wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zobacz, co powinna zawierać umowa o pracę

  Zobacz, co powinna zawierać umowa o pracę

  Umowa o pracę powinna określać między innymi czas i rodzaj pracy oraz wysokość wynagrodzenia.

  czytaj więcej

 • Przywrócenie do pracy: Bez urlopu i odprawy, ale z wynagrodzeniem

  Przywrócenie do pracy: Bez urlopu i odprawy, ale z wynagrodzeniem

  Niesłusznie zwolniony pracownik może domagać się przed sądem przywrócenia do pracy na takich samych warunkach zatrudnienia. Za okres bez pracy nie przysługuje mu jednak urlop wypoczynkowy, musi też zwrócić odprawę pracowniczą.

  czytaj więcej

 • Na podstawie wyroków TSUE trudno wyznaczyć uniwersalną zasadę postępowania przy zwolnieniach grupowych

  Na podstawie wyroków TSUE trudno wyznaczyć uniwersalną zasadę postępowania przy zwolnieniach grupowych

  - Warto rozważyć celowość zmiany ustawy o zwolnieniach grupowych w taki sposób, aby rozstrzygnąć te kwestie, które budzą wątpliwości. Uwzględniając oczywiście dorobek orzeczniczy TSUE - wyjaśnia Katarzyna Mieszkowicz, sędzia w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Płocku, członek zarządu Stowarzyszenia na rzecz Sądów Pracy i Ubezpieczeń Społecznych PRO LABORIS.

  czytaj więcej

 • Nie każde wypowiedzenie zmieniające skończy się odprawą

  Nie każde wypowiedzenie zmieniające skończy się odprawą

  PROBLEM: Czy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, który ma zamiar wypowiedzieć warunki pracy lub płacy takiej liczbie zatrudnionych, która odpowiada limitom z przepisów o zwolnieniach grupowych, musi stosować określone w tych przepisach procedury? Takie pytanie zadano Sądowi Najwyższemu w 2015 r. Ten jednak odmówił odpowiedzi, uznając, że w tej kwestii najpierw musi się wypowiedzieć unijny Trybunał Sprawiedliwości. Stanowiska TSUE właśnie się doczekaliśmy – trybunał zajął je w dwóch wyrokach z 21 września w sprawach C-149/16 i C-429/16. Uznał w nich m.in., że jeśli pracodawca ma zamiar dokonać jednostronnej zmiany warunków wynagrodzenia na niekorzyść pracowników i może się to wiązać z ustaniem stosunków pracy w liczbie przekraczającej progi określone dla zwolnień grupowych, to powinien wdrożyć procedurę dla takich zwolnień, w tym przeprowadzić konsultacje. Wyroki TSUE nie rozwiązują niestety wszystkich wątpliwości co do stosowania procedury zwolnień grupowych w przypadku dokonywania wypowiedzeń zmieniających. Pisaliśmy już o tym w Tygodniku Gazeta Prawna z 13–15 października 2017 r. Wówczas głos oddaliśmy prawnikom – pełnomocnikom przed sądami pracy, a dziś potwierdza to przedstawiciel środowiska sędziowskiego.

  czytaj więcej

 • Propozycje rewolucji w urlopach: Pracodawca wskaże datę, jednolity wymiar odpoczynku dla wszystkich

  Propozycje rewolucji w urlopach: Pracodawca wskaże datę, jednolity wymiar odpoczynku dla wszystkich

  - Zaproponujemy, aby pracodawca mógł jednostronnie decydować o terminie wypoczynku, ale z dwumiesięcznym uprzedzeniem. Jego wymiar byłby jednolity dla wszystkich pracowników, bez względu na staż. Utrzymamy urlop na żądanie, ale powinien być on bezpłatny - mówi profesor Arkadiusz Sobczyk

  czytaj więcej

 • Kolorz: Dałbym rządowi czwórkę z plusem

  Kolorz: Dałbym rządowi czwórkę z plusem

  W skali dzisiejszych ocen szkolnych dałbym rządowi mocną czwórkę z plusem – powiedział PAP przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Lider największej struktury związku w kraju krytykuje jednak rząd za likwidację kopalń i stosunek do polityki klimatycznej UE.

  czytaj więcej

 • Lekarze rezydenci kończą głodówkę, ale nie kończą protestu

  Lekarze rezydenci kończą głodówkę, ale nie kończą protestu

  Lekarze rezydenci kończą głodówkę; protest będzie kontynuowany w innej formie - poinformowało Porozumienie Rezydentów OZZL. Decyzję tę skomentował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję o zakończeniu protestu głodowego lekarzy rezydentów; ich postulaty są realizowane - oświadczył.

  czytaj więcej

 • Fiskus łagodnieje w sprawie ulgi na B+R

  Fiskus łagodnieje w sprawie ulgi na B+R

  O odliczeniu kosztów pracowniczych nie decydują zapisy w umowie o pracę. Liczy się faktyczna realizacja zadań badawczo-rozwojowych – potwierdza dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Sąd Najwyższy rozszerza definicję pracownika o lekarza na kontrakcie

  Sąd Najwyższy rozszerza definicję pracownika o lekarza na kontrakcie

  Zdaniem sądu w przypadku medyka należy płacić składki także od jego dodatkowych umów zawieranych poza stosunkiem pracy. Tak jest, gdy obowiązki na ich podstawie są wykonywane na rzecz pracodawcy.

  czytaj więcej

 • Każdy związek zawodowy może reprezentować ubezpieczonego

  Każdy związek zawodowy może reprezentować ubezpieczonego

  Tak orzekł wczoraj Sąd Najwyższy. Uchwała jest o tyle istotna, że dopuszczenie osoby nieuprawnionej do udziału w sprawie w charakterze pełnomocnika może powodować nieważność postępowania.

  czytaj więcej

 • Jakie składki przy wypłacie dodatku za rozłąkę?

  Jakie składki przy wypłacie dodatku za rozłąkę?

  Firma zatrudnia pracowników na budowie w innej części kraju. W związku z tym, że miejscem pracy zatrudnionych zgodnie z umową o pracę jest miejsce, w których zlokalizowana jest ta budowa, zatrudnionym tam pracownikom nie przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej. Od października 2017 r., zgodnie z regulaminem wynagradzania, został przyznany dodatek za rozłąkę pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania. W ten sposób są im rekompensowane zwiększone koszty utrzymania i kontaktów z rodziną. Dodatek za rozłąkę wynosi 20 zł za każdy dzień pobytu w miejscowości czasowego przeniesienia. Czy dodatek ten podlega oskładkowaniu?

  czytaj więcej

 • Ignatieff: Umowę NAFTA trzeba wypowiedzieć. Od czasu, gdy była podpisana, sytuacja na świecie uległa zmianie

  Ignatieff: Umowę NAFTA trzeba wypowiedzieć. Od czasu, gdy była podpisana, sytuacja na świecie uległa zmianie

  Jestem przekonany, że Kanadyjczycy rozumieją, iż ich przyszłość i dobrobyt są związane z USA. Natomiast prawdą jest, że ten pakt, w którym uczestniczy też Meksyk, nie jest fair, dlatego należy go renegocjować. Został podpisany w latach 90., a od tamtego czasu sytuacja na świecie diametralnie się zmieniła. Zaszły zmiany technologiczne – mam na myśli cyfryzację, mamy też całkiem inny klimat polityczny - mówi Michael Grant Ignatieff, pisarz i polityk, obecnie rektor Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. 

  czytaj więcej

 • Nowy protest w szpitalach: Lekarze odmawiają pracy powyżej 48 godzin

  Nowy protest w szpitalach: Lekarze odmawiają pracy powyżej 48 godzin

  Już kilkuset medyków w całej Polsce odmówiło pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Kolejni podejmą taką decyzję za chwilę. Taka forma protestu będzie dla pacjentów o wiele bardziej uciążliwa niż niedawna głodówka rezydentów.

  czytaj więcej

 • Gabinetowe trzęsienie ziemi w gminach bez rekompensaty

  Gabinetowe trzęsienie ziemi w gminach bez rekompensaty

  Już 3 grudnia wygasną angaże wszystkich asystentów i doradców w samorządach. Choć nie ze swojej winy tracą pracę, nie mogą liczyć na odprawę z tego tytułu. Powód? Ustawodawca jej nie przewidział.

  czytaj więcej

 • Rozwiązanie umowy z urzędnikiem. Wystarczą dwie negatywne oceny

  Rozwiązanie umowy z urzędnikiem. Wystarczą dwie negatywne oceny

  Pracownik samorządowy uważa, że przyznana mu przez przełożonego zbyt niska ocena okresowa jest dla niego krzywdząca. Czy może się od niej odwołać do wójta?

  czytaj więcej

 • Ponowne zatrudnienie emeryta: Jakie składki od umowy i limity dorabiania

  Ponowne zatrudnienie emeryta: Jakie składki od umowy i limity dorabiania

  Osoby, które chcą pracować na podstawie umowy o pracę na emeryturze, mają obowiązek zerwać kontrakt podpisany przed nabyciem uprawnień emerytalnych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników