zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi (inaczej zarządzanie personelem, funkcja personalna lub Human Resource Management) – termin ten można ogólnie zdefiniować jako strategiczną, jednorodną i spójną metodę kierowania najcenniejszym z kapitałów każdej organizacji – ludźmi, którzy osobistym i zbiorowym wysiłkiem przyczyniają się do realizacji wszystkich założonych przez organizację celów, a tym samym umacniają jej przewagę nad konkurencją.


 • Dlaczego islam jest tak atrakcyjny i pociągający dla miliardów ludzi?

  Dlaczego islam jest tak atrakcyjny i pociągający dla miliardów ludzi?

  Dlaczego islam jest traktowany przez muzułmanów jako antyteza cywilizacji zachodniej? Dlaczego jest tak atrakcyjny i pociągający dla miliardów ludzi? Islam powstał jako ostatnia z wielkich religii. Od śmierci Mahometa w 632 r. islam Pustyni Arabskiej żywił się ekspansją na tereny ludów podbijanych i przekształcał je na swoją modłę. W rezultacie jego gwałtownego rozprzestrzeniania się powstał system społeczny przemawiający za pomocą prostych i sprawiedliwych zasad do mas niewykształconych ludzi.

  czytaj więcej

 • Hausner: To pozory, że władza jest mocna. W Polsce w coraz większym stopniu rządzi chaos

  Hausner: To pozory, że władza jest mocna. W Polsce w coraz większym stopniu rządzi chaos

  - Inwestycje publiczne powinny mieć charakter głównie infrastrukturalny. Ostrzegam przed myśleniem, że każda inwestycja jest równie dobra – mówi prof. Jerzy Hausner.

  czytaj więcej

 • Męcina: Nie unikniemy polityki migracyjnej

  Męcina: Nie unikniemy polityki migracyjnej

  Nie oszukujmy się, spokojny i uporządkowany świat pracy z czasów fordyzmu odchodzi, a nowy porządek jeszcze nie został zdefiniowany – mówi prof. Jacek Męcina z UW, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

  czytaj więcej

 • Corey Rosen: Cała własność w ręce mas

  Corey Rosen: Cała własność w ręce mas

  Firmy, których pracownicy są jednocześnie ich współwłaścicielami, lepiej radzą sobie na rynku, rzadziej zwalniają, a ludziom bardziej chce się w nich pracować – przekonuje Corey Rosen, współautor książki „Własność pracownicza”

  czytaj więcej

 • Krytyczny raport na temat KAS. Ministerstwo odpowiada na zarzuty

  Krytyczny raport na temat KAS. Ministerstwo odpowiada na zarzuty

  Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej nie poprawi ściągalności podatków, za to usankcjonuje upolitycznienie naczelników i dyrektorów organów podatkowych, a także ich zastępców – twierdzą eksperci Centrum Analiz i Studiów Podatkowych.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Kreatywność Polaków musi przełożyć się na wartość dla przedsiębiorstw [WIDEO]

  Ekspert: Kreatywność Polaków musi przełożyć się na wartość dla przedsiębiorstw [WIDEO]

  W naszej kulturze mamy mocno zaszczepioną kreatywność, teraz powinna przełożyć się ona na wartość, bo innowacje polegają nie tylko na kreatywności, ale też na tym, że potrafimy nasze rozwiązania przełożyć na wartość dla przedsiębiorstwa - mówi PAP ekspertka Deloitte Magdalena Burnat-Mikosz.

  czytaj więcej

 • Dochody pracowników w 2016 roku. W jakiej branży zarobki są największe?

  Dochody pracowników w 2016 roku. W jakiej branży zarobki są największe?

  Polskie Forum HR przeanalizowało wysokość wynagrodzeń pracowników tymczasowych. W badaniu udział wzięły firmy: Adecco, Aterima, Grupa Job, Kelly Services, Otto, Randstad, Trenkwalder, Uniapol. Przebadano wynagrodzenia ponad 53 tys. pracowników w pierwszym kwartale 2016 roku. Wszystkie wartości wynagrodzeń podane w badaniu są wartościami brutto.

  czytaj więcej

 • Na rynku medialnym Budapeszt wciąż przed Warszawą

  Na rynku medialnym Budapeszt wciąż przed Warszawą

  Wolność Ludu – tak w tłumaczeniu na polski nazywa się największy tytuł prasowy po lewej strony sceny politycznej. Formalnie jego ukazywanie się wciąż pozostaje zawieszone, a nowy, kojarzony z władzami właściciel gromadzi pieniądze na zwolnienia i odprawy dla całej redakcji. Dla jednych historia „Népszabadság” stanowi przestrogę, do czego prowadzi nieograniczona niczym władza. Dla innych to przykład, jak należy podejmować niekoniecznie popularne decyzje ekonomiczne. Ta sprawa może być też punktem wyjścia do szerszego spojrzenia, w jaki sposób rządzący Fidesz dopasowuje do własnych potrzeb węgierski rynek medialny.

  czytaj więcej

 • Pośpiech i sztywne kryteria nie pomogą służbie zdrowia [DEBATA DGP]

  Pośpiech i sztywne kryteria nie pomogą służbie zdrowia [DEBATA DGP]

  Minister Konstanty Radziwiłł chce utworzyć system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej . Placówki, które się znajdą w sieci, nie będą walczyły w konkursach NFZ o pieniądze. Pomysł resortu jest jednak krytykowany. Czego obawiają się eksperci? Czy sieć powinna powstać? A jeśli tak, to jak ją tworzyć i wdrażać, by nie zaszkodzić pacjentom i placówkom? Na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty DGP.

  czytaj więcej

 • Konarski: Czas porządnie zreformować uczelnie

  Konarski: Czas porządnie zreformować uczelnie

  Dlaczego i jak należy zmieniać edukację akademicką? Jakie priorytetowe kierunki obrać? Dobrym pomysłem jest budowanie przez rząd strategii dla Polski, stawianie celu w postaci skokowego rozwoju, prace nad tym, aby był to trend długookresowy. Jednak bez elit intelektualnych zdolnych do kreowania tych procesów nie będą się pojawiały i rozwijały prorozwojowe struktury państwa czy mechanizmy społeczno-gospodarcze. Takie elity natomiast nie powstaną bez nowoczesnych, zaangażowanych uczelni.

  czytaj więcej

 • Zmiany kadrowe w Ministerstwie Finansów. Departamenty podatkowe z nowymi dyrektorami

  Zmiany kadrowe w Ministerstwie Finansów. Departamenty podatkowe z nowymi dyrektorami

  Departamenty podatkowe resortu finansów mają nowych dyrektorów - wynika z środowego komunikatu MF. Jak zapewnił cytowany w komunikacie wiceminister finansów Paweł Gruza priorytetem MF jest uszczelnienie systemu podatkowego.

  czytaj więcej

 • Administracja rządowa: Zamiast podwyżek dla urzędników więcej etatów

  Administracja rządowa: Zamiast podwyżek dla urzędników więcej etatów

  Tylko nieliczne urzędy w administracji rządowej będą wypłacać wyższe pensje. Pieniądze ze wzrostu funduszy wynagrodzeń trafią na dodatkowe stanowiska pracy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników