zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi (inaczej zarządzanie personelem, funkcja personalna lub Human Resource Management) – termin ten można ogólnie zdefiniować jako strategiczną, jednorodną i spójną metodę kierowania najcenniejszym z kapitałów każdej organizacji – ludźmi, którzy osobistym i zbiorowym wysiłkiem przyczyniają się do realizacji wszystkich założonych przez organizację celów, a tym samym umacniają jej przewagę nad konkurencją.


 • Jak zaoszczędzić minimum 30 procent na druku w firmie?

  Jak zaoszczędzić minimum 30 procent na druku w firmie?

  Jednym z kluczowych elementów zarządzania firmą jest optymalizacja kosztów prowadzenia działalności. To nie oznacza jednak tylko redukcji kosztów poprzez zmiany struktury przedsiębiorstwa czy poszukiwanie oszczędności w systemie pracy. W szczególności, jeśli chodzi o wysokie koszty wydruku w firmach. Bardzo ważne jest wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi, jakie niesie rewolucja technologiczna.

  czytaj więcej

 • Monitoring floty pojazdów: Powody, dla których warto go wprowadzić

  Monitoring floty pojazdów: Powody, dla których warto go wprowadzić

  W branży logistycznej utarło się twierdzenie, że zarządzanie flotą samochodową to bezkresne pole minowe, po którym trzeba umieć stąpać. Do tego jeszcze monitorowanie służbowych aut kojarzy się często z formą inwigilacji przez pracodawcę. Zupełnie niesłusznie, bo dzięki takim rozwiązaniom oszczędności dla firm mogą być naprawdę spore. Dodatkowo, jakość pracy i bezpieczeństwo pracowników znacznie wzrasta.

  czytaj więcej

 • Jak w ciągu godziny wysłać 3000 faktur do naszych kontrahentów ?

  Jak w ciągu godziny wysłać 3000 faktur do naszych kontrahentów ?

  Zbliża się kolejny miesięczny okres rozliczenia naszej firmy z usługodawcami, podwykonawcami i kontrahentami. Do wysłania jest kilkaset faktur, a nie wszyscy partnerzy zgadzają się na dokument elektroniczny. Ile czasu zajmuje sprawnemu pracownikowi biura zaadresowanie i zakopertowanie pisma?– Kilkadziesiąt sekund, może chwilę dłużej. A co jeśli musi wykonać tę pracę 2-3 tysiące razy? Taka praktyka byłaby bezsensownym trwonieniem czasu, pieniędzy i zasobów ludzkich. Im szybciej wyślemy fakturę tym szybciej dotrze do usługodawcy, który dzięki temu szybciej uiści należność. Dlatego warto odpowiednio przygotować zarządzanie korespondencją w firmie.

  czytaj więcej

 • Kryszkiewicz: Wrogów minister już zna, teraz poszuka sojuszników. Wśród sędziów

  Kryszkiewicz: Wrogów minister już zna, teraz poszuka sojuszników. Wśród sędziów

  Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu posłowie mają się pochylić nad projektem zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych. Zawarte w nim przepisy pozwolą ministrowi sprawiedliwości dokonywać czystek w szeregach prezesów sądów. I choć nowe rozwiązania mają wejść w życie już 1 lipca br., to coś mi podpowiada, że na spektakl toczących się prezesowskich głów przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

  czytaj więcej

 • Rodzic chroniony w pracy

  Rodzic chroniony w pracy

  Zmiany w urlopach dla opiekunów, życie rodzinne i czas pracy, wynagradzanie i równe traktowanie zatrudnionych rodziców – to przykładowe tematy jutrzejszej konferencji „Ochrona życia rodzinnego w prawie pracy”. Organizuje ją Koło Naukowe Prawa Pracy „Ius Laboris” (Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego) we współpracy z Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. DGP objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  czytaj więcej

 • Dwie najczęstsze przyczyny cyberataków na firmy

  Dwie najczęstsze przyczyny cyberataków na firmy

  – Według ekspertów z F-Secure większość firm pada ofiarą cyberataków z powodu niezaktualizowanego oprogramowania, które zawiera zidentyfikowane już wcześniej luki w zabezpieczeniach. Drugi najczęstszy powód to wykorzystanie przez cyberprzestępców socjotechniki takiej jak phishing, czyli wysyłanie do pracowników sfałszowanych wiadomości i podszywanie się pod osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji.

  czytaj więcej

 • "Mąż jest z zawodu dyrektorem". Kariera od pucybuta do milionera w Polsce nie jest łatwa

  "Mąż jest z zawodu dyrektorem". Kariera od pucybuta do milionera w Polsce nie jest łatwa

  Rynek pracy przypomina społeczność, która reglamentuje awans. Kto źle zacznie zawodową ścieżkę, może utknąć na marginesie.

  czytaj więcej

 • Ciekawe i trudne czasy. Wyzwania dla logistyki

  Ciekawe i trudne czasy. Wyzwania dla logistyki

  Przedsiębiorcy z branży TSL obawiają się, że zabraknie pracowników, a koszty działalności niebotycznie wzrosną. Nadzieje wiążą z dobrą koniunkturą, głębokim rynkiem wewnętrznym i brexitem

  czytaj więcej

 • Sny o dymiących kominach. Nie ma co liczyć na wielki powrót przemysłu

  Sny o dymiących kominach. Nie ma co liczyć na wielki powrót przemysłu

  Marzenie o powrocie fabryk, które dadzą wiele dobrych i stabilnych miejsc pracy, to mrzonka. Na wielki comeback przemysłu nie ma co liczyć, a na przyszłość musimy mieć z tyłu głowy, że nie z każdej fabryki należy się cieszyć.

  czytaj więcej

 • Ściągawka dla MSP: Unijne dotacje w drugim półroczu 2017 roku

  Ściągawka dla MSP: Unijne dotacje w drugim półroczu 2017 roku

  Ten rok może być przełomowy dla przedsiębiorców zainteresowanych korzystaniem z funduszy unijnych. Liczba ogłaszanych w ramach krajowych programów operacyjnych konkursów adresowanych do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zauważalnie rośnie. Obecnie tylko w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój prowadzonych jest aż 11 naborów wniosków. A w planach na III i IV kwartał jest ogłoszenie kolejnych konkursów o unijne dotacje.

  czytaj więcej

 • Dyrektor Lasów Państwowych: Leśnicy chcą chronić Puszczę Białowieską

  Dyrektor Lasów Państwowych: Leśnicy chcą chronić Puszczę Białowieską

  Leśnicy chcą chronić Puszczę Białowieską, ich celem jest zachowanie jej bioróżnorodności biologicznej - zapewnił na konferencji prasowej we wtorek dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Czy politycy powinni wprowadzać swoich ludzi do urzędów bez jakiejkolwiek weryfikacji?

  Debata DGP: Czy politycy powinni wprowadzać swoich ludzi do urzędów bez jakiejkolwiek weryfikacji?

  Czy konkursy były fikcją i w efekcie prowadziły do patologii? Czy politycy powinni wprowadzać swoich ludzi do urzędów bez jakiejkolwiek weryfikacji? Goście debaty DGP spierali się, jak budować sprawną i nowoczesną administrację oraz czy warto szukać na to recepty we wzorcach amerykańskim, niemieckim, a może francuskim.

  czytaj więcej

 • Gutowski i Kardas: Sąd to nie teatr, minister nie reżyser [OPINIA]

  Gutowski i Kardas: Sąd to nie teatr, minister nie reżyser [OPINIA]

  Nie kupujemy sztandarowego hasła poselskiego projektu zmian w SN „demokracja zamiast sędziokracji”. Nie proponuje on żadnej demokracji w sądach, lecz przemożny wpływ partii rządzącej. Nie chcemy jednak na razie ogłaszać zamachu stanu, końca demokracji czy początku państwa autorytarnego.

  czytaj więcej

 • Dorn: PiS nie reformuje instytucji, tylko je niszczy [WYWIAD]

  Dorn: PiS nie reformuje instytucji, tylko je niszczy [WYWIAD]

  - Jarosław Kaczyński powiedział te straszne słowa o politykach PO, bo nie mógł ich skierować do Andrzeja Dudy. Gdzie we wtorek doszło do zdrady? Przecież nie na sali sejmowej, tylko w Pałacu Prezydenckim - mówi Ludwik Dorn w rozmowie z Magdaleną Rigamonti

  czytaj więcej

 • 7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  Sąd Najwyższy jest najistotniejszym sądem w Polsce. Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą powołany jest on przede wszystkim do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przy czym robi to w sposób inny niż sądy powszechne, czyli sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne. Obywatele do Sądu Najwyższego nie wnoszą bowiem odwołań, lecz kasacje (w sprawach karnych) i skargi kasacyjne (w innych – np. cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa pracy; z wyłączeniem spraw administracyjnych podlegających Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu). Sąd Najwyższy nie rozpoznaje już sprawy merytorycznie. Skupia się na procedurze. Jeśli więc sędzia sądu powszechnego źle zinterpretował przepis, który zastosował, Sąd Najwyższy może uchylić wyrok. Ale jeśli doszło do błędnego ustalenia faktów, Sąd Najwyższy tego co do zasady nie będzie brał pod uwagę. Dlatego też mówi się, że Sąd Najwyższy jest „sądem prawa”.

  czytaj więcej

 • System motywujący dla sędziów, niższe opłaty sądowe. To byłaby prawdziwa reforma sądownictwa

  System motywujący dla sędziów, niższe opłaty sądowe. To byłaby prawdziwa reforma sądownictwa

  Przygotowane de facto przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a zgłoszone jako projekty poselskie trzy ustawy dotyczące sądownictwa, z których dwie zostały zawetowane przez prezydenta, reklamowane były przez polityków partii rządzącej oraz część mediów jako „reforma sądownictwa”.

  czytaj więcej

 • Pomysły na reformę wymiaru sprawiedliwości, czyli protokół rozbieżności

  Pomysły na reformę wymiaru sprawiedliwości, czyli protokół rozbieżności

  Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie dyskusji o rzeczywistej reformie wymiaru sprawiedliwości. Przede wszystkim dlatego, że problem zainteresował znaczną część społeczeństwa, o czym świadczą lipcowe protesty.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników