świadectwo pracy

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym pracownikowi przez pracodawcę w związku z wygaśnięciem, lub rozwiązaniem stosunku pracy.


 • Dokumentacja pracownicza od 1 stycznia 2019

  Dokumentacja pracownicza od 1 stycznia 2019

  Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie ustawa dająca możliwość prowadzenia akt pracowniczych w wersji elektronicznej oraz skrócenia okresu przechowywania tych akt z 50 do zaledwie 10 lat. Została ona uchwalona 10 stycznia 2018 r. (Dz.U. poz. 357), a więc czasu na przygotowanie się było sporo. Dużo czasu – ale tylko teoretycznie. W praktyce bowiem nadal nie wiadomo, jaka będzie zawartość poszczególnych części akt osobowych, bo nie ma jeszcze aktu wykonawczego regulującego tę kwestię (stan na dzień 13 listopada 2018 r.). 

  czytaj więcej

 • Godusławski: Ukarzmy winnych, chrońmy instytucję

  Godusławski: Ukarzmy winnych, chrońmy instytucję

  Marka Chrzanowskiego, byłego już przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, nic nie tłumaczy ani nie broni w świetle ujawnionego nagrania z rozmowy z miliarderem Leszkiem Czarneckim. Sugerowanie, jakiego pracownika powinien zatrudnić właściciel banków, podejmowanie rozmowy o jego wynagrodzeniu czy plotkowanie o wewnętrznych sprawach urzędu, także tych być może objętych tajemnicą zawodową, wystawia mu fatalne świadectwo. W najlepszym razie można mówić o przekroczeniu przez byłego szefa nadzoru uprawnień, w najgorszym – do czego próbuje przekonać pełnomocnik prawny Czarneckiego – o próbie korupcyjnej. Cała sytuacja nie jest tylko problemem Chrzanowskiego czy PiS, ale całego państwa. Najmocniej uderza w jej niechlubnego bohatera, ale naraża na szwank całą instytucję.

  czytaj więcej

 • Kolesiostwo wraca do łask. Znajomości cenniejsze niż kompetencje

  Kolesiostwo wraca do łask. Znajomości cenniejsze niż kompetencje

  Po co biznesmenom pomoc państwa? Wygląda na to, że po nic. W ciągu ostatnich 30 lat najbardziej spektakularne kariery robili ci, którzy z niej nie korzystali. Niestety, grozi nam powrót kolesiostwa.

  czytaj więcej

 • Były szef telewizji publicznej walczy o odszkodowanie

  Były szef telewizji publicznej walczy o odszkodowanie

  Prezes zwolniony po nowelizacji ustawy medialnej domaga się od TVP 200 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Prezydent Duda: Silne państwo to porządna i silna rodzina

  Prezydent Duda: Silne państwo to porządna i silna rodzina

  Silne państwo to porządna, silna rodzina; to dzieci, wnuki, prawnuki, to wielopokoleniowe rodziny, które są razem, bo razem jest lepiej - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z parami z długoletnim pożyciem małżeńskim.

  czytaj więcej

 • Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej. Sprawdź, co się zmieni od 1 stycznia 2019

  Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej. Sprawdź, co się zmieni od 1 stycznia 2019

  Dokumentacja pracownicza, sposób wypłaty wynagrodzenia i świadectwa pracy – to najważniejsze elementy, które w 2019 roku ulegną zmianie w Kodeksie pracy. Zobacz, na co musisz się przygotować.

  czytaj więcej

 • II Rzeczpospolita była państwem inteligenckim. Ze wszystkimi tego wadami i zaletami

  II Rzeczpospolita była państwem inteligenckim. Ze wszystkimi tego wadami i zaletami

  Inteligencja polska miała przekonanie, że to ona wywalczyła to państwo i wzięła za nie odpowiedzialność. Kadry intelektualne były gotowe na wykorzystanie niespotykanej szansy – mówi PAP prof. Maciej Janowski, historyk z Instytutu Historii PAN.

  czytaj więcej

 • To nie koniec eksperymentów w Sądzie Najwyższym

  Nie możemy po prostu wrócić do status quo sprzed zmian wprowadzonych przez PiS. Niekonstytucyjne rozwiązania należy odwrócić, ale poza tym trzeba zaproponować nowe, które uwzględnią słuszną krytykę, uzasadnione postulaty recenzentów wymiaru sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Zasady przelotu dronami ULC uzgodni z samorządami

  Zasady przelotu dronami ULC uzgodni z samorządami

  Im więcej będzie bezzałogowych statków powietrznych, tym szybciej trzeba będzie uregulować zasady ich ruchu. Na terenach miejskich powinny się tym zająć władze lokalne.

  czytaj więcej

 • Pierwszym kobietom na polskich uniwersytetach przyporządkowywano role niższe

  Pierwszym kobietom na polskich uniwersytetach przyporządkowywano role niższe

  Pierwszym kobietom na uniwersytetach przyporządkowywano role niższe, administracyjne czy mniej prestiżowe. Co nie znaczy, że ich wkład, praca i zaangażowanie były mniejsze – mówi PAP dr Iwona Dadej, historyk z PAN. 100 lat temu, 28 listopada 1918 r., Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej, w którym m.in. przyznawano czynne i bierne prawo wyborcze kobietom.

  czytaj więcej

 • Śpiewał o nich Młynarski, pisał Rymkiewicz. Kultowe wagoniki EKD

  Śpiewał o nich Młynarski, pisał Rymkiewicz. Kultowe wagoniki EKD

  11 grudnia 1927 r. uruchomiono pierwszą na ziemiach polskich linię pociągu elektrycznego. Elektryczna Kolej Dojazdowa (EKD), wybudowana przez spółkę "Siła i Światło", połączyła Grodzisk Maz. z centrum Warszawy. I trwale zaznaczyła się w polskiej kulturze.

  czytaj więcej

 • Zatrudniasz Ukraińca? Sprawdź jego adres, możesz mieć problemy z rozwiązaniem umowy

  Zatrudniasz Ukraińca? Sprawdź jego adres, możesz mieć problemy z rozwiązaniem umowy

  Gdy cudzoziemiec porzuca pracę, firmie nie pozostaje nic innego, jak rozwiązać z nim umowę. Ale jak to zrobić, gdy obcokrajowiec wyjechał z Polski? Na jaki adres doręczyć mu zwolnienie z pracy? A w razie jego nieodebrania – kiedy można przyjąć fikcję, że doręczenie jest skuteczne? I wreszcie, kiedy w związku z tym można uznać, że np. stosunek pracy ostatecznie ustał?

  czytaj więcej

 • Zmarł biskup Tadeusz Pieronek

  Zmarł biskup Tadeusz Pieronek

  W czwartek w Krakowie zmarł bp Tadeusz Pieronek, biskup pomocniczy sosnowiecki w latach 1992-1998, sekretarz generalny KEP w latach 1993-1998, rektor PAT w Krakowie w latach 1998-2004 - poinformowało w czwartek na Twitterze biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

  czytaj więcej

 • Sylwia Spurek: W Polsce to milczenie jest biciem [WYWIAD]

  Sylwia Spurek: W Polsce to milczenie jest biciem [WYWIAD]

  - Milczenie jest biciem w Polsce. Milczenie jest przemocą fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną. Kiedyś była taka kampania we Francji: sprawca karmi się milczeniem. Sprawca przestaje się czuć bezkarny, kiedy ktoś dowiaduje się o tym, że popełnia przestępstwo - mówi w wywiadzie dla DGP Sylwia Spurek, prawniczka, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.

  czytaj więcej

 • W Polsce wódka od wszystkiego. Ile potrafią wypić Polacy? [WYWIAD]

  W Polsce wódka od wszystkiego. Ile potrafią wypić Polacy? [WYWIAD]

  Zaskoczenie, ile potrafią wypić inni, jest powszechne. Są świadectwa hiszpańskie opisujące niesamowite pijaństwo Francuzów, którzy byli oburzeni pijaństwem Niemców, a nasi sąsiedzi nie mogli się nadziwić, ile potrafią wypić Polacy

  czytaj więcej

 • Kwalifikacje medyczne to nie to samo co praktyczne umiejętności

  Kwalifikacje medyczne to nie to samo co praktyczne umiejętności

  Początkiem sprawy była seria nieudanych zabiegów protetycznych, jakie przeprowadziła lekarz dentysta Danuta B. u jednej ze swoich pacjentek. Polegały one na założeniu na części zębów koronek. Niestety zabiegi te się nie udały. Leczenie trwało blisko 3 lata, pacjentka była u dr B. aż na 87 wizytach. Efekty były jeszcze gorsze – kobieta do dziś odczuwa dyskomfort i bóle szczęk oraz głowy.

  czytaj więcej

 • Poradnia kadrowa: Czy niedopuszczenie do pracy jest równoznaczne ze zwolnieniem?

  Poradnia kadrowa: Czy niedopuszczenie do pracy jest równoznaczne ze zwolnieniem?

  Dlaczego rozwiązanie angażu przez pracownika w trybie natychmiastowym uzasadnia przyznanie mu odprawy. Pod jakimi warunkami można dyscyplinarnie zwolnić związkowca za stosowanie przemocy w czasie strajku Kiedy można odmówić składania zeznań przeciwko swojemu pracodawcy Czy niedopuszczenie do pracy jest równoznaczne ze zwolnieniem

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników