bądź wnuk.

  czytaj więcej

 • Jagielski: Po wyborach samorządowych w RPA – wygrana, która oznacza porażkę

  Jagielski: Po wyborach samorządowych w RPA – wygrana, która oznacza porażkę

  Afrykański Kongres Narodowy (ANC), partia Nelsona Mandeli i ruch, który doprowadził do upadku ustroju apartheidu, wygrał środowe wybory samorządowe w Republice Południowej Afryki, ale statystyczna wygrana oznacza w istocie bolesną porażkę.

  czytaj więcej

 • Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: Trzeba się dokształcić, albo zrezygnować z części usług

  Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: Trzeba się dokształcić, albo zrezygnować z części usług

  Długo wyczekiwana ustawa o zawodzie fizjoterapeuty dla wielu przedsiębiorców prowadzących działalność w tej dziedzinie okazała się zaskoczeniem. Z jednej strony mamy Ministerstwo Zdrowia, wieszczące sukces w walce o bezpieczne usługi fizjoterapeutyczne dla obywateli. Z drugiej - walkę o miejsca w samorządzie fizjoterapeutów, które umożliwią dostęp do wielkich pieniędzy. Kompletnie pomijani są zaś przedsiębiorcy, których nowe przepisy tak naprawdę zepchnęły na margines branży. A przecież dziś to oni mają największy dylemat co do własnej przyszłości.

  czytaj więcej

 • Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Ministerstwo Finansów, dążąc do wyeliminowania wyłudzeń VAT, cały czas pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. We wrześniu Sejm zajmie się kolejnymi legislacyjnymi propozycjami. MF zapowiedziało bowiem nowości w zakresie wyrejestrowania podmiotów prowadzących działalność, zmiany dotyczące odwrotnego obciążenia, likwidację rozliczeń kwartalnych, ograniczenie szybkich (25-dniowych) zwrotów podatku, modyfikację odpowiedzialności solidarnej sprzedawcy i nabywcy, a także wprowadzenie obowiązku składania deklaracji elektronicznych oraz powrót do sankcji VAT. Cel prawidłowy, ale wraz z jego realizacją warto przeanalizować na nowo dorobek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie pojęć dobrej wiary i należytej staranności, w szczególności przy transakcjach łańcuchowych. Dlaczego? Otóż w trakcie prowadzonego postępowania organy skarbowe analizując dany stan faktyczny, bardzo często przywołują wyroki TSUE, które w danej sprawie nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie dotyczą transakcji łańcuchowych. Fiskus przywołuje bowiem w decyzjach wyroki TSUE, w których trybunał stwierdza, że dobra wiara podatnika nie może rodzić prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli nie są spełnione przesłanki materialne tego prawa. Tak, ale wyroki te nie powinny być powoływane przy transakcjach łańcuchowych, gdzie legalnie działający podatnik może nie dopełnić materialnej przesłanki, a i tak przy zachowaniu dobrej wiary, spełniając przesłanki należytej staranności, powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Tak stwierdza TSUE w wyrokach w sprawach ŁWK – 56 EOOD, sygn. C-643/11; Stroj trans EOOD, sygn. C-642/11 i Teleos plc. C-409/04 oraz rzecznik generalny Maciej Szpunar w opinii przedstawionej 11 września 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13. Na te orzeczenia oraz opinie organ choć powinien, to się nie powołuje. Jest to niewłaściwe, ponieważ legalnie działające podmioty mogły nigdy fizycznie nie być w posiadaniu przedmiotu transakcji, a tym samym mogły w ogóle nie wiedzieć, że uczestniczą w oszustwie podatkowym, przyjmując do rozliczenia i wystawiając faktury nieznajdujące pokrycia w rzeczywistym obrocie gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że automatycznie w sposób świadomy brały udział w karuzeli podatkowej. Istotne jest bowiem, by podatnik działał w dobrej wierze, dochowując przesłanek należytej staranności.

  czytaj więcej

 • Przed nami widmo braku komorników sądowych

  Przed nami widmo braku komorników sądowych

  Do piątku można było zgłaszać się na egzamin na aplikację komorniczą. Do poszczególnych izb spłynęło jednak średnio dwa razy mniej wniosków niż jeszcze rok temu. A może być gorzej.

  czytaj więcej

 • Nowela o szkolnictwie wyższym podpisana. Od października mniej biurokracji na uczelniach

  Nowela o szkolnictwie wyższym podpisana. Od października mniej biurokracji na uczelniach

  Ograniczenie biurokracji na uczelniach, rzadsze oceny okresowe nauczycieli akademickich czy przyspieszenie procesu przyznawania kredytów studenckich wprowadza nowela ustawy o szkolnictwie wyższym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

  czytaj więcej

 • W Polsce przybywa milionerów. Jesteśmy bogatsi, ale jeszcze nie bogaci

  W Polsce przybywa milionerów. Jesteśmy bogatsi, ale jeszcze nie bogaci

  Prawie 20 tys. osób zarobiło w ubiegłym roku więcej niż milion złotych – wynika z danych zebranych z izb skarbowych. Najwięcej bogatych rozlicza się w urzędach skarbowych w dużych miastach. Prym wiodą urzędy mazowieckie. To w tym regionie milionerów jest najwięcej, bo prawie 5,4 tys. Zamożna jest też Wielkopolska (prawie 2 tys. osób z ponad milionowym dochodem), zaraz za nią są Górny Śląsk i Małopolska – po ponad 1,9 tys.

  czytaj więcej

 • Medale nie spadają z nieba. Co wpływa na liczbę zdobywanych trofeów?

  Medale nie spadają z nieba. Co wpływa na liczbę zdobywanych trofeów?

  Bogactwo kraju, liczba jego mieszkańców, ale także tradycja czy po prostu chęć wykorzystania swoich zasobów. To czynniki, które wpływają na liczbę trofeów zdobywanych na igrzyskach. Amerykański pływak Michael Phelps, rekordzista olimpijski wszechczasów, zdobył kolejny złoty medal i razem ma ich już 21. Rio 2016 to jego czwarte igrzyska, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że wśród jego zdobyczy są jeszcze dwa krążki srebrne i dwa brązowe, okazuje się, że indywidualny dorobek jednego zawodnika można porównać z całkowitym dorobkiem medalowym kraju liczącego ponad miliard ludzi – Indii.

  czytaj więcej

 • Obniżenie wieku emerytalnego to dobry pomysł. O ile będzie częścią szerszej reformy systemu

  Obniżenie wieku emerytalnego to dobry pomysł. O ile będzie częścią szerszej reformy systemu

  Powrót do wieku emerytalnego sprzed reformy stopniowo podwyższającej i zrównującej wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn ma być zarazem realizacją politycznych obietnic polskich władz oraz odpowiedzią na oczekiwania społeczne. Społeczeństwo nie akceptuje działań prowadzących do podwyższenia wieku emerytalnego nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich. Według Eurobarometru przeciwko jest 55 proc. Europejczyków.

  czytaj więcej

 • Jak polski producent gitar podbił światowe rynki

  Jak polski producent gitar podbił światowe rynki

  Pierwsza gitara elektryczna Mayones Guitars & Basses powstała w przydomowym warsztacie firmy w początku lat 80-tych. Obecnie każdego roku kilka tysięcy instrumentów jest wysyłanych na cały świat. Jak niewielki polski producent gitar dotarł ze swoim produktem do muzyków najpopularniejszych zespołów światowej sceny rockowej, heavymetalowej czy jazzowej?

  czytaj więcej

 • Transport: Bezwzględny niczym kolejowy windykator. Jeździsz na gapę, nie dostaniesz kredytu

  Transport: Bezwzględny niczym kolejowy windykator. Jeździsz na gapę, nie dostaniesz kredytu

  Jazda na gapę może sprawić problemy przy staraniu się o kredyt. W ciągu roku kwota zadłużenia wobec kolei zwiększyła się o 6 proc. – do 209 mln zł. Liczba dłużników wzrosła zaś o 6 tys. do 246 tys. – wynika z danych opracowanych dla DGP przez Krajowy Rejestr Długów. W tym czasie dług wobec przewoźników miejskich wzrósł znacznie szybciej, bo aż o 100 mln zł, i zbliżył się do granicy 350 mln zł.

  czytaj więcej

 • Złoty i akcje w górę. Letnia hossa z polityką w tle

  Złoty i akcje w górę. Letnia hossa z polityką w tle

  Trudno było w ostatnich tygodniach znaleźć inwestorom inną, równie dobrą lokatę dla kapitału jak polskie aktywa. Ta korzystna tendencja może się utrzymać także w kolejnych miesiącach.

  czytaj więcej

 • Nie ma chętnych do pracy w administracji rządowej. Ekipa Szydło szuka specjalistów

  Nie ma chętnych do pracy w administracji rządowej. Ekipa Szydło szuka specjalistów

  Coraz mniej osób jest zainteresowanych zatrudnieniem w administracji rządowej. Najtrudniej znaleźć pracownika w wakacje.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników