zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi (inaczej zarządzanie personelem, funkcja personalna lub Human Resource Management) – termin ten można ogólnie zdefiniować jako strategiczną, jednorodną i spójną metodę kierowania najcenniejszym z kapitałów każdej organizacji – ludźmi, którzy osobistym i zbiorowym wysiłkiem przyczyniają się do realizacji wszystkich założonych przez organizację celów, a tym samym umacniają jej przewagę nad konkurencją.


 • HRCI i Top Employers Institute nawiązały współpracę

  HRCI i Top Employers Institute nawiązały współpracę

  HR Certification Institute (HRCI) i Top Employers Institute z główną siedzibą w Holandii ogłosiły dzisiaj nawiązanie strategicznego partnerstwa globalnego. Współpraca poszerzy zasięg globalny obu organizacji, których wspólną misją jest podnoszenie poziomu profesjonalizmu w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi na całym świecie. Wachlarz certyfikacji oferowanych przez HRCI potwierdza wysokie kwalifikacje osobiste w zakresie HRM, zaś Top Employers Institute certyfikuje najlepsze praktyki HR, wdrażane przez pracodawców w celu zapewnienia rozwoju pracowników.

  czytaj więcej

 • Pracownicy sądów są schorowani i zestresowani. Z mobbingiem stykają się na co dzień

  Pracownicy sądów są schorowani i zestresowani. Z mobbingiem stykają się na co dzień

  Badanie "Temida 2015" zostało zrealizowane w ramach projektu "Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutków zdrowotnych". Wzięli w nim udział pracownicy sądów z wszystkich grup zawodowych - zarówno sędziowie i referendarze, jak i kuratorzy, urzędnicy sądowi oraz pracownicy obsługi wszystkich typów sądów.

  czytaj więcej

 • Chore e-zdrowie, czyli spektakularna porażka programu za setki milionów

  Chore e-zdrowie, czyli spektakularna porażka programu za setki milionów

  W tym roku miały działać: internetowe konto pacjenta, e-recepta, rejestracja wizyt w placówkach medycznych przez internet oraz historia choroby dostępna online. Nie wyszło. Projekt był wyceniony na 712 mln zł, a 85 proc. tej kwoty miało pochodzić z funduszy unijnych. Dziennik Gazeta Prawna zaprosił do dyskusji na ten temat

  czytaj więcej

 • Rola działu HR w procesie integracji banków

  Rola działu HR w procesie integracji banków

  Projekt Assessment Centre jako wsparcie procesu nominacji menedżerów do Banku BGŻ BNP Paribas

  czytaj więcej

 • Od lat sprawiamy wrażenie państwa, które bardziej czuje się w UE gościem niż jej członkiem

  Od lat sprawiamy wrażenie państwa, które bardziej czuje się w UE gościem niż jej członkiem

  Gdy w Sejmie zaczęto bezkarnie szydzić z flagi Unii Europejskiej, a z rządowych pomieszczeń ją wręcz usunięto, pomyślałem sobie, że niektórzy z nas spadli do poziomu kiboli niszczących wszelkie symbole przeciwnych drużyn. To nie podoba się prawie nikomu i to niezależnie od tego, jaki mamy stosunek do innych klubów, a tym bardziej do UE jako organizacji międzynarodowej. Nasze społeczeństwo różnie ocenia członkostwo Polski w Unii, bowiem nie zrobiono zbyt wiele, aby Polacy mogli lepiej poznać ideę integracji europejskiej. Przed referendum w sprawie wejścia do UE ukazano przynajmniej korzyści płynące z naszego członkostwa, ale i tak polska wieś była mu przeciwna. Wystarczyło, że miejscowy kler postraszył rolników perspektywą utraty ziemi otrzymanej w ramach reformy rolnej lub nabytej w wyniku upadku PGR-ów – grunty zabrać lub wykupić mieli, a jakże, Niemcy.

  czytaj więcej

 • Gabinety polityczne: Małym wspólnotom potrzebni są ludzie z wiedzą i doświadczeniem

  Gabinety polityczne: Małym wspólnotom potrzebni są ludzie z wiedzą i doświadczeniem

  W niewielkich gminach gabinety polityczne raczej nie występują. Ich włodarze nie stawiają na rozgrywki partyjne, ale na wykonywanie zadań na rzecz swoich lokalnych społeczności.

  czytaj więcej

 • Dwie Polski: Aby je posklejać potrzebny jest rachunek krzywd i zadośćuczynienie

  Dwie Polski: Aby je posklejać potrzebny jest rachunek krzywd i zadośćuczynienie

  Obie strony prowadzą grę o wpływy. A jest to łatwe dzięki starej, skutecznej zasadzie „dziel i rządź”. Trzeba postawić granicę, aby obejmowała ona możliwie jak największą grupę ludzi, znaleźć im wspólnego wroga. I paść jak najsilniejszymi emocjami, aby przełożyło się to na wysoki wynik wyborczy.

  czytaj więcej

 • Rynek pracy: Warto postawić na innowacyjne rozwiązania

  Rynek pracy: Warto postawić na innowacyjne rozwiązania

  Efektywna struktura firmy, przywództwo, kultura organizacyjna i zaangażowanie pracowników – to według nowego raportu Deloitte największe wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi

  czytaj więcej

 • Od luster w Wersalu do zaawansowanych rozwiązań technologicznych

  Od luster w Wersalu do zaawansowanych rozwiązań technologicznych

  O łączeniu nowoczesności z tradycją w zarządzaniu firmą mówi François-Xavier Moser, prezes Saint-Gobain na Polskę, Rumunię, Bułgarię i Turcję

  czytaj więcej

 • Problem z szefem i toksyczna atmosfera w firmie: 7 sposobów, aby zmienić kulturę organizacji

  Problem z szefem i toksyczna atmosfera w firmie: 7 sposobów, aby zmienić kulturę organizacji

  – Ideałem byłoby, gdyby firmy wkładały tyle samo wysiłku i starań w podnoszenie poziomu kultury organizacji ile wkładają w tworzenie strategii biznesowej – mówi Michał Środa z GoWork.pl. – Niestety, zwykle tak się nie dzieje. Co zrobić w sytuacji gdy szef jest prawdziwą zmorą, atmosfera panująca w firmie jest toksyczna, a ty masz tego serdecznie dość? Dobra wiadomość jest taka, że zmiana nie zawsze musi być inicjowana odgórnie. Oto siedem wskazówek, które pomogą zmienić otaczającą rzeczywistość.

  czytaj więcej

 • Centralizacja VAT: Wyrok TSUE i jego konsekwencje

  Centralizacja VAT: Wyrok TSUE i jego konsekwencje

  Początkowo sądownictwo administracyjne oraz organy podatkowe prezentowały pogląd, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 w zw. z ust. 6 ustawy o VAT gminne jednostki organizacyjne mogą być podatnikami podatku od towarów i usług. Podejście to zanegował Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  W tym roku w ramach programu 500+ rodziny otrzymają ok. 17 mld zł, w kolejnych latach po ok. 23 mld zł (nominalnie PKB Polski za 2015 r. to 1888 mld zł). Oczywiście, będzie to impuls napędzający konsumpcję. Właściwie już jest, choć wypłaty dopiero się rozpoczynają.

  czytaj więcej

 • Adwokatura: Potrzeba mniej chaosu, więcej ładu korporacyjnego

  Adwokatura: Potrzeba mniej chaosu, więcej ładu korporacyjnego

  Czytając protokoły posiedzeń ORA mijającej kadencji, nie można oprzeć się wrażeniu, że zbyt często, kiedy sytuacja wymagała podjęcia decyzji, uznawano za najlepsze rozwiązanie przeniesienie sprawy na kolejne posiedzenie lub podrzucenie problemu Naczelnej Radzie Adwokackiej - mówi w wywiadzie dal DGP Radosław Baszuk warszawski adwokat, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury.

  czytaj więcej

 • Biznes dyktuje prawo: Maude Barlow o umowach handlowych NAFTA, TTIP i CETA [Wywiad]

  Biznes dyktuje prawo: Maude Barlow o umowach handlowych NAFTA, TTIP i CETA [Wywiad]

  Za sprawą umów TTIP i CETA na decyzje samorządów dotyczące zamówień publicznych zyskają wpływ korporacje. Będą mogły blokować wykorzystywanie wydatków publicznych na ważne cele społeczne, np. na wodociągi, zdrowie czy edukację, uzasadniając to zagrożeniem dla ich spodziewanych zysków.

  czytaj więcej

 • Przeciek w sprawie TTIP: Taktyczny stan gry w negocjacjach nad TTIP – Marzec 2016 (Tłumaczenie)

  Przeciek w sprawie TTIP: Taktyczny stan gry w negocjacjach nad TTIP – Marzec 2016 (Tłumaczenie)

  W ujawnionych 2 maja dokumentach negocjacyjnych w sprawie TTIP znalazła się notatka podsumowująca. Poniżej publikujemy jej tłumaczenie. Do zapisu, specjalnie dla "DGP", odnieśli się eksperci, których komentarze można przeczytać na stronach gazetaprawna.pl.

  czytaj więcej

 • Unia utknęła w martwym punkcie. Najwyższy czas na poważne zmiany

  Unia utknęła w martwym punkcie. Najwyższy czas na poważne zmiany

  Trudno jest dziś mówić o Unii Europejskiej bez nuty pesymizmu. W rezultacie rozlicznych kryzysów, w zasadzie niepowiązanych ze sobą, ale wzajemnie się wzmacniających, powstały obszary konfliktów politycznych, utrudniających podejmowanie decyzji, osłabiających zaufanie i poczucie solidarności. W połowie 2016 r. wiele pożarów zostało ugaszonych, ale nasz europejski dom nie jest w najlepszej kondycji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników