zatrudnienie pracownika

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zatrudnienie pracownika. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zatrudnienie pracownika.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jakie prawa ma pracownik na zleceniu

  Jakie prawa ma pracownik na zleceniu

  Zasiłek chorobowy po wypadku przy pracy czy wstępne badania lekarskie - takie między innymi takie prawa przysługują osobie wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia.

  czytaj więcej

 • Jakie prawa przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia

  Jakie prawa przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia

  Otrzymanie takiego dokumentu nie pozbawia podwładnego jego statusu, choć czasami pracodawca może traktować go inaczej niż resztę załogi. Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy poszerzyła katalog takich zachowań

  czytaj więcej

 • Alkohol pity w zakładzie nie zawsze uzasadnia dyscyplinarkę

  Alkohol pity w zakładzie nie zawsze uzasadnia dyscyplinarkę

  TEZA: Udział pracowników w prywatnym spotkaniu okolicznościowym lub pożegnalnym innych pracowników, zorganizowanym za zgodą pracodawcy po godzinach pracy oraz po godzinach funkcjonowania zakładu pracy w wydzielonej części (pomieszczeniu socjalnym) siedziby pracodawcy połączony ze spożywaniem za przyzwoleniem pracodawcy niewielkich ilości alkoholu nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy), chyba że doszło do naruszenia porządku i spokoju w miejscu pracy lub porządku publicznego.

  czytaj więcej

 • Czas przejazdów przedstawiciela handlowego jest czasem pracy

  Czas przejazdów przedstawiciela handlowego jest czasem pracy

  TEZA: Czasem pracy (art. 128 par. 1 kodeksu pracy) pracownika wykonującego obowiązki pracownicze na określonym obszarze, do czego niezbędne jest stałe przemieszczanie się, jest także czas poświęcony na niezbędne przejazdy. Jest więc obojętne, jakim środkiem transportu pracownik się przemieszcza (własnym, dostarczonym przez pracodawcę czy publicznym), jak również czym się zajmuje w czasie przejazdu (prowadzi samochód, świadczy pracę możliwą do wykonania w czasie przejazdu czy też odpoczywa). Za czas pracy może być również uznany czas poświęcony na wykonywanie obowiązków pracowniczych w miejscu zamieszkania pracownika, jeżeli nie ma on zorganizowanego przez pracodawcę żadnego miejsca (biura), które mogłoby być traktowane jako filia siedziby pracodawcy.

  czytaj więcej

 • Kodeks znowelizowany, ale świadectwo pracy nie zmienione: Brak rubryk o urlopie ojcowskim i rodzicielskim

  Kodeks znowelizowany, ale świadectwo pracy nie zmienione: Brak rubryk o urlopie ojcowskim i rodzicielskim

  W ślad za nowelizacją kodeksu pracy nie poszły zmiany w przepisach o dokumentach wydawanych w związku z zakończeniem zatrudnienia. Może to powodować nadużycia ze strony pracowników.

  czytaj więcej

 • Zmiany w kodeksie pracy: Interpretacje resortu rodziny w pigułce

  Zmiany w kodeksie pracy: Interpretacje resortu rodziny w pigułce

  Ostatnie zmiany w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej także: k.p.) przyprawiły o ból głowy zapewne niejednego pracodawcę. Najpierw 2 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja dotycząca uprawnień rodzicielskich, wprowadzona na mocy ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1268). Następnie, 22 lutego 2016 r., zaczęły obowiązywać nowe regulacje ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1220), które dotyczyły zwłaszcza umów o pracę na czas określony (ale też m.in. tych zawieranych na okres próbny).

  czytaj więcej

 • Podatkowe pułapki outsourcingu pracowników

  Podatkowe pułapki outsourcingu pracowników

  Czytelnik prowadzi spółkę handlową. Postanowił przekazać od połowy roku część swoich pracowników do firmy zewnętrznej. Wszystko byłoby zgodne z art. 231 kodeksu pracy. To – jak sądzi – oznaczałoby, że jego firma nie musi już wystawiać przekazanym osobom dokumentów PIT-11. W innym dokumencie PIT-4R należy jednak określić kwoty zaliczek pobranych wcześniej na podatek. Czy ma rację?

  czytaj więcej

 • Studia podyplomowe trampoliną w karierze?

  Studia podyplomowe trampoliną w karierze?

  Studia podyplomowe to nie tylko inwestycja czasu, ale zazwyczaj także konkretnych pieniędzy, więc ich wybór powinien być dokładnie przemyślany. Jakie są korzyści ze zdobycia takiego wykształcenia i dlaczego nie tylko młodzi ludzie, ale także doświadczeni menadżerowie coraz częściej decydują się na taką ścieżkę rozwoju?

  czytaj więcej

 • RPO: Należy wyrównać uprawnienia rodzicielskie

  RPO: Należy wyrównać uprawnienia rodzicielskie

  Prawo ojców do urlopów na opiekę nad dzieckiem nie powinno zależeć od tego, czy przysługują one matce dziecka. Część rodzicielskiego powinna być zarezerwowana dla mężczyzn. Takie wnioski zawiera wystąpienie rzecznika praw obywatelskich do minister rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie równego traktowania rodziców na rynku pracy. RPO zwrócił uwagę na statystyki, z których wynika, że opiekę nad dziećmi i nieodpłatne obowiązki w domu najczęściej świadczą kobiety. Potwierdzają to dane ZUS.

  czytaj więcej

 • Konflikt resortu finansów ze zdrowiem. Będą płace minimalne dla pracowników medycznych?

  Konflikt resortu finansów ze zdrowiem. Będą płace minimalne dla pracowników medycznych?

  Ministerstwo Zdrowia zaproponowało pracodawcom i związkowcom wprowadzenie systemu płac minimalnych dla poszczególnych grup pracowników medycznych. Pomysł spodobał się partnerom społecznym jako wyjście do dyskusji o podwyżkach, ale wczoraj skrytykowały go inne resorty, zwłaszcza finansów. Temat wynagrodzeń był dyskutowany podczas posiedzenia zespołu zajmującego się zdrowiem w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jak zdradzają nam związkowcy, pomysł nie spodobał się zwłaszcza wiceminister finansów Hannie Majszczyk.

  czytaj więcej

 • Sądy zalane wnioskami o emeryturę za uciążliwe warunki pracy

  Sądy zalane wnioskami o emeryturę za uciążliwe warunki pracy

  Braki w dokumentacji pracowniczej powodują, że nie zawsze można udowodnić zatrudnienie. Sprawy często znajdują swój finał w sądzie

  czytaj więcej

 • Pracodawcy unikają płacenia składek ZUS od umów cywilnoprawnych. Ministerstwo grozi oskładkowaniem wszystkich zleceń

  Pracodawcy unikają płacenia składek ZUS od umów cywilnoprawnych. Ministerstwo grozi oskładkowaniem wszystkich zleceń

  Pracodawcy unikają płacenia danin na ZUS od umów cywilnoprawnych. Ministerstwo grozi więc oskładkowaniem wszystkich zleceń, nie tylko tych do wysokości płacy minimalnej.

  czytaj więcej

 • Filozoficzny coaching uczelni: Szkoły wyższe mnożą kierunki o egzotycznych nazwach

  Filozoficzny coaching uczelni: Szkoły wyższe mnożą kierunki o egzotycznych nazwach

  Szkoły wyższe mnożą kierunki o egzotycznych nazwach. W tym roku do oferty dołączą m.in. wojskoznawstwo i agrochemia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników