zasiłek macierzyński wysokość

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zasiłek macierzyński wysokość. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zasiłek macierzyński wysokość.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jakie dodatki na dziecko można otrzymać do zasiłku rodzinnego

  Jakie dodatki na dziecko można otrzymać do zasiłku rodzinnego

  Zasiłek rodzinny przysługuje nie tylko rodzicom i opiekunom dziecka, ale także pełnoletniej osobie uczącej się, pozbawionej pomocy rodziny czy osób trzecich. Pomoc przysługuje na dziecko do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia, ale wypłacanie zasiłku może zostać przedłużone do 24. roku życia, jeśli osoba, na którą została przyznana, dalej się uczy. Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest głównie od spełnienia kryterium dochodowego (w 2014 roku przeciętny miesięczny uprawniający do pobierania zasiłku dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie może przekraczać kwoty 539 zł). Rodzina, której przyznano zasiłek rodzinny, może też liczyć na dodatki. 

  czytaj więcej

 • Jakie prawa ma pracownik na urlopie wychowawczym

  Jakie prawa ma pracownik na urlopie wychowawczym

  Rodzice przebywający na urlopie wychowawczym są chronieni przed zwolnieniem, mogą też liczyć na dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem.

  czytaj więcej

 • Jakie prawa ma pracownik zwalniany dyscyplinarnie

  Jakie prawa ma pracownik zwalniany dyscyplinarnie

  Zwolniony dyscyplinarnie pracownik traci dni wolnych na poszukiwanie pracy i zasiłku dla bezrobotnych. Jednak przypadki, kiedy pracodawca może rozwiązać z podwładnym umowę bez wypowiedzenia są ściśle określone przez prawo.

  czytaj więcej

 • Przywileje rodziców: Zobacz, jak skrócić czas pracy

  Przywileje rodziców: Zobacz, jak skrócić czas pracy

  Rodzice mają prawo do przerw w pracy, mogą też łączyć pracę z urlopami rodzicielskimi.

  czytaj więcej

 • Za pomyłkę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapłacą podatnicy

  Za pomyłkę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapłacą podatnicy

  Sprawy dotyczące odstąpienia od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z funduszu chorobowego muszą być rozpatrywane przez sąd okręgowy. A to dlatego, że należą do kategorii spraw z ubezpieczeń społecznych. Tak uznał Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Częściej sięgamy po pieniądze z socjalu

  Częściej sięgamy po pieniądze z socjalu

  Prawie 10 mld zł zasiliło w ub.r. finanse rodzin z tytułu zasiłków z pomocy społecznej. To znacznie więcej niż wcześniej.

  czytaj więcej

 • 5 zasad rozliczeń z ZUS-em, które początkujący przedsiębiorca znać powinien

  5 zasad rozliczeń z ZUS-em, które początkujący przedsiębiorca znać powinien

  Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, musi pamiętać nie tylko o regularnym płaceniu podatków, ale także o terminowym odprowadzaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Unikanie lub zaniedbywanie tego obowiązku, tak jak w przypadku nierozliczenia się z fiskusem, może skutkować przykrymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy. Można ich uniknąć, jeżeli już na etapie zakładania własnej firmy poznamy zasady regulowania płatności dla ZUS-u.

  czytaj więcej

 • Jak zawierać umowy, gdy trzeba czasowo zastąpić podwładnego

  Jak zawierać umowy, gdy trzeba czasowo zastąpić podwładnego

  Nie każdy kontrakt jest dozwolony, gdy chodzi o objęcie obowiązków pracownika w okresie jego usprawiedliwionej absencji. Niedopuszczalne są piętrowe umowy na zastępstwo, przy których wykorzystuje się przesunięcia na stanowiskach wewnątrz firmy.

  czytaj więcej

 • Odprawa i zasiłek chorobowy: Zobacz, jakie prawa przysługują ci po zwolnieniu z pracy

  Odprawa i zasiłek chorobowy: Zobacz, jakie prawa przysługują ci po zwolnieniu z pracy

  Pracownik, który traci zatrudnienie, powinien rozliczyć się z pracodawcą, pobrać należne świadczenia i zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny.

  czytaj więcej

 • Świadczenia rodzicielskie: Kto dba lepiej o rodziców? Kodeks pracy czy dyrektywa

  Świadczenia rodzicielskie: Kto dba lepiej o rodziców? Kodeks pracy czy dyrektywa

  Unia chce wzmocnić uprawnienia rodzicielskie. Resort rodziny nie widzi takiej potrzeby. Twierdzi, że nasze prawo i tak pozwala na więcej. Czy rzeczywiście?

  czytaj więcej

 • Różny wiek emerytalny: Dyskryminacja kobiet, a może jednak... mężczyzn

  Różny wiek emerytalny: Dyskryminacja kobiet, a może jednak... mężczyzn

  W sierpniu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęło pismo komisarzy Komisji Europejskiej w sprawie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Zdaniem KE niższy wiek wymagany dla pań jest formą ich dyskryminacji, bo w efekcie wypycha je wcześniej niż mężczyzn z rynku pracy. Resort pracy opublikował na swojej stronie internetowej informację o tym, że odpowiedź jest przygotowywana. Z jej treści wynika, że ministerstwo argumenty za wprowadzeniem ostatnich zmian oprze na polskiej tradycji i oczekiwaniach społecznych.

  czytaj więcej

 • Jak wyliczyć zasiłek dla pracownicy, która urodziła dziecko na urlopie wychowawczym

  Jak wyliczyć zasiłek dla pracownicy, która urodziła dziecko na urlopie wychowawczym

  Pracownicy udzielono urlopu wychowawczego z tytułu urodzenia pierwszego dziecka w okresie od 1 czerwca 2015 r. do 31 grudnia 2017 r. 20 lipca 2017 r. urodziła drugie dziecko, a 31 lipca złożyła wniosek o wypłatę? zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Jednak w tym czasie urlop wychowawczy dobiegnie końca. Czy będzie miała kontynuowaną wypłatę zasiłku po zakończeniu urlopu wychowawczego? Jeśli tak, to do kiedy? Pracownica zadeklarowała też, że od połowy stycznia chce wrócić do pracy na 1/4 etatu. Jak rozlicza się takie połączenie pracy z korzystaniem z urlopu rodzicielskiego? Jej wynagrodzenie wynosi 5400 zł brutto.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 30 listopada 2017

  Poradnia ubezpieczeniowa z 30 listopada 2017

  ● Czy etat i wykonywanie zlecenia w firmach mających tego samego właściciela wpływa na składki ZUS● Jakie składki musi uiścić przedsiębiorca, który pobiera zasiłek macierzyński● Czy ZUS może stwierdzić, że całkowicie niezdolny do pracy stał się niezdolny tylko częściowo● Jakie świadczenia można uzyskać, gdy uległo się wypadkowi w drodze do pracy

  czytaj więcej

 • ZUS z zielonym światłem do kontroli firm

  ZUS z zielonym światłem do kontroli firm

  Zakład ma prawo sprawdzać przedsiębiorstwa podejrzewane o świadome zawyżanie zarobków pracowników w celu wyłudzenia przez nich zasiłku chorobowego.

  czytaj więcej

 • W 2018 roku wyższa pensja minimalna i stawka godzinowa

  W 2018 roku wyższa pensja minimalna i stawka godzinowa

  Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2100 zł. Wraz z nim wzrosną też niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej płacy lub jej wielokrotności, a także podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy oraz ubezpieczeniach społecznych obliczane od jej wysokości

  czytaj więcej

 • ZUS IWA obowiązkowo do 31 stycznia

  ZUS IWA obowiązkowo do 31 stycznia

  Płatnik, który w 2017 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, do końca stycznia 2018 r. musi złożyć w ZUS informację o liczbie ubezpieczonych, wypadkach w pracy oraz warunkach szkodliwych.

  czytaj więcej

 • Emerytura za trójkę dzieci? Takich zmian chcą posłowie PiS

  Emerytura za trójkę dzieci? Takich zmian chcą posłowie PiS

  Jak bumerang wraca pomysł obniżenia stażu emerytalnego dla kobiet, które urodziły kilkoro dzieci. Na razie nie ma aprobaty Ministerstwa Rodziny, ale partia rządząca nie zamierza rezygnować ze swojej propozycji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników