wyliczenie renty chorobowej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wyliczenie renty chorobowej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wyliczenie renty chorobowej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Komu przysługuje zasiłek chorobowy i jak go otrzymać

  Komu przysługuje zasiłek chorobowy i jak go otrzymać

  Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który z powodu choroby czy wypadku stał się czasowo niezdolny do pracy. Wysokość zasiłku oraz okres jego otrzymywania jest uwarunkowany wieloma czynnikami.

  czytaj więcej

 • Jak dokonać potrąceń z zasiłku

  Jak dokonać potrąceń z zasiłku

  Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim od 17 marca do 30 kwietnia. W kwietniu otrzymała zasiłek chorobowy w wysokości 2020 zł oraz dodatek stażowy w wysokości 616 zł, który nie jest pomniejszany za okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Jednocześnie dostaliśmy informację o zajęciu wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego. Jak wyliczyć zajęcie komornicze?

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć zadłużonego pracownika rozpoczynającego drugi rok pracy w trakcie miesiąca

  Jak rozliczyć zadłużonego pracownika rozpoczynającego drugi rok pracy w trakcie miesiąca

  Pracownik został zatrudniony 20 maja 2014 r., czyli 19 maja br. upłynął pierwszy rok jego pracy. Otrzymywał 80 proc. stawki minimalnej. Jak ustalić wysokość wynagrodzenia za maj, gdy od 19 maja nabył prawo do pełnego wynagrodzenia minimalnego? Pracownik w końcówce maja chorował 3 dni, za które otrzymał zasiłek chorobowy. Ma zajęcie komornicze niealimentacyjne w wysokości 2000 zł. Dotąd nie były dokonywane potrącenia ze względu na zachowanie kwoty wolnej. Czy z zasiłku należy coś odliczyć na rzecz komornika?

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo dokonać potrącenia z zasiłku chorobowego

  Jak prawidłowo dokonać potrącenia z zasiłku chorobowego

  Nasz pracownik przebywał przez cały czerwiec na zasiłku chorobowym. Wcześniej pobierał wynagrodzenie chorobowe. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 4092,73 zł i stanowi ją – po odliczeniu 13,71 proc. – pensja zasadnicza 4200 zł brutto oraz miesięczna, zmienna premia. Pracownik ma zajęcie komornicze alimentacyjne na łączną kwotę 8000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak dokonać potrącenia z zasiłku za czerwiec?

  czytaj więcej

 • Rzucasz etat na rzecz własnej działaności? Preferencji nie będzie

  Rzucasz etat na rzecz własnej działaności? Preferencji nie będzie

  Kilka dni temu usłyszałam od szefa propozycję nie do odrzucenia – pisze pani Karolina. – Jestem zatrudniona na umowę o pracę, plus część wynagrodzenia otrzymuję na podstawie umowy-zlecenia. Szef stwierdził, że sytuacja na rynku nie jest najlepsza, na umowie o pracę na podwyżkę nie mam co liczyć, ale jeśli rozpocznę własną działalność gospodarczą, pieniędzy dostanę nieco więcej i więcej zostanie mi też w kieszeni. Podobno będę też mogła płacić preferencyjne składki na ubezpieczenia. Zastanawiam się, czy przyjąć taką propozycję. Nie wiem, z jakimi kosztami muszę się liczyć. Kompletnie nie mam pojęcia, od czego zacząć – prosi o radę czytelniczka

  czytaj więcej

 • Kto nie otrzyma emerytury minimalnej?

  Kto nie otrzyma emerytury minimalnej?

  Minimalna emerytura wynosi 880 zł brutto. Jest to kwota poniżej minimum socjalnego, ale i tak nie każdy ją otrzyma. Do jej pobierania trzeba mieć odpowiednio duży kapitał na koncie emerytalnym albo długi staż pracy. Najbardziej zagrożeni niskim świadczeniem są przedsiębiorcy, osoby z niskim dochodem, bezrobotni i często przebywający na zwolnieniach.

  czytaj więcej

 • Gwarancja zatrudnienia jest ograniczona. Nawet w służbie cywilnej

  Gwarancja zatrudnienia jest ograniczona. Nawet w służbie cywilnej

  Tylko w razie określonych zdarzeń można rozwiązać z urzędnikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Katalog przyczyn jest zamknięty i raczej wąski – typowy dla stosunków pracy z mianowania

  czytaj więcej

 • Od 2016 roku rośnie płaca minimalna. To oznacza nowe stawki płacowe

  Od 2016 roku rośnie płaca minimalna. To oznacza nowe stawki płacowe

  Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać wyższe wynagrodzenie minimalne za pracę. Jego wzrost wpłynie nie tylko na wysokość niektórych świadczeń ze stosunku pracy. Podwyższone zostaną wszystkie obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych podstawy, progi i wskaźniki, dla których bazą jest najniższa płaca w kraju.

  czytaj więcej

 • Starsi pacjenci wymagają opieki i drenują budżet. Najdrożsi są mężczyźni

  Starsi pacjenci wymagają opieki i drenują budżet. Najdrożsi są mężczyźni

  O ponad 1/3 wzrosną wydatki na leczenie osoby po 60. roku życia do 2030 r. Najdrożsi są starsi mężczyźni.

  czytaj więcej

 • Łączenie emerytury z pracą. Pytanie o równość wobec prawa

  Łączenie emerytury z pracą. Pytanie o równość wobec prawa

  Strasburski trybunał sprzeciwia się regulacjom, które w sposób dyskryminujący ograniczają możliwość łączenia emerytury z pracą. Obecnie takich przepisów w Polsce nie ma, jednak rząd powinien mieć to stanowisko na uwadze, projektując zmiany w systemie emerytalnym.

  czytaj więcej

 • Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko. Poradnik krok po kroku

  Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko. Poradnik krok po kroku

  Wnioski 500 plus przyjmować będą urzędy gmin i miast lub ośrodki pomocy społecznej. W gminie można je złożyć za pośrednictwem poczty oraz online. Jeśłi wnioskodawca wybierze tę drugą opcję, może to zrobić nie tylko za pośrednictwem portalu Empatia, ale także w banku, w którym osoba wnioskująca ma internetową możliwość obsługi konta. Jak należy wypełnić sam wniosek? Nasz ekspert wyjaśnia krok po kroku.

  czytaj więcej

 • Emeryci i renciści muszą się rozliczyć z przychodów za 2015 rok

  Emeryci i renciści muszą się rozliczyć z przychodów za 2015 rok

  Do końca lutego osoby uprawnione do tych świadczeń dostarczają do ZUS dokumenty potwierdzające ich ubiegłoroczne zarobki. Powinien w nich zostać wykazany przychód objęty składkami na ubezpieczenia społeczne

  czytaj więcej

 • Jeden podatek zamiast PIT i składek ubezpieczeniowych to tańszy fiskus

  Jeden podatek zamiast PIT i składek ubezpieczeniowych to tańszy fiskus

  Zastąpienie PIT i składek ubezpieczeniowych jedną daniną zmniejszyłoby koszty funkcjonowania administracji skarbowej

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Już 1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadzająca do systemu prawnego zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500+” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Program ten oznacza bardzo znaczącą pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci. Stanowi wyraźny sygnał ze strony państwa, że rodzina nie jest i nie będzie pozbawiona wsparcia państwa w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci.

  czytaj więcej

 • Policjanci - dlaczego zamiast człowieka widzą tylko tabelki

  Policjanci - dlaczego zamiast człowieka widzą tylko tabelki

  Petentów prosi się o niezawracanie nam głowy – taka tabliczka powinna znajdować się przy policyjnych dyżurkach. W interesie funkcjonariuszy jest nie tyle stanie na straży ładu i bezpieczeństwa, ile pilnowanie statystyk.

  czytaj więcej

 • Ile kosztuje leczenie schizofrenii

  Ile kosztuje leczenie schizofrenii

  Nawet 3,1 mld zł rocznie wynoszą koszty schizofrenii w Polsce. Mogłyby być mniejsze, gdyby m.in. wdrożyć opiekę w środowisku pacjenta.

  czytaj więcej

 • Absurdalny system: Składka zdrowotna jak podatek - im więcej zarabiamy, tym więcej zapłacimy

  Absurdalny system: Składka zdrowotna jak podatek - im więcej zarabiamy, tym więcej zapłacimy

  Ustawodawca nie może się zdecydować, jaki charakter ma składka zdrowotna. W efekcie w przepisach, które ją regulują, panuje kompletny chaos i już nie wiadomo, jaki cel przyświecał ich twórcom. Na wysokość składek narzekają prawie wszyscy. Składka zdrowotna nie jest tu wyjątkiem. Gdy się jednak przyjrzeć przepisom, to okazuje się, że jej wysokość (zdaniem niektórych – zbyt duża, zdaniem innych – bardzo mała w stosunku do otrzymywanych świadczeń) to tylko wierzchołek góry lodowej. Problemem jest cały system jej obliczania i pobierania. Skomplikowany, niezrozumiały, a co najgorsze – karzący za aktywność i przedsiębiorczość.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników