warunki otrzymania emerytury

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu warunki otrzymania emerytury. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące warunki otrzymania emerytury.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Na jakie świadczenia może liczyć biedna rodzina w Polsce

  Na jakie świadczenia może liczyć biedna rodzina w Polsce

  Rodziny o niskich dochodach mogą liczyć na pomoc od państwa, między innymi w postaci świadczeń pieniężnych, jak zasiłek rodzinny z licznymi dodatkami.

  czytaj więcej

 • Kobiety wracają do pracy po porodzie? Ubezpieczenia społeczne? Te dogmaty mogą przestać obowiązywać

  Kobiety wracają do pracy po porodzie? Ubezpieczenia społeczne? Te dogmaty mogą przestać obowiązywać

  Nie musimy mieć dzieci. Możemy mieszkać, gdzie chcemy. Na starość dostaniemy tyle, ile odłożyliśmy. Własność prywatna górą. Na razie te zdania są prawdziwe, ale tak nie musi być wiecznie.

  czytaj więcej

 • Przy potrąceniach z zasiłków płatnik nie stosuje kodeksu pracy

  Przy potrąceniach z zasiłków płatnik nie stosuje kodeksu pracy

  PROBLEM: Nasz pracownik przebywał przez cały kwiecień na zasiłku chorobowym z powodu wypadku przy pracy. Wcześniej pobierał wynagrodzenie chorobowe, ale tylko kilka dni. Jednak z powodu wypadku przysługuje mu zasiłek. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 2978,73 zł po odliczeniu 13,71 proc. Została obliczona ze stałej pensji zasadniczej oraz średniej miesięcznej, zmiennej premii. Pracownik ma zajęcie komornicze alimentacyjne na łączną kwotę 8000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak dokonać potrącenia z zasiłku za kwiecień?

  czytaj więcej

 • Emerytura z Karty nauczyciela nie dla każdego

  Emerytura z Karty nauczyciela nie dla każdego

  Do 31 sierpnia 2018 r., a w praktyce do końca maja tego roku, nauczyciele mogą składać wnioski o wcześniejsze świadczenie liczone na starych zasadach. Dotyczy to osób, które przed tym terminem ukończą 60 i 65 lat.

  czytaj więcej

 • Celnicy czekają na emerytury mundurowe

  Celnicy czekają na emerytury mundurowe

  Dopiero w lipcu przyszłego roku celnicy i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zostaną włączeni do systemu zaopatrzeniowego. Taki termin został zaproponowany w sprawozdaniu połączonych komisji sejmowych, które blisko dwa lata pracowały nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji (...).

  czytaj więcej

 • Mikro ZUS do poprawki

  Mikro ZUS do poprawki

  Możliwość opłacania niskich składek ustalanych od przychodu nie podoba się ani związkowcom, ani organizacjom pracodawców. Ci ostatni zachęcają jednak do dalszej pracy nad nowymi rozwiązaniami.

  czytaj więcej

 • Grecja czeka na pieniądze

  Grecja czeka na pieniądze

  Po kolejnych cięciach emerytur i kwoty wolnej od podatku jest szansa na dogadanie się z wierzycielami. Ministrowie finansów strefy euro powinni dziś zatwierdzić kolejną transzę pomocy.

  czytaj więcej

 • Oświata: Racje resortu i sygnały od nauczycieli

  Oświata: Racje resortu i sygnały od nauczycieli

  PROBLEM: W ostatnim wydaniu Tygodnika Gazeta Prawna (26-28 maja, TGP nr 20, DGP nr 101) opisywaliśmy kwestie ochrony przed zwolnieniem w przypadku nauczycieli podlegających redukcjom etatów w związku z reformą oświatową. Opublikowaliśmy opinię Ministerstwa Edukacji Narodowej z 23 maja, w której stwierdzono: „nauczyciele, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, powinni być objęci ochroną przedemerytalną. Powyższe potwierdził SN w wyroku z 5 lipca 2011 r., sygn. akt I PK 15/11”. Pojawiła się wówczas wątpliwość, czy powołany wyrok potwierdza tezy ministerstwa. Okazuje się jednak, że orzeczenie to mówi o ochronie przedemerytalnej w dwóch przypadkach – z jednej strony nawiązując do emerytury nauczycieli z art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 1379 ze zm., dalej: KN), z drugiej zaś do emerytury pedagogów jako zatrudnionych w szczególnym charakterze, o której mowa w art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.). SN uznał, że w tym pierwszym przypadku ochrona emerytalna nie przysługuje, w drugim natomiast – już tak. Wyjaśnia to MEN w kolejnym stanowisku.

  czytaj więcej

 • Spór zbiorowy w ZUS: Związki zawodowe chcą podwyżek. Nie godzą się na zmianę czasu pracy

  Spór zbiorowy w ZUS: Związki zawodowe chcą podwyżek. Nie godzą się na zmianę czasu pracy

  W przyszłym tygodniu przedstawiciele organizacji związkowych działających w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych chcą się spotkać z kierownictwem zakładu. Od wyniku rozmów uzależniają, czy spór zbiorowy zakończy się strajkiem czy też rozpoczną rozmowy w sprawie podwyżek dla pracowników.

  czytaj więcej

 • Reforma OFE od stycznia. 75 proc. aktywów trafi na konta w III filarze

  Reforma OFE od stycznia. 75 proc. aktywów trafi na konta w III filarze

  75 proc. aktywów trafi na konta emerytalne ubezpieczonych w III filarze. Reszta zostanie przeniesiona do Funduszu Rezerwy Demograficznej – wynika z projektów ustaw, do których dotarł DGP.

  czytaj więcej

 • Pracownicy ZUS czekają na podwyżki

  Pracownicy ZUS czekają na podwyżki

   Centrala ZUS uspokaja, że wypłaty rent i emerytur nie będą zakłócone. W przyszłym tygodniu przedstawiciele organizacji związkowych działających w Zakładzie chcą się spotkać z kierownictwem Zakładu. Powodem konfliktu są podwyżki dla pracowników.

  czytaj więcej

 • Dowódca WOT: 	Pierwszy toast był za Antoniego [WYWIAD RIGAMONTI]

  Dowódca WOT: Pierwszy toast był za Antoniego [WYWIAD RIGAMONTI]

  Kiedy broni się rodziny, domu, wsi, miasteczka, powiatu, to morale jest na wysokim poziomie. Dzięki temu wojska operacyjne skupią się na swoich głównych zadaniach, a my zajmiemy się całą resztą - powiedział Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Skok na składkę: Osoby, które osiągną obniżony wiek emerytalny bez renty

  Skok na składkę: Osoby, które osiągną obniżony wiek emerytalny bez renty

  Rząd chce zakazać przyznawania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy osobom, które osiągną obniżony wiek emerytalny. I to nawet wówczas, gdy nie pobierają emerytury.

  czytaj więcej

 • Emeryci i renciści dostaną więcej - od 2018 r. rośnie wskażnik waloryzacji

  Emeryci i renciści dostaną więcej - od 2018 r. rośnie wskażnik waloryzacji

  Osoby, które obecnie pobierają najniższą emeryturę (1 tys. zł), otrzymają dodatkowe 25 zł. To efekt przyjętej wczoraj przez rząd propozycji zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2018 r.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 8 czerwca 2017

  Poradnia ubezpieczeniowa z 8 czerwca 2017

  ● Czy niepełnosprawny ma prawo do niższej składki zdrowotnej● Kiedy żądanie odszkodowania można zmienić na przywrócenie do pracy● Dlaczego szpital musi ujawnić wysokość wynagrodzenia ordynatora● Czy krem z filtrem należy do środków ochronnych

  czytaj więcej

 • Zwolnienia w KAS. MF: Skala nie była wysoka

  Zwolnienia w KAS. MF: Skala nie była wysoka

  Skala redukcji zatrudniania w Krajowej Administracji Skarbowej objęła niecałe 4 proc. pracowników, a nie 10 proc. - zapewniał w czwartek wiceminister finansów Marian Banaś. Dodał, że dzięki KAS zwiększyła się ściągalność podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Kadry decydują o wszystkim, czyli jak elity wierne PiS zastępują układ

  Kadry decydują o wszystkim, czyli jak elity wierne PiS zastępują układ

  Partia w ekspresowym tempie wymienia kluczowych urzędników i menedżerów. Zbadaliśmy skalę tego zjawiska. Polski model administracji ma – w teorii – zapewniać ciągłość zarządzania krajem. Urzędnicy realizują zadania powierzane im przez ministrów, wojewodów i szefów urzędów centralnych, niezależnie od ugrupowania politycznego, które reprezentują.

  czytaj więcej

 • Odprawa i odszkodowanie: Oto prawa osoby zwalnianej z pracy

  Odprawa i odszkodowanie: Oto prawa osoby zwalnianej z pracy

  Odchodzący z firmy pracownik ma prawo między innymi do odprawy, dni wolnych na poszukiwanie pracy i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

  czytaj więcej

 • Trzy lata z niższym ZUS. Preferencyjne stawki dla 100 tysięcy przedsiębiorców

  Trzy lata z niższym ZUS. Preferencyjne stawki dla 100 tysięcy przedsiębiorców

  Istnieje duża szansa, że osoby, które założyły działalność gospodarczą w 2016 r., będą płaciły preferencyjne stawki na ubezpieczenie społeczne (naliczane od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia) do końca 2018 r. Czyli w najlepszym wypadku nawet przez trzy lata od chwili zarejestrowania firmy.

  czytaj więcej

 • Praca za granicą liczy się jak w Polsce. ZUS musi doliczyć opłacone składki

  Praca za granicą liczy się jak w Polsce. ZUS musi doliczyć opłacone składki

  ZUS ma obowiązek doliczenia do stażu okresów opłacania składek w innym kraju Unii Europejskiej. Tak uznał Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników