warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) () – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu, nad Wisłą.


 • Rocznica wybuchu powstania warszawskiego bez apelu smoleńskiego?

  Rocznica wybuchu powstania warszawskiego bez apelu smoleńskiego?

  Ratusz chce, by podczas tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego wojsko nie odczytywało Apelu Poległych oraz żeby miał on taką treść jak w latach ubiegłych. Odczytać apel miałaby osoba wybrana wspólnie przez ratusz i powstańców.

  czytaj więcej

 • Nadanie rzeczy kurierem nie oznacza jej wydania

  Nadanie rzeczy kurierem nie oznacza jej wydania

  Zrzucenie z siebie odpowiedzialności przez sprzedawcę za utratę rzeczy nadanej kurierem jest utrudnione, gdy odbiorcą jest konsument – przypomniał Sąd Rejonowy w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorca nie zastrzeże jednostronnie prawa odstąpienia od umowy

  Przedsiębiorca nie zastrzeże jednostronnie prawa odstąpienia od umowy

  Prowadzę działalność gospodarczą, sprzedaję m.in. okna, nierzadko na konkretny wymiar na zamówienie klientów. Ponieważ zdarza się, że fabryka, z którą współpracuję, opóźnia się z dostawami, nie zawsze jestem w stanie dostarczyć klientom na czas zamówiony towar. Dlatego we wzorze umowy przedwstępnej z konsumentem zawarłem postanowienie, że czas realizacji zamówienia może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od sprzedawcy. Zarzucono mi, że ten zapis rażąco narusza interesy konsumentów. Czy to prawda?

  czytaj więcej

 • Kary dla kierowców będą jeszcze wyższe. Ministerstwo zapowiada zaostrzanie przepisów

  Kary dla kierowców będą jeszcze wyższe. Ministerstwo zapowiada zaostrzanie przepisów

  Niedawne zabójstwo 14-latki na pasach czy przedawnienie wykroczeń słynnego pirata Froga zaowocowały propozycjami dalszego zaostrzenia prawa. Doświadczenie pokazuje jednak, że efekty surowszych przepisów są chwilowe.

  czytaj więcej

 • Kontrahent zapłaci za to, co zlecił jego pracownik

  Kontrahent zapłaci za to, co zlecił jego pracownik

  Spółka X zakupiła w mojej firmie kserokopiarkę. Zawarłem z nią także umowę na usługi serwisowania urządzenia. Te wykonywane były od dwóch lat. Miesiąc temu jednak zdarzyła się nietypowa sytuacja. Pracownica spółki złożyła zamówienie wykonania usługi serwisowej oraz dostawy materiałów i części eksploatacyjnych. Zarówno zamówienie, jak i faktura VAT opatrzone były podpisem ww. pracownicy oraz pieczęcią firmową spółki. Po wykonaniu zamówienia spółka odmówiła zapłacenia za wykonaną usługę. Zaprzeczyła przy tym, iż zlecała jakąkolwiek naprawę, oraz stwierdziła, że zarówno zlecenie, jak i faktura VAT podpisane zostały przez osobę nieuprawnioną do dokonywania czynności w imieniu spółki, a naprawa nie została uzgodniona z osobą upoważnioną. Czy spółka może skutecznie uchylić się od uiszczenia należnej mi kwoty?

  czytaj więcej

 • Polowanie na informatyków: Królewskie płace, nietypowe bonusy

  Polowanie na informatyków: Królewskie płace, nietypowe bonusy

  4 tys. euro za polecenie dobrego specjalisty, królewskie płace, nietypowe bonusy (np. lot szybowcem z mistrzem świata). Dobrzy programiści są na wagę złota.

  czytaj więcej

 • Babakowa: Trwa festiwal wstawania z kolan

  Babakowa: Trwa festiwal wstawania z kolan

  Ukraińcy nigdy nie prowadzili szerokiej debaty historycznej z innym narodem. Doświadczenie bitew o historię jest ograniczone do kontaktów z Rosjanami i ma charakter traumatyczny. A to Rosja zabiera Ruś Kijowską, a to z pogardą traktuje ruchy wyzwoleńcze XIX–XX w. Z Moskwy pochodzi demonizowany obraz Stepana Bandery. Ukraińcy przyzwyczaili się, że gdy ktoś powie: „Bandera nie jest bohaterem”, to zaraz doda „a Ukraina nie jest państwem”. Słysząc więc polską krytykę OUN i UPA, wielu Ukraińców odruchowo się boi, że odmówi im się też prawa do niepodległości.

  czytaj więcej

 • Eksperci nie są przekonani do powiększenia uprawnień RIO

  Eksperci nie są przekonani do powiększenia uprawnień RIO

  Przygotowany przez MSWiA projekt nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych budzi coraz większe emocje. Samorządowcy alarmują, że to próba ręcznego sterowania ich budżetami z poziomu Warszawy. Eksperci są znacznie bardziej dyplomatyczni. – Zmiany są potrzebne, ale niekoniecznie takie, jakie proponuje rząd – podkreślają.

  czytaj więcej

 • Klient korzystający z promocji może wygrać z korporacją

  Klient korzystający z promocji może wygrać z korporacją

  Firma telekomunikacyjna przegrała sprawę ze swoim klientem o niewywiązanie się z umowy. Konsument w promocji miał otrzymać za 1 zł tablet o wartości 500 zł.

  czytaj więcej

 • Trybunał Konstytucyjny odroczył wyrok ws. ustawy o gruntach warszawskich

  Trybunał Konstytucyjny odroczył wyrok ws. ustawy o gruntach warszawskich

  Trybunał Konstytucyjny odroczył we wtorek bez terminu ogłoszenie wyroku ws. ustawy o gruntach warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. Ustawę przed decyzją o podpisaniu zaskarżył poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

  czytaj więcej

 • KNF wykluczyła bezterminowo akcje Petrolinvestu z obrotu na GPW

  KNF wykluczyła bezterminowo akcje Petrolinvestu z obrotu na GPW

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wykluczyła bezterminowo akcje Petrolinvest SA z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), co nastąpi po upływie 30 dni od dnia, w którym ww. decyzja KNF stanie się ostateczna, podał urząd.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników