
Wynagrodzenie pracownika to zaledwie 60 proc.
wydatków, jakie ponosi pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę. Do pozostałych kosztów zaliczają się miedzy innymi składki na ubezpieczenie społeczne - zobacz, ile wyniosą w 2017 roku.
czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, która nowelizuje miedzy innymi Kartę Nauczyciela. Oznacza to spore zmiany dla pedagogów już od 2018 roku.
czytaj więcej

Od 2017 roku pracownicy zyskali prawo do wyższej płacy minimalnej (niezależnie od stażu pracy), a ci zatrudnieni na zleceniu - do minimalnej stawki godzinowej. Zmieniły się też zasady wydawania świadectw pracy.
czytaj więcej

Wynagrodzenie to zaledwie 60 proc.
wydatków, jakie składają się na koszt zatrudnienia pracownika. Do pozostałych kosztów zaliczają się miedzy innymi
składki na ubezpieczenie społeczne, które wzrosną jeszcze od 2018 roku, rośnie bowiem płaca minimalna.
czytaj więcej

Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2100 zł. Wraz z nim wzrosną też niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej płacy lub jej wielokrotności, a także podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy oraz ubezpieczeniach społecznych obliczane od jej wysokości
czytaj więcej

Rok 2017 należy zaliczyć do tych z najniższym poziomem bezrobocia od
kilku lat. Jednak mimo to przedsiębiorcy oraz pracodawcy nadal
zobowiązani są opłacać składki na Fundusz Pracy. Co to za fundusz? W
jakim celu został stworzony, ile wynoszą składki i kto jest zwolniony z
ich opłacania?
czytaj więcej

Podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest wykazanie się odpowiednim okresem zatrudnienia.
czytaj więcej

STOSUNKI PRACY: Dłuższa nieobecność pracownika pełniącego stanowisko kierownicze w firmie to poważny problem dla pracodawcy. Absencja ta często jest spowodowana chorobą lub korzystaniem z urlopów związanych z rodzicielstwem. Co ciekawe, z reguły wakat ten nie jest zapełniany w drodze zatrudnienia nowego pracownika (np. na zastępstwo), ale jednemu z dotychczasowych powierza się funkcję pełniącego obowiązki nieobecnego kierownika.
czytaj więcej

Resort edukacji narodowej na prośbę DGP przeanalizował najnowsze dane z Systemu Informacji Oświatowej. Okazuje się, że pokłosiem krytykowanej reformy był... wzrost liczby etatów w bieżącym roku szkolnym.
czytaj więcej

Od 1 stycznia 2018 zmniejsza się wysokość dofinansowania składek za opiekuna. Nie dotyczy to jednak umów zawartych jeszcze w 2017 roku.
czytaj więcej

Podważenie podlegania ubezpieczeniom przez ZUS ma na celu udowodnienie
pozorności zawartej umowy, w celu skorzystania z zasiłku. Postępowanie
to ma miejsce najczęściej w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę
o pracę, gdzie istnieją podejrzenia, że umowa o pracę została zawarta
właśnie na potrzeby skorzystania z zasiłku. Jak wyjaśniają eksperci
wFirma.pl, kontrole ZUS nie skupiają się jednak wyłącznie na
stwierdzeniu pozorności zawartej umowy o pracę. Kontrola może dotyczyć
także zawartych umów o dzieło w kontekście przedmiotu zawartej umowy.
czytaj więcej

Czy gmina lub dyrektor szkoły może polecić nauczycielom, aby zorganizowali w czasie ferii zajęcia dla dzieci w ramach etatu bez dodatkowego wynagrodzenia?
czytaj więcej

Zamierzamy wprowadzić do obecnego systemu wynagradzania premie jako dodatkowy element płacowy. Premia ma być dla pracowników czynnikiem mobilizującym do lepszej pracy. Czy może mieć charakter uznaniowy? Jakie kryteria najlepiej sformułować, aby było jasne, kiedy premia będzie wypłacona? Jakie premie wchodzą do świadczeń, np. chorobowych i urlopowych?
czytaj więcej

● Czy wcześniejsze opuszczenie pracy ma wpływ na kwalifikację wypadku w drodze do domu● Ilu pracowników służby bhp musi mieć firma zatrudniająca ponad 100 osób● W jakich okolicznościach można rozwiązać umowę o pracę w czasie urlopu pracownika● Kiedy trzeba uwzględnić wniosek o obniżenie wymiaru etatu
czytaj więcej

Od 1 września 2017 r. prowadzę pozarolnicza? działalność´ gospodarcza? w branży gastronomicznej. Od tego dnia zgłosiłem siebie jako płatnika składek na własne ubezpieczenia, a od 1 października 2017 r., w związku z zatrudnieniem pierwszych czterech pracowników, zgłosiłem ich do ubezpieczeń społecznych.
czytaj więcej

Jeżeli pracownik nie zdąży wykorzystać całego urlopu ojcowskiego lub tacierzyńskiego
w okresie wypowiedzenia, pracodawca powinien przedłużyć trwanie stosunku pracy,
a zatrudniony nadal będzie otrzymywał zasiłek z ZUS.
czytaj więcej

Wciąż nie jest do końca jasne, jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe dla nauczycieli funkcyjnych, jeśli mieli wolne między 1 stycznia a 22 marca tego roku. Wszystkiemu winna spóźniona nowelizacja przepisów wykonawczych. Wykładnia celowościowa przemawia jednak za tym, aby płacę za jeden dzień wypoczynku ze składników zmiennych ustalić z użyciem dzielnika 21 dla osób funkcyjnych zatrudnionych zarówno w placówkach feryjnych, jak i nieferyjnych. Wskaźnik ten to nic innego jak liczba, przez którą dzieli się podstawę urlopową, uzależnioną od wynagrodzenia i dodatków otrzymywanych przez nauczyciela, aby obliczyć wynagrodzenie urlopowe za jeden dzień. Przed 2018 r. był on uzależniony od rodzaju placówki i tylko w tych, które nie przerywały zajęć na czas ferii szkolnych, wynosił 21, w pozostałych zaś - 30. Od 1 stycznia podział ten nie ma już znaczenia.
czytaj więcej

Zawieszenie działalności gospodarczej stanie się bardziej elastyczne. Da się z niego skorzystać bezterminowo albo na dowolny okres. Ale co ważne, także wtedy, gdy pracownicy przebywają na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych.
czytaj więcej

Jeśli mundurowy dorobi do emerytury do 70 proc. średniego wynagrodzenia to świadczenie będzie wypłacone w całości. W przypadku, gdy zarobi więcej niż 70 proc. średniego wynagrodzenia, ale mniej niż 130 proc. świadczenie emerytalne zostanie mu zmniejszone o taką kwotę, o jaką przekroczył określony limit, jednak nie więcej niż o 25 proc. emerytury. Dorabianie ponad limit 130 proc. średniego wynagrodzenia kwota emerytury ulega zmniejszeniu o 25 proc. jej wysokości.
czytaj więcej

Zawiesić działalność będzie można łatwiej i na dłużej niż obecnie. Ale czasami efekt będzie tylko połowiczny – wtedy, gdy pracownicy korzystający z uprawnień rodzicielskich postanowią wrócić do pracy.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników