urlop wychowawczy a powrót do pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu urlop wychowawczy a powrót do pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące urlop wychowawczy a powrót do pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiana wymiaru etatu wpływa na uprawnienia pracownika

  Zmiana wymiaru etatu wpływa na uprawnienia pracownika

  Postanowiłam przejść na 3 etatu. Pracodawca zgodził się i od 1 marca pracuję już 6, a nie 8 godzin dziennie. Przynajmniej tak miało być, bo kilka razy szef zlecił mi pozostanie w pracy dłużej i nie uznał tych godzin za nadliczbowe. Teraz dowiedziałam się, że z powodu obniżki etatu będę miała też krótszy urlop. Planuję ciążę i zastanawiam się, czy zmniejszenie wymiaru etatu może mieć wpływ na moje uprawnienia w tym zakresie – martwi się pani Karolina

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć składki na FP i FGŚP, gdy pracownik wrócił z urlopu

  Jak obliczyć składki na FP i FGŚP, gdy pracownik wrócił z urlopu

  Prawo zwalnia z ich zapłaty m.in. w przypadku osób powracających do pracy po okresie opieki nad dzieckiem. Nie dotyczy to jednak świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych

  czytaj więcej

 • Urlop macierzyński i co dalej?

  Urlop macierzyński i co dalej?

  Urlop macierzyński to niezbywalne prawo każdej świeżo upieczonej mamy, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Po jego zakończeniu może ona jeszcze wydłużyć go o dodatkowy urlop macierzyński, a później o urlop rodzicielski. Suma tych wszystkich dni wolnych daje rok, który matka może spędzić z dzieckiem. Urlop jednak się kończy, a kobieta staje przed dylematem - co dalej? Zostać w domu z dzieckiem, a może wrócić do pracy? A może połączyć te dwa elementy i pracować w domu? Tę decyzję należy dokładnie przemyśleć i podjąć ją samodzielnie, nie zwracając uwagi na naciski lub sugestie otoczenia.

  czytaj więcej

 • Polskie lasy chronione przed prywatyzacją. Senat zaakceptował ustawę

  Polskie lasy chronione przed prywatyzacją. Senat zaakceptował ustawę

  Senat zaakceptował ustawę o lasach. Za nowelą ustawy wraz z trzema niewielkimi, doprecyzowującymi poprawkami głosowało 48 senatorów, 31 było przeciw, jeden się wstrzymał. Wcześniej wniosek senatorów PiS o odrzucenie nowelizacji w całości poparło 33 senatorów, 43 było przeciw, jeden się wstrzymał.

  czytaj więcej

 • Trudne powroty. Dla pracowników i pracodawców

  Trudne powroty. Dla pracowników i pracodawców

  Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich, zarówno te obowiązujące od ubiegłego roku, jak i te, które nas czekają od 2 stycznia 2016 r., stanowią niewątpliwie nową jakość. I to nie tylko dla rodziców, ale również ich pracodawców. O ile urlop macierzyński stanowi względnie przewidywalny okres nieobecności, do którego pracodawca jest w stanie lepiej lub gorzej, ale jednak się przygotować, np. organizując zastępstwa, dzieląc obowiązki urlopowanej pracownicy pomiędzy innych, o tyle urlop rodzicielski i wychowawczy – które mogą być wykorzystywane w kilku częściach, można z nich rezygnować według wyboru uprawnionych – takiej przewidywalności już nie dają.

  czytaj więcej

 • Pracownik urywa się ze smyczy. Sabbatical w Polsce

  Pracownik urywa się ze smyczy. Sabbatical w Polsce

  Bo było szaro, bo zawsze chciała zostać aktorką, bo potem będzie za późno – powody zrobienia sobie przerwy w życiu zawodowym są różne. Wspólne jest jedno: ci, którzy wzięli „sabbata”, nie żałują swojej decyzji

  czytaj więcej

 • Nie jest łatwo zwolnić pracownicę po urlopie macierzyńskim

  Nie jest łatwo zwolnić pracownicę po urlopie macierzyńskim

  Podczas korzystania przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego pracodawca przekazał jej obowiązki innej osobie. Okazało się, że lepiej ona sobie z nimi radzi niż urlopowana matka. Czy pracodawca może odmówić pracownicy powrotu do pracy?

  czytaj więcej

 • Jakie przywileje ma pracownica wracająca po urlopie macierzyńskim. Można ją zwolnić?

  Jakie przywileje ma pracownica wracająca po urlopie macierzyńskim. Można ją zwolnić?

  Okres ochronny pracownicy obowiązuje tylko podczas urlopu macierzyńskiego, ale także po jego zakończeniu matka ma pewne przywileje, w tym prawo do powrotu na równorzędne stanowisko pracy i poprzedniego wynagrodzenia.

  czytaj więcej

 • Niższe wynagrodzenie zatrudnionego na zastępstwo

  Niższe wynagrodzenie zatrudnionego na zastępstwo

  Czy pracownik zatrudniony na zastępstwo powinien mieć powierzone te same obowiązki? Czy mogą się one różnić od tych, które miała zastępowana osoba, a jeśli tak, to jak bardzo – zastanawia się pani Monika. – Wykonując zadanie za ciężarną koleżankę, otrzymałam podobne obowiązki, lecz niższe wynagrodzenie. Czy jest to zgodne z prawem – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • 500 zł na dziecko: Samorządy proponują swoje rozwiązania

  500 zł na dziecko: Samorządy proponują swoje rozwiązania

  Nysa i Szczecin to miasta, które nie czekając, aż wejdzie w życie program PiS, od nowego roku dofinansują rodziny wielodzietne. Niektóre wprowadzają swoje 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko i uważają, że to dobry pomysł na walkę z niżem demograficznym na ich terenach. Zapowiadają też, że nie porzucą programu, nawet gdy wejdą dopłaty państwowe, które mają się stać remedium na polskie problemy demograficzne. Pomysł PiS nie skoryguje jednak stanu ludności w poszczególnych gminach. Należy wziąć pod uwagę również aspekt migracyjny – zauważają włodarze. Sceptyczni samorządowcy twierdzą, że taki socjal nie zachęci do rozrodczości, a remedium na wzrost populacji w danym regionie to po prostu dobra szkoła i przedszkole oraz atrakcyjne ceny działek.

  czytaj więcej

 • Nowe świadczenia rodzicielskie: 25 pytań i odpowiedzi

  Nowe świadczenia rodzicielskie: 25 pytań i odpowiedzi

  Nowelizacja ujednolica zasady i system urlopów, wprowadza m.in. możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego niebezpośrednio po macierzyńskim, umożliwia proporcjonalne wydłużenie tego urlopu, gdy łączy się go z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, a także wydłuża okres urlopu ojcowskiego.

  czytaj więcej

 • Ustawa obniżająca wiek emerytalny: Związki żądają emerytury za staż

  Ustawa obniżająca wiek emerytalny: Związki żądają emerytury za staż

  Takie rozwiązanie może się znaleźć w ustawie obniżającej wiek emerytalny. Wprowadzenie wysługi lat jako kryterium ma dopingować do płacenia składek – uważa Solidarność. Ale byłoby to rozwiązanie dużo droższe niż proste odwrócenie reformy. A wypłaty z ZUS niższe.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w zasiłkach macierzyńskich 2016: Wysokie świadczenie po roku opłacania składek

  Rewolucja w zasiłkach macierzyńskich 2016: Wysokie świadczenie po roku opłacania składek

  Dotychczas wystarczyło jednorazowo opłacić maksymalną składkę ubezpieczeniową, aby przez rok otrzymywać nawet 6 tys. zł zasiłku macierzyńskiego. Po wprowadzeniu zmian nie będzie to już możliwe.

  czytaj więcej

 • Nowa grupa biednych Polaków: Dzięki kreatywności żyją godnie i są szczęśliwi

  Nowa grupa biednych Polaków: Dzięki kreatywności żyją godnie i są szczęśliwi

  Kontenerowcy, makerzy, wymienni. Często bez pracy albo z marnie płatną. Na wynajmie lub na komunalnym. Mają tyle co nic. I z tego niczego potrafią stworzyć coś wartościowego. Na przykład drukarkę 3D, która zacznie na siebie zarabiać, lub szafkę, którą wymienią na używany rower. Mimo chudego portfela potrafią znaleźć swój własny pomysł na życie.

  czytaj więcej

 • Pracownik zatrudniony na stałe musi wiedzieć, dlaczego został zwolniony

  Pracownik zatrudniony na stałe musi wiedzieć, dlaczego został zwolniony

  Pracodawca przy redukcji zatrudnienia w firmie ma prawo zwolnić osobą podlegającą ochronie. Powód rozwiązania umowy musi być jednak zrozumiały dla podwładnego. Tak orzekł wczoraj Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Rafalska: 16 mld zł trafi do polskich rodzin. Takiej pomocy nie było nigdy dotąd [WYWIAD]

  Rafalska: 16 mld zł trafi do polskich rodzin. Takiej pomocy nie było nigdy dotąd [WYWIAD]

  Musimy opracować program polityki prorodzinnej. I to musi być program nie resortu, ale całego rządu, bo w jego skład powinny wchodzić rozwiązania dotyczące opieki nad dzieckiem do lat trzech, opieki nad dzieckiem w wieku przedszkolnym i dostępność do przedszkoli - mówi w wywiadzie dla DGP Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  czytaj więcej

 • Przerwany urlop rodzicielski może przepaść na zawsze

  Przerwany urlop rodzicielski może przepaść na zawsze

  Stanie się tak, jeżeli ZUS i sądy uznają, że uprawniona rezygnacja z części takiego urlopu odbiera prawo do jego wykorzystania w późniejszym terminie. Nie wiadomo, w jakim kierunku pójdzie interpretacja nowych przepisów

  czytaj więcej

 • Ważne zmiany w świadczeniach dla dzieci: Tysiąc złotych bez kryterium dochodowego

  Ważne zmiany w świadczeniach dla dzieci: Tysiąc złotych bez kryterium dochodowego

  Wsparcie dla nieubezpieczonej matki po urodzeniu dziecka wyniesie 1 tys. zł miesięcznie, a okres jego otrzymywania będzie dłuższy, jeśli na świat przyjdą wieloraczki. W określonych sytuacjach prawo do pomocy finansowej będzie miał także ojciec.

  czytaj więcej

 • Zamiast podwyżek, nauczycieli czekają zwolnienia. Ci, co zostaną, będą mieli więcej pracy

  Zamiast podwyżek, nauczycieli czekają zwolnienia. Ci, co zostaną, będą mieli więcej pracy

  Likwidacja godzin karcianych, powrót sześciolatków do przedszkoli, zmiany w nadzorze pedagogicznym i postępowaniu dyscyplinarnym – to pierwsze zrealizowane przez PiS obietnice wyborcze w sferze edukacji. Ale nauczyciele nie mają powodów do radości.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne