wyliczenie renty chorobowej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wyliczenie renty chorobowej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wyliczenie renty chorobowej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak starać się o przyznanie emerytury częściowej

  Jak starać się o przyznanie emerytury częściowej

  Czas na emerytury częściowe. Nie warto jednak ubiegać się o to świadczenie pochopnie. Przyznana później emerytura powszechna będzie pomniejszona o jego wartość, i to przed pobraniem zarówno zaliczki na podatek, jak i składki zdrowotnej.

  czytaj więcej

 • Komu przysługuje zasiłek chorobowy i jak go otrzymać

  Komu przysługuje zasiłek chorobowy i jak go otrzymać

  Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który z powodu choroby czy wypadku stał się czasowo niezdolny do pracy. Wysokość zasiłku oraz okres jego otrzymywania jest uwarunkowany wieloma czynnikami.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorca opiekujący się dzieckiem ze składkami od państwa

  Przedsiębiorca opiekujący się dzieckiem ze składkami od państwa

  Przepisy umożliwiające finansowanie z budżetu opłat przedsiębiorcy na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w okresie sprawowania osobistej opieki nad potomkiem własnym lub przysposobionym obowiązują od 1 września 2013 r.

  czytaj więcej

 • Kiedy używanie prywatnego pojazdu jest zwolnione z opłat do ZUS

  Kiedy używanie prywatnego pojazdu jest zwolnione z opłat do ZUS

  Strony muszą zawrzeć umowę o używaniu do celów służbowych pojazdu niebędącego własnością firmy. Zwolnieniu podlega kwota do wysokości limitów wskazanych w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Pracodawca może wskazać niższą rekompensatę, niż przewidują przepisy

  czytaj więcej

 • Zabraknie pieniędzy na pomostówki. Będzie dopłata z budżetu

  Zabraknie pieniędzy na pomostówki. Będzie dopłata z budżetu

  Sprawdza się czarny scenariusz dotyczący emerytur pomostowych. Z projektu ustawy budżetowej na 2015 r. wynika, że wpływy ze składek od przedsiębiorców na konto Funduszu Emerytur Pomostowych wyniosą 232 mln zł. Koszt wypłaty świadczeń zaś to 452 mln zł.

  czytaj więcej

 • Wyższa pensja minimalna to podwyżka niektórych świadczeń. Zobacz jakich

  Wyższa pensja minimalna to podwyżka niektórych świadczeń. Zobacz jakich

  1750 zł – tyle od 1 stycznia 2015 r. wyniesie płaca minimalna. Oznacza to podwyżkę niektórych świadczeń ze stosunku pracy oraz innych należności, m.in. z zakresu ubezpieczeń społecznych. Jakich? W przystępnej tabelarycznej formie prezentujemy wszystkie wskaźniki, które zmienią się za trzy miesiące

  czytaj więcej

 • Rewolucja w zleceniach. Co trzeba wiedzieć o umowach teraz i po zmianach

  Rewolucja w zleceniach. Co trzeba wiedzieć o umowach teraz i po zmianach

  Nowe przepisy są odpowiedzią na coraz popularniejsze formy zatrudnienia, z którymi nie wiąże się obowiązek płacenia ZUS. Dotyczą wiec one przede wszystkim członków rad nadzorczych oraz zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, czyli zlecenie, usługi, dzieło. Ich nadużywanie przez nieuczciwych pracodawców stało się w ostatnich latach prawdziwą plagą.

  czytaj więcej

 • Jak dokonać potrąceń z zasiłku

  Jak dokonać potrąceń z zasiłku

  Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim od 17 marca do 30 kwietnia. W kwietniu otrzymała zasiłek chorobowy w wysokości 2020 zł oraz dodatek stażowy w wysokości 616 zł, który nie jest pomniejszany za okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Jednocześnie dostaliśmy informację o zajęciu wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego. Jak wyliczyć zajęcie komornicze?

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć zadłużonego pracownika rozpoczynającego drugi rok pracy w trakcie miesiąca

  Jak rozliczyć zadłużonego pracownika rozpoczynającego drugi rok pracy w trakcie miesiąca

  Pracownik został zatrudniony 20 maja 2014 r., czyli 19 maja br. upłynął pierwszy rok jego pracy. Otrzymywał 80 proc. stawki minimalnej. Jak ustalić wysokość wynagrodzenia za maj, gdy od 19 maja nabył prawo do pełnego wynagrodzenia minimalnego? Pracownik w końcówce maja chorował 3 dni, za które otrzymał zasiłek chorobowy. Ma zajęcie komornicze niealimentacyjne w wysokości 2000 zł. Dotąd nie były dokonywane potrącenia ze względu na zachowanie kwoty wolnej. Czy z zasiłku należy coś odliczyć na rzecz komornika?

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo dokonać potrącenia z zasiłku chorobowego

  Jak prawidłowo dokonać potrącenia z zasiłku chorobowego

  Nasz pracownik przebywał przez cały czerwiec na zasiłku chorobowym. Wcześniej pobierał wynagrodzenie chorobowe. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 4092,73 zł i stanowi ją – po odliczeniu 13,71 proc. – pensja zasadnicza 4200 zł brutto oraz miesięczna, zmienna premia. Pracownik ma zajęcie komornicze alimentacyjne na łączną kwotę 8000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak dokonać potrącenia z zasiłku za czerwiec?

  czytaj więcej

 • Rzucasz etat na rzecz własnej działaności? Preferencji nie będzie

  Rzucasz etat na rzecz własnej działaności? Preferencji nie będzie

  Kilka dni temu usłyszałam od szefa propozycję nie do odrzucenia – pisze pani Karolina. – Jestem zatrudniona na umowę o pracę, plus część wynagrodzenia otrzymuję na podstawie umowy-zlecenia. Szef stwierdził, że sytuacja na rynku nie jest najlepsza, na umowie o pracę na podwyżkę nie mam co liczyć, ale jeśli rozpocznę własną działalność gospodarczą, pieniędzy dostanę nieco więcej i więcej zostanie mi też w kieszeni. Podobno będę też mogła płacić preferencyjne składki na ubezpieczenia. Zastanawiam się, czy przyjąć taką propozycję. Nie wiem, z jakimi kosztami muszę się liczyć. Kompletnie nie mam pojęcia, od czego zacząć – prosi o radę czytelniczka

  czytaj więcej

 • Kto nie otrzyma emerytury minimalnej?

  Kto nie otrzyma emerytury minimalnej?

  Minimalna emerytura wynosi 880 zł brutto. Jest to kwota poniżej minimum socjalnego, ale i tak nie każdy ją otrzyma. Do jej pobierania trzeba mieć odpowiednio duży kapitał na koncie emerytalnym albo długi staż pracy. Najbardziej zagrożeni niskim świadczeniem są przedsiębiorcy, osoby z niskim dochodem, bezrobotni i często przebywający na zwolnieniach.

  czytaj więcej

 • Gwarancja zatrudnienia jest ograniczona. Nawet w służbie cywilnej

  Gwarancja zatrudnienia jest ograniczona. Nawet w służbie cywilnej

  Tylko w razie określonych zdarzeń można rozwiązać z urzędnikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Katalog przyczyn jest zamknięty i raczej wąski – typowy dla stosunków pracy z mianowania

  czytaj więcej

 • Od 2016 roku rośnie płaca minimalna. To oznacza nowe stawki płacowe

  Od 2016 roku rośnie płaca minimalna. To oznacza nowe stawki płacowe

  Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać wyższe wynagrodzenie minimalne za pracę. Jego wzrost wpłynie nie tylko na wysokość niektórych świadczeń ze stosunku pracy. Podwyższone zostaną wszystkie obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych podstawy, progi i wskaźniki, dla których bazą jest najniższa płaca w kraju.

  czytaj więcej

 • Starsi pacjenci wymagają opieki i drenują budżet. Najdrożsi są mężczyźni

  Starsi pacjenci wymagają opieki i drenują budżet. Najdrożsi są mężczyźni

  O ponad 1/3 wzrosną wydatki na leczenie osoby po 60. roku życia do 2030 r. Najdrożsi są starsi mężczyźni.

  czytaj więcej

 • Łączenie emerytury z pracą. Pytanie o równość wobec prawa

  Łączenie emerytury z pracą. Pytanie o równość wobec prawa

  Strasburski trybunał sprzeciwia się regulacjom, które w sposób dyskryminujący ograniczają możliwość łączenia emerytury z pracą. Obecnie takich przepisów w Polsce nie ma, jednak rząd powinien mieć to stanowisko na uwadze, projektując zmiany w systemie emerytalnym.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne