trybunał konstytucyjny emerytury

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu trybunał konstytucyjny emerytury. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące trybunał konstytucyjny emerytury.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wyjątkowe świadczenie - komu przysługuje emerytura specjalna

  Wyjątkowe świadczenie - komu przysługuje emerytura specjalna

  Osoba, która z powodu trudnej sytuacji życiowej nie otrzymała powszechnego świadczenia, może się starać o emeryturę specjalną od premiera lub prezesa ZUS.

  czytaj więcej

 • Efekt reformy emerytalnej: 500 zagranicznych spółek rządu

  Efekt reformy emerytalnej: 500 zagranicznych spółek rządu

  Skutkiem planowanej na styczeń 2018 r. reformy systemu emerytalnego będzie przejęcie przez państwo udziałów w pół tysiącu zagranicznych firm.

  czytaj więcej

 • ZUS nie zmieni decyzji najbiedniejszym

  ZUS nie zmieni decyzji najbiedniejszym

  Organ rentowy nie będzie mógł zmieniać decyzji, jeżeli wiązałyby się to z nadmiernym obciążeniem dla osoby zainteresowanej. Dotyczy to sytuacji osobistej emeryta, materialnej, wieku, stanu zdrowia lub innych szczególnych okoliczności. Taka zasada będzie dotyczyć spraw, w których błąd leżał po stronie ZUS. Rząd zaproponował złagodzenie przepisów, które w wersji senackiej miały dotyczyć kapitału początkowego.

  czytaj więcej

 • 50 najbardziej wpływowych prawników 2016 [RANKING DGP]

  50 najbardziej wpływowych prawników 2016 [RANKING DGP]

  Ranking 50 najbardziej wpływowych – uwaga: w dobrym i w złym tego słowa znaczeniu – prawników układamy, o czym zapewne większość czytelników pamięta, wedle własnego widzimisię. Nie odrywamy się od rzeczywistości – bynajmniej. Wnikliwie analizujemy decyzje i działania poszczególnych osób, zastanawiamy się nad konsekwencjami i znaczeniem różnych ich poczynań. Rzetelnie rozważamy argumenty. Ale nie posługujemy się – i nie ukrywamy tego – zestawem obiektywnych kryteriów, które pozwoliłyby zmierzyć, zważyć lub w inny sposób określić, a co za tym idzie i precyzyjnie porównać, dokonania poszczególnych prawników. To jest przecież niemożliwe.

  czytaj więcej

 • Ustawa dezubekizacyjna trafi do Strasburga

  Ustawa dezubekizacyjna trafi do Strasburga

  Będzie pomoc prawna dla byłych funkcjonariuszy służących w jednostkach podległych Służbie Bezpieczeństwa, którzy zechcą zaskarżyć ustawę dezubekizacyjną. Taką wspólną akcję przygotowuje NSZZ Policjantów oraz Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych.

  czytaj więcej

 • Ustawa zamiast instrukcji prezesa ZUS

  Ustawa zamiast instrukcji prezesa ZUS

  Organy rentowe nie będą mogły wzruszyć błędnie wydanej decyzji, jeżeli jej uchylenie lub zmiana wiązałyby się z nadmiernym obciążeniem ubezpieczonego ze względu na wiek, sytuację osobistą, materialną lub stan zdrowia. Taką zasadę wprowadza senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, którego drugie czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.

  czytaj więcej

 • Sejm za zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych ws. weryfikacji rent i emerytur

  Sejm za zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych ws. weryfikacji rent i emerytur

  Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy, która doprecyzowuje, w jakich sytuacjach ZUS może zweryfikować prawo przyznawania renty lub emerytury oraz wysokość tych świadczeń.

  czytaj więcej

 • Kaczyński: BOR wymaga głębokiej reformy

  Kaczyński: BOR wymaga głębokiej reformy

  BOR wymaga głębokiej reformy, bo w tej instytucji, jak i w całym aparacie państwowym mamy dziś zdecydowanie zbyt niski stopień dyscypliny i tę dyscyplinę trzeba podnieść - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP 3 Bydgoszcz nadanym we wtorek.

  czytaj więcej

 • Dwie kadencje nie wyeliminują wszystkich patologii w samorządach [DEBATA DGP]

  Dwie kadencje nie wyeliminują wszystkich patologii w samorządach [DEBATA DGP]

  Czy zmiany zaproponowane przez PiS zlikwidują kliki i małe dyktatury w terenie? Kiedy należy je wprowadzać i czy można to zrobić z mocą wsteczną? Na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty DGP pt. „Dwukadencyjność w samorządach od zaraz czy z mocą wsteczną. Jakie inne zmiany powinny się pojawić w kodeksie wyborczym?”

  czytaj więcej

 • Woś: O kiju i marchewce

  Woś: O kiju i marchewce

  Zachęta (po angielsku incentive) to jedno z najczęściej nadużywanych pojęć w ekonomii. Pewnie dlatego, że brzmi tak ładnie i obiektywnie. Naukowo i bardzo profesjonalnie. Tylko że jak się bliżej tej sytuacji przypatrzyć, to widać, że więcej tu chciejstwa ekonomistów niż faktów.

  czytaj więcej

 • Emerytalne rewolucje 2017: Zobacz, co się zmieni

  Emerytalne rewolucje 2017: Zobacz, co się zmieni

  Takiego roku jeszcze nie było w polskich ubezpieczeniach. Praktycznie nie ma miesiąca, żeby nie były wdrażane nowe przepisy. I to dotyczące nie tylko wcześniej przyznanych świadczeń, lecz także tych, które dopiero będą wypłacane. Jak każde zmiany – mają one swoje wady i zalety.

  czytaj więcej

 • Większa pewność decyzji dotyczących emerytur i rent

  Większa pewność decyzji dotyczących emerytur i rent

  Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

  czytaj więcej

 • Rodzic skarży do TK brak świadczenia pielęgnacyjnego

  Rodzic skarży do TK brak świadczenia pielęgnacyjnego

  Przepis uniemożliwiający uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego, gdy opiekun ma przyznaną rentę, może być niezgodny z gwarantowanym przez konstytucję rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej prawem do szczególnej pomocy państwa.

  czytaj więcej

 • Związkowiec związkowcowi wilkiem. Ale PiS zapłaci

  Związkowiec związkowcowi wilkiem. Ale PiS zapłaci

  Senat przegłosował w czwartek poprawki do ustawy górniczej wprowadzające urlopy górnicze dla etatowych związkowców z zamykanych kopalń. O tę cenną nagrodę (wartą ok. 20 mln zł) za spokój społeczny w sektorze węglowym pokłóciły się już nawet związki zawodowe.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników