wyroki sądu najwyższego prawo pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wyroki sądu najwyższego prawo pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wyroki sądu najwyższego prawo pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ile wolności słowa dla adwokata

  Ile wolności słowa dla adwokata

  W sprawie Ottan p. Francji (skarga nr 41841/12) Europejski Trybunał Praw Człowieka miał okazję określić, jakie wypowiedzi stanowią element pracy obrońcy. Alain Ottan, francuski adwokat, reprezentował w postępowaniu karnym ojca 17-latka zabitego przez policjanta w trakcie pościgu samochodowego.

  czytaj więcej

 • Poradnia kadrowa z 8 maja

  Poradnia kadrowa z 8 maja

  W sytuacji, w której przedsiębiorca dysponuje dojazdem własnym, tyle że utrudnionym, szanse na pozytywne orzeczenie sądowe są niewielkie. Warto jednak rozważyć porozumienie się z gminą w sprawie sposobu użytkowania dojazdu po jej nieruchomościach. Z jednej strony będzie korzyść dla przedsiębiorcy, a z drugiej gmina zyska na tym finansowo.

  czytaj więcej

 • Komisja nie zgodziła się na odrzucenie projektu nowelizacji o SN

  Komisja nie zgodziła się na odrzucenie projektu nowelizacji o SN

  Sejmowa komisja sprawiedliwości nie zgodziła się na odrzucenie projektu PiS nowelizacji ustawy o SN, który zmienia przepisy o skardze nadzwyczajnej i asesorach. Odrzucenia chciały PO i Nowoczesna; przeciw projektowi był także Kukiz'15.

  czytaj więcej

 • Poradnia kadrowa z dnia 10 maja 2018

  Poradnia kadrowa z dnia 10 maja 2018

   Czy wodę dla pracowników można sfinansować z funduszu socjalnego? Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.

  czytaj więcej

 • SN: Pracownik musi być ubezpieczony w UE

  SN: Pracownik musi być ubezpieczony w UE

  Gdy ZUS odmawia wydania zaświadczenia potwierdzającego prawo pracownika do podlegania polskiemu ubezpieczeniu, pracodawca powinien zgłosić go do zagranicznej instytucji. Co więcej, takie decyzje ZUS mają trafiać do jego odpowiedników w krajach Unii Europejskiej. Tak uznał wczoraj Sąd Najwyższy, oddalając kasacje w dwóch sprawach dotyczących tej samej firmy.

  czytaj więcej

 • Za emotkę na Facebooku można stracić pracę

  Za emotkę na Facebooku można stracić pracę

  W jednym z kwietniowych wydań „Przeglądu” opisano przypadek pielęgniarki, która miała zostać zwolniona dyscyplinarnie z pracy w związku z aktywnością w mediach społecznościowych. Nie przypadła ona bowiem do gustu pracodawcy. Konkretnie chodziło m.in. o wstawienie na Facebooku ikonki „zdziwionej buźki” pod informacją o wznowieniu budowy bloku operacyjnego szpitala i o polubienie artykułu o przywróceniu przez sąd do pracy zwolnionych pracowników szpitala. Pracodawca najpierw wezwał ją do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych. Wtedy pracownica zawiesiła swoją aktywność na portalu i usunęła wszystkie polubienia. Twierdziła też, że nie udostępniała negatywnych treści ani nie komentowała słownie poczynań władz szpitala. Mimo to została zwolniona. Pracodawca uznał bowiem, że działała na jego szkodę. Tymczasem zdaniem współpracowników jako związkowiec miała prawo opiniować poczynania dyrekcji szpitala (kobieta była sekretarzem komisji zakładowej związku zawodowego). Pojawiają się więc liczne pytania. Czy można zwolnić pracownika za lajkowanie i używanie nieodpowiednich (zdaniem pracodawcy) emotikonów? Czy negatywna opinia wyrażona przez pracownika nie w sposób wyraźny i słownie, a dorozumiany i np. graficznie, może być podstawą do zwolnienia? Czy powyższe zachowania można uznać za działanie na szkodę spółki? I wreszcie, czy związkowiec ma w takim przypadku większą swobodę niż szeregowy pracownik, bo wynika to z jego funkcji związkowej?

  czytaj więcej

 • Karanie pracowników: Podobne naruszenie nie musi mieć podobnych sankcji

  Karanie pracowników: Podobne naruszenie nie musi mieć podobnych sankcji

  Niejednokrotnie zdarzają się przypadki, gdy dwóch lub więcej pracowników dopuści się naruszenia tego samego obowiązku. Czy jeżeli pracodawca ukarze jednego winnego, musi tak samo postąpić wobec pozostałych? Na przykład, jeżeli jeden pracownik zostanie zwolniony bez wypowiedzenia, drugiemu też trzeba wręczyć dyscyplinarkę?

  czytaj więcej

 • Po wyroku TK: Prawidłowości wyboru społecznych inspektorów pracy nie sprawdzi nawet sąd

  Po wyroku TK: Prawidłowości wyboru społecznych inspektorów pracy nie sprawdzi nawet sąd

  Przy ich wyłanianiu brakuje jakiejkolwiek zewnętrznej kontroli, w tym również ze strony pracodawcy. A ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sankcjonuje budzące wątpliwości przepisy.

  czytaj więcej

 • RODO: Kara dla pracodawcy może oznaczać też odpowiedzialność pracowników

  RODO: Kara dla pracodawcy może oznaczać też odpowiedzialność pracowników

  Kohl Investments SA zajmuje się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży. Spółka zatrudnia niemal 1100 osób. Przy prowadzeniu tak dużego przedsiębiorstwa szczególnie istotne jest to, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa danych osobowych pracowników, w tym zwłaszcza przetwarzanych przy okazji procesów rekrutacyjnych. Procesy te bowiem w sposób znaczący ingerują w prywatność zarówno obecnych, jak i potencjalnych pracowników.

  czytaj więcej

 • Spór wokół trzynastki dla pracowników Wód Polskich

  Spór wokół trzynastki dla pracowników Wód Polskich

  Spór wokół trzynastych pensji należnych ponad połowie pracowników Wód Polskich zamiast wygasnąć, rozgorzał na nowo. Najprawdopodobniej skończy się w sądzie

  czytaj więcej

 • Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

  Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

  Sejm podczas czwartkowych głosowań uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która zmienia przepisy dot. skargi nadzwyczajnej i mianowania asesorów. Przeciw byli wszyscy głosujący posłowie PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15.

  czytaj więcej

 • LOT płaci krocie pilotom. Mimo to spór o pieniądze trwa

  LOT płaci krocie pilotom. Mimo to spór o pieniądze trwa

  Sąd Najwyższy po raz drugi uznał, że władze PLL LOT mogły uchylić zasady wynagradzania z 2010 r., których powrotu chcą związki zawodowe. Już teraz piloci mogą zarobić powyżej 30 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Organy w Polsce działają "bez żadnego trybu". Gdy brakuje przepisów, PiS je szybko uchwali

  Organy w Polsce działają "bez żadnego trybu". Gdy brakuje przepisów, PiS je szybko uchwali

  Sprawy, które powinniśmy zapamiętać, które będą swego rodzaju kamieniami milowymi historii polskiego prawa, w codziennym galopie, mogą się nam zlewać w jedno.

  czytaj więcej

 • Kryszkiewicz: Dobry humor polityków, czyli po co nam reforma

  Kryszkiewicz: Dobry humor polityków, czyli po co nam reforma

  Śmiech, złość, zażenowanie, a na końcu zazwyczaj smutek. Takich emocji niemal zawsze dostarcza mi śledzenie obrad Sejmu. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten organ jest moim faworytem, jeżeli chodzi o styl pracy. No, ale okazuje się, że wyrasta mu groźna konkurencja.

  czytaj więcej

 • Senat po wznowieniu obrad zajmie się nowelą ustawy o SN

  Senat po wznowieniu obrad zajmie się nowelą ustawy o SN

  Senat we wtorek o godz.11 wznowi przerwane w zeszłym tygodniu obrady; ma zająć się m.in. nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym, która zmienia przepisy dotyczące skargi nadzwyczajnej i mianowania asesorów. Senat prawdopodobnie rozpatrzy też ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym,

  czytaj więcej

 • Prawo pracy: Sąd może złożyć złoty parasol

  Prawo pracy: Sąd może złożyć złoty parasol

  W sprawach z zakresu prawa pracy sądy orzekają przede wszystkim na podstawie przepisów o naturze prawa pracy, bez względu na zaskarżenie uchwał organów właścicielskich spółek kapitałowych – stwierdził Sąd Najwyższy. Mówiąc prościej: sąd pracy może badać wadliwość uchwał organów spółki, nawet jeżeli nie zostały one zaskarżone w trybach przewidzianych w kodeksie spółek handlowych.

  czytaj więcej

 • Dworczyk: Nie będzie porozumienia z KE za wszelką cenę; z pewnych spraw się nie wycofamy

  Dworczyk: Nie będzie porozumienia z KE za wszelką cenę; z pewnych spraw się nie wycofamy

  Wciąż jest nadzieja na dalszy dialog Polski z Komisją Europejską, ale porozumienie nie może być osiągnięte za wszelką cenę; są zasadnicze cele wprowadzenia reformy sądownictwa, z których nie chcemy się wycofać - powiedział we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

  czytaj więcej

 • Senat za nowelizacją ustawy o SN

  Senat za nowelizacją ustawy o SN

  Senat nie zaproponował w środę poprawek do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych, która zmienia przepisy dot. skargi nadzwyczajnej i mianowania asesorów. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

  czytaj więcej

 • Ekwiwalent za urlop dla nauczyciela nalicza się proporcjonalnie

  Ekwiwalent za urlop dla nauczyciela nalicza się proporcjonalnie

  Dyrektor szkoły, który rozwiąże umowę o pracę z nauczycielem zatrudnionym na czas określony (do końca czerwca), nie może wypłacać mu ekwiwalentu urlopowego za cały rok szkolny. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał nowelizację ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym

  Prezydent podpisał nowelizację ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym

  Zmiany w przepisach dotyczących skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych przewiduje nowelizacja ustaw o Sądzie Najwyższym i ustroju sądów, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników