wakat

* wakat – wolne, nieobsadzone stanowisko


 • Sądowy Budapeszt w Warszawie

  Sądowy Budapeszt w Warszawie

  Zmiany w sądownictwie wprowadzane przez PiS mocno przypominają to, co zrobił rząd Viktora Orbána. Do pierwszego otwartego konfliktu z władzą sądowniczą doszło już jesienią 2010 r., nieco ponad kwartał po wyborach. Fidesz wprowadził wówczas podatek od odpraw w wysokości 98 proc., który mieli płacić odchodzący z pracy beneficjenci ośmiu lat rządów socjalistów i liberałów. Sąd Konstytucyjny (SK) orzekł wówczas, że danina jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Premier odparł, że Węgrzy oczekują zmiany, a SK broni starego porządku. Rozpoczęła się akcja dyskredytacji środowiska sędziowskiego. Zwracano uwagę, że sędziowie po komunizmie nigdy nie zostali rozliczeni.

  czytaj więcej

 • Gdy giganci walczą, dostaje się ludziom. Konflikt o SN wpłynie na zwykłe sprawy rozpoznawane w kraju

  Gdy giganci walczą, dostaje się ludziom. Konflikt o SN wpłynie na zwykłe sprawy rozpoznawane w kraju

  Po ostatnich orzeczeniach, ujmijmy to w uproszczeniu, dwóch najwyższych instancji sądowniczych w kraju, można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia ze starciem tytanów. Roli i pozycji ustrojowej zarówno Sądu Najwyższego, a do niedawna również Trybunału Konstytucyjnego, wyjaśniać nie trzeba. Rysująca się aktualnie linia demarkacyjna wyznacza spór, który większość obywateli obserwuje z oddalenia. Dla prawnika nie może być jednak jakiejkolwiek wątpliwości, że konflikt ten będzie rezonował również na płaszczyźnie zwykłych spraw rozpoznawanych codziennie na tysiącach sal rozpraw w kraju. A dodam w tym miejscu dla jasności, że jesteśmy zaledwie w połowie starcia, kiedy przeciwnicy wymienili pierwsze ciosy rozpoznawcze.

  czytaj więcej

 • Polacy z Wysp kupują bilety powrotne

  Polacy z Wysp kupują bilety powrotne

  W ubiegłym roku nad Wisłą osiedliło się 62 tys. osób. To najlepszy wynik od niemal dekady i pierwsza jaskółka emigracyjnych powrotów. Głównie z opuszczającej szeregi Unii Wielkiej Brytanii.

  czytaj więcej

 • Wszystko co musicie wiedzieć o ustawie o ustroju sądów powszechnych. Jak jest i jak ma być

  Wszystko co musicie wiedzieć o ustawie o ustroju sądów powszechnych. Jak jest i jak ma być

  To ustawa będąca swoistą konstytucją dla sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych (sądy wojskowe, administracyjne czy Sąd Najwyższy działają na podstawie innych przepisów). Ustawa określa, jak sądy są zorganizowane, finansowane, kto nimi kieruje, a kto czuwa nad tym, by cała machina działała sprawnie. Bo sądy, choć niezależne, nie są zawieszone w próżni. Merytoryczny nadzór sprawuje nad nimi Sąd Najwyższy (czyli, mówiąc obrazowo, dba o jakość wydawanych orzeczeń), a administracyjny – minister sprawiedliwości (tzn. dogląda warunków pracy i sposobu zarządzania jednostkami). W tym drugim przypadku wbrew pozorom nie chodzi tylko o zapewnianie sądom odpowiedniej liczby biurek w wyremontowanych budynkach czy właściwej obsady w sekretariatach. Środowisko sędziowskie od lat przekonywało, że ministerialny nadzór to fortel, za pomocą którego politycy mogą wywierać wpływ na to, jak orzekają sędziowie. Bo mając władzę decydowania o podziale pieniędzy czy kontrolowania sądowych statystyk, stają przed pokusą uzależnienia od siebie prezesów sądów o giętkim kręgosłupie. Takich, których symbolem stał się sędzia Milewski. Dlatego też sędziowskie stowarzyszenia opowiadały się za tym, aby nadzór administracyjny nad sądami powszechnymi przejął SN. Ale kolejni szefowie resortu sprawiedliwości nigdy nie zamierzali w tej kwestii ustąpić. Wręcz przeciwnie, raczej sami dążyli do rozszerzenia swojej kontroli nad sądownictwem.

  czytaj więcej

 • Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dlaczego to jest ważne?

  Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dlaczego to jest ważne?

  KSSiP to uruchomiona w 2009 r. w Krakowie kuźnia kadr wymiaru sprawiedliwości, nadzorowana przez ministra sprawiedliwości. W założeniu miała przygotowywać do zawodu m.in. przyszłych sędziów, zapewniając im wszechstronne szkolenie na najwyższym poziomie (co oczywiście podatników niemało kosztuje). W praktyce duża część absolwentów szkoły nigdy dotąd nie zasiadła za sędziowskim stołem, odpadając z konkursów przeprowadzanych przez Krajową Radę Sądownictwa lub w ogóle do nich nie przystępując. Osoby te zajęły wymagające dużo mniejszych kompetencji stanowiska asystentów sędziów czy referendarzy sądowych lub całkowicie zrezygnowały z kariery w sądach. Sytuację ma uzdrowić nowe prawo, które już weszło w życie – w czerwcu tego roku, i jest jednym z pierwszych elementów forsowanej przez PiS reformy sądownictwa. Projekt zmieniający dotychczas obowiązującą ustawę o KSSiP powstał w resorcie sprawiedliwości i od początku był przez ministerstwo firmowany.

  czytaj więcej

 • Ziobro już wie: Mało prawdopodobne, by prezydent zawetował ustawę o SN

  Ziobro już wie: Mało prawdopodobne, by prezydent zawetował ustawę o SN

  Zdaniem ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry jest mało prawdopodobne, by prezydent zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym.

  czytaj więcej

 • Wielki boom płacowy staje się faktem. Czekają nas nawet kilkunastoprocentowe podwyżki

  Wielki boom płacowy staje się faktem. Czekają nas nawet kilkunastoprocentowe podwyżki

  Pracodawcy nie czują presji na podwyżki. Ale za chwilę deficyt rąk do pracy może się pogłębić, a o pracownika trzeba będzie walczyć.

  czytaj więcej

 • Skazany Ukrainiec bez trudu uzyska zaświadczenie o niekaralności w Polsce

  Skazany Ukrainiec bez trudu uzyska zaświadczenie o niekaralności w Polsce

  Skazany w swoim kraju Ukrainiec bez trudu uzyska zaświadczenie o niekaralności w Polsce. W KRK są tylko dane o orzeczeniach wydanych na terenie Unii.

  czytaj więcej

 • Etaty będą wypierały śmieciówki

  Etaty będą wypierały śmieciówki

  Stabilnych form zatrudnienia szybko przybywa – w ciągu trzech lat ich liczba zwiększyła się o 600 tys. Pracownikom pomagają dobra koniunktura gospodarcza i coraz mocniej konkurujący o nich pracodawcy.

  czytaj więcej

 • Przyłębska: Biernat złożył oświadczenie majątkowe na koniec kadencji

  Przyłębska: Biernat złożył oświadczenie majątkowe na koniec kadencji

  B. wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Stanisław Biernat złożył oświadczenie majątkowe na koniec swojej kadencji - poinformowała w środę prezes TK Julia Przyłębska. W jej ocenie TK pracuje dobrze, pomimo negatywnych ocen różnych środowisk.

  czytaj więcej

 • Chętnych do pracy w policji nie brakuje, gorzej z jakością kandydatur

  Chętnych do pracy w policji nie brakuje, gorzej z jakością kandydatur

  W całej Polsce do końca 2017 r. planowane jest przyjęcie do służby ok. 5 tys. osób – wynika z informacji DGP. Związkowcy mają jednak wątpliwości, czy ten cel uda się osiągnąć, choć zainteresowanych jest wielu.

  czytaj więcej

 • Armia potencjalnych pracowników: 2,5 mln osób mogłoby podjąć zatrudnienie, tylko trzeba stworzyć im odpowiednie warunki

  Armia potencjalnych pracowników: 2,5 mln osób mogłoby podjąć zatrudnienie, tylko trzeba stworzyć im odpowiednie warunki

  Brak rąk do pracy jest odczuwalny coraz bardziej. Tymczasem ok. 2,5 mln osób mogłoby podjąć zatrudnienie, tylko trzeba stworzyć im odpowiednie warunki.

  czytaj więcej

 • Wielki atak na szarą strefę. Strażnik ukarze za niewydany paragon

  Wielki atak na szarą strefę. Strażnik ukarze za niewydany paragon

  Sprzedaż nie została zarejestrowana? Już wkrótce zajmie się tym nie tylko fiskus, lecz także inne służby.

  czytaj więcej

 • Niepełnosprawni: Dopłata do pensji po przerwie

  Niepełnosprawni: Dopłata do pensji po przerwie

  Jeżeli powiatowy zespół ds. orzekania nie zakwalifikował osoby do jednego ze stopni niepełnosprawności i dopiero po pewnym czasie uznał ją za niepełnosprawną, pracodawca może otrzymywać na nią dofinansowania do wynagrodzeń bez konieczności ustalania tzw. efektu zachęty. Tak wynika z odpowiedzi Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) udzielonej firmie, która wystosowała pytanie w omawianej kwestii.

  czytaj więcej

 • SOR jest piekłem nie tylko dla pacjentów. Także dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników [WYWIAD]

  SOR jest piekłem nie tylko dla pacjentów. Także dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników [WYWIAD]

  - Jeśli jakiś minister przyjechałby na SOR i najpierw poczekałby godzinę albo dwie do badania kwalifikacyjnego, triage’u, zakwalifikował się do jednego z pięciu kodów priorytetowych ze względu na stan zagrożenia życia, a potem – w zależności, w której strefie by się znalazł – znów poczekał osiem godzin na wyniki badań, to na SOR-ach szybko by się coś zmieniło. Teraz jest tak, że minister, jego rodzina czy znajomi ani chwili nie czekają. Są VIP-ami - mówi w wywiadzie dla DGP Bartłomiej Paprocki, ratownik ze Szpitalnego Oddziału Ratowniczego w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym.

  czytaj więcej

 • UE: W PE pomysł zmniejszenia liczby europosłów po Brexicie

  UE: W PE pomysł zmniejszenia liczby europosłów po Brexicie

  Kierownictwo komisji spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego zaproponowało, by po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię część miejsc po brytyjskich posłach rozdzielić pomiędzy kraje UE, a z części stworzyć ogólnoeuropejską listę rezerwową.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników