wynagrodzenie koszty pracodawcy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wynagrodzenie koszty pracodawcy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wynagrodzenie koszty pracodawcy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Szykują się duże zmiany na rynku usług audytorskich

  Szykują się duże zmiany na rynku usług audytorskich

  Spółki giełdowe, banki i inne jednostki zainteresowania publicznego będą musiały zmieniać audytora nie później niż po 5 latach – zakłada rządowy projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach. Część ekspertów uważa, że będzie to szkodliwe zarówno dla przedsiębiorców, jak i małych firm audytorskich.

  czytaj więcej

 • Co można wliczać do pensji minimalnej, a czego nie

  Co można wliczać do pensji minimalnej, a czego nie

  W jej skład mogą wchodzić niektóre premie, nagrody i urlopy. Ale już nadgodziny i zasiłki nie. Początek roku okazał się przełomowy. Bo oprócz istotnej podwyżki najniższego wynagrodzenia dla osób na etatach do 2000 zł brutto miesięcznie, zadbano i o interes pracujących na podstawie umów-zleceń i samozatrudnionych (pod warunkiem że nie zatrudniają innych osób), wyznaczając dla nich minimalną stawkę godzinową na 13 zł brutto.

  czytaj więcej

 • Kiedy pracodawca może zamienić gotówkę na bony lub deputaty

  Kiedy pracodawca może zamienić gotówkę na bony lub deputaty

  Pracownik nie może zrzec się pensji, ale pracodawca nie musi wynagradzać go w gotówce. Wyjątkowo i tylko w zgodzie z regulaminem pracy może zapłacić mu bonami na zakupy czy deputatami.

  czytaj więcej

 • Depresja przestaje być wstydliwa. Pracownicy coraz częściej przynoszą zwolnienia od psychiatry

  Depresja przestaje być wstydliwa. Pracownicy coraz częściej przynoszą zwolnienia od psychiatry

  9,5 mln dni wolnych od pracy z powodu zaburzeń psychicznych wzięli Polacy w pierwszym półroczu 2016 r. To o prawie 70 proc. więcej niż w tym samym czasie 2010 r. Tak źle jeszcze nie było.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo ustalić trzynastkę dla pracownika urzędu gminy

  Jak prawidłowo ustalić trzynastkę dla pracownika urzędu gminy

  W lutym 2017 r. będą u nas wypłacane dodatkowe wynagrodzenia roczne, tzw. trzynastki, za 2016 r. Jak prawidłowo ustalić taką trzynastkę dla pracownicy urzędu gminy zatrudnionej na umowę o pracę, która w ubiegłym roku miała kilka absencji chorobowych (łącznie 40 dni), przebywała na urlopie wypoczynkowym, bezpłatnym (45 dni) oraz korzystała z dwóch dni opieki nad 10-letnim dzieckiem? Jej wynagrodzenie zasadnicze w stałej stawce wynosi 2650 zł, dodatek za staż pracy – 265 zł (10 proc.). Ma też prawo do zmiennych premii regulaminowych, które łącznie wyniosły 3000 zł. Wynagrodzenie urlopowe wyniosło 101,20 zł. Czy wliczyć do podstawy trzynastki wynagrodzenie za czas opieki nad dzieckiem oraz w jaki sposób przyjąć dodatek stażowy, czy w całości, czy tylko wypłacony za czas faktycznie przepracowany?

  czytaj więcej

 • Minimalny koszt pracy pełnomocnika w sporach pracowniczych

  Minimalny koszt pracy pełnomocnika w sporach pracowniczych

  W razie przegrania procesu sądowego dotyczącego sprawy pracowniczej pracodawca musi zwrócić drugiej stronie, o ile jeśli jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, koszty zatrudnienia adwokata lub radcy prawnego. W razie wygranej to pracodawca otrzyma ich zwrot od przeciwnika (jeśli oczywiście sam korzysta z profesjonalnej pomocy prawnej). Wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego (nie wyższe niż stawki opłat określone w odpowiednich rozporządzeniach) należy bowiem do kosztów procesu, które strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie. Wiedza na ten temat przyda się też tym, którzy aktualnie mają sprawy sądowe z pracownikami, jak i tym, którzy dopiero się na tym zastanawiają – dzięki temu mogą ocenić czy warto toczyć taki spór z pracownikiem, zwłaszcza gdy korzysta on przy tym z usług profesjonalisty). Wbrew pozorom nie jest to jednak łatwa materia. Liczne ostatnio zmiany przepisów utrudniają bowiem ustalenie właściwej wysokości kosztów.

  czytaj więcej

 • Większa skuteczność kontroli PFRON

  Większa skuteczność kontroli PFRON

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przeprowadził w drugim półroczu 2016 r. 94 kontrole u pracodawców. Nieprawidłowości stwierdzono w 75 proc. z nich, a w połowie ich konsekwencją jest konieczność zwrotu przyznanych pracodawcom pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Michałkiewicz: Najwyższy czas na nowy system wsparcia niepełnosprawnych

  Michałkiewicz: Najwyższy czas na nowy system wsparcia niepełnosprawnych

  Osoby niepełnosprawne zasługują na miejsca pracy, które będą zgodne z ich kwalifikacjami i wykształceniem. Dlatego wprowadzamy programy, które pomogą w znalezieniu zatrudnienia - mówi w wywiadzie dla DGP wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorcy boją się ZUS i od zleceń zaczynają mu płacić za dużo

  Przedsiębiorcy boją się ZUS i od zleceń zaczynają mu płacić za dużo

  Oświadczenia od zleceniobiorców, czy oraz gdzie dodatkowo zarabiają, nie są dla nich wiarygodne. Dlatego nie chcąc igrać z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, odprowadzają składki od wszystkich kontraktów.

  czytaj więcej

 • Wyzysk w państwie prawa. Tak zatrudnia się Ukraińców

  Wyzysk w państwie prawa. Tak zatrudnia się Ukraińców

  Restrykcyjne kary wyższe od wynagrodzenia – to czeka Ukraińców zatrudnianych w niektórych firmach w Polsce. Zdobyliśmy przykładowe umowy wystawiane przez dwie działające w Polsce firmy. Na ich podstawie Ukraińcy wykonują u nas pracę. Wniosek jest dramatyczny: część osób zatrudniana jest w warunkach faktycznego wyzysku. Ich praca jest regulowana zasadami przeniesionymi wprost z pańszczyźnianego folwarku.

  czytaj więcej

 • Poradnia kadrowa z 9 lutego 2017: Kiedy szef może żądać zwrotu kosztów prywatnych rozmów ze służbowego telefonu

  Poradnia kadrowa z 9 lutego 2017: Kiedy szef może żądać zwrotu kosztów prywatnych rozmów ze służbowego telefonu

  ● Czy do uznania pracy za jednakową wystarczy ten sam rodzaj stanowiska pracy● Jaka jest odpowiedzialność podwładnych za straty spowodowane zepsuciem lub przeterminowaniem towaru● Kiedy pracodawca może żądać od pracownika zwrotu kosztów prywatnych rozmów ze służbowego telefonu● W jaki sposób zrekompensować pracownikowi pracę w sobotę● Moja koleżanka z pracy zajmuje to samo stanowisko, co ja. Mamy również analogiczny zakres obowiązków służbowych. Ona jednak zarabia więcej. Czuję się z tego powodu dyskryminowana. Czy słusznie zakładam, że do uznania pracy za jednakową – a w konsekwencji do otrzymywania pensji w jednakowej wysokości – wystarczające jest piastowanie tej samej posady? Mój przełożony twierdzi, że nie. Według niego trzeba również uwzględniać jakość i rezultaty pracy, a te u mojej koleżanki są ponoć wyższe niż moje.

  czytaj więcej

 • Sporządzenie PIT-11. Najczęściej zadawane pytania

  Sporządzenie PIT-11. Najczęściej zadawane pytania

  Styczeń i luty to okres sporządzania informacji Pit-11 za pracowników. Pomimo tego, że deklaracje te są składane od wielu lat, nadal pojawiają się zapytania, wątpliwości i błędy związane z wypełnianiem tego druku. Udzielamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

  czytaj więcej

 • Z restauracji do sortowni śmieci. Jak wygląda praca Ukraińców w Polsce?

  Z restauracji do sortowni śmieci. Jak wygląda praca Ukraińców w Polsce?

  Piekarnia bierze na próbę kobiety z Ukrainy: jak się sprawdzicie, będzie robota. Po 12-godzinnej zmianie dziękują im. Nie sprawdziły się panie, niestety, do widzenia. Oczywiście nie ma mowy o zapłacie. Na ich miejsce czekają następne, też pełne nadziei.

  czytaj więcej

 • Premie dla twórców też z 50-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Premie dla twórców też z 50-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Dodatek ekstra od szefa za tworzenie dzieł i utworów jest opodatkowany tak samo jak wynagrodzenie za nie – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Związkowcy grożą blokadą Okęcia. Rusza referendum strajkowe

  Związkowcy grożą blokadą Okęcia. Rusza referendum strajkowe

  Dziś rusza referendum strajkowe wśród pracowników Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

  czytaj więcej

 • Rafalska: Nie będzie emerytur za cztery grosze. Nie cofniemy się przed radykalnymi krokami [WYWIAD]

  Rafalska: Nie będzie emerytur za cztery grosze. Nie cofniemy się przed radykalnymi krokami [WYWIAD]

  Minister pracy Elżbieta Rafalska nie wyklucza, że jeśli pracodawcy będą omijać minimalną stawkę godzinową, ozusowane mogą zostać także umowy o dzieło.

  czytaj więcej

 • Szlachetne zdrowie, ile kosztujesz? Człowiek pracujący zostanie wkrótce przymusowym altruistą

  Szlachetne zdrowie, ile kosztujesz? Człowiek pracujący zostanie wkrótce przymusowym altruistą

  Człowieku pracujący, najbliższe dekady pokażą ci, ile naprawdę zapłacisz za zdrowie. Zostaniesz przymusowym altruistą.

  czytaj więcej

 • Firmy: Zasiłek dla pracownic tymczasowych zamiast pensji

  Firmy: Zasiłek dla pracownic tymczasowych zamiast pensji

  W tym tygodniu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zakłada on, że umowy, które miałyby się rozwiązać po trzecim miesiącu ciąży pracownicy, z mocy prawa będą przedłużane do dnia porodu (kobiety zyskałyby więc gwarancję wynagrodzenia do czasu narodzin dziecka oraz zasiłek macierzyński po tej dacie).

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników