wniosek o przeliczenie emerytury druk

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wniosek o przeliczenie emerytury druk. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wniosek o przeliczenie emerytury druk.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • "Kapitał początkowy podnosi emeryturę"

  "Kapitał początkowy podnosi emeryturę"

  Halina Wolińska - Kapitał początkowy ma wpływ na ustalenie wysokości emerytury liczonej według nowych zasad. Jego brak oznacza niższe świadczenie. Ubezpieczony zawsze może donieść nowe dowody do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

  czytaj więcej

 • Emerytalne dylematy starszych roczników. Co zrobić, by ZUS zaczął wypłacać świadczenie

  Emerytalne dylematy starszych roczników. Co zrobić, by ZUS zaczął wypłacać świadczenie

  Urodziłam się 20 września 1953 r. – pisze pani Maria. – Przepracowałam 37 lat bez żadnych przerw na urlopy wychowawcze. Myślałam, że przejdę na zasłużony odpoczynek w wieku lat 60, ale dla mnie będzie to 60 lat i trzy miesiące. Kadrowa w mojej firmie twierdzi jednak, że powinnam złożyć wniosek o emeryturę przed ukończeniem wieku ustawowego. Dlaczego? Dodam, że zapisałam się kiedyś do funduszu (OFE), ale nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie – zastanawia się przyszła emerytka. – Co powinnam zrobić, by ZUS zaczął wypłacać mi świadczenie?

  czytaj więcej

 • Emerytury: Kapitał początkowy liczą coraz korzystniej

  Emerytury: Kapitał początkowy liczą coraz korzystniej

  Pracowałam kilka lat przed 1999 r. i teoretycznie powinnam już dawno zebrać dokumenty potrzebne do wyliczenia kapitału początkowego – opowiada pani Grażyna z Opola. – Nie zrobiłam tego, bo ile razy zabierałam się za ich gromadzenie, coś się zmieniało w przepisach. Teraz znowu czytałam, że są jakieś zmiany i ci, którzy wyliczyli kapitał, muszą składać wnioski o jego przeliczenie. Moja koleżanka robi to chyba już po raz trzeci. Czy to prawda, że póki nie osiągnę wieku emerytalnego, mogę sobie darować zajmowanie się kapitałem, a potrzebne dokumenty zgromadzić dopiero wtedy, gdy będę składać wniosek o świadczenie? – zastanawia się pani Grażyna.

  czytaj więcej

 • Wyższe emerytury tylko na wniosek osób uprawnionych

  Wyższe emerytury tylko na wniosek osób uprawnionych

  Osoby, które przed rokiem 1999 pozostawały aktywne zawodowo, powinny złożyć wniosek do ZUS o ustalenie wysokości kapitału początkowego. Także ci emeryci i renciści, którzy już pobierają świadczenia, mogą zwiększyć wysokość swoich wypłat.

  czytaj więcej

 • Już w maju rewolucja w pomocy dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jak dostać pieniądze na nowych zasadach?

  Już w maju rewolucja w pomocy dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jak dostać pieniądze na nowych zasadach?

  Świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, a teraz zasiłek dla opiekuna. Takie wsparcie mogą otrzymać osoby, które zajmują się krewnym z dysfunkcją zdrowotną. Nowa forma pomocy to niejedyna nowość, która już od przyszłego miesiąca czeka opiekunów. Jak nie pogubić się w przepisach i skorzystać z uprawnień, które dają, podpowiadamy w naszym poradniku.

  czytaj więcej

 • Emerytury: Kapitał początkowy można powtórnie obliczyć

  Emerytury: Kapitał początkowy można powtórnie obliczyć

  W przyszłym miesiącu przechodzę na emeryturę. Podczas zliczania stażu pracy (wraz z pracownikiem kadr) okazało się, że do kapitału początkowego nie został doliczony okres za czas choroby w 1995 r. Czy może to mieć wpływ na jego wysokość i czy można go przeliczyć od nowa ? Czy będzie to możliwe już po przejściu na emeryturę? – zastanawia się pani Grażyna.

  czytaj więcej

 • Kto i w jaki sposób może otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy

  Kto i w jaki sposób może otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy

  Od 1 listopada wzrosło kryterium dochodowe, od którego zależy uzyskanie wsparcia przez opiekuna zajmującego się dorosłym niepełnosprawnym krewnym. Wynosi teraz 664 zł na osobę w rodzinie.

  czytaj więcej

 • Zmiany w emeryturach 2015: Wyższe świadczenia z ZUS za opiekę nad dziećmi

  Zmiany w emeryturach 2015: Wyższe świadczenia z ZUS za opiekę nad dziećmi

  Kobiety przebywające na urlopach wychowawczych przed 1 stycznia 1999 r. mają prawo do wyższego kapitału początkowego. Wynika to z tego, że okres ten jest liczony jako składkowy

  czytaj więcej

 • Nowe emerytury: Ubezpieczeni mają prawo przeliczyć świadczenie

  Nowe emerytury: Ubezpieczeni mają prawo przeliczyć świadczenie

  Od 1 maja obowiązuje ustawa z 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 552). Na jej podstawie prawo do przeliczenia świadczeń mają emeryci, którzy nadal są aktywni zawodowo, oraz osoby mające ustalony kapitał początkowy za pracę przed 1999 r. Nowe rozwiązania wzbudzają wiele wątpliwości. Na pytania zadane przez czytelników DGP w czasie dyżuru telefonicznego odpowiada Dariusz Noszczak, naczelnik Wydziału Normatywnego w Departamencie Świadczeń Emerytalno-Rentowych Centrali ZUS.

  czytaj więcej

 • Ważne zmiany w świadczeniach dla dzieci: Tysiąc złotych bez kryterium dochodowego

  Ważne zmiany w świadczeniach dla dzieci: Tysiąc złotych bez kryterium dochodowego

  Wsparcie dla nieubezpieczonej matki po urodzeniu dziecka wyniesie 1 tys. zł miesięcznie, a okres jego otrzymywania będzie dłuższy, jeśli na świat przyjdą wieloraczki. W określonych sytuacjach prawo do pomocy finansowej będzie miał także ojciec.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Zasadą w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest objęcie postępowaniem wszystkich wierzytelności w stosunku do dłużnika.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne