zasiłki opiekuńcze

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zasiłki opiekuńcze. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zasiłki opiekuńcze.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Tak zatrudnia się Polaków. Gdzie jedni dopłacają, tam inni korzystają

  Tak zatrudnia się Polaków. Gdzie jedni dopłacają, tam inni korzystają

  Na niedawnej konferencji Polityki Insight premier Mateusz Morawiecki opowiedział się za stosowaniem w praktyce teorii sprawiedliwości Johna Rawlsa. Zgadujemy, że chodziło mu o zasadę dotyczącą nierówności, która mówi, że mogą one być usprawiedliwione tylko wtedy, jeśli osoby w najgorszej sytuacji mają się lepiej, niż miałyby się w warunkach pełnej równości. W praktyce oznacza to, że państwo powinno zapewniać merytokrację, równość szans i dbać o obywateli w najgorszej sytuacji.

  czytaj więcej

 • ZUS wygrał spór z komornikami o liczenie potrąceń

  ZUS wygrał spór z komornikami o liczenie potrąceń

  Pieniądze będzie można ściągać tylko ze świadczenia netto, a to oznacza więcej pieniędzy dla dłużnika. Tak wynika z rządowej propozycji nowelizacji przepisów.

  czytaj więcej

 • Opiekunowie niepełnosprawnych nie dorobią do świadczeń

  Opiekunowie niepełnosprawnych nie dorobią do świadczeń

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zamierza zmienić przepisów w taki sposób, aby było możliwe łączenie pracy z pobieraniem świadczeń opiekuńczych. Informuje, że jest to sprzeczne z celem ich przyznania.

  czytaj więcej

 • E-składki: ZUS zaksięgował już 60 mld zł

  E-składki: ZUS zaksięgował już 60 mld zł

  Na indywidualnych kontach płatników składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaksięgowano 60 mld zł - o około 10 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. Do firm zalegających ze składkami Zakład wysłał ponad 118 tys. listów z rozliczeniem wpłat i zadłużenia.

  czytaj więcej

 • Kiedy emeryt wojskowy może dorobić bez ograniczeń?

  Kiedy emeryt wojskowy może dorobić bez ograniczeń?

  Jeśli mundurowy dorobi do emerytury do 70 proc. średniego wynagrodzenia to świadczenie będzie wypłacone w całości. W przypadku, gdy zarobi więcej niż 70 proc. średniego wynagrodzenia, ale mniej niż 130 proc. świadczenie emerytalne zostanie mu zmniejszone o taką kwotę, o jaką przekroczył określony limit, jednak nie więcej niż o 25 proc. emerytury. Dorabianie ponad limit 130 proc. średniego wynagrodzenia kwota emerytury ulega zmniejszeniu o 25 proc. jej wysokości.

  czytaj więcej

 • Obniżenie wieku emerytalnego: Gminy pokryją składki za opiekę nad członkiem rodziny

  Obniżenie wieku emerytalnego: Gminy pokryją składki za opiekę nad członkiem rodziny

  Dotyczy to jednostek wypłacających kobietom świadczenia o charakterze opiekuńczym. Po obniżeniu wieku emerytalnego nie może to trwać dłużej niż 20 lat.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa: Kiedy ZUS może ukarać płatnika niepłacącego składek

  Poradnia ubezpieczeniowa: Kiedy ZUS może ukarać płatnika niepłacącego składek

  ● W jakim przypadku ZUS może wystąpić do sądu o ukaranie płatnika niepłacącego składek● Co oznacza zwrot „bezpodstawne stwierdzenia” w decyzji odmawiającej świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego● Dlaczego żona odpowiada za długi męża wobec ZUS● Czy do wniosku o zasiłek opiekuńczy trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia innych domowników

  czytaj więcej

 • Woś: Migrant nie zabiera pracy

  Woś: Migrant nie zabiera pracy

  Czy polski euromigrant, który wyjechał do Londynu po 2004 r., zabrał robotę Brytyjczykowi? A czy Ukrainiec pogarsza położenie polskiego pracownika? Politycy oraz publicyści mają wiele problemów z udzieleniem na te pytania spójnych odpowiedzi.

  czytaj więcej

 • Czerwińska: Nad daniną solidarnościową współpracujemy z minister Rafalską

  Czerwińska: Nad daniną solidarnościową współpracujemy z minister Rafalską

  Nad tzw. daniną solidarnościową resort finansów będzie pracować wspólnie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską; zostaną przedstawione jej dwa warianty - poinformowała we wtorek dziennikarzy szefowa Ministerstwa Finansów Teresa Czerwińska.

  czytaj więcej

 • PO zapowiada poprawki, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych

  PO zapowiada poprawki, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych

  Zrównanie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego, zrównanie świadczeń dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, zwiększenie ulgi rehabilitacyjnej - m.in. takie poprawki, które wyjdą naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych, chcą złożyć w Sejmie posłowie PO.

  czytaj więcej

 • PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

  PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

  Platforma Obywatelska złożyła w piątek w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Zakłada on m.in. wprowadzenie "urlopu wytchnieniowego" dla wszystkich osobiście opiekujących się osobami niesamodzielnymi oraz "czeku opiekuńczego" dla tych opiekunów, którzy łączą pracę z opieką.

  czytaj więcej

 • Miejsce w domu pomocy społecznej. Kto je może uzyskać?

  Miejsce w domu pomocy społecznej. Kto je może uzyskać?

  Gdy nie ma możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osoba niesamodzielna i wymagająca całodobowej opieki może zostać umieszczona w domu pomocy społecznej (DPS). Wniosek (od osoby zainteresowanej, członka rodziny lub przedstawiciela ustawowego) przyjmuje właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej, który bada na podstawie dokumentów i wywiadu środowiskowego sytuację zdrowotną, materialną i życiową danej osoby oraz wydaje decyzję. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Mieszkaniec płaci nie więcej niż 70% swojego dochodu. Jeśli nie może pokryć w pełni wymaganej opłaty, wówczas koszty obciążają kolejno: małżonka oraz zstępnych (dzieci, wnuki) i wstępnych (rodziców).

  czytaj więcej

 • Senat poparł nowelę, która jest elementem programu "Za życiem"

  Senat poparł nowelę, która jest elementem programu "Za życiem"

  Wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych - zakłada nowelizacja ustawy, którą przyjął w środę Senat. Ustawa jest elementem realizacji programu "Za życiem".

  czytaj więcej

 • Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego: Od kiedy opiekunowie dostaną więcej pieniędzy?

  Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego: Od kiedy opiekunowie dostaną więcej pieniędzy?

  Rząd podnosi z 520 zł do 620 zł świadczenia dla opiekunów, którzy zajmują się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny. Wzrosną też kryteria dochodowe w pomocy społecznej.

  czytaj więcej

 • Podkomisja przeciw projektowi ws. zasiłków dla opiekunów niepełnosprawnych

  Podkomisja przeciw projektowi ws. zasiłków dla opiekunów niepełnosprawnych

  Sejmowa podkomisja ds. osób niepełnosprawnych w piątek negatywnie zaopiniowała projektu ustawy Nowoczesnej, przewidujący, że wszystkim osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnością będzie przysługiwało świadczenie pielęgnacyjne.

  czytaj więcej

 • Ponad 100 mld złotych na e-składce

  Ponad 100 mld złotych na e-składce

  W połowie maja przekroczyliśmy kwotę ponad 100 mld zł we wpływach w ramach e-składki - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W jej ocenie, wprowadzenie e-składki uporządkowało system wpłat i "poprawiło dyscyplinę płatników".

  czytaj więcej

 • Terlecki: Protestujący w Sejmie nie chcą kompromisu

  Terlecki: Protestujący w Sejmie nie chcą kompromisu

  Protestujący w Sejmie opiekunowie osób niepełnosprawnych nie chcą kompromisu - powiedział w niedzielę w Wąbrzeźnie (Kujawsko-Pomorskie) wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Dodał, że rząd nie może zadeklarować wydatku, na który później nie będzie go stać.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, gdy wynagrodzenie zajął komornik

  Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, gdy wynagrodzenie zajął komornik

  Pracownica zatrudniona na pół etatu otrzymuje wynagrodzenie 1050 zł. Do 9 kwietnia uzyskiwała zasiłek chorobowy 100 proc., a od 10 kwietnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka (80 proc.). Ma prawo do miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek oraz zajęcie komornicze niealimentacyjne na kwotę łącznie 2500 zł. Jak prawidłowo rozliczyć kwiecień z zasiłków, z uwzględnieniem potrącenia?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników