wzór pit 28

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wzór pit 28. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wzór pit 28.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Uwaga! Komentarz zawiera wszystkie najnowsze zmiany wprowadzone do ustawy o PIT. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Jeśli termin był inny, np. 4 lub 31 stycznia, 1 kwietnia i 31 sierpnia 2015 r., a także 1 lub 2 stycznia 2016 r., zaznaczyliśmy to na czerwono. Zmiany te zostały zawarte w następujących ustawach: z 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 251); z 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 211); z 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 73); z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328); z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662); z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. poz. 478); z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 699); z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. poz. 693); z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2015 r. poz. 1863); z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz.U. poz. 1215).

  czytaj więcej

 • Zanim będą alimenty, warto złożyć wniosek o zabezpieczenie

  Zanim będą alimenty, warto złożyć wniosek o zabezpieczenie

  Wystąpiłam przeciwko byłemu partnerowi z pozwem o zapłatę alimentów na rzecz naszej trzyletniej córki. W sekretariacie sądu dowiedziałam się, że ze względu na dużą liczbę spraw rozprawa odbędzie się nie wcześniej niż za cztery miesiące. Ja zarabiam niewiele, do tego spłacam kredyt. Były partner jest inżynierem budownictwa. Ma 40 lat, od ok. pięciu pracuje na podstawie bezterminowej umowy o pracę w firmie budowlanej, w której sporo zarabia (z dodatkami do ręki ok. 8 tys. zł). Czy jest jakiś sposób, aby jeszcze przed wyrokiem przekazywał mi pieniądze na utrzymanie córki

  czytaj więcej

 • Kto może skorzystać z wyprawki szkolnej

  Kto może skorzystać z wyprawki szkolnej

  Od 175 zł do 770 zł dla jednego ucznia wynosi w tym roku dopłtata do zakupu podręczników. Warunkiem jej uzyskania jest spełnianie kryterium dochodowego, określonego na poziomie 574 zł

  czytaj więcej

 • Świadczenia rodzinne: Jakie dokumenty dołączamy do wniosku?

  Świadczenia rodzinne: Jakie dokumenty dołączamy do wniosku?

  Przy staraniu się o zasiłki na dzieci trzeba wykazać wysokość dochodów. W dokumentach muszą być podane przychody osiągnięte w 2014 roku.

  czytaj więcej

 • Niższe zarobki dla osób bezdzietnych. Wraca bykowe, czyli większe obciążenie fiskalne singli

  Niższe zarobki dla osób bezdzietnych. Wraca bykowe, czyli większe obciążenie fiskalne singli

  Nowy, jednolity podatek proponowany przez Platformę Obywatelską realizuje w praktyce ideę bykowego. Czyli większego obciążenia fiskalnego osób samotnych

  czytaj więcej

 • Wypadek przy pracy oznacza więcej obowiązków dla pracodawcy

  Wypadek przy pracy oznacza więcej obowiązków dla pracodawcy

  W 2014 roku wystąpiło w zakładzie pracy zdarzenie, które nie zostało uznane za wypadek przy pracy. Pracownik nie zgodził się jednak z ustaleniami i opinią zawartą w protokole powypadkowym i odwołał się do sądu. W 2015 roku pracodawca otrzymał wyrok uznający to zdarzenie za wypadek przy pracy i nakazujący korektę protokołu powypadkowego. Wyrok się uprawomocnił. Jak skorygować protokół? O czym jeszcze powinien przy tej okazji pamiętać pracodawca?

  czytaj więcej

 • Nieściągalną wierzytelność można zaliczyć do kosztów

  Nieściągalną wierzytelność można zaliczyć do kosztów

  Jest to dopuszczalne tylko wobec należności o niskiej wartości. Trzeba też udokumentować, dlaczego danej zapłaty nie da się wyegzekwować.

  czytaj więcej

 • Wyższa kwota wolna od podatku: Dajmy odetchnąć biednym, podatki zapłacą bogatsi

  Wyższa kwota wolna od podatku: Dajmy odetchnąć biednym, podatki zapłacą bogatsi

  Samo podwyższenie kwoty wolnej nie sprawi, że ubogim będzie się żyło lepiej. Trzeba zreformować cały system podatkowy

  czytaj więcej

 • Karta podatkowa. Kto może skorzystać i jak wnioskować?

  Karta podatkowa. Kto może skorzystać i jak wnioskować?

  Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16) składa się do 20 stycznia. Od początku 2016 roku obowiązuje nowy formularz. Karta podatkowa to propozycja dla samozatrudnionych i prowadzących małe. kilkuosobowe firmy produkujące lub świadczące usługi dla ludności. Zaletą takiego opodatkowania jest prostota i jednolita, comiesięczna stawka w ciągu roku niezależnie od uzyskiwanego dochodu.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

  Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

  Rodzice powinni co do zasady doliczać zarobki swoich dzieci do własnych i wykazać całość w urzędzie skarbowym. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Istotą podatku od spadków i darowizn jest to, że są nim opodatkowane wyłącznie czynności nieodpłatne. Zwracają na to uwagę zarówno organy podatkowe, jak i sądy

  czytaj więcej

 • Jak uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie cywilnej?

  Jak uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie cywilnej?

  Każdy, kto nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ma prawo do zwolnienia od takich kosztów. Wniosek trzeba uzasadnić i udowodnić sytuację materialną dokumentami, np. zaświadczeniem z pracy czy kopią PIT-u.

  czytaj więcej

 • Znak towarowy w prezencie z podatkiem

  Znak towarowy w prezencie z podatkiem

  Ojciec pani Agaty zapowiedział, że podaruje jej znak handlowy. Kobieta rozważa przekazanie prezentu innej osobie. Obawia się jednak rozliczeń z fiskusem. Czy przy okazji tych transakcji będzie musiała płacić podatki.

  czytaj więcej

 • Samorządy znów się zadłużą

  Samorządy znów się zadłużą

  Największe jednostki chcą przyspieszyć z inwestycjami w 2017 r. To ostatni moment, by zdążyć z ich realizacją przed lokalnymi wyborami.

  czytaj więcej

 • Nowa kwota wolna od podatku? Uwaga, jaką decyzję podejmiecie

  Nowa kwota wolna od podatku? Uwaga, jaką decyzję podejmiecie

  Zwolniony z PIT ma być w przyszłym roku dochód do 6600 zł, ale samotni rodzice rozliczą się z dzieckiem tylko pod warunkiem, że zarobi ono nie więcej niż 3089 zł.

  czytaj więcej

 • Więcej dochodów będzie weryfikowanych przez gminy

  Więcej dochodów będzie weryfikowanych przez gminy

  Rodzice, którzy starają się o zasiłek na dziecko lub świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA), muszą wpisać do oświadczenia kwotę zwróconej przez fiskusa niewykorzystanej ulgi podatkowej i dołączyć je do wniosku. To jednak zmieni się już za kilka miesięcy.

  czytaj więcej

 • Podwyższone koszty to kłopot księgowej

  Podwyższone koszty to kłopot księgowej

  Nie można dłużej potrącać 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, gdy łącznie od początku roku przekroczą one połowę kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej – wynika z odpowiedzi udzielonej DGP przez Ministerstwo Finansów.

  czytaj więcej

 • Przy sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić PIT. Zapłacony podatek można odzyskać [WZÓR WNIOSKU]

  Przy sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić PIT. Zapłacony podatek można odzyskać [WZÓR WNIOSKU]

  Fiskus nie pobierze podatku dochodowego od zbycia altanki, drzew czy krzewów, jeśli od ich wzniesienia i zasadzenia minęło pół roku. Potwierdzają to liczne interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • W 2018 roku wyższa pensja minimalna i stawka godzinowa

  W 2018 roku wyższa pensja minimalna i stawka godzinowa

  Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2100 zł. Wraz z nim wzrosną też niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej płacy lub jej wielokrotności, a także podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy oraz ubezpieczeniach społecznych obliczane od jej wysokości

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników