świadczenie opiekuńcze

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu świadczenie opiekuńcze. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące świadczenie opiekuńcze.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zobacz, z jakich ulg i odliczeń możesz skorzystać w PIT 2014

  Zobacz, z jakich ulg i odliczeń możesz skorzystać w PIT 2014

  W 2015 roku będzie można skorzystać z takich samych ulg i odliczeń jak w roku poprzednim. W obrębie niektórych zwolnień doszło jednak do zmian (likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane czy większa ulga na dzieci), które warto poznać, rozliczając PIT 2014. Przedstawiamy listę z podziałem na ulgi i doliczenia, jakich można dokonać od dochodu i od podatku.

  czytaj więcej

 • 4 zmiany w emeryturach w 2017 roku

  4 zmiany w emeryturach w 2017 roku

  Choć losy obniżenia wieku emerytalnego wciąż się ważą, to już wiadomo, że w 2017 roku emerytów czeka kilka istotnych zmian. Należy do nich wprowadzenie emerytury minimalnej i zmiana kwot wolnych od potrąceń komorniczych.

  czytaj więcej

 • Nieślubne dzieci. Czy mają takie sama prawa jak małżeńskie?

  Nieślubne dzieci. Czy mają takie sama prawa jak małżeńskie?

  Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że z roku na rok systematycznie maleje liczba zawieranych małżeństw. Jednocześnie coraz więcej zawartych małżeństw kończy się rozwodami. Stale rośnie za to liczba związków partnerskich. Obecnie niemal 1/4 dzieci rodzi się w Polsce poza małżeństwami. Do redakcji DGP przychodzi wiele listów, w których czytelnicy pytają o status nieślubnych dzieci w porównaniu z dziećmi małżonków. Czy mogą nosić nazwisko po ojcu, czy mają prawo do alimentów i czy dziedziczą na równi z dziećmi z prawego łoża.

  czytaj więcej

 • Samorząd nie może kierować seniorów do prywatnych domów pomocy społecznej

  Samorząd nie może kierować seniorów do prywatnych domów pomocy społecznej

  Gmina ma obowiązek umieszczać seniorów tylko w domach pomocy społecznej. Nawet jeśli będzie się to wiązać z wyższymi kosztami.

  czytaj więcej

 • Walka o świadczenia pielęgnacyjne przeniosła się do sądów. Opiekunowie osób niepełnosprawnych wygrywają

  Walka o świadczenia pielęgnacyjne przeniosła się do sądów. Opiekunowie osób niepełnosprawnych wygrywają

  W oczekiwaniu na realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Ci, którzy się na to zdecydowali, wygrywają.

  czytaj więcej

 • Powypadkowy Poradnik Poszkodowanego

  Powypadkowy Poradnik Poszkodowanego

  Nieszczęśliwe zdarzenia mogą przytrafić się nam w każdej chwili: na spacerze, w drodze do pracy, na zakupach. O zwichnięcie, skręcenie stawu, czy złamanie nie jest trudno. Eksperci Gothaer TU S.A. przygotowali specjalny Powypadkowy Poradnik Poszkodowanego. Co zrobić, jeśli zdarzy nam się wypadek? Jak się zachować i o czym warto pamiętać?

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał nowelę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

  Prezydent podpisał nowelę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z ustawą, ZUS nie będzie mógł żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego, po upływie pięciu lat od takiego zdarzenia.

  czytaj więcej

 • Zasiłek opiekuńczy tylko z ZUS Z-15

  Zasiłek opiekuńczy tylko z ZUS Z-15

  Nasz pracownik dostarczył zaświadczenie ze szpitala na zwykłym druku, że jego żona, która na co dzień opiekuje się ośmiomiesięcznym dzieckiem, przebywa w tej placówce. Czy do tego zaświadczenia pracownik powinien wypełnić druk Z-15, aby zakład mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy?

  czytaj więcej

 • Brak odpłatności za opiekę tylko w wyjątkowych sytuacjach

  Brak odpłatności za opiekę tylko w wyjątkowych sytuacjach

  Pomoc ubezwłasnowolnionej matce w codziennych czynnościach nie musi być darmowa. To, czego można wymagać od osoby bliskiej z powołaniem się na zasady współżycia społecznego, ma swoje granice - wskazał Sąd Okręgowy w Białymstoku.

  czytaj więcej

 • Umowa darowizny: Jak nie zapłacić podatku?

  Umowa darowizny: Jak nie zapłacić podatku?

  Podstawową formą darowizny jest akt notarialny. Z przepisu wynika jednak, że umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy też jest ważna, pod warunkiem że przyrzeczone świadczenie zostało spełnione, czyli że darowizna została przekazana obdarowanemu. Oznacza to, że pan Jakub nie musi płacić notariuszowi za sporządzenie umowy darowizny, jeśli jego rodzice chcą przekazać mu pieniądze. Taką umowę rodzice z synem mogą sami spisać i wykonać darowiznę, czyli przekazać środki na zakup mieszkania.

  czytaj więcej

 • Renta szkoleniowa: Jak wrócić na rynek pracy za pieniądze z ubezpieczenia

  Renta szkoleniowa: Jak wrócić na rynek pracy za pieniądze z ubezpieczenia

  Do otrzymania z ZUS wsparcia na naukę nowego zawodu konieczna jest decyzja zarówno lekarza orzecznika zakładu, jak i opinia psychologa.

  czytaj więcej

 • Jak wybrać dobry dom opieki społecznej?

  Jak wybrać dobry dom opieki społecznej?

  Kiedy nie jesteśmy już w stanie zajmować się osobą chorą, starszą, niepełnosprawną, która wymaga całodobowej opieki, postępujmy przy wyborze miejsca dla niej rozważnie. Pomoc może być udzielana w domu, podczas dziennego pobytu w ośrodku wsparcia albo stałego zamieszkania w domu pomocy społecznej. W pierwszej kolejności skontaktujmy się z pracownikami ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Tam uzyskamy informację o domach pomocy społecznej i dowiemy się wszystkiego na temat możliwości skierowania, odpłatności i umieszczenia w nim osoby bliskiej

  czytaj więcej

 • Nowa pensja minimalna w 2017 r. to także nowe stawki płacowe

  Nowa pensja minimalna w 2017 r. to także nowe stawki płacowe

  Od 1 stycznia 2017 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2 tys. zł. Jak zwykle wzrosną też niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej płacy lub jej wielokrotności, a także podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których jest ona bazą

  czytaj więcej

 • Minimum płacowe w 2017 r. również dla zleceniobiorców

  Minimum płacowe w 2017 r. również dla zleceniobiorców

  Od nowego roku zacznie obowiązywać minimalna stawka godzinowa, którą będą wypłacać podmioty angażujące zleceniobiorców. W 2017 r. wyniesie 13 zł. Zleceniodawcy będą też musieli zadbać o ewidencję godzin realizacji kontraktów

  czytaj więcej

 • Chwilowy powrót dziecka do domu nie uprawnia do 500+

  Chwilowy powrót dziecka do domu nie uprawnia do 500+

  Udzielenie przez dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej zgody, aby małoletni spędzał weekend z biologicznymi rodzicami, nie oznacza, że mogą otrzymywać świadczenie wychowawcze.

  czytaj więcej

 • Zieleniecki: W temacie emerytur elementy społeczne powinny przeważać nad ekonomicznymi

  Zieleniecki: W temacie emerytur elementy społeczne powinny przeważać nad ekonomicznymi

  Elementy społeczne - w opozycji do ekonomicznych argumentów - powinny przeważać w debacie nad zmianami w systemie emerytalnym i przy obniżeniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn – przekonywał w Senacie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników