umowa na czas określony

Umowa na czas określony należy do najpopularniejszych umów terminowych.


 • 5 podstawowych praw, jakie przysługują pracownikowi w Polsce

  5 podstawowych praw, jakie przysługują pracownikowi w Polsce

  Każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę w Polsce przysługują pewne podstawowe uprawnienia, w tym wynagrodzenie w określonej wysokości czy możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Za ich łamanie pracodawcy grozi kara grzywny, a w skrajanych przypadkach nawet kara ograniczenia wolności.

  czytaj więcej

 • Zamiana służebności osobistej na rentę możliwa tylko w wyjątkowych przypadkach

  Zamiana służebności osobistej na rentę możliwa tylko w wyjątkowych przypadkach

  Wnuk zobowiązany do udostępnienia mieszkania dziadkom, może ubiegać się o modyfikację zobowiązania. By do tego doszło powinien udowodnić, że uprawnieni dopuszczają się rażących uchybień. Zwykłe codzienne konflikty to za mało.

  czytaj więcej

 • Kopalnie nie płacą po pół roku, firmy czekają

  Kopalnie nie płacą po pół roku, firmy czekają

  Spółki węglowe mają coraz dłuższe terminy płatności, na czym cierpią ich kontrahenci. Z płynnością zakładów nie jest dobrze.

  czytaj więcej

 • Stałe miejsce pracy na budowie to czasem kilka różnych inwestycji

  Stałe miejsce pracy na budowie to czasem kilka różnych inwestycji

  Investment sp. z o.o. zajmuje się działalnością budowlano-remontową. Swoje usługi wykonuje w kraju i za granicą – wszystko zależy od tego, gdzie uda się jej wygrać przetarg. Ma zaufanych pracowników, z których usług korzysta najchętniej, a jedynie w miarę potrzeby szuka pracowników na lokalnym rynku pracy wyznaczonym przez miejsce inwestycji. Tym samym pracownicy spółki często podróżują. Zazwyczaj są to wyjazdy dość długie (kilka-kilkanaście miesięcy), ale zdarzają się też wyjazdy krótkie (poniżej jednego miesiąca).

  czytaj więcej

 • Misiewicze! Podzielcie się: Politycy powinni przestać nas oszukiwać, że kadrowego tortu nie ma, i go jakoś zmyślnie podzielić

  Misiewicze! Podzielcie się: Politycy powinni przestać nas oszukiwać, że kadrowego tortu nie ma, i go jakoś zmyślnie podzielić

  Każde państwo potrzebuje ludzi do obsługi swoich spółek czy agencji. Sprawnego aparatu. Nam nie udało się wypracować dobrego modelu obsadzania kluczowych stanowisk. Politycy powinni przestać nas oszukiwać, że kadrowego tortu nie ma, i go jakoś zmyślnie podzielić.

  czytaj więcej

 • Tejchman: Jak PiS pokochałem i bać się go przestałem

  Tejchman: Jak PiS pokochałem i bać się go przestałem

  No dobra, nie pokochałem. Trochę w tym tytule prowokacji. Ale skłoniło mnie do niej kilka publicznych dyskusji, w których uczestniczyłem. Kiedy zdarzało mi się pozytywnie ocenić jakieś działanie rządu, słyszałem od innych rozmówców, że oto stałem się rycerzem Dobrej Zmiany. Z ich ust nie padały żadne poważne kontrargumenty. Zamiast tego osłupiałe spojrzenia, z których mogłem wyczytać – no co ty, bronisz Kaczora?

  czytaj więcej

 • Oszczędności na starość, czyli jak działa pracowniczy program emerytalny

  Oszczędności na starość, czyli jak działa pracowniczy program emerytalny

  Emerytura z ZUS to niejedyny sposób na zapewnienie sobie godnej jesieni życia. Sposobem na zgromadzenie emerytalnych oszczędności są także pracownicze programy emerytalne. Nie są one popularne, choć pozwalają na regularne odkładanie i pomnażanie kapitału.

  czytaj więcej

 • Uwaga na oszustów: Nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy od chorych

  Uwaga na oszustów: Nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy od chorych

  Zaproszenie na bezpłatne konsultacje może skończyć się podpisaniem umowy na usługi warte kilka tysięcy złotych. Oszuści wykorzystując naiwność konsumentów oferują pomoc w załatwieniu formalności oraz uzyskaniu kredytu na pakiet prostych badań, zamiast obiecanych specjalistycznych. Federacja Konsumentów przestrzega przed takimi praktykami.

  czytaj więcej

 • 3 zmiany w prawie korzystne dla pracownika

  3 zmiany w prawie korzystne dla pracownika

  Wprowadzono już przepisy które - przynajmniej w założeniu - mają likwidować syndrom pierwszej dniówki i długotrwałe zatrudnianie pracowników na umowach tymczasowych. A od 2017 roku płaca minimalna pracowników rozpoczynających pracę będzie równa wynagrodzeniu dłużej zatrudnionych.

  czytaj więcej

 • Niedziński: O demokracji w Ameryce

  Niedziński: O demokracji w Ameryce

  Gdyby jakiś współczesny Alexis de Tocqueville pojechał do Ameryki, by wyjaśnić czytelnikom, dlaczego Stany Zjednoczone są najlepszą, najbardziej stabilną, najbardziej trwałą demokracją na świecie, patrząc na kampanię wyborczą A.D. 2016 , nie znalazłby zbyt wielu argumentów na obronę tej tezy. Jeśli w ogóle jakiekolwiek. Oto bowiem o urząd prezydenta walczy dwoje najbardziej niepopularnych kandydatów w historii – pozbawiony krztyny empatii i wyczucia, zapatrzony w siebie miliarder oraz nieszczera i żądna władzy była pierwsza dama.

  czytaj więcej

 • Zamknięcie roku księgowego krok po kroku

  Zamknięcie roku księgowego krok po kroku

  Koniec i początek roku to czas intensywnej pracy związanej z zamknięciem roku i przygotowaniem sprawozdania finansowego. Aby nie zapomnieć o żadnym z terminów, jakie nakładają przepisy, przygotowaliśmy zestawienie tych najbardziej istotnych z krótkim omówieniem.

  czytaj więcej

 • Młody rodzic wraca do pracy. Jakie ma uprawnienia?

  Młody rodzic wraca do pracy. Jakie ma uprawnienia?

  Kodeks pracy nie pozwala pracodawcom dowolnie modyfikować warunków zatrudnienia młodych rodziców. A przyznając im szczególne uprawnienia, ułatwia łączenie pracy z opieką nad dzieckiem.

  czytaj więcej

 • Nie zawsze powstaje nieodpłatne świadczenie w spółce kapitałowej

  Nie zawsze powstaje nieodpłatne świadczenie w spółce kapitałowej

  Z członkami zarządu spółki z o.o. podpisano umowy o pracę. Uchwałą wspólników podjęto decyzję, że będą oni mieli wypłacane premie, gdy podmiot będzie dysponował wolnymi środkami finansowymi, a ich wypłata nie zakłóci utrzymania płynności finansowej. Wobec tego w 2016 roku wypłacono premie za cały 2015 rok. Czy wypłata premii stanowi składnik wynagrodzenia członków zarządu, od którego należy naliczać odsetki za zwłokę? Czy w związku z opóźnieniem wypłaty należności w spółce powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń?

  czytaj więcej

 • Dalekie rynki kuszą mimo barier

  Dalekie rynki kuszą mimo barier

  AKCJA DGP Eksport w odległe obszary to wyzwanie. Z każdym rokiem przybywa jednak firm, które je podejmują. W Europie robi się za ciasno.

  czytaj więcej

 • MON: Są oferty samolotów dla VIP

  MON: Są oferty samolotów dla VIP

  W przetargach na małe samoloty do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie wpłynęły dwie oferty; chęć udziału w postępowaniu na trzy samoloty średniej wielkości wyraziły cztery podmioty – poinformował Inspektorat Uzbrojenia.

  czytaj więcej

 • Trudno wywalczyć zadośćuczynienie za nieudane wakacje

  Trudno wywalczyć zadośćuczynienie za nieudane wakacje

  Skoro rejs się rozpoczął, ale z przyczyn technicznych nie został ukończony, sąd musi zidentyfikować szkodę i ją wycenić. Co jest trudne, gdyż przepisy nie wskazują wartości zepsutego odpoczynku.

  czytaj więcej

 • Pozwy zbiorowe do poprawki

  Pozwy zbiorowe do poprawki

  Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym może być skuteczniejsze i szybsze – przekonuje resort rozwoju i przedstawia swoje propozycje zmian przepisów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników