wyroki sądu najwyższego prawo pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wyroki sądu najwyższego prawo pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wyroki sądu najwyższego prawo pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jakie prawa ma pracownik zwalniany dyscyplinarnie

  Jakie prawa ma pracownik zwalniany dyscyplinarnie

  Zwolniony dyscyplinarnie pracownik traci dni wolnych na poszukiwanie pracy i zasiłku dla bezrobotnych. Jednak przypadki, kiedy pracodawca może rozwiązać z podwładnym umowę bez wypowiedzenia są ściśle określone przez prawo.

  czytaj więcej

 • Bartosz Pilitowski z Court Watch: Presja korupcyjna w zawodzie sędziego jest niesamowita

  Bartosz Pilitowski z Court Watch: Presja korupcyjna w zawodzie sędziego jest niesamowita

  - Wymiar sprawiedliwości to nie teatr jednego aktora, lecz praca zespołowa. I nieustanny kontakt z ludźmi. To nie jest tak, że wszyscy są źli, ale jeden zły sędzia jest w stanie zepsuć wizerunek wszystkich - mówi Bartosz Pilitowski z Court Watch.

  czytaj więcej

 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • Sędzia Celej: Chcemy czynnika społecznego? Przywróćmy ławników!

  Sędzia Celej: Chcemy czynnika społecznego? Przywróćmy ławników!

  Uważam, że trzeba stawiać sprawę jasno i mówić otwarcie, że to sędziowie powinni wybierać członków KRS, a nie społeczeństwo, które nie ma żadnej wiedzy o kandydatach. I trzeba być w tym konsekwentnym - twierdzi sędzia Marek Celej.

  czytaj więcej

 • Pismo złożone w biurze podawczym jest doręczone

  Pismo złożone w biurze podawczym jest doręczone

  Takie wnioski płyną z orzeczenia Sądu Najwyższego. Źródłem sprawy była finansowana przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich budowa obwodnicy miasta Końskie. Inwestycję realizowało przedsiębiorstwo budowlane ze Śląska. Budowa zakończyła się w grudniu 2013 r., w tym samym miesiącu zostały wykonane odbiory techniczne i gotowa szosa została oddana do użytku.

  czytaj więcej

 • Problem ze starą matką? Ubezwłasnowolnić!

  Problem ze starą matką? Ubezwłasnowolnić!

  W dwóch sprawach na trzy o odebranie praw sądy mówią „tak”. RPO zapowiada interwencję w kwestii regulacji na to pozwalających.

  czytaj więcej

 • Firmy tracą miliony. Czas na realną odpowiedzialność pracowników za szkody

  Firmy tracą miliony. Czas na realną odpowiedzialność pracowników za szkody

  PROBLEM: Mimo aż 96 nowelizacji kodeksu pracy ograniczenie odpowiedzialności materialnej pracownika do trzech wynagrodzeń pozostaje niezmienione już od ponad 40 lat. Tymczasem coraz częściej słyszymy o tym, jak pracownicy narażają pracodawców na ogromne, czasem nawet wielomilionowe straty. Wydaje się, że tak mogło być w opisywanej przez nas w poniedziałek sprawie spółki, która w wyniku spóźnienia się przez dyrektora departamentu prawnego z wysyłką dokumentów do sądu może być narażona na stratę 23 mln zł („Kosztowny błąd prawnika Open Finance” – DGP nr 70/2017). Ostatnio głośno było też o dwóch Polakach pracujących w fabryce samochodów marki BMW w Monachium, przez których doszło do zatrzymania linii produkcyjnej i strat w wysokości 1 mln euro. Takie przykłady można mnożyć – co potwierdzają nasi eksperci. Być może więc zmianą przepisów w tym zakresie powinna zająć się komisja kodyfikacyjna i – jeszcze przed uchwaleniem nowej kodyfikacji – zaproponować odpowiednią nowelizację dotychczasowego kodeksu.

  czytaj więcej

 • Okoliczności zwolnienia nie mogą naruszać godności pracownika

  Okoliczności zwolnienia nie mogą naruszać godności pracownika

  Czy rozwiązanie umowy przez pracodawcę może stanowić naruszenie dóbr osobistych pracownika?

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

  Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

  ● Za ile niań budżet państwa zapłaci składki do ZUS● Mam troje małych dzieci, a prowadzenie firmy pochłania coraz więcej mojego czasu. Mam więc zamiar zatrudnić aż dwie nianie, bo żadna z kandydatek nie chciała zajmować się samodzielnie trojgiem maluchów. Słyszałam, że ZUS może zapłacić składki za nianię, ale co w przypadku gdy chcę zatrudnić dwie osoby? Czy w związku z tym muszę podpisać z nimi umowy jako przedsiębiorca?

  czytaj więcej

 • Świadczenie kompensacyjne: Poradnia to nie szkoła, uprawnienia są inne

  Świadczenie kompensacyjne: Poradnia to nie szkoła, uprawnienia są inne

  Okres pracy w poradni pedagogiczno-psychologicznej nie może być zaliczony do stażu pracy w jednostkach oświatowych, od którego zależy prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

  czytaj więcej

 • Jaki: Jeśli ludzie uznają, że jestem arogancki, to mnie wywalą z urzędu. A sędziego nie

  Jaki: Jeśli ludzie uznają, że jestem arogancki, to mnie wywalą z urzędu. A sędziego nie

  Jeśli ludzie uznają, że jestem arogancki, że ich nie reprezentuję, to mnie wywalą z urzędu. A sędziego nie mogą. Nawet gdyby ludzie chcieli wywalić złego sędziego, to korporacja go wybroni - mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w wywiadzie dla DGP.

  czytaj więcej

 • 15 kolegów wiceministra, czyli o reformie KRS

  15 kolegów wiceministra, czyli o reformie KRS

  Celami reformy mają być „urzeczywistnienie zasady reprezentatywności wszystkich grup zawodowych sędziów”, „zwiększenie stopnia demokratyzacji trybu wyboru” itp. Wszystko to się dokona za pomocą prostego zabiegu: sędziów wybierać będą politycy.

  czytaj więcej

 • Polityka wkracza do sądów: Prosto z rejonu sędzia awansuje do sądu apelacyjnego

  Polityka wkracza do sądów: Prosto z rejonu sędzia awansuje do sądu apelacyjnego

  Prosto z rejonu sędzia będzie mógł awansować do sądu apelacyjnego. To się musi odbić na jakości orzecznictwa i ochronie praw obywateli – alarmują krytycy zmian.

  czytaj więcej

 • USA: W stanie Arkansas wykonano pierwszą egzekucję od 2005 roku

  USA: W stanie Arkansas wykonano pierwszą egzekucję od 2005 roku

  Mimo desperackich, prowadzonych do ostatniej chwili zabiegów obrońców, w stanie Arkansas wykonano w piątek rano (czasu polskiego) pierwszą od roku 2005 egzekucję.

  czytaj więcej

 • System egzekucji w Polsce czeka zapaść. Nadejdą złote czasy dla dłużników [Opinia]

  System egzekucji w Polsce czeka zapaść. Nadejdą złote czasy dla dłużników [Opinia]

  Prowadzisz firmę, a Twój kontrahent zalega z płatnością? Jesteś samotną matką, a Twój były partner nie łoży na utrzymanie pociechy? Jesteś byłym pracownikiem, któremu nie wypłacono wynagrodzenia? Czy jesteś Kowalskim, któremu Nowak nie oddał pożyczonych pieniędzy? A może najemca nie zapłacił czynszu i zadłużył ci mieszkanie? A może po prostu cię oszukano, wygrałeś sprawę w sądzie i oczekujesz na wykonanie wyroku ? Jeśli tak, to posłuchaj.

  czytaj więcej

 • Najlepsi prawnicy 2016 według DGP. Złote Paragrafy i nagroda Bona Lex przyznane

  Najlepsi prawnicy 2016 według DGP. Złote Paragrafy i nagroda Bona Lex przyznane

  Już po raz 23. przyznaliśmy Złote Paragrafy dla najwybitniejszych przedstawicieli świata prawniczego. A także nagrodę Bona Lex dla najlepszego aktu prawnego, który zaczął obowiązywać w ubiegłym roku.

  czytaj więcej

 • SN: Wypowiedzenie zmieniające nie może prowadzić do zwolnienia pracownika z ochroną przedemerytalną

  SN: Wypowiedzenie zmieniające nie może prowadzić do zwolnienia pracownika z ochroną przedemerytalną

  Sąd Najwyższy uznał, że wręczenie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy nie może prowadzić do zwolnienia pracownika objętego ochroną przedemerytalną.

  czytaj więcej

 • Warto z góry ustalić, kto poniesie koszty adaptacji lokalu

  Warto z góry ustalić, kto poniesie koszty adaptacji lokalu

  Nakłady poczynione przez najemców na zagospodarowanie lokalu muszą być rozliczone zgodnie z umową. Jeśli jej nie było, to dopiero wtedy decydują przepisy ustawowe.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników